Prebieha nezávislý automatický audit integrity textu voči originálu na Slov-Lex.sk. Čakajte prosím...
| Oxid siričitý, oxid dusičitý, oxidy dusíka a oxid uhoľnatý |
Benzén | Častice PM10, častice PM2,5 a olovo |
Ozón a súvisiaci oxid dusnatý a oxid dusičitý |
|
| Stále merania:1) Neistota Najmenší počet údajov Najmenšie časové pokrytie: – mestské pozadie a doprava – priemyselné oblasti |
15 % 90 % – – |
25 % 90 % 35 %2) 90 % |
25 % 90 % – – |
15 % 90 % počas leta 75 % počas zimy – – |
| Indikatívne merania: Neistota Najmenší počet údajov Najmenšie časové pokrytie |
25 % 90 % 14 %4) |
30 % 90 % 14 %3) |
50 % 90 % 14 %4) |
30 % 90 % > 10 % počas leta |
| Modelovanie neistoty: Hodinové priemery Osemhodinové priemery Denné priemery Ročné priemery |
50 % 50 % 50 % 30 % |
– – – 50 % |
– – ešte neurčené 50 % |
50 % 50 % – – |
| Objektívny odhad: Neistota |
75 % |
100 % |
100 % |
75 % |
| Benzo(a)- pyrén |
Arzén, kadmium, nikel |
Polycyklické aromatické uhľovodíky iné ako benzo(a)pyrén, celková plynná ortuť |
Celková depozícia | |
| Neistota: Stále a indikatívne merania Modelovanie Najmenší počet údajov Najmenšie časové pokrytie: Stále merania Indikatívne merania1) |
50 % 60 % 90 % 33 % 14 % |
40 % 60 % 90 % 50 % 14 % |
50 % 60 % 90 % – 14 % |
70 % 60 % 90 % – 33 % |
| Ochrana zdravia | Ochrana vegetácie | |
| Horná medza | 60 % 24-hodinovej limitnej hodnoty 75 µg/m3 sa neprekročí viac ako 3-krát za každý kalendárny rok |
60 % zimnej kritickej úrovne 12 µg/m3 |
| Dolná medza | 40 % 24-hodinovej limitnej hodnoty 50 µg/m3 sa neprekročí viac ako 3-krát za každý kalendárny rok |
40 % zimnej kritickej úrovne 8 µg/m3 |
| Hodinová limitná hodnota na ochranu zdravia ľudí – NO2 | Ročná limitná hodnota na ochranu zdravia ľudí – NO2 | Ročná kritická úroveň na ochranu vegetácie a prírodných ekosystémov – NOx | |
| Horná medza | 70 % limitnej hodnoty 140 µg/m3 sa neprekročí viac ako 18-krát za každý kalendárny rok |
80 % limitnej hodnoty 32 µg/m3 |
80 % kritickej úrovne 24 µg/m3 |
| Dolná medza | 50 % limitnej hodnoty 100 µg/m3 sa neprekročí viac ako 18-krát za každý kalendárny rok |
65 % limitnej hodnoty 26 µg/m3 |
65 % kritickej úrovne 19,5 µg/m3 |
| 24-hodinový priemer častíc PM10 | Ročný priemer častíc PM10 | Ročný priemer častíc PM2,51) | |
| Horná medza | 70 % limitnej hodnoty 35 µg/m3 sa neprekroèí viac ako 35-krát za každý kalendárny rok |
70 % limitnej hodnoty 28 µg/m3 |
70 % limitnej hodnoty 17 µg/m3 |
| Dolná medza | 50 % limitnej hodnoty 25 µg/m3 sa neprekročí viac ako 35-krát za každý kalendárny rok |
50 % limitnej hodnoty 20 µg/m3 |
50 % limitnej hodnoty 12 µg/m3 |
| Ročný priemer | |
| Horná medza | 70 % limitnej hodnoty 0,35 µg/m3 |
| Dolná medza | 50 % limitnej hodnoty 0,25 µg/m3 |
| Ročný priemer | |
| Horná medza | 70 % limitnej hodnoty 3,5 µg/m3 |
| Dolná medza | 40 % limitnej hodnoty 2 µg/m3 |
| Osemhodinový priemer | |
| Horná medza | 70 % limitnej hodnoty 7 mg/m3 |
| Dolná medza | 50 % limitnej hodnoty 5 mg/m3 |
| Ročný priemer | |
| Horná medza | 60 % cieľovej hodnoty 3,6 ng/m3 |
| Dolná medza | 40 % cieľovej hodnoty 2,4 ng/m3 |
| Ročný priemer | |
| Horná medza | 60 % cieľovej hodnoty 3 ng/m3 |
| Dolná medza | 40 % cieľovej hodnoty 2 ng/m3 |
| Ročný priemer | |
| Horná medza | 70 % cieľovej hodnoty 14 ng/m3 |
| Dolná medza | 50 % cieľovej hodnoty 10 ng/m3 |
| Ročný priemer | |
| Horná medza | 60 % cieľovej hodnoty 0,6 ng/m3 |
| Dolná medza | 40 % cieľovej hodnoty 0,4 ng/m3 |
| SO42– | Na+ | NH4+ | Ca2+ | elementárny uhlík |
| NO3– | K+ | Cl– | Mg2+ | organický uhlík |
| Obyvateľstvo, aglomerácie alebo zóny (v tisícoch) |
Ak najväčšie koncentrácie prekračujú hornú medzu na hodnotenie úrovne znečistenia ovzdušia1) |
Ak sú najväčšie koncentrácie pod hornou medzou na hodnotenie úrovne znečistenia ovzdušia |
||||||
| Znečisťujúce látky okrem častíc PM, As, Cd, Ni a BaP |
Častice PM,2) súčet častíc PM10 a častíc PM2,5 |
As Cd Ni |
BaP | Znečisťujúce látky okrem častíc PM, As, Cd, Ni a BaP |
Častice PM,2) súčet častíc PM10 a častíc PM2,5 |
As Cd Ni |
BaP | |
| 0 – 249 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 250 – 499 | 2 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 |
| 500 – 749 | 2 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 |
| 750 – 999 | 3 | 4 | 2 | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 |
| 1 000 – 1 499 | 4 | 6 | 2 | 2 | 2 | 3 | 1 | 1 |
| 1 500 – 1 999 | 5 | 7 | 2 | 2 | 2 | 3 | 1 | 1 |
| 2 000 – 2 749 | 6 | 8 | 2 | 3 | 3 | 4 | 1 | 1 |
| 2 750 – 3 749 | 7 | 10 | 2 | 3 | 3 | 4 | 1 | 1 |
| 3 750 – 4 749 | 8 | 11 | 3 | 4 | 3 | 6 | 2 | 2 |
| 4 750 – 5 999 | 9 | 13 | 4 | 5 | 4 | 6 | 2 | 2 |
| 6 000 | 10 | 15 | 5 | 5 | 4 | 7 | 2 | 2 |
| Ak najväčšie koncentrácie prekračujú hornú medzu na hodnotenie | Ak sú najväčšie koncentrácie medzi hornou a dolnou medzou na hodnotenie |
| 1 stanica na každých 20 000 km2 | 1 stanica na každých 40 000 km2 |
| Parameter | Vyžadovaný podiel platných údajov |
| 1-hodinové hodnoty | 75 %, t. j. 45 minút |
| 8-hodinové hodnoty | 75 % hodnôt, t. j. 6 hodín |
| Najväčšia denná 8-hodinová stredná hodnota z ôsmich po sebe nasledujúcich hodín | 75 % hodinových pohyblivých priemerov z ôsmich po sebe nasledujúcich hodín, t. j. 18 8-hodinových priemerov za deň |
| AOT40 | 90 % 1-hodinových hodnôt počas doby určenej na vypočítanie hodnoty AOT401) |
| Ročná stredná hodnota | 75 % 1-hodinových hodnôt letného obdobia od apríla do septembra a 75 % hodnôt zimného obdobia od januára do marca a od októbra do decembra samostatne |
| Počet prekročení a najväčšie hodnoty za mesiac | 90 % denných najväčších 8-hodinových stredných hodnôt, t. j. 27 dostupných denných hodnôt za mesiac, 90 % 1-hodinových hodnôt od 8.00 do 20.00 hod. SEČ |
| Počet prekročení a najväčšie hodnoty za rok | päť zo šiestich mesiacov počas letného obdobia od apríla do septembra |
| Cieľ | Priemerované obdobie | Cieľová hodnota | Dátum, ku ktorému by sa mala cieľová hodnota dosiahnuť |
| Ochrana zdravia ľudí | najväčšia denná 8-hodinová stredná hodnota 3) |
120 µg/m3 sa neprekročí viac ako 25 dní za kalendárny rok v priemere troch rokov4) | 2) |
| Ochrana vegetácie | od mája do júla | AOT40 vypočítaný z 1-hodinových hodnôt 18 000 µg/m3.hod. v priemere piatich rokov4) |
2) |
| Cieľ | Priemerované obdobie | Dlhodobý cieľ | Dátum, ku ktorému by sa mali dosiahnuť dlhodobé ciele |
| Ochrana zdravia ľudí | najväčšia denná 8-hodinová stredná hodnota v kalendárnom roku | 120 µg/m3 | neurčený |
| Ochrana vegetácie | od mája do júla | AOT40 vypočítaný z 1-hodinových hodnôt 6 000 µg/m3.hod. |
neurčený |
| Typ stanice | Ciele merania | Reprezentatívnosť1) | Kritériá umiestnenia na makroúrovni |
| Mestská | Ochrana zdravia ľudí: posúdiť expozíciu mestského obyvateľstva ozónu, t. j. v miestach, kde je hustota obyvateľstva a koncentrácia ozónu relatívne vysoká a reprezentuje expozíciu bývajúceho obyvateľstva |
Niekoľko km2 | Mimo vplyvu miestnych emisií, napr. z dopravy, čerpacích staníc atď.; odvetrané miesta, kde je možné merať dobre zmiešané úrovne; miesta, ako sú obytné a obchodné oblasti miest, parky nie však v bezprostrednej blízkosti stromov, hlavné ulice a námestia s veľmi nízkou alebo žiadnou premávkou, voľné priestranstvá využívané na vzdelávacie, športové a rekreačné účely |
| Predmestská | Ochrana zdravia ľudí a vegetácie: posúdiť expozíciu obyvateľstva a vegetácie v predmestiach aglomerácií, kde sa vyskytujú najvyššie úrovne ozónu, ktorým môže byť obyvateľstvo a vegetácia priamo alebo nepriamo vystavené |
Niekoľko desiatok km2 | V určitej vzdialenosti od oblasti s najväčšími emisiami v smere vetra vzhľadom na prevládajúci smer vetra/smer za podmienok, ktoré sú priaznivé na tvorbu ozónu; v okrajových oblastiach aglomerácií, kde je obyvateľstvo, citlivé plodiny alebo prírodné ekosystémy vystavené vysokým úrovniam ozónu; alebo v niekoľkých predmestských staniciach, aj proti smeru vetra od oblasti s najväčšími emisiami s cieľom určiť regionálne pozaďové úrovne ozónu |
| Vidiecka | Ochrana zdravia ľudí a vegetácie: posúdiť expozíciu obyvateľstva, plodín a prírodných ekosystémov koncentráciám ozónu na subregionálnej úrovni |
Subregionálne úrovne niekoľko stoviek km2 |
Stanice môžu byť umiestnené v malých osadách a/alebo oblastiach s prírodnými ekosystémami, lesmi alebo plodinami; reprezentatívna vzorka ozónu mimo dosahu priamych miestnych emisií, ako sú priemyselné zariadenia a cesty; na voľných priestranstvách, nie však na vrcholoch vyšších pohorí |
| Vidiecka pozaďová | Ochrana vegetácie a zdravia ľudí: posúdiť expozíciu plodín a prírodných ekosystémov koncentráciám ozónu na regionálnej úrovni, ako aj expozíciu obyvateľstva |
Regionálne/celoštátne/kontinentálne úrovne od 1 000 do 10 000 km2 | Stanice umiestnené v oblastiach s nižšou hustotou obyvateľstva, napr. s prírodnými ekosystémami, lesmi vo vzdialenosti aspoň 20 km od mestských a priemyselných oblastí a mimo miestnych emisií; je potrebné vyhnúť sa miestam, ktoré lokálne podliehajú zvýšenej tvorbe prízemných inverzných podmienok, taktiež vrcholom vyšších pohorí; neodporúčajú sa pobrežné oblasti s ustáleným každodenným veterným cyklom miestneho charakteru. |
| Počet obyvateľov v tisícoch | Aglomerácie mestské a predmestské1) | Ostatné zóny predmestské a vidiecke1) | Vidiecke pozaďové miesta |
| < 250 | 1 | 1 stanica/50 000 km2 ako priemerná hustota zo všetkých zón v krajine2) | |
| < 500 | 1 | 2 | |
| < 1 000 | 2 | 2 | |
| < 1 500 | 3 | 3 | |
| < 2 000 | 3 | 4 | |
| < 2 750 | 4 | 5 | |
| < 3 750 | 5 | 6 | |
| > 3 750 | 1 dodatočná stanica na 2 milióny obyvateľov | 1 dodatočná stanica na 2 milióny obyvateľov |
| 1-butén | izoprén | etylbenzén | |
| etán | trans-2-butén | n-hexán | m + p-xylén |
| etylén | cis-2-butén | i-hexán | o-xylén |
| acetylén | 1,3-butadién | n-heptán | 1,2,4-trimetylebenzén |
| propán | n-pentán | n-oktán | 1,2,3-trimetylebenzén |
| propén | i-pentán | i-oktán | 1,3,5-trimetylebenzén |
| n-bután | 1-pentén | benzén | formaldehyd |
| i-bután | 2-pentén | toluén | bezmetánové uhľovodíky spolu |
| Parameter | Vyžadovaný podiel platných údajov |
| 1-hodinové hodnoty | 75 %, t. j. 45 minút |
| 8-hodinové hodnoty | 75 % hodnôt, t. j. 6 hodín |
| Najväčšia denná 8-hodinová stredná hodnota | 75 % hodinových pohyblivých priemerov z ôsmich po sebe nasledujúcich hodín, t. j. 18 8-hodinových priemerov za deň |
| 24-hodinové hodnoty | 75 % hodinových priemerov, t. j. aspoň 18 hodinových hodnôt |
| Ročná stredná hodnota | 90 %1) 1-hodinových hodnôt alebo, ak nie sú k dispozícii 24-hodinových hodnôt za rok |
| Priemerované obdobie | Limitná hodnota | Medza tolerancie | Dátum, ku ktorému sa má limitná hodnota dosiahnuť |
| Oxid siričitý | |||
| 1 hodina | 350 µg/m3 sa nesmie prekročiť viac ako 24-krát za kalendárny rok | 150 µg/m3, t. j. 43 % |
1) |
| 1 deň | 125 µg/m3 sa nesmie prekročiť viac ako 3-krát za kalendárny rok | žiadna | 1) |
| Oxid dusičitý | |||
| 1 hodina | 200 µg/m3 sa nesmie prekročiť viac ako 18-krát za kalendárny rok | žiadna | 2) |
| Kalendárny rok | 40 µg/m3 | žiadna | 2) |
| Benzén | |||
| Kalendárny rok | 5 µg/m3 | žiadna | 2) |
| Oxid uhoľnatý | |||
| Najväčšia denná 8-hodinová stredná hodnota3) | 10 mg/m3 | 60 % | 1) |
| Olovo | |||
| Kalendárny rok | 0,5 µg/m3 3) | 100 % | 4) |
| Častice PM10 | |||
| 1 deň | 50 µg/m3 sa nesmie prekročiť viac ako 35-krát za kalendárny rok | 50 % | 1) |
| Kalendárny rok | 40 µg/m3 | 20 % | 1) |
| Priemerované obdobie | Cieľová hodnota1) | Dátum, ku ktorému sa má cieľová hodnota dosiahnuť |
| Arzén | ||
| Kalendárny rok | 6 ng/m3 | 31. 12. 2012 |
| Kadmium | ||
| Kalendárny rok | 5 ng/m3 | 31. 12. 2012 |
| Nikel | ||
| Kalendárny rok | 20 ng/m3 | 31. 12. 2012 |
| Benzo(a)pyrén | ||
| Kalendárny rok | 1 ng/m3 | 31. 12. 2012 |
| Znečisťujúca látka | Výstražný prah |
| Oxid siričitý | 500 μg/m3 |
| Oxid dusičitý | 400 μg/m3 |
| Účel | Priemerované obdobie | Prah |
| Upozornenie | 1 hodina | 180 μg/m3 |
| Výstraha | 1 hodina1) | 240 μg/m3 |
| Účel | Priemerované obdobie | Prah |
| Upozornenie | 24 hodín | 100 μg/m3 |
| Výstraha | 24 hodín | 150 μg/m3 |
| Priemerované obdobie | Kritická úroveň | Medza tolerancie |
| Oxid siričitý | ||
| Kalendárny rok a zimné obdobie od 1. októbra do 31. marca | 20 µg/m3 | Žiadna |
| Oxidy dusíka | ||
| Kalendárny rok | 30 µg/m3 NOx | Žiadna |
| Cieľ zníženia expozície tykajúci sa indikátora priemernej expozície v roku 2010 |
Rok, v ktorom by sa mal dosiahnuť cieľ zníženia expozície | |
| Počiatočná koncentrácia v µg/m3 | Cieľ zníženia v percentách | 2020 |
| < 8,5 = 8,5 | 0 % | |
| > 8,5 – < 13 | 10 % | |
| = 13 – < 18 | 15 % | |
| = 18 – < 22 | 20 % | |
| 22 | Všetky vhodné opatrenia na dosiahnutie 18 µg/m3 | |
| Záväzok zníženia koncentrácie expozície | Rok, v ktorom sa má záväzok dosiahnuť |
| 20 µg/m3 | 2015 |
| Priemerované obdobie | Cieľová hodnota | Dátum, ku ktorému by sa mala cieľová hodnota dosiahnuť |
| Kalendárny rok | 25 µg/m3 | 1) |
| Priemerované obdobie | Limitná hodnota | Medza tolerancie | Dátum, ku ktorému sa má limitná hodnota dosiahnuť |
| PRVÉ ŠTÁDIUM | |||
| Kalendárny rok | 25 µg/m3 | 20 % k 11. júnu 2008 so znížením k nasledujúcemu 1. januáru a potom každých 12 mesiacov o rovnaké ročné percento až k hodnote 0 % k 1. januáru 2015 | 1. január 2015 |
| DRUHÉ ŠTÁDIUM | |||
| Kalendárny rok | 20 µg/m3 | 1. január 2020 | |
| Aglomerácia | Vymedzenie územia |
| Bratislava | územie hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy |
| Košice | územie mesta Košice |
| Zóna | Vymedzenie územia |
| Bratislavský kraj | územie kraja okrem územia hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy |
| Trnavský kraj | územie kraja |
| Nitriansky kraj | územie kraja |
| Trenčiansky kraj | územie kraja |
| Banskobystrický kraj | územie kraja |
| Žilinský kraj | územie kraja |
| Košický kraj | územie kraja okrem územia mesta Košíc |
| Prešovský kraj | územie kraja |
| Aglomerácia | Vymedzenie územia |
| Bratislava | územie hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy |
| Zóna | Vymedzenie územia |
| Slovensko | územie Slovenskej republiky okrem územia hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy |