Prebieha nezávislý automatický audit integrity textu voči originálu na Slov-Lex.sk. Čakajte prosím...
| Účel | Priemerované obdobie | Limitná hodnota | Medza tolerancie | Dátum, ku ktorému treba dosiahnuť limitnú hodnotu |
| 1. Hodinová hodnota limitu na ochranu zdravia ľudí | 1 hodina | 350 μg/m3 sa nesmie prekročiť viac ako 24-krát za kalendárny rok | 120 μg/m3 (34 %) pre hodnotenie roku 2001, od 1. januára 2002 a následne každých ďalších 12 mesiacov zníženie rovnakým ročným percentom tak, aby sa 1. januára 2005 dosiahlo 0 % | 1. január 2005 |
| 2. Denná limitná hodnota na ochranu zdravia ľudí | 24 hodín | 125 μg/m3 sa nesmie prekročiť viac ako 3-krát za kalendárny rok | žiadna | 1. január 2005 |
| 3. Limitná hodnota na ochranu ekosystémov | kalendárny rok a zimné obdobie (od 1. októbra do 31. marca) | 20 μg/m3 | žiadna | odo dňa nadobudnutia účinnosti vyhlášky |
| Účel | Priemerované obdobie | Limitná hodnota | Medza tolerancie | Dátum, ku ktorému treba dosiahnuť limitnú hodnotu |
| 1. Hodinová limitná hodnota na ochranu zdravia ľudí | 1 hodina | 200 μg/m3 NO2 sa nesmie prekročiť viac ako 18-krát za kalendárny rok | 90 μg/m3 (45 %) pre hodnotenie roku 2001, od 1. januára 2002 a následne každých ďalších 12 mesiacov zníženie rovnakým ročným percentom tak, aby sa 1. januára 2010 dosiahlo 0 % | 1. január 2010 |
| 2. Ročná limitná hodnota na ochranu zdravia ľudí | kalendárny rok | 40 μg/m3 NO2 | 18 μg/m3 (45 %) pre hodnotenie roku 2001, od 1. januára 2002 a následne každých ďalších 12 mesiacov zníženie rovnakým ročným percentom tak, aby sa 1. januára 2010 dosiahlo 0 % | 1. január 2010 |
| 3. Ročná limitná hodnota na ochranu vegetácie | kalendárny rok | 30 μg/m3 NOx | žiadna | odo dňa nadobudnutia účinnosti vyhlášky |
| Účel | Priemerované obdobie | Limitná hodnota | Medza tolerancie | Dátum, ku ktorému treba dosiahnuť limitnú hodnotu |
| 1. etapa | ||||
| 1. 24-hodinová limitná hodnota na ochranu zdravia ľudí | 24 hodín | 50 μg/m3 PM10 sa nesmie prekročiť viac ako 35-krát za kalendárny rok | 20 μg/m3 (40 %) pre hodnotenie roku 2001, od 1. januára 2002 a následne každých ďalších 12 mesiacov zníženie rovnakým ročným percentom tak, aby sa 1. januára 2005 dosiahlo 0 % | 1. január 2005 |
| 2. Ročná limitná hodnota na ochranu zdravia ľudí | kalendárny rok | 40 μg/m3 PM10 | 6μg/m3(15 %) pre hodnotenie roku 2001, od 1. januára 2002 a následne každých ďalších 12 mesiacov zníženie rovnakým ročným percentom tak, aby sa 1. januára 2005 dosiahlo 0 % | 1. január 2005 |
| 2. etapa1) | ||||
| 3. 24-hodinová limitná hodnota na ochranu zdravia ľudí | 24 hodín | 50 μg/m3 PM10sa nesmie prekročiť viac ako 7-krát za kalendárny rok | odvodí sa od získaných údajov a bude ekvivalentná limitnej hodnote 1. etapy | 1. január 2010 |
| 4. Ročná limitná hodnota na ochranu zdravia ľudí | kalendárny rok | 20 μg/m3 PM10 | 10 μg/m3 (50 %) od 1. januára 2005 a následne každých ďalších 12 mesiacov zníženie rovnakým ročným percentom tak, aby sa 1. januára 20 10 dosiahlo 0 % | 1. január 2010 |
| Účel | Priemerované obdobie | Limitná hodnota | Medza tolerancie | Dátum, ku ktorému treba dosiahnuť limitnú hodnotu |
| Ročná limitná hodnota na ochranu zdravia ľudí | kalendárny rok | 0,5 μg/m3 | 0,4 μg/m3(80 %) pre hodnotenie roku 2001, od 1. januára 2002 a následne každých ďalších 12 mesiacov zníženie rovnakým ročným percentom tak, aby sa 1. januára 2005 dosiahlo 0 % | 1. január 2005 |
| Účel | Priemerované obdobie | Limitná hodnota | Medza tolerancie | Dátum, ku ktorému treba dosiahnuť limitnú hodnotu |
| Limitná hodnota na ochranu zdravia ľudí | maximálny denný 8-hodinový priemer | 10 mg/m3 | 6 mg/m3 do konca roku 2002, zníženie od 1. januára 2003 a následne každých ďalších 12 mesiacov o 2 mg/m3 tak, aby sa 1. januára 2005 dosiahlo 0 % | 1. január 2005 |
| Účel | Priemerované obdobie | Limitná hodnota | Medza tolerancie | Dátum, ku ktorému treba dosiahnuť limitnú hodnotu |
| Limitná hodnota na ochranu zdravia ľudí | kalendárny rok | 5 μg/m3 | 5 μg/m3 do konca roku 2005, zníženie od 1. januára 2006 a následne každých ďalších 12 mesiacov o 1 μg/m3 tak, aby sa 1. januára 2010 dosiahlo 0 % | 1. január 2010 |
| Účel | Priemerované obdobie |
Cieľová hodnota |
Dátum, ku ktorému treba dosiahnuť cieľovú hodnotu |
| Cieľová hodnota na ochranu zdravia ľudí | 1 rok | 6 | 31. december 2012 |
| Účel | Priemerované obdobie |
Cieľová hodnota |
Dátum, ku ktorému treba dosiahnuť cieľovú hodnotu |
| Cieľová hodnota na ochranu zdravia ľudí | 1 rok | 5 | 31. december 2012 |
| Účel | Priemerované obdobie |
Cieľová hodnota |
Dátum, ku ktorému treba dosiahnuť cieľovú hodnotu |
| Ročná limitná hodnota na ochranu zdravia ľudí | 1 rok | 20 | 31. december 2012 |
| Účel | Priemerované obdobie |
Cieľová hodnota |
Dátum, ku ktorému treba dosiahnuť cieľovú hodnotu |
| Cieľová hodnota na ochranu zdravia ľudí | 1 rok | 1 | 31. december 2012 |
| Účel | Parameter/priemerované obdobie | Cieľová hodnota1) | Rok, ku ktorému treba dosiahnuť cieľovú hodnotu2) |
| 1. Cieľová hodnota na ochranu zdravia ľudí | maximálny denný 8-hodinový priemer3) | 120 μg/m3 sa nesmie prekročiť viac ako 25 dní za kalendárny rok, v priemere za tri roky4) | 2010 |
| 2. Cieľová hodnota na ochranu vegetácie | AOT40 vypočítaná z 1-hodinových hodnôt od mája do júla | 18 000 (μg/m3).h spriemerovaných za obdobie piatich rokov4) | 2010 |
| Účel | Parameter/priemerované obdobie | Dlhodobý cieľ |
| 1. Dlhodobý cieľ na ochranu zdravia ľudí | najvyšší 8-hodinový priemer dosiahnutý v priebehu jedného roka, vypočítaný každú hodinu z 8-hodinových kĺzavých priemerov | 120 μg/m3 |
| 2. Dlhodobý cieľ na ochranu vegetácie | AOT40 vypočítaná z 1-hodinových hodnôt od mája do júla | 6 000 (μg/m3).h |
| Ochrana zdravia | Ochrana ekosystémov | |
| Horná medza na hodnotenie | 60 % z 24-hodinovej limitnej hodnoty (hodnota 75 μg/m3 sa nesmie prekročiť viac ako 3-krát za kalendárny rok) | 60 % zo zimnej limitnej hodnoty (12 μg/m3) |
| Dolná medza na hodnotenie | 40 % z 24-hodinovej limitnej hodnoty (hodnota 50 μg/m3 sa nesmie prekročiť viac ako 3-krát za kalendárny rok) | 40 % zo zimnej limitnej hodnoty (8 μg/m3) |
| Hodinová limitná hodnota na ochranu zdravia (NO2) | Ročná limitná hodnota na ochranu zdravia (NO2) | Ročná limitná hodnota na ochranu vegetácie (NO2) | |
| Horná medza na hodnotenie | 70 % z limitnej hodnoty (140 μg/m3 sa nesmie prekročiť viac ako 18-krát za kalendárny rok) | 80 % z limitnej hodnoty (32 μg/m3) | 80 % z limitnej hodnoty (24 μg/m3) |
| Dolná medza na hodnotenie | 50 % z limitnej hodnoty (100 μg/m3 sa nesmie prekročiť viac ako 18-krát za kalendárny rok) | 65 % z limitnej hodnoty (26 μg/m3) | 65 % z limitnej hodnoty (19,5 μg/m3) |
| 24-hodinový priemer | Ročný priemer | |
| Horná medza na hodnotenie | 60 % z limitnej hodnoty (30 μg/m3 sa nesmie prekročiť viac ako 7-krát v kalendárnom roku) | 70 % z limitnej hodnoty (14 μg/m3) |
| Dolná medza na hodnotenie | 40 % z limitnej hodnoty (20 μg/m3 sa nesmie prekročiť viac ako 7-krát v kalendárnom roku) | 50 % z limitnej hodnoty (10 μg/m3) |
| Ročný priemer | |
| Horná medza na hodnotenie | 70 % z limitnej hodnoty (0,35 μg/m3) |
| Dolná medza na hodnotenie | 50 % z limitnej hodnoty (0,25 μg/m3) |
| Ročný priemer | |
| Horná medza na hodnotenie | 70 % z limitnej hodnoty (3,5 μg/m3) |
| Dolná medza na hodnotenie | 40 % z limitnej hodnoty (2 μg/m3) |
| 8-hodinový priemer | |
| Horná medza na hodnotenie | 70 % z limitnej hodnoty (7 mg/m3) |
| Dolná medza na hodnotenie | 50 % z limitnej hodnoty (5 mg/m3) |
| Ročný priemer | |
| Horná medza na hodnotenie | 60 % z cieľovej hodnoty (3,6 ng/m3) |
| Dolná medza na hodnotenie | 40 % z cieľovej hodnoty (2,4 ng/m3) |
| Ročný priemer | |
| Horná medza na hodnotenie | 60 % z cieľovej hodnoty (3 ng/m3) |
| Dolná medza na hodnotenie | 40 % z cieľovej hodnoty (2 ng/m3) |
| Ročný priemer | |
| Horná medza na hodnotenie | 70 % z cieľovej hodnoty (14 ng/m3) |
| Dolná medza na hodnotenie | 50 % z cieľovej hodnoty (10 ng/m3) |
| Ročný priemer | |
| Horná medza na hodnotenie | 60 % z cieľovej hodnoty (0,6 ng/m3) |
| Dolná medza na hodnotenie | 40 % z cieľovej hodnoty (0,4 ng/m3) |
| Typ stanice | Ciele merania | Reprezentatívnosť1) | Kritériá umiestňovania v makromeradle |
| Mestská | Ochrana zdravia ľudí:hodnotenie expozície mestskej populácie ozónom v miestach, kde je hustota obyvateľstva a koncentrácia ozónu relatívne vysoká a reprezentatívna expozícii bežného obyvateľstva | niekoľko km2 | Stanica sa umiestni mimo vplyvu lokálnych emisií, ako je doprava, čerpacie stanice a pod.; na vetraných miestach, kde možno merať dobre premiešané úrovne; na takých miestach, ako sú obytné a obchodné oblasti miest, parky (ďaleko od stromov), veľké ulice alebo námestia s veľmi malou dopravou alebo bez dopravy, otvorené oblasti so vzdelávacími, športovými alebo rekreačnými zariadeniami |
| Predmestská | Ochrana zdravia ľudí a vegetácie:hodnotenie expozície populácie a vegetácie umiestnenej na periférii aglomerácie, kde sa vyskytujú najvyššie úrovne ozónu, ktorým je pravdepodobne priamo alebo nepriamo exponovaná populácia a vegetácia | niekoľko desiatok km2 | V určitej vzdialenosti od oblastí s maximálnymi emisiami, po vetre, v hlavnom smere/smeroch vetra za dobrých podmienok na tvorbu ozónu. V miestach na vonkajšom okraji aglomerácie, kde obyvateľstvo, citlivé plodiny alebo prírodné ekosystémy sú vystavené vysokým úrovniam ozónu. |
| Predmestská | Tam, kde je to vhodné, niektoré predmestské stanice sa môžu nachádzať aj proti smeru vetra od oblastí s maximálnymi emisiami, aby sa určili regionálne pozaďové úrovne ozónu | ||
| Vidiecka | Ochrana zdravia ľudí a vegetácie:hodnotenie expozície obyvateľstva, plodín a prírodných ekosystémov koncentráciám ozónu v subregionálnom meradle | subregionálne úrovne (niekoľko sto km2) | Stanice môžu byť umiestnené v malých obciach a/alebo oblastiach s prírodnými ekosystémami, lesmi alebo plodinami. Miesta reprezentatívne pre ozón, mimo oblastí vplyvu okamžitých miestnych emisií, akými sú priemyselné zariadenia a cesty. Na otvorených miestach, ale nie na vrcholoch vyšších hôr |
| Regionálna | Ochrana vegetácie a zdravia ľudí:hodnotenie expozície plodín a prírodných ekosystémov a expozície obyvateľstva koncentráciám ozónu v regionálnom meradle | regionálne, národné alebo kontinentálne úrovne (1 000 až 10 000 km2) | Stanice umiestnené v oblastiach s nižšou hustotou obyvateľstva, napríklad s prírodnými ekosystémami, lesmi, ďaleko od mestských a priemyslových oblastí a mimo dosahu miestnych emisií. Treba sa vyhnúť miestam, kde dochádza miestne k zvýšenému tvoreniu prízemnej inverzie, a tiež vrcholom vyšších pohorí |
| Populácia aglomerácie alebo zóny (v tisícoch) | Ak koncentrácie prekročia hornú medzu na posudzovanie | Ak sú maximálne koncentrácie medzi hornou a dolnou medzou na posudzovanie | Pre SO2 a NO2 v aglomeráciách, kde sú maximálne koncentrácie pod dolnou medzou na posudzovanie |
| 0 - 250 | 1 | 1 | neuplatňuje sa |
| 250 - 499 | 2 | 1 | 1 |
| 500 - 749 | 2 | 1 | 1 |
| 750 - 999 | 3 | 1 | 1 |
| 1 000 - 1 499 | 4 | 2 | 1 |
| 1 500 - 1 999 | 5 | 2 | 1 |
| 2 000 - 2 749 | 6 | 3 | 2 |
| 2 750 - 3 749 | 7 | 3 | 2 |
| 3 750 - 4 749 | 8 | 4 | 2 |
| 4 750 - 5 999 | 9 | 4 | 2 |
| 6 000 | 10 | 5 | 3 |
| Pre NO2 a tuhé častice: treba mať aspoň jednu stanicu merajúcu mestské pozadie a jednu stanicu merajúcu vplyv dopravy |
| Populácia aglomerácie alebo zóny (v tisícoch) |
Ak koncentrácie prekročia hornú medzu na hodnotenie |
Ak sú maximálne koncentrácie medzi hornou a dolnou medzou na hodnotenie |
||
| As, Cd, Ni | BaP | As, Cd, Ni | BaP | |
| 0 -749 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 750 - 1 999 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| 2 000 - 3 749 | 2 | 3 | 1 | 1 |
| 3 750 - 4 749 | 3 | 4 | 2 | 2 |
| 4 750 - 5 999 | 4 | 5 | 2 | 2 |
| 6 000 a viac | 5 | 5 | 2 | 2 |
| Ak najvyššie koncentrácie prekračujú hornú medzu na hodnotenie úrovne znečistenia ovzdušia, 1 stanica na každých 20 000 km2 | Ak najvyššie koncentrácie sú medzi hornou a dolnou medzou na hodnotenie úrovne znečistenia ovzdušia, 1 stanica na každých 40 000 km2 |
| Počet obyvateľstva v tisícoch | Aglomerácie (mestské a predmestské)1) | Ostatné zóny (predmestské a vidiecke)1) | Regionálne pozadie |
| < 250 | 1 | 1 stanica na 50 000 km2) | |
| < 500 | 1 | 2 | ako priemerná hustota |
| < 1 000 | 2 | 2 | pre všetky zóny krajiny2) |
| < 1 500 | 3 | 3 | |
| < 2 000 | 3 | 4 | |
| < 2 750 | 4 | 5 | |
| < 3 750 | 5 | 6 | |
| > 3 750 | 1 ďalšia stanica na každé 2 milióny obyvateľov | 1 ďalšia stanica na každé 2 milióny obyvateľov |
| Oxid siričitý, oxid dusičitý a oxidy dusíka | Tuhé častice a olovo | Benzén | Oxid uhoľnatý | Ozón | Benzo(a)pyrén |
Arzén, Kadmium, Nikel |
Polycyklické aromatické uhľovodíky iné ako benzo(a)pyrén, celková plynná ortuť |
Celková depozícia |
|
| Kontinuálne meranie, resp. stále merania (pre benzén a oxid uhoľnatý) | |||||||||
| Neistota výsledku jednotlivých meraní | 15 % | 25 % | 25 % | 15 % | 15 % | 50 % | 40 % | 50 % | 70 % |
| Minimálny počet údajov | 90 % | 90 % | 90 % | 90 % | 90 % v priebehu leta | 90 % | 90 % | 90 % | 90 % |
| 75 % v priebehu zimy | |||||||||
| Minimálne časové pokrytie | 35 % mestské pozaďové stanice a dopravné stanice (rozložené v priebehu roka tak, aby reprezentovali rozličné klimatické a dopravné podmienky) 90 % | 33 % | 50 % | ||||||
| Orientačné (indikatívne) meranie | |||||||||
| Neistota jednotlivých meraní | 25 % | 50 % | 30 % | 25 % | 30 % | 50 % | 40 % | 50 % | 70 % |
| Minimálny počet údajov | 90 % | 90 % | 90 % | 90 % | 90 % | 90 % | 90 % | 90 % | 90 % |
| Minimálne časové pokrytie | 14 %*) | 14 %*) | 14 %*) | 14 %*) | > 10 % v priebehu letného obdobia | 14 % | 14 % | 14 % | 14 % |
| Modelovanie Neistota |
|||||||||
| hodinové priemery**) | 50 % - 60 % | - | - | - | 50 % | - | - | - | - |
| 8-hodinové denné maximum | - | - | - | - | 50 % | - | - | - | - |
| 8-hodinové priemery | - | - | - | 50 % | - | - | - | - | - |
| denné priemery | 50 % | - | - | - | - | - | - | - | - |
| ročné priemery | 30 % | 50 % | 50 % | - | - | 60 % | 60 % | 60 % | 60 % |
| Objektívne odhadovanie | |||||||||
| neistota | 75 % | 100 % | 100 % | 75 % | 75 % | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % |
| Metán | 1-Butén | Izoprén | Etylbenzén |
| Etán | trans-2-Butén | n-Hexán | m+p-Xylén |
| Etylén | cis-2-Butén | i-Hexén | o-Xylén |
| Acetylén | 1.3-Butadién | n-Heptán | 1.2.4-Trimetylbenzén |
| Propán | n-Pentán | n-Oktán | 1.2.3-Trimetylbenzén |
| Propén | i-Pentán | i-Oktán | 1.3.5-Trimetylbenzén |
| n-Bután | 1-Pentén | Benzén | Formaldehyd |
| i-Bután | 2-Pentén | Toluén | Celkové nemetánové uhľovodíky |
| Aglomerácia | Vymedzenie územia |
| Bratislava | územie hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy |
| Košice | územie mesta Košíc |
| Zóna | Vymedzenie územia |
| Bratislavský kraj | územie kraja okrem územia hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy |
| Trnavský kraj | územie kraja |
| Nitriansky kraj | územie kraja |
| Trenčiansky kraj | územie kraja |
| Banskobystrický kraj | územie kraja |
| Žilinský kraj | územie kraja |
| Košický kraj | územie kraja okrem územia mesta Košíc |
| Prešovský kraj | územie kraja |
| Aglomerácia | Vymedzenie územia |
| Bratislava | územie hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy |
| Zóna | Vymedzenie územia |
| Slovensko | územie Slovenskej republiky okrem územia hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy |
| oxidu siričitého | 400 μg/m3 alebo |
| oxidu dusičitého | 250 μg/m3. |
| oxidu siričitého | 500 μg/m3 alebo |
| oxidu dusičitého | 400 μg/m3. |