Prebieha nezávislý automatický audit integrity textu voči originálu na Slov-Lex.sk. Čakajte prosím...
| Por. čís. |
Ukazovateľ | Symbol ukazovateľa |
Limit | Jednotka | Druh limitu1) |
Poznámky |
| 1. | Escherichia coli | EC | KTJ | |||
| 0 0 0 |
v 100 ml v 10 ml v 250 ml |
NMH NMH NMH |
HZ IZ BPV |
|||
| 2. | Koliformné baktérie | KB | KTJ | |||
| 0 0 0 |
v 100 ml v 10 ml v 250 ml |
MH MH MH |
HZ IZ BPV |
|||
| 3. | Enterokoky | EK | KTJ | |||
| 0 0 0 |
v 100 ml v 10 ml v 250 ml |
NMH NMH NMH |
HZ IZ BPV |
|||
| 4. | Pseudomonas aeruginosa |
PA | 0 | KTJ v 250 ml |
NMH | BPV |
| 5. | Kultivovateľné mikroorganizmypri 22°C |
KM22 | 200 500 100 |
KTJ v 1 ml v 1 ml v 1 ml |
MH MH MH |
HZ IZ BPV |
| 6. | Kultivovateľné mikroorganizmypri 36°C |
KM36 | 20 100 20 |
KTJ v 1 ml v 1 ml v 1 ml |
MH MH MH |
HZ IZ BPV |
| 7. | Bezfarebné bičíkovce |
BB | 10 50 |
jedince/ml | MH MH |
HZ pitnou vodou nezabezpečovanou dezinfekciou Pre dezinfikovanú vodu je limit 0 IZ |
| 8. | Živé organizmy (okrem bezfarebných bičíkovcov) |
ŽO | 0 0 |
jedince/ml | MH MH |
HZ IZ |
| 9. | Vláknité baktérie(okrem železitých a mangánových baktérií) |
VB | 0 0 |
jedince/ml | IH IH |
HZ IZ |
| 10. | Mikromycéty stanovitelné mikroskopicky |
MM | 0 0 |
jedince/ml | IH IH |
HZ IZV prípade pozitívneho nálezu sa vykonáva skúška ukazovateľa s poradovým č. 15. kultivačnou metódou |
| 11. | Mŕtve organizmy | MO | 30 | jedince/ml | MH | HZ |
| 12. | Železité a mangánovébaktérie |
ŽMB | 10 10 |
pokryvnosť poľa v % |
MH MH |
HZ IZ |
| 13. | Abiosestón | AB | 10 10 |
pokryvnosť poľa v % |
MH MH |
HZ IZ |
| 14. | Clostridium perfringens |
CP | 0 | KTJ v 100 ml |
IH | Vzťahuje sa na pitnú vodu upravovanú z povrchových vôd alebo z podzemných vôd ovplyvnených povrchovými vodami. Ak sa indikačná hodnota nedodrží, zisťuje sa, či nie je ohrozené zdravie ľudí prítomnosťou mikroorganizmov, napr. kryptosporídie |
| 15. | Saprofytické plesne | SP | 50 100 0 |
KTJ v 100 ml v 100 ml v 100 ml |
IH IH MH |
HZ IZ BPV |
| V prípade prítomnosti potenciálne toxinogénnych druhov (Aspergillus flavus, Aspergillus ochraceus, Aspergillus versicolor, Aspergillus fumigatus, Fusarium species, Penicilium expansum) je voda nevhodná na pitie |
| Por. čís. |
Ukazovateľ | Symbol ukazovateľa |
Limit | Jednotka | Druh limitu1) |
Poznámky |
| 16. | Antimón | Sb | 0,005 | mg/l | NMH | |
| 17. | Arzén | As | 0,01 | mg/l | NMH | |
| 18. | Bór | B | 0,3 | mg/l | NMH | |
| 19. | Bromičnany | BrO3 | 0,01 | mg/l | NMH | |
| 20. | Dusičnany | NO3-3 | 50 | mg/l | MH | |
| 21. | Dusitany | NO2- | 0,1 3,0 |
mg/l mg/l |
MH NMH |
Súčet pomerov zisteného obsahu dusičnanov delený 50 a zistený obsah dusitanov delený 3 musí by menší alebo sa rovnať 1. Obsah dusitanov v pitnej vode na výstupe z úpravne musí byť nižší ako 0,1 mg/l |
| 22. | Fluoridy | F | 1,5 | mg/l | NMH | |
| 23. | Chróm | Cr | 0,05 | mg/l | NMH | |
| 24. | Kadmium | Cd | 0,003 | mg/l | NMH | |
| 25. | Kyanidy | CN- | 0,03 | mg/l | NMH | |
| 26. | Meď | Cu | 1,0 | mg/l | MH | |
| 27. | Nikel | Ni | 0,02 | mg/l | NMH | |
| 28. | Olovo | Pb | 0,01 | mg/l | NMH | |
| 29. | Ortuť | Hg | 0,001 | mg/l | NMH | |
| 30. | Selén | Se | 0,01 | mg/l | NMH | |
| 31. | Striebro | Ag | 0,05 | mg/l | NMH | Zisťuje sa pri používaní oligodynamických prostriedkov na dezinfekciu vody |
| Por. čís. |
Ukazovateľ | Symbol ukazovateľa |
Limit | Jednotka | Druh limitu1) |
Poznámky |
| 32. | Akrylamid | AA | 0,1 | μg/l | NMH | Zisťuje sa v prípade výskytu a uvoľnenia z materiálu (napr. z rozvodného potrubia) a predmetov slúžiacich na úpravu, výrobu a distribúciu pitnej vody. Limit platí pre zostatkovú koncentráciu monoméru vypočítanú podľa údajov o obsahu a možnom uvoľňovaní z polyméru, ktorý je v styku s pitnou vodou |
| 33. | Benzén | C6H6 | 1,0 | μg/l | MHRR | |
| 34. | Dichlórbenzény | DCB | 0,3 300 |
μg/l μg/l |
MH NMH |
Zisťuje sa, ak senzorické vyšetrenie poukazuje na prítomnosť látky. Príslušný orgán na ochranu zdravia môže dočasne súhlasiť s prekročením limitu do výšky najvyššej medznej hodnoty, ak nenastane nežiaduce senzorické ovplyvnenie pitnej vody. Dichlórbenzény zahrňujú sumu: 1,2 dichlórbenzén, 1,3 dichlórbenzén, 1,4 dichlórbenzén |
| 35. | 1,2 dichlóretán | C2H4Cl | 3,0 | μg/l | NMH | |
| 36. | Monochlórbenzén | MCB | 10 300 |
μg/l μg/l |
MH NMH |
Zisťuje sa, ak senzorické vyšetrenie poukazuje na prítomnosť látky. Príslušný orgán na ochranu zdravia môže dočasne súhlasiť s prekročením limitu do výšky najvyššej medznej hodnoty, ak nenastane nežiaduce senzorické ovplyvnenie pitnej vody |
| 37. | Celkový organický uhlík |
TOC | 5,0 | μg/l | MH | Bez významných zmien, nemusí sa stanovovať pri zdrojoch produkujúcich menej ako 10 000 m3 denne |
| 38. | Pesticídy | PL | 0,1 | μg/l | NMH | Za pesticídy sa pokladajú: organické insekticídy, herbicídy, fungicídy, nematocídy, akaricídy, organické algicídy a príbuzné produkty (regulátory rastu). Zisťujú sa iba tie pesticídy, ktorých prítomnosť vo vode možno predpokladať. Limit sa vzťahuje na každý stanovený pesticíd |
| 39. | Pesticídy spolu | PLs | 0,5 | μg/l | NMH | |
| 40. | Polycyklické aromatické uhľovodíky |
PAU | 0,1 | μg/l | MHRR | Vzťahuje sa na sumu PAU: benzo(a)pyrén, fluorantén, benzo(b)fluorantén, benzo(k)fluorantén, benzo(g,h,i)perylén, indeno(1,2,3-c,d)pyrén |
| 41. | Benzo/ a/ pyrén | BaP | 0,01 | μg/l | MHRR | |
| 42. | Epichlórhydrin | C3H5ClO | 0,1 | μg/l | MHRR | Zisťuje sa v prípade výskytu a uvoľnenia z materiálu (napr. z rozvodového potrubia) a predmetov slúžiacich na úpravu, výrobu a distribúciu pitnej vody. Limit platí pre zostatkovú koncentráciu monoméru vypočítanú podľa údajov o obsahu a možnom uvoľňovaní z polyméru, ktorý je v styku s pitnou vodou |
| 43. | Styrén | ST | 20 | μg/l | NMH | |
| 44. | Tetrachlóretén | PCE | 10 | μg/l | NMH | Súčet koncentrácií tetrachlóreténu a trichlóreténu nesmie prekročiť 10 μg/l |
| 45. | Tetrachlórmetán | CCl4 | 2,0 | μg/l | MHRR | |
| 46. | Toluén | C7H8 | 50 700 |
μg/l | MH NMH |
|
| 47. | Trichlóretén | TCE | 10 | μg/l | NMH | Súčet koncentrácií tetrachlóreténu a trichlóreténu nesmie prekročiť 10 μg/l |
| 48. | Vinylchlorid | C2H3Cl | 0,5 | μg/l | NMH | Zisťuje sa v prípade výskytu a uvoľnenia z materiálu (napr. z rozvodového potrubia) a predmetov slúžiacich na úpravu, výrobu a distribúciu pitnej vody. Limit platí pre zostatkovú koncentráciu monoméru vypočítanú podľa údajov o obsahu a možnom uvoľňovaní z polyméru, ktorý je v styku s pitnou vodou |
| 49. | Xylény | C8H10 | 100 500 |
μg/l μg/l |
MH NMH |
Zisťuje sa, ak senzorické vyšetrenie poukazuje na prítomnosť látky. Príslušný orgán na ochranu zdravia môže dočasne súhlasiť s prekročením limitu do výšky najvyššej medznej hodnoty, ak nenastane nežiaduce senzorické ovplyvnenie pitnej vody |
| Por čís. |
Ukazovateľ | Symbol ukazovateľa |
Limit | Jednotka | Druh limitu1) |
Poznámky |
| 50. | Voľný chlór | Cl3 | 0,3 | mg/l | MH | Vzťahuje sa na obsah volného chlóru po úprave vody. Ak sa voda dezinfikuje chlórom, musí byť minimálna hodnota v distribučnej sieti 0,05 mg/l |
| 51. | Bromdichlórmetán | BDM | 0,015 0,025 |
mg/l mg/l |
MH NMH |
Prekročenie MH koncentrácie BDM do 0,025 mg/l je dôvodom na zníženie medznej hodnoty koncentrácie chloroformu na 0,03 mg/l. Koncentrácia sa meria pri odtoku vody z úpravne |
| 52. | 2,4- dichlórfenol | DCF | 0,002 | mg/l | MH | Zisťuje sa, ak ide o nepriaznivé ovplyvnenie senzorických vlastností vody |
| 53. | Chlórdioxid | CIO2 | 0,20 | mg/l | MH | |
| 54. | Chloritany | CIO2 | 0,20 | mg/l | NMH | |
| 55. | Chloroform | CHCl3 | 0,04 | mg/l | MH | Prekročenie MH koncentrácie BDM do 0,025 mg/l je dôvodom na zníženie medznej hodnoty koncentrácie chloroformu na 0,03 mg/l. Koncentrácia sa meria pri odtoku vody z úpravne |
| 56. | Ozón | O3 | 0,05 | mg/l | MH | |
| 57. | 2,4,6-trichlórfenol | TCP | 0,01 0,2 |
mg/l mg/l |
MH MHRR |
Koncentrácia sa meria pri odtoku vody z úpravne. Zisťuje sa, ak ide o nepriaznivé ovplyvnenie senzorických vlastností vody |
| 58. | Trihalometany spolu | THMs | 0,15 | mg/l | NMH | Špecifikované zlúčeniny sú: chloroform, bromoform, dibromchlórmetán, bromdichlórmetán |
| Por. čís. |
Ukazovateľ | Symbol ukazovateľa |
Limit | Jednotka | Druh limitu1) |
Poznámky |
| 59. | Absorbancia (254 nm, 1 cm) |
A254 | 0,08 | IH | Prekročenie indikačnej hodnoty môže by dôvodom na zisťovanie chloroformu, brómdichlórmetánu alebo na korigovanie hodnoty CHSKMn |
|
| 60. | Amónne ióny | NH4+ | 0,5 | mg/l | MH | |
| 61. | Celkové rozpustné látky |
RL | 1 000 | mg/l | MH | |
| 62. | Farba | F | 20 | mg/l | MH | |
| 63. | Hliník | Al | 0,2 | mg/l | MH | |
| 64. | Chemická spotreba kyslíka manganistanom |
CHSKMn | 3,0 | mg/l | MH | |
| 65. | Chloridy | Cl- | 100 250 |
mg/l mg/l |
MH NMH |
Voda nesmie byť agresívna. Prekročenie medznej hodnoty je prípustné, len ak ide o chloridy z geologického podložia |
| 66. | Mangán | Mn | 0,05 | mg/l | MH | |
| 67. | Nasýtenie vody kyslíkom |
O2 | >50 | % nasýtenia |
OH | |
| 68. | Reakcia vody | pH | 6,5 - 8,5 | MH | Voda nesmie byť agresívna. Ak ide o balenú pitnú vodu, ktorá je prirodzene bohatá na oxid uhličitý, minimálna hodnota môže byť nižšia |
|
| 69. | Sírany | SO42- | 250 | mg/l | MH | |
| 70. | Sulfán voľný | 0,01 | mg/l | MH | ||
| 71. | Chuť | prijateľná pre spotrebiteľa |
MH | V prípade pochybnosti sa za prijateľné považujú stupne 1 a 2 pri stanovení podľa slovenskej technickej normy2) |
||
| 72. | Teplota | t | 8-12 | °C | OH | |
| 73. | Zákal | Z | 5 | ZF | MH | |
| 74. | Pach | bez zápachu | V prípade pochybnosti sa za prijateľné považujú stupne 1 a 2 pri stanovení podľa slovenskej technickej normy2) |
|||
| 75. | Zinok | Zn | 3,0 | mg/l | MH | |
| 76. | Železo | Fe | 0,2 | mg/l | MH | |
| 77. | Vodivosť | kappa | 125,0 | mS/m | IH | |
| 78. | Sodík | Na+ | 200 | mg/l | MH |
| Por. čis. |
Ukazovateľ | Symbol ukazovateľa |
Limit | Jednotka | Druh limitu1) |
Poznámky |
| 79. | Horčík | Mg2+ | 10,0 až 30,0125 | mg/l | OH MH |
|
| 80. | Vápnik | Ca2+ | > 30 | mg/l | OH | |
| 81. | Vápnik a horčík | Ca2+ + Mg2+ | 1,1 až 5,0 | mmol/l | OH |
| Počet obyvateľov v zásobovanej oblasti (pri dennej spotrebe 200 l na osobu) |
Objem vyrábanej alebo dodávanej pitnej vody v zásobovanej oblasti (m3/deň) |
Ročný počet vzoriek minimálnych analýz |
Ročný počet vzoriek úplných analýz |
| ≤ 50 | ≤ 10 | 1 | 1 za 2 roky |
| > 50 ≤ 100 | > 10 ≤ 20 | 2 | 1 |
| >100 ≤ 500 | > 20 ≤ 100 | 3 | 1 |
| > 500 ≤ 5 000 | > 100 ≤ 1 000 | 4 | 2 |
| > 5 000 ≤ 50 000 | > 1 000 ≤ 10 000 | 4 +3 na každých 1 000 m3 z celkového objemu vrátane začatých |
1 + 1 na každých 3 300 m3/deň |
| > 50 000 ≤ 500 000 | > 10 000 ≤ 100 000 | 3 + 1 na každých 10 000 m3/deň (vrátane začatých) z celkového objemu |
|
| > 500 000 | > 100 000 | 10 + 1 na každých 25 000 m3/deň (vrátane začatých) z celkového objemu |
| P. č. | Ukazovateľ |
| 1. | Escherichia coli |
| 2. | Koliformné baktérie |
| 3. | Enterokoky (fekálne streptokoky) |
| 4. | Kultivovateľné mikroorganizmy pri 22 °C |
| 5. | Kultivovateľné mikroorganizmy pri 36 °C |
| 6. | Bezfarebné bičíkovce |
| 7. | Živé organizmy (okrem bezfarebných bičíkovcov) |
| 8. | Vláknité baktérie (okrem železitých a mangánových baktérií) |
| 9. | Mikromycéty |
| 10. | Mŕtve organizmy |
| 11. | Abiosestón |
| 12. | Clostridium perfringens |
| 13. | Amónne ióny |
| 14. | Farba |
| 15. | Dusičnany |
| 16. | Dusitany |
| 17. | Hliník |
| 18. | Voľný chlór |
| 19. | Chemická spotreba kyslíka manganistanom |
| 20. | Chuť |
| 21. | Vodivosť |
| 22. | Mangán |
| 23. | Pach |
| 24. | Reakcia vody |
| 25. | Zákal |
| 26. | Železo |
| 27. | Teplota |
| Číslo ukazo- vateľa |
Ukazovateľ | Správnosť vy- jadrená v % z limitu ukazovateľa |
Presnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa |
Medza detekcie vyjadrená v % z limitu ukazovateľa |
Podmienky | Poznámky |
| 16 | Antimón | 25 | 25 | 25 | ||
| 17 | Arzén | 10 | 10 | 10 | ||
| 18 | Bór | 10 | 10 | 10 | ||
| 19 | Bromičnany | 25 | 25 | 25 | ||
| 20 | Dusičnany | 10 | 10 | 10 | ||
| 21 | Dusitany | 10 | 10 | 10 | ||
| 22 | Fluoridy | 10 | 10 | 10 | ||
| 23 | Chróm | 10 | 10 | 10 | ||
| 24 | Kadmium | 10 | 10 | 10 | ||
| 25 | Kyanidy | 10 | 10 | 10 | Metóda by mala určiť celkové množstvo kyanidov vo všetkých ich formách |
|
| 26 | Meď | 10 | 10 | 10 | ||
| 27 | Nikel | 10 | 10 | 10 | ||
| 28 | Olovo | 10 | 10 | 10 | ||
| 29 | Ortuť | 20 | 10 | 20 | ||
| 30 | Selén | 10 | 10 | 10 | ||
| 31 | Striebro | 10 | 10 | 10 |
| Číslo ukazo- vateľa |
Ukazovateľ | Správnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa |
Presnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa |
Medza detekcie vyjadrená v % z limitu ukazovateľa |
Podmienky | Poznámky |
| 32 | Akrylamid | Musí sa riadiť špecifikáciou výrobku |
||||
| 33 | Benzén | 25 | 25 | 25 | ||
| 34 | Dichlórbenzény | 25 | 25 | 25 | ||
| 35 | 1,2-dichlóretán | 25 | 25 | 25 | ||
| 36 | Monochlórbenzén | 25 | 25 | 25 | ||
| 38 | Pesticídy | 25 | 25 | 25 | Validačná charakteristika sa vzťahuje na každý jednotlivý pesticíd |
|
| 40 | Polycyklické aromatické uhľovodíky |
25 | 25 | 25 | Validačná charakteristika sa vzťahuje na jednotlivé látky špecifikované pri 25 % z limitu ukazovateľa v prílohe č. 1 |
|
| 41 | Benzo/a/pyrén | 25 | 25 | 25 | ||
| 42 | Epichlórhydrín | - | - | Musí sa riadiť špecifikáciou výrobku |
||
| 43 | Styrén | 25 | 25 | 25 | ||
| 44 | Tetrachlóretén | 25 | 25 | 10 | Validačná charakteristika sa vzťahuje na jednotlivé látky špecifikované pri 50 % z limitu ukazovateľa v prílohe č. 1 |
|
| 45 | Tetrachlórmetán | 25 | 25 | 10 | ||
| 46 | Toluén | 25 | 25 | 25 | ||
| 47 | Trichlóretén | 25 | 25 | 10 | Validačná charakteristika sa vzťahuje na jednotlivé látky špecifikované pri 50 % z limitu ukazovateľa v prílohe č. 1 |
|
| 48 | Vinylchlorid | Musí sa riadiť špecifikáciou výrobku |
| Číslo ukazo- vateľa |
Ukazovateľ | Správnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa |
Presnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa |
Medza detekcie vyjadrená v % z limitu ukazovateľa |
Podmienky | Poznámky |
| 51 | Brómdichlórmetán | 25 | 25 | 10 | ||
| 52 | 2,4-dichlórfenol | 25 | 25 | 25 | ||
| 53 | Chlórdioxid | 25 | 25 | 25 | ||
| 54 | Chloritany | 25 | 25 | 25 | ||
| 55 | Chloroform | 25 | 25 | 10 | ||
| 56 | Ozón | 25 | 25 | 25 | ||
| 57 | 2,4,6-trichlórfenol | 25 | 25 | 25 |
| Číslo ukazo- vateľa |
Ukazovateľ | Správnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa |
Presnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa |
Medza detekcie vyjadrená v % z limitu ukazovateľa |
Podmienky | Poznámky |
| 60 | Amónne ióny | 10 | 10 | 10 | ||
| 61 | Celkové rozpustné látky |
10 | 10 | 10 | ||
| 63 | Hliník | 10 | 25 | 10 | ||
| 64 | Chemická spotreba kyslíka manganistanom |
25 | 25 | 10 | ||
| 65 | Chloridy | 10 | 10 | 10 | ||
| 66 | Mangán | 10 | 10 | 10 | ||
| 69 | Sírany | 10 | 10 | 10 | ||
| 70 | Sulfán voľný | 25 | 25 | 25 | ||
| 75 | Zinok | 10 | 10 | 10 | ||
| 76 | Železo | 10 | 10 | 10 | ||
| 77 | Vodivosť | 10 | 10 | 10 | ||
| 78 | Sodík | 10 | 10 | 10 |
| Číslo ukazo- vateľa |
Ukazovateľ | Správnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa |
Presnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa |
Medza detekcie vyjadrená v % z limitu ukazovateľa |
Podmienky | Poznámky |
| 79 | Horčík | 10 | 10 | 10 | ||
| 80 | Vápnik | 10 | 10 | 10 | ||
| 81 | Vápnik a horčík | 10 | 10 | 10 |