Prebieha nezávislý automatický audit integrity textu voči originálu na Slov-Lex.sk. Čakajte prosím...
| Pevná typológia | Popisné charakteristiky |
| Ekoregión | Ekoregión podľa zoznamu ekoregiónov riek a jazier |
| Typ | Typológia podľa nadmorskej výšky vysoko položený: > 800 m strednej polohy: 200 až 800 m nížinný: < 200 m Typológia podľa rozlohy založená na veľkosti plochy povodia malý: 10 až 100 km2 stredný: > 100 do 1 000 km2 veľký: > 1 000 do 10 000 km2 veľmi veľký: > 10 000 km2 Typológia podľa geologického zloženia vápencový kremičitý organický |
| Alternatívny popis | Fyzikálne a chemické faktory, ktoré určujú charakteristiky rieky alebo časti rieky, a tým štruktúru a zloženie biologickej populácie |
| Povinné faktory | nadmorská výška zemepisná šírka zemepisná dĺžka geologické zloženie rozloha |
| Voliteľné faktory | vzdialenosť od prameňa rieky energia prúdenia (funkcia prietoku a sklonu) priemerná šírka hladiny vody priemerná hĺbka vody priemerný sklon hladiny vody forma a tvar hlavného koryta rieky kategória prietoku rieky tvar údolia transport pevných látok kyselinová neutralizačná kapacita priemerné zloženie podložia chloridy rozsah teploty vzduchu priemerná teplota vzduchu zrážky |
| Pevná typológia | Popisné charakteristiky |
| Ekoregión | Ekoregión podľa zoznamu ekoregiónov riek a jazier |
| Typ | Typológia podľa nadmorskej výšky vysoko položený: > 800 m strednej polohy: 200 až 800 m nížinný: < 200 m Typológia podľa hĺbky založená na priemernej hĺbke < 3 m 3 až 15 m > 15 m Typológia podľa rozlohy založená na veľkosti plochy hladiny 0, 5 až 1 km2 1 až 10 km2 10 až 100 km2 > 100 km2 Typológia podľa geologického zloženia vápencový kremičitý organický |
| Alternatívny popis | Fyzikálne a chemické faktory, ktoré určujú charakteristiky útvaru povrchovej vody so zmenenou kategóriou alebo jazera, a tým aj štruktúru a zloženie biologickej populácie |
| Povinné faktory | nadmorská výška zemepisná šírka zemepisná dĺžka hĺbka geologické zloženie rozloha |
| Voliteľné faktory | priemerná hĺbka vody tvar útvaru povrchovej vody so zmenenou kategóriou alebo jazera čas zdržania priemerná teplota vzduchu rozsah teploty vzduchu zmiešavacie charakteristiky kyselinová neutralizačná kapacita koncentrácie živín priemerné zloženie podložia kolísanie vodnej hladiny |
| Ukazovatele | Rieky | Jazerá |
| Biologické | ||
| Fytoplanktón | raz za mesiac1) | raz za mesiac1) |
| Ostatná vodná flóra: vodné makrofyty fytobentos |
raz za tri roky |
raz za tri roky |
| raz za dva roky | raz za dva roky | |
| Bentické bezstavovce | raz za tri roky | raz za tri roky |
| Ryby | raz za tri roky | raz za tri roky |
| Hydromorfologické | ||
| Priechodnosť | raz za šesť rokov | |
| Hydrológia | priebežne | mesačne |
| Morfológia | raz za šesť rokov | raz za šesť rokov |
| Fyzikálno-chemické a chemické | ||
| Teplotné pomery | raz za mesiac | raz za mesiac |
| Kyslíkové pomery | raz za mesiac | raz za mesiac |
| Mineralizácia | raz za tri mesiace | raz za tri mesiace |
| Obsah nutrientov | raz za mesiac | raz za mesiac |
| Neutralizačná kapacita | raz za mesiac | raz za mesiac |
| Ďalšie znečisťujúce látky – syntetické a nesyntetické špecifické látky relevantné pre Slovensko | raz za mesiac | raz za mesiac |
| Prioritné látky | raz za mesiac | raz za mesiac |
| Prvky kvality | Popis kritérií pre ekologický stav | Spoľahlivosť hodnotenia |
| Biologické prvky kvality |
Všetky relevantné biologické prvky kvality sú k dispozícii | 5 |
| Boli dodržané všetky frekvencie meraní | ||
| Metódy vzorkovania a analýz sú v súlade s požiadavkami RSV | ||
| Metódy sú interkalibrované na európskej úrovni (znamená to, že sú aspoň v procese interkalibrácie) |
||
| Výsledky biologického monitorovania sú podporené výsledkami hydromorfologických prvkov kvality a výsledkami všeobecných fyzikálno-chemických ukazovateľov | ||
| Fyzikálno-chemické prvky kvality | Všetky prvky kvality sú k dispozícii | |
| Boli dodržané všetky požadované frekvencie meraní | ||
| Syntetické a nesyntetické špecifické látky relevantné pre Slovensko |
Všetky látky relevantné pre konkrétny vodný útvar boli merané | |
| Požadované frekvencie a rozloženie v roku (rovnomernosť, sezonalita) boli dodržané | ||
| Metódy na stanovenie jednotlivých látok sú v súlade s požiadavkami príslušných legislatívnych predpisov | ||
| Sú k dispozícii všetky národné environmentálne normy kvality | ||
| Agregácia vodných útvarov bola urobená s vysokou mierou spoľahlivosti | ||
| Prvky kvality | Popis kritérií pre ekologický stav | Spoľahlivosť hodnotenia |
| Biologické prvky kvality |
Z relevantných biologických prvkov kvality jeden chýba | 4 |
| Boli dodržané všetky frekvencie meraní | ||
| Metódy vzorkovania a analýz sú v súlade s požiadavkami RSV | ||
| Metódy sú interkalibrované na európskej úrovni (znamená to, že sú aspoň v procese interkalibrácie) |
||
| Výsledky biologického monitorovania sú podporené výsledkami hydromorfologických prvkov kvality a výsledkami všeobecných fyzikálno-chemických ukazovateľov | ||
| Fyzikálno-chemické prvky kvality | Aspoň 80 % prvkov kvalityje k dispozícii | |
| Boli dodržané všetky požadované frekvencie meraní | ||
| Syntetické a nesyntetické špecifické látky relevantné pre Slovensko |
Všetky látky relevantné pre konkrétny vodný útvar boli merané | |
| Požadované frekvencie a rozloženie v roku (rovnomernosť, sezonalita) boli dodržané | ||
| Metódy na stanovenie jednotlivých látok sú v súlade s požiadavkami príslušných legislatívnych predpisov | ||
| Sú k dispozícii všetky národné environmentálne normy kvality | ||
| Agregácia vodných útvarov bola urobená s vysokou mierou spoľahlivosti | ||
| Prvky kvality | Popis kritérií pre ekologický stav | Spoľahlivosť hodnotenia |
| Biologické prvky kvality |
Z relevantných biologických prvkov kvality jeden chýba | 3 |
| Boli dodržané všetky frekvencie meraní | ||
| Metódy vzorkovania a analýz sú v súlade s požiadavkami RSV | ||
| Metódy sú interkalibrované na európskej úrovni (znamená to, že sú aspoň v procese interkalibrácie) |
||
| Výsledky biologického monitorovania sú podporené výsledkami hydromorfologických prvkov kvality a výsledkami všeobecných fyzikálno-chemických ukazovateľov | ||
| Fyzikálno-chemické prvky kvality | Aspoň 60 % prvkov kvalityje k dispozícii | |
| Boli dodržané všetky požadované frekvencie meraní | ||
| Syntetické a nesyntetické špecifické látky relevantné pre Slovensko |
Všetky látky relevantné pre konkrétny vodný útvar boli merané | |
| Požadované frekvencie a rozloženie v roku (rovnomernosť, sezonalita) neboli dodržané | ||
| Aspoň 80 % metód na stanovenie jednotlivých látok je v súlade s požiadavkami príslušných legislatívnych predpisov | ||
| Sú k dispozícii všetky národné environmentálne normy kvality | ||
| Agregácia vodných útvarov bola urobená so strednou mierou spoľahlivosti | ||
| Prvky kvality | Popis kritérií pre ekologický stav | Spoľahlivosť hodnotenia |
| Biologické prvky kvality |
Z relevantných biologických prvkov kvality dva chýbajú | 2 |
| Neboli dodržané všetky frekvencie meraní | ||
| Metódy vzorkovania a analýz sú v súlade s požiadavkami RSV | ||
| Metódy sú interkalibrované na európskej úrovni (znamená to, že sú aspoň v procese interkalibrácie) |
||
| Výsledky biologického monitorovania sú podporené výsledkami hydromorfologických prvkov kvality a výsledkami všeobecných fyzikálno-chemických ukazovateľov | ||
| Fyzikálno-chemické ukazovatele | Aspoň 40 % prvkov kvality je k dispozícii | |
| Boli dodržané všetky požadované frekvencie meraní | ||
| Syntetické a nesyntetické špecifické látky relevantné pre Slovensko |
Nie všetky látky relevantné pre konkrétny vodný útvar boli merané | |
| Požadované frekvencie a rozloženie v roku (rovnomernosť, sezonalita) neboli dodržané | ||
| Aspoň 80 % metód na stanovenie jednotlivých látok je v súlade s požiadavkami príslušných legislatívnych predpisov | ||
| Sú k dispozícii všetky národné environmentálne normy kvality | ||
| Agregácia vodných útvarov bola urobená s nižšou mierou spoľahlivosti | ||
| Prvky kvality | Popis kritérií pre ekologický stav | Spoľahlivosť hodnotenia |
| Biologické prvky kvality |
Biologické prvky kvality neboli merané | 1 |
| Všeobecné fyzikálno-chemické ukazovatele | Aspoň 40 % prvkov kvality je k dispozícii | |
| Neboli dodržané všetky požadované frekvencie meraní | ||
| Syntetické a nesyntetické špecifické látky relevantné pre Slovensko |
Nie všetky látky relevantné pre konkrétny vodný útvar boli merané | |
| Požadované frekvencie a rozloženie v roku (rovnomernosť, sezonalita) neboli dodržané | ||
| Metódy na stanovenie jednotlivých látok nie sú v súlade s požiadavkami príslušných legislatívnych predpisov | ||
| Nie sú k dispozícii všetky národné environmentálne normy kvality | ||
| Agregácia vodných útvarov bola urobená s nízkou mierou spoľahlivosti | ||
| Prvky kvality | Popis kritérií pre chemický stav | Spoľahlivosť hodnotenia |
Buď nie je žiadny zdroj prioritných látok (žiadne bodové a difúzne zdroje), alebo |
5 | |
| Prioritné látky | Všetky prioritné látky boli vo vodnom útvare merané | |
| Požadované frekvencie (12x ročne) boli dodržané | ||
| Metódy na stanovenie jednotlivých látok sú v súlade s požiadavkami príslušných legislatívnych predpisov | ||
| Agregácia vodných útvarov bola urobená s vysokou mierou spoľahlivosti | ||
| Prvky kvality | Popis kritérií pre chemický stav | Spoľahlivosť hodnotenia |
| Prioritné látky | Všetky prioritné látky boli vo vodnom útvare merané | 4 |
| Požadované frekvencie (12x ročne) boli dodržané | ||
| 80 % z metód na stanovenie jednotlivých látok je v súlade s požiadavkami príslušných legislatívnych predpisov | ||
| 20 % metód LOQ sa rovná a/alebo je vyššie ako ENK | ||
| Agregácia vodných útvarov bola urobená s vysokou mierou spoľahlivosti | ||
| Prvky kvality | Popis kritérií pre chemický stav | Spoľahlivosť hodnotenia |
| Prioritné látky | 80 % z celkového počtu prioritných látok bolo vo vodnom útvare meraných | 3 |
| Požadované frekvencie (12x ročne) boli dodržané | ||
| Metódy na stanovenie jednotlivých látok sú v súlade s požiadavkami príslušných legislatívnych predpisov | ||
| Agregácia vodných útvarov bola urobená so strednou mierou spoľahlivosti | ||
| Prvky kvality | Popis kritérií pre chemický stav | Spoľahlivosť hodnotenia |
| Prioritné látky | 80 % z celkového počtu prioritných látok bolo vo vodnom útvare meraných | 2 |
| Požadované frekvencie (12x ročne) neboli dodržané | ||
| 80 % z metód na stanovenie jednotlivých látok je v súlade s požiadavkami príslušných legislatívnych predpisov | ||
| 20 % metód LOQ sa rovná a/alebo je vyššie ako ENK | ||
| Agregácia vodných útvarov bola urobená s nižšou mierou spoľahlivosti | ||
| Prvky kvality | Popis kritérií pre chemický stav | Spoľahlivosť hodnotenia |
| Prioritné látky | Aspoň 60 % z celkového počtu prioritných látok bolo vo vodnom útvare meraných | 1 |
| Požadované frekvencie (12x ročne) neboli dodržané | ||
| 80 % z metód na stanovenie jednotlivých látok je v súlade s požiadavkami príslušných legislatívnych predpisov | ||
| 20 % metód LOQ sa rovná a/alebo je vyššie ako ENK | ||
| Agregácia vodných útvarov bola urobená s nižšou mierou spoľahlivosti | ||
| Kód typu |
Kód podtypu |
Názov typu/podtypu |
| P1M | - | Malé toky v nadmorskej výške do 200 m v Panónskej panve |
| P2M | - | Malé toky v nadmorskej výške 200 – 500 m v Panónskej panve |
| P1S | - | Stredne veľké toky v nadmorskej výške do 200 m v Panónskej panve |
| P2S | - | Stredne veľké toky v nadmorskej výške 200 – 500 m v Panónskej panve |
| K2M | - | Malé toky v nadmorskej výške 200 – 500 m v Karpatoch |
| K3M | - | Malé toky v nadmorskej výške 500 – 800 m v Karpatoch |
| K4M | - | Malé toky v nadmorskej výške nad 800 m v Karpatoch |
| K2S | - | Stredne veľké toky v nadmorskej výške 200 – 500 m v Karpatoch |
| K3S | - | Stredne veľké toky v nadmorskej výške 500 – 800 m v Karpatoch |
| K4S | - | Stredne veľké toky v nadmorskej výške nad 800 m v Karpatoch |
| P1V | M1(P1V) | Veľké toky v nadmorskej výške do 200 m v Panónskej panve – podtyp Morava |
| P1V | D1(P1V) | Veľké toky v nadmorskej výške do 200 m v Panónskej panve – podtyp Dunaj v úseku Devín
– Klížska Nemá |
| P1V | D2(P1V) | Veľké toky v nadmorskej výške do 200 m v Panónskej panve – podtyp Dunaj v úseku Klížska
Nemá – št. hranica s Maďarskou republikou |
| K3V | V1(K3V) | Veľké toky hornej časti povodia Váhu v nadmorskej výške 500 – 800 m v Karpatoch |
| K2V | V2(K2V) | Veľké toky strednej časti povodia Váhu v nadmorskej výške 200 – 500 m v Karpatoch |
| P1V | V3(P1V) | Veľké toky dolnej časti povodia Váhu v nadmorskej výške do 200 m v Panónskej panve |
| K2V | R0(K2V) | Horná časť toku Hron v nadmorskej výške 200 – 500 m v Karpatoch |
| K2V | R1(K2V) | Stredná časť toku Hron v nadmorskej výške 200 – 500 m v Karpatoch |
| P1V | R2(P1V) | Dolná časť toku Hron v nadmorskej výške do 200 m v Panónskej panve |
| P1V | I1(P1V) | Dolná časť toku Ipeľ v nadmorskej výške do 200 m v Panónskej panve |
| K2V | H1(K2V) | Stredná časť toku Hornád v nadmorskej výške 200 – 500 m v Karpatoch |
| K2V | H2(K2V) | Dolná časť toku Hornád v nadmorskej výške 200 – 500 m v Karpatoch |
| K2V | S(K2V) | Veľké toky v povodí Slaná v nadmorskej výške 200 – 500 m v Karpatoch |
| P1V | B1(P1V) | Veľké toky v povodí Bodrogu v nadmorskej výške do 200 m v Panónskej panve |
| K3V | C(K3V) | Časť toku Dunajec v nadmorskej výške 500 – 800 m v Karpatoch |
| K3V | P1(K3V) | Stredná časť toku Poprad v nadmorskej výške 500 – 800 m v Karpatoch |
| K3V | P2(K3V) | Dolná časť toku Poprad v nadmorskej výške 500 – 800 m v Karpatoch |
| Kód typu |
Názov typu |
| P112 | Vodný útvar so zmenenou kategóriou, plytký so stredne veľkou plochou povrchu v nadmorskej výške do 200 m v Panónskej panve |
| P113 | Vodný útvar so zmenenou kategóriou plytký s veľkou plochou povrchu v nadmorskej výške
do 200 m v Panónskej panve |
| P121 | Vodný útvar so zmenenou kategóriou stredne hlboký s malou plochou povrchu v nadmorskej výške do 200 m v Panónskej panve |
| P221 | Vodný útvar so zmenenou kategóriou stredne hlboký s malou plochou povrchu v nadmorskej výške 200 – 500 m v Panónskej panve |
| K123 | Vodný útvar so zmenenou kategóriou stredne hlboký s veľkou plochou povrchu v nadmorskej výške do 200 m v Karpatoch |
| K211 | Vodný útvar so zmenenou kategóriou plytký s malou plochou povrchu v nadmorskej výške
200 – 500 m v Karpatoch |
| K221 | Vodný útvar so zmenenou kategóriou stredne hlboký s malou plochou povrchu v nadmorskej výške 200 – 500 m v Karpatoch |
| K222 | Vodný útvar so zmenenou kategóriou stredne hlboký so stredne veľkou plochou povrchu v nadmorskej výške 200 – 500 m v Karpatoch |
| K232 | Vodný útvar so zmenenou kategóriou hlboký so stredne veľkou plochou povrchu v nadmorskej výške 200 – 500 m v Karpatoch |
| K321 | Vodný útvar so zmenenou kategóriou stredne hlboký s malou plochou povrchu v nadmorskej výške 500 – 800 m v Karpatoch |
| K323 | Vodný útvar so zmenenou kategóriou stredne hlboký s veľkou plochou povrchu v nadmorskej výške 500 – 800 m v Karpatoch |
| K331 | Vodný útvar so zmenenou kategóriou hlboký s malou plochou povrchu v nadmorskej výške
500 – 800 m v Karpatoch |
| K332 | Vodný útvar so zmenenou kategóriou hlboký so stredne veľkou plochou povrchu v nadmorskej výške 500 – 800 m v Karpatoch |
| K333 | Vodný útvar so zmenenou kategóriou hlboký s veľkou plochou povrchu v nadmorskej výške
500 – 800 m v Karpatoch |
| Prvok | Veľmi dobrý ekologický stav | Dobrý ekologický stav | Priemerný ekologický stav |
| Všeobecné podmienky |
Nevyskytujú sa žiadne alebo iba veľmi malé, vplyvom ľudskej činnosti vyvolané odchýlky hodnôt fyzikálno-chemických a hydromorfologických prvkov kvality hodnoteného typu útvaru povrchovej vody v porovnaní s týmto typom existujúcim v nenarušených podmienkach. Hodnoty biologických prvkov kvality útvaru povrchovej vody zodpovedajú hodnotám, ktoré sú bežné pre tento typ útvaru v nenarušených podmienkach a nevykazujú žiadne alebo iba veľmi malé znaky narušenia. Toto sú podmienky a spoločenstvá špecifické pre konkrétny typ útvaru. |
Hodnoty biologických prvkov kvality pre konkrétny typ útvaru povrchovej vody vykazujú slabé narušenie v dôsledku ľudskej činnosti, ale iba mierne sa odlišujú od hodnôt bežných pre konkrétny typ útvaru povrchovej vody v nenarušených podmienkach. |
Hodnoty prvkov biologickej kvality pre konkrétny typ útvaru povrchovej vody sa v strednej miere odlišujú od hodnôt bežných pre konkrétny typ útvaru povrchovej vody v nenarušených podmienkach. Hodnoty ukazujú znaky narušenia strednej miery v dôsledku ľudskej činnosti a sú podstatne viac narušené ako hodnoty pre útvar v dobrom stave. |
| Prvok | Veľmi dobrý ekologický stav | Dobrý ekologický stav | Priemerný ekologický stav |
| Hydromorfologické prvky kvality | |||
| Hydrologický režim | Veľkosť a dynamika prietoku vody a súvisiace väzby s podzemnými vodami úplne alebo takmer úplne zodpovedajú nenarušeným podmienkam. | Podmienky sú v súlade s požiadavkami potrebnými na dosiahnutie už uvedených hodnôt biologických prvkov kvality. | Podmienky sú v súlade s požiadavkami potrebnými na dosiahnutie už uvedených hodnôt biologických prvkov kvality. |
| Fyzikálno-chemické prvky kvality | |||
| Všeobecné podmienky | Hodnoty fyzikálno-chemických ukazovateľov úplne alebo takmer úplne zodpovedajú hodnotám
v nenarušených podmienkach. Koncentrácie nutrientov sú v rozsahu, aký je bežný v nenarušených podmienkach. Stupeň mineralizácie, hodnota pH, kyslíková bilancia, kyselinová neutralizačná kapacita a teplota nevykazujú znaky narušenia ľudskou činnosťou a sú v rozsahu, aký je bežný v nenarušených podmienkach. |
Teplota, kyslíková bilancia, pH, kyselinová neutralizačná kapacita a mineralizácia
neprekračujú hodnoty ukazovateľov stanovené tak, aby sa zabezpečila funkčnosť ekosystému
a dosiahli sa už uvedené hodnoty biologických prvkov kvality. Koncentrácie nutrientov nepresahujú hodnoty stanovené tak, aby sa zabezpečila funkčnosť ekosystému a dosiahli sa už uvedené hodnoty biologických prvkov kvality. |
Podmienky sú v súlade s požiadavkami potrebnými na dosiahnutie už uvedených hodnôt biologických prvkov kvality. |
| Syntetické špecifické látky relevantné pre Slovensko a syntetické prioritné látky | Koncentrácie sú blízke nule alebo aspoň pod medzou stanovenia bežne používaných najvyvinutejších analytických metód. | Koncentrácie nepresahujú ciele stanovené v súlade s postupom opísaným v časti B prílohy č. 12 bez dotknutia smernice 91/414/EC a smernice 98/8/ES (<ENK). | Podmienky sú v súlade s požiadavkami potrebnými na dosiahnutie už uvedených hodnôt biologických prvkov kvality. |
| Nesyntetické špecifické látky relevantné pre Slovensko a nesyntetické prioritné látky | Koncentrácie sú v rozsahu, aký je bežný v nenarušených podmienkach, teda na úrovni hodnôt pozaďových koncentrácií.1) | Koncentrácie nepresahujú ciele stanovené v súlade s postupom opísaným v časti B prílohy č. 122) bez dotknutia smernice 91/414/EC a smernice 98/8/ES (<ENK). | Podmienky sú v súlade s požiadavkami potrebnými na dosiahnutie už uvedených hodnôt biologických prvkov kvality. |
| Bezpečnostný faktor | |
| Najmenej jedna hodnota L(E)C50 akútneho testu pre každú z troch trofických úrovní základného súboru | 1 000 |
| Jedna hodnota NOEC z chronického testu (ryby alebo dafnie) | 100 |
| Dve hodnoty NOEC z chronického testu na druhoch reprezentujúcich dve trofické úrovne (ryby a/alebo dafnie a/alebo riasy) | 50 |
| Hodnoty NOEC z chronického testu aspoň na troch druhoch reprezentujúcich tri trofické úrovne (obvykle ryby, dafnie a riasy) | 10 |
| Ostatné prípady vrátane pozorovaných údajov alebo modelových ekosystémov, ktoré umožňujú výpočet a aplikáciu presnejších bezpečnostných faktorov | Hodnotenie podľa jednotlivých prípadov |
| Prvok | Maximálny ekologický potenciál | Dobrý ekologický potenciál | Priemerný ekologický potenciál |
| Biologické prvky kvality | Hodnoty príslušných biologických prvkov kvality úplne alebo takmer úplne zodpovedajú hodnotám zisteným v najbližšie porovnateľnom type útvaru povrchovej vody vzhľadom na fyzikálne podmienky, ktoré vyplývajú z umelých alebo významne modifikovaných charakteristík vodného telesa. | Vyskytujú sa malé zmeny v hodnotách príslušných biologických prvkov kvality v porovnaní s hodnotami zodpovedajúcimi maximálnemu ekologickému potenciálu. | Existujú stredne veľké zmeny v hodnotách príslušných biologických prvkov kvality v
porovnaní s hodnotami zistenými pre maximálny ekologický potenciál. Tieto hodnoty sú podstatne viac narušené ako hodnoty zistené pri dobrej kvalite. |
| Hydromorfologické prvky | Hydromorfologické podmienky zodpovedajú tým, pri ktorých dosahy na útvar povrchovej vody vyplývajú z umelých alebo významne modifikovaných charakteristík vodného útvaru, kde sa uplatnili všetky prakticky uskutočniteľné opatrenia zamerané na zabezpečenie čo najlepšieho priblíženia k ekologickej priechodnosti, najmä vo vzťahu k migrácii fauny a vhodnému podkladu na kladenie ikier a rast. | Podmienky sú v súlade s požiadavkami potrebnými na dosiahnutie už uvedených hodnôt biologických prvkov kvality. | Podmienky sú v súlade s požiadavkami potrebnými na dosiahnutie už uvedených hodnôt biologických prvkov kvality. |
| Fyzikálno-chemické prvky | |||
| Všeobecné podmienky | Fyzikálno-chemické zloženie úplne alebo takmer úplne zodpovedá nenarušeným podmienkam najbližšieho porovnateľného typu útvaru povrchovej vody, ktorý sa najviac podobá príslušnému umelému alebo významne zmenenému útvaru. | Hodnoty fyzikálno-chemických prvkov kvality sú v rozsahoch stanovených tak, aby sa zabezpečila funkčnosť ekosystému a dosiahnutie už uvedených hodnôt biologických prvkov kvality. | Podmienky sú v súlade s požiadavkami potrebnými na dosiahnutie už uvedených hodnôt biologických prvkov kvality. |
| Koncentrácie živín sú v rozsahu bežnom v nenarušených podmienkach. Hodnoty teploty, kyslíkovej bilancie a pH sú v súlade s hodnotami zisťovanými v najbližšie porovnateľných typoch útvarov povrchovej vody v nenarušených podmienkach. |
Teplota a pH nepresahujú hodnoty ukazovateľov stanovených tak, aby sa zabezpečila
funkčnosť ekosystému a dosiahnutie už uvedených hodnôt biologických prvkov kvality.
Koncentrácie živín nepresahujú úrovne stanovené tak, aby sa zabezpečila funkčnosť ekosystému a dosiahnutie už uvedených hodnôt biologických kvalitatívnych prvkov. |
||
| Syntetické špecifické látky relevantné pre Slovensko a syntetické prioritné látky | Koncentrácie sú blízke nule alebo aspoň pod medzou stanovenia bežne používaných najvyvinutejších analytických metód. | Koncentrácie nepresahujú ciele stanovené v súlade s postupom opísaným v časti B prílohy č. 12 bez dotknutia smernice 91/414/EC a smernice 98/8/ES (<ENK). |
Podmienky sú v súlade s požiadavkami potrebnými na dosiahnutie už uvedených hodnôt biologických prvkov kvality. |
| Nesyntetické špecifické látky relevantné pre Slovensko a nesyntetické prioritné látky | Koncentrácie sú v rozsahu, aký je bežný v nenarušených podmienkach, teda na úrovni hodnôt pozaďových koncentrácií.1) | Koncentrácie nepresahujú ciele stanovené v súlade s postupom opísaným v časti B prílohy č. 122) bez dotknutia smernice 91/414/EC a smernice 98/8/ES (<ENK). | Podmienky sú v súlade s požiadavkami potrebnými na dosiahnutie už uvedených hodnôt biologických prvkov kvality. |
| Klasifikácia ekologického stavu | Farebný kód | RGB1) farba |
| Veľmi dobrý | Modrá | 0, 0, 255 |
| Dobrý | Zelená | 0, 255, 0 |
| Priemerný | Žltá | 255, 255, 0 |
| Zlý | Oranžová | 255, 102, 0 |
| Veľmi zlý | Červená | 255, 0, 0 |
| Klasifikácia ekologického potenciálu | Umelé vodné útvary | Výrazne zmenené útvary | ||||
| Farebný kód | RGB* farba | Farebný kód | RGB1) farba | |||
| Dobrý a vyšší | Rovnako široké zelené a svetlosivé pásy | 0, 128, 0 | 192, 192, 192 | Rovnako široké zelené a tmavosivé pásy | 0, 128, 0 | 128, 128, 128 |
| Priemerný | Rovnako široké žlté a svetlosivé pásy | 255, 255, 0 | 192, 192, 192 | Rovnako široké žlté a tmavosivé pásy | 255, 255, 0 | 128, 128, 128 |
| Zlý | Rovnako široké oranžové a svetlosivé pásy | 255, 102, 0 | 192, 192, 192 | Rovnako široké oranžové a tmavosivé pásy | 255, 102, 0 | 128, 128, 128 |
| Veľmi zlý | Rovnako široké červené a svetlosivé pásy | 255, 0, 0 | 192, 192, 192 | Rovnako široké červené a tmavosivé pásy | 255, 0, 0 | 128, 128, 128 |
| Klasifikácia chemického stavu | Farebný kód | RGB1) farba |
| Dobrý | Modrá | 0, 147, 221 |
| Nedosahujúci dobrý stav | Červená | 218, 37, 29 |