Prebieha nezávislý automatický audit integrity textu voči originálu na Slov-Lex.sk. Čakajte prosím...
| Skupina | Platnosť | Vymedzenie |
| A | do 30. novembra 2010 | Látky5) alebo zmesi,6) ktorým sú priradené rizikové vety R45, R46, R49, R60 a R61 alebo ktoré musia byť týmito vetami označené z dôvodu, že ich obsah prchavých organických zlúčenín je klasifikovaný ako karcinogénny, mutagénny alebo toxický pre reprodukciu podľa osobitného predpisu7) |
| od 1. decembra 2010 do 31. mája 2015 |
Látky alebo zmesi, ktorým sú priradené výstražné upozornenia H340, H350, H350i, H360D alebo H360F alebo ktoré je potrebné označiť týmito upozorneniami alebo rizikovými vetami R45, R46, R49, R60 alebo R61 z dôvodu, že ich obsah prchavých organických zlúčenín je klasifikovaný ako karcinogénny, mutagénny alebo toxický pre reprodukciu podľa osobitného predpisu8) | |
| od 1. júna 2015 | Látky alebo zmesi, ktorým sú priradené výstražné upozornenia H340, H350, H350i, H360D alebo H360F alebo ktoré je potrebné označiť týmito upozorneniami z dôvodu, že ich obsah prchavých organických zlúčenín je klasifikovaný ako karcinogénny, mutagénny alebo toxický pre reprodukciu podľa osobitného predpisu8) | |
| B | do 30. novembra 2010 | halogénované prchavé organické zlúčeniny a ich zmesi klasifikované rizikovou vetou R40 alebo R68, podľa osobitného predpisu7) |
| od 1. decembra 2010 do 31. mája 2015 |
Halogénované prchavé organické zlúčeniny a ich zmesi klasifikované rizikovou vetou R40 alebo R68 podľa osobitného predpisu8) | |
| od 1. júna 2015 | Halogénované prchavé organické zlúčeniny a ich zmesi klasifikované výstražnými upozorneniami H341 alebo H351 podľa osobitného predpisu8) | |
| C | neobmedzená | Prchavé organické zlúčeniny a ich zmesi, ktoré nepatria ani k látkam skupiny A ani k látkam skupiny B |
| Podmienky platnosti emisných limitov | Štandardné stavové podmienky, vlhký plyn | |||||
| Činnosť | Prahová spotreba rozpúšťadla [t/rok] |
Emisný limit | ||||
| Odpadové plyny | Fugitívne emisie | |||||
| TOC [mg/m3] | VOC [%] | |||||
| Ia | Tepelný rotačný ofset | z | ≥ 0,6 | ≤ 15 | 120 | 301) |
| z | > 15 | ≤ 25 | 100 | 301) | ||
| > 25 | – | 20 | 301) | |||
| Ib | Publikačná rotačná hĺbkotlač vrátane kníhtlače | ≥ 0,6 | ≤ 25 | 120 | 10, 152) | |
| > 25 | – | 75 | 10, 152) | |||
| Ic |
Ostatné rotačné hĺbkotlače, |
z z |
≥ 0,6 > 15 |
≤ 15 ≤ 25 |
120 100 |
25 25 |
| Id | Flexografia | > 25 | – | 100 | 20 | |
| Ie | Rotačná sieťotlač | |||||
| If | Lakovanie a | |||||
| Ig | Laminovanie | |||||
| Ie | Rotačná sieťotlač na textil, lepenku a kartón | z | ≥ 0,6 | ≤ 15 | 120 | 25 |
| z | > 15 | ≤ 30 | 100 | 25 | ||
| > 30 | – | 100 | 20 | |||
| Podmienky platnosti emisných limitov |
Štandardné stavové podmienky, vlhký plyn | |||||
| Emisie prchavých organických zlúčenín skupiny A a skupiny B v odpadovom plyne nesmú
prekročiť buď uvedenú hodnotu hmotnostného toku, alebo koncentrácie. |
||||||
| Emisný limit platí pre súčet hmotností jednotlivých VOC. | ||||||
| Odmasťovanie a čistenie povrchov s použitím organických rozpúšťadiel |
Prahová spotreba rozpúšťadla [t/rok] |
Emisný limit | ||||
| Odpadové plyny |
Fugitívne emisie |
|||||
| ∑ VOC [mg/m3] |
VOC [%] | |||||
| IIa | S obsahom VOC skupiny A | z | ≥ 0,1 | ≤ 1 | 2 | 15 |
| z | > 1 | ≤ 5 | 2 | 15 | ||
| > 5 | – | 2 | 10 | |||
| IIa | S obsahom VOC skupiny B | z | 0,1 | ≤ 1 | 20 | 15 |
| z | > 1 | ≤ 5 | 20 | 15 | ||
| > 5 | – | 20 | 10 | |||
| IIb | S obsahom VOC skupiny C | z | ≥ 0,6 | ≤ 2 | 1201) | 201) |
| z | > 2 | ≤ 10 | 751) | 201) | ||
| > 10 | – | 751) | 151) | |||
| Hmotnostný tok VOC [g/h] |
||||||
| IIa | S obsahom VOC skupiny A |
≥ 0,1 | – | 10 | ||
| IIb | S obsahom VOC skupiny B |
≥ 0,1 | – | 100 | ||
| Podmienky platnosti emisných limitov | Pre organické rozpúšťadlo s obsahom VOC skupiny B sa emisný limit pre VOC podľa § 4 ods. 2 neuplatňuje. |
||
| Činnosť | Prahová spotreba rozpúšťadla [t/rok] |
Emisný limit | |
| Celkové emisie1) | |||
| VOC [g/kg] | |||
| III | Chemické čistenie odevov | > 0 | 20 |
| Podmienky platnosti emisných limitov | Štandardné stavové podmienky, vlhký plyn | ||||||
| Pri nanášaní náterových látok, ktoré nemožno vykonávať za riadených podmienok, ako napríklad pri stavbe lodí, natieraní lietadiel, sa emisné limity v súlade s § 3 ods. 6 neuplatňujú. | |||||||
| Pre rotačnú sieťotlač na potlač textilu sa uplatňujú emisné limity pre polygrafiu uvedené v prvom bode. | |||||||
| Činnosť Nanášanie náterových látok na |
Prahová spotreba rozpúšťadla1) [t/rok] | Emisný limit | |||||
| Odpadové plyny | Fugitívne emisie | ||||||
| TZL1) [mg/m3] | TOC [mg/m3] | VOC [%] | |||||
| IVa | kovy, plasty, textil, tkaniny, fólie, papier | z | > 5 | ≤ 15 | 3 | 1002) | 20 |
| > 15 | – | 3 | 50/75,3) 1504) | 20 | |||
| IVb | drevené povrchy | z | > 15 | ≤ 25 | 3 | 1002) | 25 |
| > 25 | – | 3 | 50/753) | 20 | |||
| Odpadové plyny | Celkové emisie5) | ||||||
| TZL [mg/m3] | VOC [g/m2] | ||||||
| IVc | kožu | z | > 10 | ≤ 25 | 3 | 85, 1506) | |
| > 25 | – | 3 | 75, 1506) | ||||
| Podmienky platnosti emisných limitov | Štandardné stavové podmienky, vlhký plyn | ||||
| Hodnota emisného limitu pre celkové emisie sa vzťahuje na všetky štádiá procesu vykonávané v tom istom zariadení od elektroforetického nanášania náteru alebo iného druhu nanášania náteru až po konečné voskovanie vrátane nanesenia vrchného náteru. Do celkových emisií sa započítavajú aj emisie z čistenia použitých nástrojov a technického vybavenia vrátane striekacích kabín počas výrobných aj nevýrobných stavov. | |||||
| Zariadenia s prahovou spotrebou rozpúšťadla ≥ 15 t/rok | |||||
| |
Emisný limit | ||||
| Činnosť | Odpadové plyny | Celkové emisie1) | |||
| Produkcia vozidiel [ks/rok] |
TZL [mg/m3] | VOC [g/m2] | |||
| Nové zariadenia |
Jestvujúce zariadenia |
||||
| Va | Nátery osobných áut |
> 5000 | 3 | 45 alebo 1,3 kg/karoséria+ 33 |
60 alebo 1,9 kg/karoséria+ 41 |
| ≤ 5000 karosérií alebo > 3500 karosérií s namontovanými podvozkami |
3 |
90 alebo 1,5 kg/karoséria+ 70 |
90 alebo 1,5kg/karoséria+ 70 |
||
| Va | Nátery kabín nákladných áut | ≤ 5000 | 3 | 65 | 85 |
| > 5000 | 3 | 55 | 75 | ||
| Va | Nátery dodávkových a nákladných áut | ≤ 2500 | 3 | 90 | 120 |
| > 2500 | 3 | 70 | 90 | ||
| Va | Nátery autobusov | ≤ 2000 | 3 | 210 | 290 |
| > 2000 | 3 | 150 | 225 | ||
| Zariadenia s prahovou spotrebou rozpúšťadla < 15 t/rok | |||||
| Va | Uplatňujú sa požiadavky podľa bodu 5.2.2 | ||||
| Podmienky platnosti emisných limitov | Štandardné stavové podmienky, vlhký plyn | |||||
| Činnosť | Prahová spotreba rozpúšťadla [t/rok] |
Emisný limit | ||||
| Odpadové plyny | Fugitívne emisie | |||||
| TZL [mg/m3] | TOC [mg/m3] | VOC [%] | ||||
| Va | Nanášanie náterov na nové vozidlá | > 0,5 | < 15 | 3 | 501) | 25 |
| Vb | Následná povrchová úprava vozidiel | > 0,5 | – | 3 | 501) | 25 |
| Podmienky platnosti emisných limitov | Štandardné stavové podmienky, vlhký plyn | |||
| Činnosť | Prahová spotreba rozpúšťadla [t/rok] |
Emisný limit | ||
| Celkové emisie1) | ||||
| VOC [g/kg] | ||||
| VII | Natieranie navíjaných drôtov s priemerom | < 0,1 mm | > 5 | 10 |
| ≥ 0,1 mm | > 5 | 5 | ||
| Činnosť | Emisný limit | ||
| Prahová spotreba rozpúšťadla | Celkové emisie1) | ||
| [t/rok] | VOC [g/pár obuvi] | ||
| IX | Výroba obuvi | > 5 | 25 |
| Podmienky platnosti emisných limitov | Štandardné stavové podmienky, vlhký plyn | ||||||
| Činnosť | Prahová spotreba rozpúšťadla [t/rok] |
Emisný limit | |||||
| Odpadové plyny | Fugitívne emisie1) | Celkovéemisie2) | |||||
| TOC [mg/m3] | VOC [%] | VOC [%] | |||||
| X | Výroba náterových zmesí, lakov, tlačiarenských farieb a lepidiel | z | > 5 | ≤ 1000 | 150 | 5 | 5 |
| > 1000 | – | 150 | 3 | 3 | |||
| Podmienky platnosti emisných limitov | Štandardné stavové podmienky, vlhký plyn | |||||
| Činnosť | Prahová spotreba rozpúšťadla [t/rok] |
Emisný limit | ||||
| Odpadové plyny |
Fugitívne emisie1) | Celkové emisie2) | ||||
| TOC [mg/m3] | VOC [%] | VOC [%] | ||||
| XI | Výroba farmaceutických zmesí | > 5 | ≤ 50 | 20, 1503) | 5, 154) | 5, 154) |
| > 50 | – | 20, 1503) | 5, 154) | 5, 154) | ||
| Činnosť | Prahová spotreba rozpúšťadla [t/rok] |
Emisný limit | |
| XIII | Extrakcia rastlinných olejov, a živočíšnych tukov a rafinácia rastlinných olejov z týchto materiálov |
Celkové emisie1) | |
| VOC [kg/t] | |||
| Živočíšny tuk | > 5 | 1,5 | |
| Ricín | > 5 | 3 | |
| Repkové semená | > 5 | 1 | |
| Slnečnicové semená | > 5 | 1 | |
| Sojové bôby (normálne drvenie) | > 5 | 0,8 | |
| Sojové bôby (biele vločky) | > 5 | 1,2 | |
| Ostatné semená a iný rastlinný materiál | > 5 | 32) | |
| Frakcionovanie s výnimkou odglejovania | > 5 | 1,5 | |
| Odglejovanie (odstraňovanie živice z oleja) | > 5 | 4 | |
| Činnosť | Emisný limit | ||
| Prahová spotreba rozpúšťadla [t/rok] |
Celkové emisie1) | ||
| VOC[g/m2] | |||
| XV | Laminovanie dreva a plastov | > 5 | 30 |
| Činnosť | Faktor K1 |
| Rotačná hĺbkotlač; flexografická tlač; laminovanie ako súčasť tlačiarenskej činnosti; lakovanie ako súčasť tlačiarenskej činnosti; natieranie dreva; natieranie textílií, tkanín, fólií a papiera; nanášanie lepidla | 4 |
| Natieranie pásov a zvitkov; opravy a prestriekavanie áut | 3 |
| Nátery pre styk s potravinami; natieranie na voľnom priestranstve | 2,33 |
| Rotačná sieťotlač; iné nátery | 1,5 |
| Vstupy organických rozpúšťadiel (I) | |
| I1 | Množstvo organických rozpúšťadiel alebo ich množstvo v zmesiach, ktoré boli zakúpené a ktoré sa používajú ako vstup do procesu za obdobie, za ktoré sa vypočítava hmotnostná bilancia. |
| I2 | Množstvo organických rozpúšťadiel alebo ich množstvo v použitých zmesiach, ktoré boli regenerované a opätovne sa použijú ako vstup do procesu. Recyklované organické rozpúšťadlo sa započítava vždy, keď sa použije na danú činnosť. |
| Výstupy organických rozpúšťadiel (O) | |
| O1 | Emisie v odpadových plynoch. |
| O2 | Straty organických rozpúšťadiel v odpadových vodách, ktoré sa odvádzajú z procesu; ak sú odpadové vody čistené, je to potrebné pri výpočte O5 zohľadniť. |
| O3 | Organické rozpúšťadlá, ktoré zostávajú ako znečistenie alebo zvyšky vo výrobkoch vychádzajúcich z procesu. |
| O4 |
Nezachytené emisie organických rozpúšťadiel uvoľnené do ovzdušia; všeobecne sa sem zahŕňa bežná ventilácia miestností, pri ktorej sa vzduch z pracovného prostredia odvádza do vonkajšieho ovzdušia cez okná, dvere, vetracie alebo iné otvory. |
| O5 | Straty organických rozpúšťadiel alebo organických zlúčenín spôsobené chemickými alebo fyzikálnymi reakciami (napríklad spálením alebo inou úpravou odpadových plynov alebo odpadových vôd, alebo ktoré sa zachytili, napr. adsorpciou, ak neboli započítané do položiek O6, O7 alebo O8). |
| O6 | Organické rozpúšťadlá obsiahnuté v zhromaždenom odpade. |
| O7 | Organické rozpúšťadlá alebo organické rozpúšťadlá obsiahnuté v zmesiach, ktoré sa predali alebo ktoré sú určené na predaj ako komerčný produkt. |
| O8 |
Organické rozpúšťadlá obsiahnuté v zmesiach, ktoré sa regenerovali na opätovné použitie, ale sa nepovažujú za vstup do procesu, ak už neboli započítané v rámci položky O7. |
| O9 | Organické rozpúšťadlá, ktoré unikli iným spôsobom. |