Metodické usmernenie MF SR č. MF/018612/2023-313 k postupu pri aplikácii § 2 až 7 opatrenia MF SR z 19. decembra 2017 č. MF/017353/2017-352, ktorým sa ustanovuje usporiadanie, obsahové vymedzenie, spôsob, termín a miesto predkladania informácií z účtovníctva a údajov potrebných na účely hodnotenia plnenia rozpočtu verejnej správy v znení opatrenia MF SR č. MF/005583/2021-31, v znení opatrenia MF SR č. MF/004791/2022-313 a v znení opatrenia MF SR č. MF/013684/2023-313
Ministerstva financií Slovenskej republiky č. MF/018612/2023-313 k postupu pri aplikácii § 2 až 7 opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky z 19. decembra 2017 č. MF/017353/2017-352, ktorým sa ustanovuje usporiadanie, obsahové vymedzenie, spôsob, termín a miesto predkladania informácií z účtovníctva a údajov potrebných na účely hodnotenia plnenia rozpočtu verejnej správy v znení opatrenia MF SR č. MF/005583/2021-31, v znení opatrenia MF SR č. MF/004791/2022-313 a v znení opatrenia MF SR č. MF/013684/2023-313
V záujme jednotného postupu subjektov verejnej správy pri predkladaní údajov finančných výkazov (ďalej len „požadované údaje“) vydáva Ministerstvo financií Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“) toto metodické usmernenie.
I.
A. Postup pri predkladaní požadovaných údajov do Centrálneho konsolidačného systému
(1)Štátne rozpočtové organizácie vrátane správcu kapitoly štátneho rozpočtu (ďalej len „kapitola“) a štátne príspevkové organizácie vložia požadované údaje do Centrálneho konsolidačného systému (ďalej len „CKS“ alebo ,,informačný systém ministerstva“) podľa Príručky importéra dát do CKS pre finančné a účtovné výkazy.
(2)Správca kapitoly odsúhlasí údaje uzamknutím/potvrdením podľa príručky používateľa CKS. Postúpením dát kapitoly 1) sa predloženie výkazov ministerstvu považuje za splnené. do finálneho stavu v určených termínoch
(3)Vyššie územné celky a nimi zriadené rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie vložia požadované údaje do informačného systému ministerstva podľa Príručky importéra dát do CKS pre finančné a účtovné výkazy.
(4)Vyšší územný celok odsúhlasí údaje uzamknutím/potvrdením podľa príručky používateľa. Postúpením dát kapitoly 1) sa predloženie výkazov ministerstvu považuje za splnené. do finálneho stavu v určených termínoch
2)v súlade s európskou metodikou ESA (5) Ostatné subjekty zaradené podľa štatistického registra organizácií do verejnej správy 3) a zaradené podľa číselníka registra organizácií 4) do inštitucionálneho subsektora ústrednej správy pod kódom 2010 S.13110 (napríklad verejné vysoké školy, verejné výskumné inštitúcie, účelové štátne fondy, obchodné spoločnosti, ktorých zakladateľom je subjekt ústrednej správy, organizácie nezaložené za účelom podnikania, ktorých zakladateľom je subjekt ústrednej správy, Slovenský pozemkový fond, Úrad pre dohľad nad výkonom auditu, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Ústav pamäti národa) a fondy sociálneho poistenia a zdravotného poistenia pod kódom S. 13140 vložia požadované údaje do informačného systému ministerstva podľa Príručky importéra dát do CKS pre finančné a účtovné výkazy. Po vložení a skontrolovaní údajov za subjekt sa predloženie výkazov ministerstvu považuje za splnené.
B. Spracovanie výkazov v informačnom systéme ministerstva
B.1. Štruktúra viet súborov požadovaných údajov odovzdávaných do informačného systému ministerstva
Pre odovzdávanie požadovaných údajov je potrebné dodržať nasledovné pravidlá pre štruktúry predkladaných súborov:
(1)Súbory sú typu .csv (z angl. Comma separated value – hodnoty oddelené znakom, konkrétne bodkočiarkou (;)). To znamená, že nejde o súbory s pevnou dĺžkou vety a pevnou pozíciou polí, platí však, že hodnoty polí v jednotlivých záznamoch sú oddelené bodkočiarkou. Súbory typu .csv je možné prezerať v prehliadači textových súborov (Notepad, WordPad) alebo v programe MS Excel (neodporúča sa bez uloženia pôvodného súboru najmä vzhľadom na možnosť straty vedúcich núl a zaokrúhlenia centov).
(2)Súbory sa odovzdávajú, načítajú a spracovávajú prostredníctvom Centrálneho konsolidačného systému. Pri načítaní do tohto informačného systému súbory prechádzajú vstupnou kontrolou. Výsledok kontroly je možné zobraziť a v prípade chýb je potrebné importovaný súbor opraviť a importovať znova. Po nahratí všetkých výkazov je nutné dosiahnuť stav: Výsledok medzivýkazových kontrol nie je červený (chyba) alebo žltý (upozornenie) a všetky ikony súborov sú zelené (správne). Splnením povinnosti nahrať požadované údaje sa rozumie dosiahnutie statusu: súbor spracovaný úspešne a výsledok všetkých medzi-výkazových väzieb je v poriadku.
(3)Vzory jednotlivých druhov súborov sú dostupné na internetovej stránke MF SR. V týchto súboroch prvých 20 riadkov predstavuje konkrétny popis štruktúry súboru, samotná údajová časť sa začína na 21. riadku. Pre názornosť sú prvé riadky údajovej časti vyplnené fiktívnymi údajmi.
(4)Názov súboru môže byť ľubovoľný, identifikácia súboru k jednotlivým typom údajov a generovanie systémového názvu prebieha interaktívne. Vo vzorových súboroch aj v načítavaných súboroch môže prvých 20 riadkov obsahovať ľubovoľné textové údaje, napr. pôvodné vysvetlivky. Samotné údaje vkladané do informačného systému ministerstva sa začínajú na 21. riadku. Všetky údaje sa odovzdávajú v eurách na dve desatinné miesta. Desatinné miesta sa oddeľujú čiarkou (,).
B.2. Obsah polí vety súboru pre jednotlivé typy výkazov
Údaje pre zostavenie výkazu FIN 1-12 - Finančný výkaz o príjmoch, výdavkoch a finančných operáciách
| Pole | Význam |
|---|---|
| Organizačná klasifikácia rozpočtovej klasifikácie | kód organizačnej klasifikácie podľa prílohy (druhá časť) k Opatreniu č. MF/010175/2004- 42, ktorým sa ustanovuje druhová klasifikácia, organizačná klasifikácia a ekonomická klasifikácia rozpočtovej klasifikácie, Napr. v prípade kapitoly štátneho rozpočtu: 01 – Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky, 02 – Kancelária prezidenta Slovenskej republiky, 20 – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, 21 – Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky. Kód ďalších subjektov verejnej správy, napr.: 101 – Bratislavský samosprávny kraj, 110 – verejná vysoká škola, 120 – ostatné subjekty verejnej správy V rámci kódu organizačnej klasifikácie 120 platia nasledujúce špecifické usmernenia: V prípade obchodných spoločností štátu a neziskových organizácií založených kapitolou štátneho rozpočtu alebo záujmových združení založených kapitolou štátneho rozpočtu, sa uvádza kód kapitoly štátneho rozpočtu, ktorá je zakladateľom (a väčšinovým vlastníkom) obchodnej spoločnosti, neziskovej organizácie alebo záujmového združenia V prípade obchodných spoločností VÚC, neziskových organizácií založených VÚC alebo záujmových združení založených VÚC, sa uvádza kód VÚC, ktorý je zakladateľom (a väčšinovým vlastníkom) obchodnej spoločnosti, neziskovej organizácie alebo záujmového združenia. V prípade verejnej výskumnej inštitúcie sa uvádza kód kapitoly štátneho rozpočtu, ktorá je zakladateľom verejnej výskumnej inštitúcie. V prípade štátnych účelových fondov (ŠFRB, NJF, Envirofond) sa uvádza kód kapitoly štátneho rozpočtu, ktorá je správcom štátneho účelového fondu. |
| Organizácia IČO | a) V prípade organizácie, ktorá odovzdáva údaje za konkrétne IČO : IČO organizácie na 8 znakov doplnené zľava nulami b) V prípade VOJ organizácie: 14 znakov v štruktúre „IČO organizácie na 8 znakov doplnené zľava nulami“ + „/“ + „ID VOJ doplnené zľava nulami na 5 znakov“ teda výsledný tvar „00123456/00123“ |
| Kalendárny deň | deň, ku ktorému sa vzťahujú údaje výkazu v tvare RRRRMMDD (napr. 20240131 = 31. január 2024) pre subjekty VS s výnimkou miestnej samosprávy, resp. 20240331 = 31. marec 2024 pre VÚC a nimi zriadené RO a PO |
| Kód účtu | kód účtu na 3 znaky podľa Rámcovej účtovej osnovy pre rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie, štátne fondy, obce a vyššie územné celky, alebo číslo samostatného účtu podľa prílohy č. 3 k Príručke na zostavenie návrhu rozpočtu verejnej správy Platí pre štátne rozpočtové organizácie. Príspevkové organizácie uvádzajú kód účtu 005 v prípade triedenia príjmov, výdavkov a finančných operácií z podnikateľskej činnosti. |
| Funkčná klasifikácia | kód funkčnej klasifikácie podľa vyhlášky Štatistického úradu SR č. 257/2014 Z. z. bez bodiek na 5 znakov doplnená sprava nulami. |
| Ekonomická klasifikácia | kód ekonomickej klasifikácie rozpočtovej klasifikácie podľa prílohy (tretia časť) k Opatreniu č. MF/010175/2004-42, ktorým sa ustanovuje druhová klasifikácia, organizačná klasifikácia a ekonomická klasifikácia rozpočtovej klasifikácie, na 6 znakov doplnená sprava nulami. |
| Programová klasifikácia | kód programu, podprogramu, projektu/prvku podľa Metodického pokynu MF SR č. 5238/2004 v znení Dodatku č. 1 a Dodatku č. 2, na 7 znakov doplnená sprava nulami. Platí len pre štátne rozpočtové organizácie, štátne príspevkové organizácie a pre štátne fondy. |
| Zdroj | kód zdroja podľa prílohy č. 1 k Príručke na zostavenie návrhu rozpočtu verejnej správy: 1) v štátnom rozpočte, 2) v rozpočtoch obcí a vyšších územných celkov a v rozpočtoch ostatných subjektov verejnej správy, maximálne na 4 znaky. |
| Druh rozpočtu | kód druhu rozpočtu podľa prílohy (prvá časť) k Opatreniu č. MF/010175/2004-42, ktorým sa ustanovuje druhová klasifikácia, organizačná klasifikácia a ekonomická klasifikácia rozpočtovej klasifikácie: 211– príjmy a výdavky 212– prevod výdavkov z výdavkového účtu na samostatný účet a prevod príjmov zo samostatného účtu na príjmový účet. Platí len pre štátne rozpočtové organizácie. |
| Jednorazový titul | Kód jednorazového titulu podľa Príručky na zostavenie návrhu rozpočtu verejnej správy, v časti 2. Systém kódovania v rozpočtovej klasifikácie, 2h) Schéma číselníka jednorazových titulov, na 4 znaky. Povinné pre všetky subjekty verejnej správy okrem obcí a RO a PO v ich zriaďovateľskej pôsobnosti. |
| Schválený rozpočet | hodnota schváleného rozpočtu |
| Rozpočet po zmenách | hodnota rozpočtu po zmenách |
| Očakávaná skutočnosť | predpoklad plnenia rozpočtu k 31. decembru |
| Skutočnosť k ... | skutočnosť k termínu, ku ktorému sa výkaz zostavuje |
Údaje pre zostavenie výkazu FIN 2-04 - Finančný výkaz o vybraných údajoch z aktív a z pasív
| Pole | Význam |
|---|---|
| Organizačná klasifikácia rozpočtovej klasifikácie | kód organizačnej klasifikácie podľa prílohy (druhá časť) k Opatreniu č. MF/010175/2004- 42, ktorým sa ustanovuje druhová klasifikácia, organizačná klasifikácia a ekonomická klasifikácia rozpočtovej klasifikácie, Napr. v prípade kapitoly štátneho rozpočtu: 01 – Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky 02 – Kancelária prezidenta Slovenskej republiky 20 – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, 21 – Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Kód ďalších subjektov verejnej správy, napr.: 101 – Bratislavský samosprávny kraj, 110 – verejná vysoká škola, 120 – ostatné subjekty verejnej správy V rámci kódu organizačnej klasifikácie 120 platia nasledujúce špecifické usmernenia: V prípade obchodných spoločností štátu a neziskových organizácií založených kapitolou štátneho rozpočtu alebo záujmových združení založených kapitolou štátneho rozpočtu, sa uvádza kód kapitoly štátneho rozpočtu, ktorá je zakladateľom (a väčšinovým vlastníkom) obchodnej spoločnosti, neziskovej organizácie alebo záujmového združenia. V prípade obchodných spoločností VÚC, neziskových organizácií založených VÚC alebo záujmových združení založených VÚC, sa uvádza kód VÚC, ktorý je zakladateľom (a väčšinovým vlastníkom) obchodnej spoločnosti, neziskovej organizácie alebo záujmového združenia. V prípade verejnej výskumnej inštitúcie sa uvádza kód kapitoly štátneho rozpočtu, ktorá je zakladateľom verejnej výskumnej inštitúcie. V prípade štátnych účelových fondov (ŠFRB, NJF, Envirofond) sa uvádza kód kapitoly štátneho rozpočtu, ktorá je správcom štátneho účelového fondu. |
| Organizácia IČO | a) V prípade organizácie, ktorá odovzdáva údaje za konkrétne IČO : IČO organizácie na 8 znakov doplnené zľava nulami |
| b) V prípade VOJ organizácie: 14 znakov v štruktúre „IČO organizácie na 8 znakov doplnené zľava nulami“ + „/“ + „ID VOJ doplnené zľava nulami na 5 znakov“ teda výsledný tvar „00123456/00123“ | |
|---|---|
| Kalendárny deň | deň, ku ktorému sa vzťahujú údaje výkazu v tvare RRRRMMDD (napr. 20240331 = 31. marec 2024) |
| Položka výkazu | organizácie odovzdávajúce údaje v štruktúre uvedenej: v časti 1 = A1XX, kde XX je číslo riadku 1.1. Vybrané aktíva resp. = P1XXX, kde XXX je číslo riadku 1.2. Vybrané pasíva; v časti 2 = A2XX, kde XX je číslo riadku 2.1. Vybrané aktíva resp. = P2XX, kde XX je číslo riadku 2.2. Vybrané pasíva |
| Brutto/ Zostatok k...... vykazovaného obdobia | hodnota v stĺpci 1 STRANY AKTÍV pre časť 1.1. a.2.1. výkazu FIN 2-04 |
| Korekcia/ Zostatok k 31. decembru bezprostredne predchádzajúceho vykazovaného obdobia | hodnota v stĺpci 2 STRANY AKTÍV pre časť 1.1. a 2.1.výkazu FIN 2-04 |
| Netto /Zostatok k ....... vykazovaného obdobia | hodnota v stĺpci 3 STRANY AKTÍV pre časť 1.1. a 2.1. výkazu FIN 2-04, resp. v stĺpci 5 STRANY PASÍV pre časť 1.2. a 2.2. |
| Zostatok k 31. decembru bezprostredne predchádzajúceho vykazovaného obdobia | hodnota v stĺpci 4 STRANY AKTÍV pre časť 1.1. a 2.1. výkazu FIN 2-04, resp. v stĺpci 6 STRANY PASÍV pre časť 1.2 a 2.2. |
Údaje pre zostavenie výkazu FIN3-04 - Finančný výkaz o finančných aktívach podľa sektorov
| Pole | Význam |
|---|---|
| Organizačná klasifikácia rozpočtovej klasifikácie | kód organizačnej klasifikácie podľa prílohy (druhá časť) k Opatreniu č. MF/010175/2004-42, ktorým sa ustanovuje druhová klasifikácia, organizačná klasifikácia a ekonomická klasifikácia rozpočtovej klasifikácie, Napr. v prípade kapitoly štátneho rozpočtu: 01 – Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky 02 – Kancelária prezidenta Slovenskej republiky 20 – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, 21 – Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Kód ďalších subjektov verejnej správy, napr.: 101 – Bratislavský samosprávny kraj, 110 – verejná vysoká škola, 120 – ostatné subjekty verejnej správy V rámci kódu organizačnej klasifikácie 120 platia nasledujúce špecifické usmernenia: V prípade obchodných spoločností štátu a neziskových organizácií založených kapitolou štátneho rozpočtu alebo záujmových združení založených kapitolou štátneho rozpočtu, sa uvádza kód kapitoly štátneho rozpočtu, ktorá je zakladateľom (a väčšinovým vlastníkom) obchodnej spoločnosti, neziskovej organizácie alebo záujmového združenia. V prípade obchodných spoločností VÚC, neziskových organizácií založených VÚC alebo záujmových združení založených VÚC, sa uvádza kód VÚC, ktorý je zakladateľom (a väčšinovým vlastníkom) obchodnej spoločnosti, neziskovej organizácie alebo záujmového združenia. V prípade verejnej výskumnej inštitúcie sa uvádza kód kapitoly štátneho rozpočtu, ktorá je zakladateľom verejnej výskumnej inštitúcie. V prípade štátnych účelových fondov (ŠFRB, NJF, Envirofond) sa uvádza kód kapitoly štátneho rozpočtu, ktorá je správcom štátneho účelového fondu. |
| Organizácia IČO | a) V prípade organizácie ktorá odovzdáva údaje priamo za konkrétne IČO : IČO organizácie na 8 znakov doplnené zľava nulami b) V prípade VOJ organizácie: 14 znakov v štruktúre („IČO organizácie na 8 znakov doplnené zľava nulami“ + „/“ + „ID VOJ doplnené zľava nulami na 5 znakov“ teda výsledný tvar „00123456/00123“ |
| Kalendárny deň | deň, ku ktorému sa vzťahujú údaje výkazu v tvare RRRRMMDD (napr. 20240331 = 31. marec 2024) |
| Položka výkazu | = FAXX, kde XX je číslo riadku Výkazu FIN 3 – 04 |
| Majetkové účasti v tom: | hodnota v stĺpci 1 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| Akcie kótované | hodnota v stĺpci 2 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| Akcie nekótované | hodnota v stĺpci 3 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| Podiel. listy inv. fondov | hodnota v stĺpci 4 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| Ostatné majetkové účasti | hodnota v stĺpci 5 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| Dlhové CP v tom: | hodnota v stĺpci 6 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| dlhodobé | hodnota v stĺpci 7 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| krátkodobé | hodnota v stĺpci 8 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| Posk. pôž. a návrat. fin. výpomoci v tom: | hodnota v stĺpci 9 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| dlhodobé | hodnota v stĺpci 10 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| krátkodobé | hodnota v stĺpci 11 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| Vybrané pohľadávky a poskyt. predd. | hodnota v stĺpci 12 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| Poskytnuté zábezpeky v tom: | hodnota v stĺpci 13 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| dlhodobé | hodnota v stĺpci 14 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| krátkodobé | hodnota v stĺpci 15 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
Údaje pre zostavenie výkazu FIN 4-04 - Finančný výkaz o finančných pasívach podľa sektorov
| Pole | Význam |
|---|---|
| Organizačná klasifikácia rozpočtovej klasifikácie | kód organizačnej klasifikácie podľa prílohy (druhá časť) k Opatreniu č. MF/010175/2004-42, ktorým sa ustanovuje druhová klasifikácia, organizačná klasifikácia a ekonomická klasifikácia rozpočtovej klasifikácie, Napr. v prípade kapitoly štátneho rozpočtu: 01 – Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky 02 – Kancelária prezidenta Slovenskej republiky 20 – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, 21 – Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Kód ďalších subjektov verejnej správy, napr.: 101 – Bratislavský samosprávny kraj, 110 – verejná vysoká škola, 120 – ostatné subjekty verejnej správy V rámci kódu organizačnej klasifikácie 120 platia nasledujúce špecifické usmernenia: V prípade obchodných spoločností štátu a neziskových organizácií založených kapitolou štátneho rozpočtu alebo záujmových združení založených kapitolou štátneho rozpočtu, sa uvádza kód kapitoly štátneho rozpočtu, ktorá je zakladateľom (a väčšinovým vlastníkom) obchodnej spoločnosti, neziskovej organizácie alebo záujmového združenia. V prípade obchodných spoločností VÚC, neziskových organizácií založených VÚC alebo záujmových združení založených VÚC, sa uvádza kód VÚC, ktorý je zakladateľom (a väčšinovým vlastníkom) obchodnej spoločnosti, neziskovej organizácie alebo záujmového združenia. V prípade verejnej výskumnej inštitúcie sa uvádza kód kapitoly štátneho rozpočtu, ktorá je zakladateľom verejnej výskumnej inštitúcie. V prípade štátnych účelových fondov (ŠFRB, NJF, Envirofond) sa uvádza kód kapitoly štátneho rozpočtu, ktorá je správcom štátneho účelového fondu. |
| Organizácia IČO | a) V prípade organizácie ktorá odovzdáva údaje priamo za konkrétne IČO: IČO organizácie na 8 znakov doplnené zľava nulami b) V prípade VOJ organizácie: 14 znakov v štruktúre („IČO organizácie na 8 znakov doplnené zľava nulami“ + „/“ + „ID VOJ doplnené zľava nulami na 5 znakov“ teda výsledný tvar „00123456/00123“ |
| Kalendárny deň | deň, ku ktorému sa vzťahujú údaje výkazu v tvare RRRRMMDD (napr. 20240331 = 31. marec 2024) |
| Položka výkazu | = FPXX, kde XX je číslo riadku Výkazu FIN 4 – 04 |
| Emitované dlhopisy (ED) NMH | hodnota v stĺpci 1 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Emitované dlhopisy (ED) úrok | hodnota v stĺpci 2 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Zmenky (Z) NMH | hodnota v stĺpci 3 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Zmenky (Z) úrok | hodnota v stĺpci 4 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Bankové úvery (BU) NMH | hodnota v stĺpci 5 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Bankové úvery (BU) úrok | hodnota v stĺpci 6 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Investičné dodávateľské úvery (IDU) NMH | Investičné dodávateľské úvery (IDU) NMH hodnota v stĺpci 7 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Investičné dodávateľské úvery (IDU) úrok | hodnota v stĺpci 8 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Dodávateľské úvery (DU) NMH | hodnota v stĺpci 9 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Dodávateľské úvery (DU) úrok | hodnota v stĺpci 10 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Úvery od ŠFRB ŠFRB) NMH | hodnota v stĺpci 11 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Úvery od ŠFRB (ŠFRB) úrok | hodnota v stĺpci 12 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Úvery od EF (ENVF) NMH | hodnota v stĺpci 13 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Úvery od EF (ENVF) úrok | hodnota v stĺpci 14 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Fin. výpomoci a pôžičky od subj. VS (NVF) NMH | hodnota v stĺpci 15 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Fin.výpomoci a pôžičky od subj. VS (NVF) úrok | hodnota v stĺpci 16 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Finančný prenájom (FP) NMH | hodnota v stĺpci 17 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Finančný prenájom (FP) úrok | hodnota v stĺpci 18 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Nebankové pôžičky a FV od subj. mimo VS (OST) NMH | hodnota v stĺpci 19 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Nebankové pôžičky a FV od subj. mimo VS (OST) úrok | hodnota v stĺpci 20 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Záväzky po zmene veriteľa (ZMV) NMH | hodnota v stĺpci 21 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Záväzky po zmene veriteľa (ZMV) úrok | hodnota v stĺpci 22 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Prijaté zábezpeky (ZAB) NMH | hodnota v stĺpci 23 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Prijaté zábezpeky (ZAB) úrok | hodnota v stĺpci 24 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Záv. zo zmlúv o energet. efekt. pre VS (EPC) NMH | hodnota v stĺpci 25 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Záv. zo zmlúv o energet. efekt. pre VS (EPC) úrok | hodnota v stĺpci 26 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Záv. zo zmlúv o energet. efekt. ostatné (EPCO) NMH | hodnota v stĺpci 27 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Záv. zo zmlúv o energet. efekt. ostatné (EPCO) úrok | hodnota v stĺpci 28 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Záv. z obchod. styku a prijaté predd. krátkodobé (KZOS) NMH | hodnota v stĺpci 29 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Záv. z obchod. stgyku a prijaté predd. krátkodobé (KZOS) úrok | hodnota v stĺpci 30 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Záv. z obchod. styku a prijaté predd. dlhodobé (DZOS) NMH | hodnota v stĺpci 31 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Záv. z obchod. styku a prijaté predd. dlhodobé (DZOS) úrok | hodnota v stĺpci 32 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Vybrané záväzky (VZ) NMH | hodnota v stĺpci 33 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Vybrané záväzky (VZ) úrok | hodnota v stĺpci 34 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Kreditné karty (KK) NMH | hodnota v stĺpci 35 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Kreditné karty (KK) úrok | hodnota v stĺpci 36 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
Údaje pre zostavenie výkazu FIN 5-04 - Finančný výkaz o dlhových nástrojoch a vybraných záväzkoch
| Pole | Význam |
|---|---|
| Organizačná klasifikácia rozpočtovej klasifikácie | kód organizačnej klasifikácie podľa prílohy (druhá časť) k Opatreniu č. MF/010175/2004-42, ktorým sa ustanovuje druhová klasifikácia, organizačná klasifikácia a ekonomická klasifikácia rozpočtovej klasifikácie, Napr. v prípade kapitoly štátneho rozpočtu: 01 – Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky 02 – Kancelária prezidenta Slovenskej republiky 20 – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, 21 – Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Kód ďalších subjektov verejnej správy, napr.: 101 – Bratislavský samosprávny kraj, 110 – verejná vysoká škola, 120 – ostatné subjekty verejnej správy V rámci kódu organizačnej klasifikácie 120 platia nasledujúce špecifické usmernenia: V prípade obchodných spoločností štátu a neziskových organizácií založených kapitolou štátneho rozpočtu alebo záujmových združení založených kapitolou štátneho rozpočtu, sa uvádza kód kapitoly štátneho rozpočtu, ktorá je zakladateľom (a väčšinovým vlastníkom) obchodnej spoločnosti, neziskovej organizácie alebo záujmového združenia. V prípade obchodných spoločností VÚC, neziskových organizácií založených VÚC alebo záujmových združení založených VÚC, sa uvádza kód VÚC, ktorý je zakladateľom (a väčšinovým vlastníkom) obchodnej spoločnosti, neziskovej organizácie alebo záujmového združenia. V prípade verejnej výskumnej inštitúcie sa uvádza kód kapitoly štátneho rozpočtu, ktorá je zakladateľom verejnej výskumnej inštitúcie. V prípade štátnych účelových fondov (ŠFRB, NJF, Envirofond) sa uvádza kód kapitoly štátneho rozpočtu, ktorá je správcom štátneho účelového fondu. |
| Organizácia IČO | a) V prípade organizácie ktorá odovzdáva údaje priamo za konkrétne IČO : IČO organizácie na 8 znakov doplnené zľava nulami b) V prípade VOJ organizácie: 14 znakov v štruktúre („IČO organizácie na 8 znakov doplnené zľava nulami“ + „/“ + „ID VOJ doplnené zľava nulami na 5 znakov“ teda výsledný tvar „00123456/00123“ |
| Kalendárny deň | deň, ku ktorému sa vzťahujú údaje výkazu v tvare RRRRMMDD (napr. 20240331 = 31. marec 2024) |
| Symbol dlhového nástroja | hodnota v stĺpci a Výkazu FIN 5 – 04 - symbol dlhového nástroja podľa tabuľky uvedenej v bode 2 vo Vysvetlivkách na vyplnenie výkazu alebo kód Spolu pri vykazovaní nulových hodnôt (sumárna hodnota všetkých záznamov sa v CSV súbore neuvádza). Napr. ED, FP, ... alebo SPOL |
| Kód meny | hodnota v stĺpci b podľa kurzového lístka NBS, v ktorej bol dlhový nástroj pôvodne prijatý (napr. SKK, USD, JPY, ...) |
| Dátum prijatia prostriedkov | hodnota v stĺpci 1 v tvare RRRRMMDD (napr.20180113) |
| Dátum splatnosti dlhového nástroja | hodnota v stĺpci 2 v tvare RRRRMMDD (napr. 20241231) |
| Druh úroku F/V | hodnota v stĺpci 3 typ úroku dlhového nástroja: F - fixná úroková sadzba, V - variabilná úroková sadzba |
| Nesplatená menovitá hodnota k ... | hodnota v stĺpci 4 nesplatená výška dlhových nástrojov k ... v menovitej hodnote |
| z toho: zahraniční veritelia | hodnota v stĺpci 5 nesplatená výška dlhových nástrojov k ... voči zahraničným veriteľom v menovitej hodnote |
| Úroky | hodnota v stĺpci 6 celková hodnota úrokov vyplatená k .....v menovitej hodnote |
| z toho: zahraniční veritelia | hodnota v stĺpci 7 celková suma úrokov vyplatená k .... vyplatená zahraničným veriteľom |
Údaje pre zostavenie výkazu FIN 6-04 - Finančný výkaz o bankových účtoch, záväzkoch a splátkach obcí, vyšších územných celkov a nimi zriadených rozpočtových organizácií
| Pole | Význam |
|---|---|
| Organizačná klasifikácia rozpočtovej klasifikácie | kód vyššieho územného celku podľa prílohy (druhá časť) k Opatreniu č. MF/010175/2004-42, ktorým sa ustanovuje druhová klasifikácia, organizačná klasifikácia a ekonomická klasifikácia rozpočtovej klasifikácie: 101 – Bratislavský samosprávny kraj, 102 - Trnavský samosprávny kraj, 103 - Trenčiansky samosprávny kraj, 104 - Nitriansky samosprávny kraj, 105 - Žilinský samosprávny kraj, 106 - Banskobystrický samosprávny kraj, 107 - Prešovský samosprávny kraj, 108 - Košický samosprávny kraj. |
| Organizácia IČO | a) V prípade organizácie ktorá odovzdáva údaje priamo za konkrétne IČO : IČO organizácie na 8 znakov doplnené zľava nulami b) V prípade VOJ organizácie: 14 znakov v štruktúre („IČO organizácie na 8 znakov doplnené zľava nulami“ + „/“ + „ID VOJ doplnené zľava nulami na 5 znakov“ teda výsledný tvar „00123456/00123“ |
| Kalendárny deň | deň, ku ktorému sa vzťahujú údaje výkazu v tvare RRRRMMDD (napr. 20240331 = 31. marec 2024) |
| Položka výkazu | = BZXX, kde XX je číslo riadku Výkazu FIN 6 - 04 |
| Zostatok k ...... VO | hodnota v stĺpci 1 Výkazu FIN 6 - 04 |
| Zostatok k 31. decembru BPVO | hodnota v stĺpci 2 Výkazu FIN 6 - 04 |
B.3. Kontroly a kontrolné väzby vo výkazoch
Vnútrovýkazové a medzivýkazové kontroly sú v CKS nastavované podľa samostatného Dokumentu kontrol pre účtovné a finančné výkazy subjektu verejnej správy, ktorý je pravidelne aktualizovaný a zverejňovaný na webovom sídle ministerstva, v časti Financie / Štátne výkazníctvo / Legislatíva pre FIN výkazy, IUZ, postupy účtovania pre ROPO, obce, VÚC, štátne účelové fondy, KUZ vo verejnej správe / Výkazníctvo subjektov verejnej správy (výkazy FIN 1-12 až FIN 6-04) / 4. Dokument kontrol vo FIN a UCT výkazoch.
II.
C. Postup pri predkladaní finančných výkazov do Rozpočtového informačného systému pre samosprávu (RISSAM.výkazy)
(1)Obce a nimi zriadené rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie a ostatné subjekty verejnej správy zaradené v subsektore miestna samospráva, pod zložkou obce, odovzdávajú požadované údaje vložením do Rozpočtového informačného systému pre samosprávu v časti RISSAM.výkazy. Spôsob nahrávania údajov je popísaný v príručke pre používateľov systému RISSAM, ktorá je k dispozícii na úvodnej stránke po prihlásení do systému.
C.1. Formát nahrávania finančných výkazov
Dokumenty jednotlivých finančných výkazov a formát ich nahrávania v RISSAM.výkazy:
| Dokument | Typ | Formát | Formát Názov súboru pre RISSAM.výkazy |
|---|---|---|---|
| FIN 1-12 – pre obce a ich rozpočtové organizácie | štruktúrovaný výkaz | csv | FIN1_OBEC_RO.csv |
| FIN 1-12 – pre príspevkové organizácie obcí | štruktúrovaný výkaz | csv | FIN1_PO.csv |
| FIN 1-12 – pre ostatné subjekty VS pod zložkou obce | štruktúrovaný výkaz | csv | FIN1_OSVS.csv |
| FIN 1-12 pre organizácie vykazujúce jednorazové tituly | Štruktúrovaný výkaz | csv | FIN1.csv |
| FIN 2-04 | štruktúrovaný výkaz | csv | FIN2.csv |
| FIN 3-04 | štruktúrovaný výkaz | csv | FIN3.csv |
| FIN 4-04 | štruktúrovaný výkaz | csv | FIN4.csv |
| FIN 5-04 | štruktúrovaný výkaz | csv | FIN5.csv |
| FIN 6-04 | štruktúrovaný výkaz | csv | FIN6.csv |
(3)Údaje vo všetkých finančných výkazoch sa vykazujú v eurách zaokrúhlene na dve desatinné miesta.
C.2. Štruktúra dátových súborov
(1)Detailná špecifikácia .csv súborov pre jednotlivé finančné výkazy je zverejnená na webovej stránke Ministerstva financií Slovenskej republiky v časti Financie / Štátne výkazníctvo / Legislatíva pre FIN výkazy, IUZ, postupy účtovania pre ROPO, obce, VÚC, štátne účelové fondy, KUZ vo verejnej správe / Výkazníctvo subjektov verejnej správy (výkazy FIN 1-12 až FIN 6-04) /2. Príručky používateľov k CKS a RISSAM.výkazy, technické špecifikácie CSV súborov k FIN výkazom v dokumente Štruktúra CSV súborov pre FIN výkazy za obce do RISSAM.
(2)V špecifikácii sú uvedené základné charakteristiky a štruktúra .csv súborov (sekcie, hlavičky a hodnoty stĺpcov), zoznam kontrol počas importu súboru, popis formátov a obmedzení pre polia, konkrétne štruktúry jednotlivých dokumentov a ich sekcií a vzorový .csv súbor pre každý výkaz.
Údaje pre zostavenie výkazu FIN 1-12 - Finančný výkaz o príjmoch, výdavkoch a finančných operáciách
| Pole | Význam |
|---|---|
| Organizácia ICO | V prípade organizácie, ktorá odovzdáva údaje za konkrétne IČO : IČO organizácie na 8 znakov doplnené zľava nulami |
| Kalendárny deň | deň, ku ktorému sa vzťahujú údaje výkazu v tvare RRRRMMDD (napr. 20240131 = 31. január 2024 |
| Typ organizácie | 02 – príspevková organizácia 11 – rozpočtová organizácia 22 - obec 23 – mesto 31 – nezisková organizácia 51 – obchodná spoločnosť |
| Časť | 1 – Príjmy/Výdavky bežného rozpočtu 2 – Príjmy/Výdavky kapitálového rozpočtu 3 – Príjmy/Výdavky finančných operácií |
| Kód účtu | kód účtu na 3 znaky podľa Rámcovej účtovej osnovy pre rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie, štátne fondy, obce a vyššie územné celky, alebo číslo samostatného účtu podľa prílohy č. 3 k Príručke na zostavenie návrhu rozpočtu verejnej správy Platí pre štátne rozpočtové organizácie. Príspevkové organizácie uvádzajú kód účtu 005 v prípade triedenia príjmov, výdavkov a finančných operácií z podnikateľskej činnosti. |
| Funkčná klasifikácia | kód funkčnej klasifikácie podľa vyhlášky Štatistického úradu SR č. 257/2014 Z. z. bez bodiek na 4 resp. na 5 znakov |
| Ekonomická klasifikácia | kód ekonomickej klasifikácie rozpočtovej klasifikácie podľa prílohy (tretia časť) k Opatreniu č. MF/010175/2004-42, ktorým sa ustanovuje druhová klasifikácia, organizačná klasifikácia a ekonomická klasifikácia rozpočtovej klasifikácie, na 6 znakov |
| Zdroj | kód zdroja podľa prílohy č. 1 k Príručke na zostavenie návrhu rozpočtu verejnej správy, podľa časti 2 pre rozpočet obcí a vyšších územných celkov a pre rozpočty ostatných subjektov verejnej správy, maximálne na 4 znaky. |
| Jednorazový titul | Kód jednorazového titulu podľa Príručky na zostavenie návrhu rozpočtu verejnej správy, v časti 2. Systém kódovania v rozpočtovej klasifikácie, 2h) Schéma číselníka jednorazových titulov, na 4 znaky. |
| Schválený rozpočet | hodnota schváleného rozpočtu |
| Rozpočet po zmenách | hodnota rozpočtu po zmenách |
| Očakávaná skutočnosť | predpoklad plnenia rozpočtu k 31. decembru |
| Skutočnosť k ... | skutočnosť k termínu, ku ktorému sa výkaz zostavuje |
Údaje pre zostavenie výkazu FIN 2-04 - Finančný výkaz o vybraných údajoch z aktív a z pasív
| Pole | Význam |
|---|---|
| Organizácia IČO | V prípade organizácie, ktorá odovzdáva údaje za konkrétne IČO : IČO organizácie na 8 znakov doplnené zľava nulami |
| Kalendárny deň | deň, ku ktorému sa vzťahujú údaje výkazu v tvare RRRRMMDD (napr. 20240131 = 31. január 2024 |
| Typ organizácie | 02 – príspevková organizácia 11 – rozpočtová organizácia 22 - obec 23 – mesto 31 – nezisková organizácia 51 – obchodná spoločnosť |
| Položka výkazu | organizácie odovzdávajúce údaje v štruktúre uvedenej: v časti 1 = A1XX, kde XX je číslo riadku 1.1. Vybrané aktíva resp. = P1XXX, kde XXX je číslo riadku 1.2. Vybrané pasíva; |
| Brutto/ Zostatok k...... vykazovaného obdobia | hodnota v stĺpci 1 STRANY AKTÍV výkazu FIN 2-04 |
| Korekcia/ Zostatok k 31. decembru Bezprostredne predchádzajúceho vykazovaného obdobia | hodnota v stĺpci 2 STRANY AKTÍV výkazu FIN 2-04 |
| Netto /Zostatok k ....... vykazovaného obdobia | hodnota v stĺpci 3 STRANY AKTÍV resp. v stĺpci 5 STRANY PASÍV výkazu FIN 2-04 |
| Zostatok k 31. decembru bezprostredne predchádzajúceho vykazovaného obdobia | hodnota v stĺpci 4 STRANY AKTÍV resp. v stĺpci 6 STRANY PASÍV výkazu FIN 2-04 |
Údaje pre zostavenie výkazu FIN 3-04 - Finančný výkaz o finančných aktívach podľa sektorov
| Pole | Význam |
|---|---|
| Organizácia ICO | V prípade organizácie, ktorá odovzdáva údaje za konkrétne IČO : IČO organizácie na 8 znakov doplnené zľava nulami |
| Kalendárny deň | deň, ku ktorému sa vzťahujú údaje výkazu v tvare RRRRMMDD (napr. 20240131 = 31. január 2024 |
| Typ organizácie | 02 – príspevková organizácia 11 – rozpočtová organizácia 22 - obec 23 – mesto 31 – nezisková organizácia 51 – obchodná spoločnosť |
| Položka výkazu | = FAXX, kde XX je číslo riadku Výkazu FIN 3 – 04 |
| Majetkové účasti v tom: | hodnota v stĺpci 1 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| Akcie kótované | hodnota v stĺpci 2 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| Akcie nekótované | hodnota v stĺpci 3 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| Podielové listy inv. fondov | hodnota v stĺpci 4 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| Ostatné majetkové účasti | hodnota v stĺpci 5 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| Dlhové CP v tom: | hodnota v stĺpci 6 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| dlhodobé | hodnota v stĺpci 7 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| krátkodobé | hodnota v stĺpci 8 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| Posk. pôž. a návrat. fin. výpomoci v tom: | hodnota v stĺpci 9 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| dlhodobé | hodnota v stĺpci 10 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| krátkodobé | hodnota v stĺpci 11 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| Vybrané pohľadávky a poskyt. predd. | hodnota v stĺpci 12 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| Poskytnuté zábezpeky | hodnota v stĺpci 13 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| dlhodobé | hodnota v stĺpci 14 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
| krátkodobé | hodnota v stĺpci 15 VYBRANÝCH AKTÍV Výkazu FIN 3 – 04 |
Údaje pre zostavenie výkazu FIN 4-04 - Finančný výkaz o finančných pasívach podľa sektorov
| Pole | Význam |
|---|---|
| Organizácia IČO | V prípade organizácie, ktorá odovzdáva údaje za konkrétne IČO : IČO organizácie na 8 znakov doplnené zľava nulami |
| Kalendárny deň | deň, ku ktorému sa vzťahujú údaje výkazu v tvare RRRRMMDD (napr. 20240131 = 31. január 2024 |
| Typ organizácie | 02 – príspevková organizácia 11 – rozpočtová organizácia 22 - obec 23 – mesto 31 – nezisková organizácia 51 – obchodná spoločnosť |
| Položka výkazu | = FPXX, kde XX je číslo riadku Výkazu FIN 4 – 04 |
| Emitované dlhopisy (ED) NMH | hodnota v stĺpci 1 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Emitované dlhopisy (ED) úrok | hodnota v stĺpci 2 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Zmenky (Z) NMH | hodnota v stĺpci 3 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Zmenky (Z) úrok | hodnota v stĺpci 4 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Bankové úvery (BU) NMH | hodnota v stĺpci 5 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Bankové úvery (BU) úrok | hodnota v stĺpci 6 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
|---|---|
| Investičné dodávateľské úvery (IDU) NMH | Investičné dodávateľské úvery (IDU) NMH hodnota v stĺpci 7 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Investičné dodávateľské úvery (IDU) úrok | hodnota v stĺpci 8 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Dodávateľské úvery (DU) NMH | hodnota v stĺpci 9 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Dodávateľské úvery (DU) úrok | hodnota v stĺpci 10 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Úvery od ŠFRB (ŠFRB) NMH | hodnota v stĺpci 11 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Úvery od ŠFRB (ŠFRB) úrok | hodnota v stĺpci 12 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Úvery od EF (ENVF) NMH | hodnota v stĺpci 13 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Úvery od EF (ENVF) úrok | hodnota v stĺpci 14 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Fin. výpomoci a pôžičky od subj. VS (NVF) NMH | hodnota v stĺpci 15 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Fin. výpomoci a pôžičky od subj. VS (NVF) úrok | hodnota v stĺpci 16 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Finančný prenájom (FP) NMH | hodnota v stĺpci 17 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Finančný prenájom (FP) úrok | hodnota v stĺpci 18 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Nebankové pôžičky a FV od subj. mimo VS (OST) NMH | hodnota v stĺpci 19 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Nebankové pôžičky a FV od subj. mimo VS (OST) úrok | hodnota v stĺpci 20 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Záväzky po zmene veriteľa (ZMV) NMH | hodnota v stĺpci 21 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Záväzky po zmene veriteľa (ZMV) úrok | hodnota v stĺpci 22 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Prijaté zábezpeky (ZAB) NMH | hodnota v stĺpci 23 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Prijaté zábezpeky (ZAB) úrok | hodnota v stĺpci 24 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Záv. zo zmlúv o energet. efekt. pre VS (EPC) NMH | hodnota v stĺpci 25 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Záv. zo zmlúv o energet. efekt. pre VS (EPC) úrok | hodnota v stĺpci 26 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Záv. zo zmlúv o energet. efekt. ostatné (EPCO) NMH | hodnota v stĺpci 27 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Záv. zo zmlúv o energet. efekt. ostatné (EPCO) úrok | hodnota v stĺpci 28 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Záv. z obchod. styku a prijaté predd. krátkodobé (KZOS) NMH | hodnota v stĺpci 29 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Záv. z obchod. styku a prijaté predd.krátkodobé (KZOS) úrok | hodnota v stĺpci 30 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Záv. z obchod. styku a prijaté predd. dlhodobé (DZOS) NMH | hodnota v stĺpci 31 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Záv. z obchod. styku a prijaté predd. dlhodobé (DZOS) úrok | hodnota v stĺpci 32 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Vybrané záväzky (VZ) NMH | hodnota v stĺpci 33 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Vybrané záväzky (VZ) úrok | hodnota v stĺpci 34 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Kreditné karty (KK) NMH | hodnota v stĺpci 35 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
| Kreditné karty (KK) úrok | hodnota v stĺpci 36 VYBRANÝCH PASÍV Výkazu FIN 4 – 04 |
Údaje pre zostavenie výkazu FIN 5-04 - Finančný výkaz o dlhových nástrojoch a vybraných záväzkoch
| Pole | Význam |
|---|---|
| Organizácia ICO | V prípade organizácie, ktorá odovzdáva údaje za konkrétne IČO : IČO organizácie na 8 znakov doplnené zľava nulami |
| Kalendárny deň | deň, ku ktorému sa vzťahujú údaje výkazu v tvare RRRRMMDD (napr. 20240131 = 31. január 2024 |
| Typ organizácie | 02 – príspevková organizácia 11 – rozpočtová organizácia 22 - obec 23 – mesto 31 – nezisková organizácia 51 – obchodná spoločnosť |
| Symbol dlhového nástroja | hodnota v stĺpci a Výkazu FIN 5 – 04 - symbol dlhového nástroja podľa tabuľky uvedenej v bode 2 vo Vysvetlivkách na vyplnenie výkazu alebo kód Spolu pri vykazovaní nulových hodnôt (sumárna hodnota všetkých záznamov sa v CSV súbore neuvádza). Napr. ED, FP, ... alebo SPOL |
| Kód meny | hodnota v stĺpci b podľa kurzového lístka NBS, v ktorej bol dlhový nástroj pôvodne prijatý (napr. SKK, USD, JPY, ...) |
| Dátum prijatia prostriedkov | hodnota v stĺpci 1 v tvare RRRRMMDD (napr.20180113) |
| Dátum splatnosti dlhového nástroja | hodnota v stĺpci 2 v tvare RRRRMMDD (napr. 20241231) |
| Druh úroku F/V | hodnota v stĺpci 3 typ úroku dlhového nástroja: F - fixná úroková sadzba, V - variabilná úroková sadzba |
| Nesplatená menovitá hodnota k ... | hodnota v stĺpci 4 nesplatená výška dlhových nástrojov k ... v menovitej hodnote |
| z toho: zahraniční veritelia | hodnota v stĺpci 5 nesplatená výška dlhových nástrojov k ... voči zahraničným veriteľom v menovitej hodnote |
| Úroky | hodnota v stĺpci 6 celková hodnota úrokov vyplatená k .....v menovitej hodnote |
| z toho: zahraniční veritelia | hodnota v stĺpci 7 celková suma úrokov vyplatená k .... vyplatená zahraničným veriteľom |
Údaje pre zostavenie výkazu FIN 6-04 - Finančný výkaz o bankových účtoch, záväzkoch a splátkach obcí, vyšších
územných celkov a nimi zriadených rozpočtových organizácií
| Pole | Význam |
|---|---|
| Organizácia ICO | V prípade organizácie, ktorá odovzdáva údaje za konkrétne IČO : IČO organizácie na 8 znakov doplnené zľava nulami |
| Kalendárny deň | deň, ku ktorému sa vzťahujú údaje výkazu v tvare RRRRMMDD (napr. 20240131 = 31. január 2024 |
| Typ organizácie | 02 – príspevková organizácia 11 – rozpočtová organizácia 22 - obec 23 – mesto 31 – nezisková organizácia 51 – obchodná spoločnosť |
| Položka výkazu | = BZXX, kde XX je číslo riadku Výkazu FIN 6 - 04 |
| Zostatok k ...... VO | hodnota v stĺpci 1 Výkazu FIN 6 - 04 |
| Zostatok k 31. decembru BPVO | hodnota v stĺpci 2 Výkazu FIN 6 - 04 |
D. Vysvetlivky pre jednotlivé polia v príslušných typoch výkazov
(Spoločné pre import výkazov do CKS a RISSAM /body B.2. a C.3.)
VOJ – vnútroorganizačná jednotka v rámci účtovnej jednotky/organizácie. VOJ má pridelené 14 miestne označenie (ID) na základe evidencie Rozšíreného riadenia prístupov DataCentra. ID VOJ je možné si overiť v DataCentre elektronicky na adrese cpu@datacentrum.sk. Kód organizačnej klasifikácie rozpočtovej klasifikácie – kód kapitoly štátneho rozpočtu, vyššieho územného celku, verejnej vysokej školy alebo ostatného subjektu verejnej správy v súlade s Opatrením MF SR č. MF/010175/2004-42 z 8. decembra v znení neskorších predpisov v tvare XX alebo XXX. Z dôvodu priradenia organizácie k zakladateľovi resp. zriaďovateľovi z pohľadu ,,kontroly“ vykonávanej nad organizáciou, sa v prípade obchodných spoločností, neziskových organizácií, záujmových združení a verejných výskumných inštitúcií uvádza kód príslušného zakladateľa (väčšinového vlastníka z pohľadu výšky podielu/vkladu do základného/kmeňového imania tohto subjektu verejnej správy). Funkčná klasifikácia – funkčná klasifikácia podľa vyhlášky Štatistického úradu SR č. 257/2014 Z. z. bez bodiek na 5 znakov . Ak sa vykazuje len na úrovni „trieda“, v symbole 4 je nula (0). Ekonomická klasifikácia – podpoložka alebo položka ekonomickej klasifikácie rozpočtovej klasifikácie ako 6 znakový kód, ktorý tvoria 3 znaky položky a 3 znaky podpoložky v súlade s opatrením MF SR č. MF/010175/2004 -42 z 8. decembra 2004 v znení neskorších predpisov. Ak položka nemá podpoložku, v kóde podpoložky sú nuly (000). Programová klasifikácia - kód programu, podprogramu, projektu/prvku podľa FS 4/2004 Metodický pokyn č. 5238/2004 v znení Dodatku č. 1 a Dodatku č. 2 na 7 znakov . Zdroj SR – kód zdroja podľa Príručky na zostavenie rozpočtu VS; 1) v štátnom rozpočte maximálne na 4 znaky. V prípade, že položka číselníka zdroj má menej ako 4 znaky, uvádza sa len táto hodnota bez ďalších znakov. Zdroj VUC – kód zdroja podľa Príručky na zostavenie rozpočtu VS; 2) v rozpočtoch obcí a vyšších územných celkov resp. v rozpočtoch ostatných subjektov verejnej správy maximálne na 4 znaky. V prípade, že položka číselníka zdroj má menej ako 4 znaky, uvádza sa len táto hodnota bez ďalších znakov. Druh rozpočtu – uvádzajú len RO - 211 – príjmy a výdavky; 212 – prevod výdavkov z výdavkového účtu na samostatný účet a prevod príjmov zo samostatného účtu na príjmový účet. Jednorazový titul – jednorazový titul podľa Príručky na zostavenie rozpočtu VS na 4 znaky. Schválený rozpočet – údaje o príjmoch rozpočtu a výdavkoch rozpočtu subjektu verejnej správy schválené a rozpísané na základe zákona o štátnom rozpočte na príslušný rozpočtový rok, alebo na základe rozpočtu verejnej správy schváleného vládou Slovenskej republiky na príslušný rozpočtový rok, alebo schválené orgánom príslušného subjektu verejnej správy. Rozpočet po zmenách – údaje o príjmoch rozpočtu a výdavkoch rozpočtu subjektu verejnej správy upravené o vykonané rozpočtové opatrenia v štátnom rozpočte, alebo schválené orgánom príslušného subjektu verejnej správy. Očakávaná skutočnosť - predpoklad plnenia rozpočtu k 31. decembru; za mesiac december sa neuvádza. Skutočnosť k ... – údaje o skutočných príjmoch rozpočtu a výdavkoch rozpočtu subjektu verejnej správy podľa stavu k termínu, ku ktorému sa finančný výkaz zostavuje. Položka výkazu – predstavuje číslo riadku príslušnej časti finančného výkazu FIN 2-04 doplnené zľava znakmi ACXX (pre aktíva) resp. PCXXX (pre pasíva). Napr. A101/P1073 predstavuje označenie riadku č. 01/73 vybraných aktív/pasív časti 1.1/1.2 (za subjekt verejnej správy, ktorým je napr. rozpočtová organizácia, ...), A201/P228 predstavuje označenie riadku č. 01/28 vybraných aktív/pasív časti 2.1/2.2 (za subjekt verejnej správy, ktorým je Exportno-importná banka SR). Položka výkazov - predstavuje číslo riadku finančného výkazu: FIN 3 – 04 v tvare FAXX, kde XX je číslo riadku výkazu, FIN 4 – 04 v tvare FPXX, kde XX je číslo riadku výkazu Položka výkazu - predstavuje číslo riadku finančného výkazu: FIN 6 – 04 v tvare BZXX, kde XX je číslo riadku. Stav k ... - uvádzajú sa údaje o vykázaných stavoch na príslušných účtoch subjektu verejnej správy k 31. marcu, 30. júnu, 30. septembru a k 31. decembru vykazovaného účtovného obdobia. Organizácie s druhom rozpočtu 21, 22, 7, 81, 82, 83, 101 a 102 výkaz FIN 2 – 04 k 31. decembru rozpočtového roka nepredkladajú, ale predkladajú účtovný výkaz Súvaha Úč ROPO SFOV 1 - 01 a Výkaz ziskov a strát Úč ROPO SFOV 2 – 01 z ročnej účtovnej závierky. Predch. vykazov. obdobie – vyplňuje sa stav k 31. 12. predchádzajúceho účtovného obdobia. Ak sa zostavuje prvá účtovná závierka po vzniku účtovnej jednotky, v súvahe sa v tomto stĺpci vykazujú údaje z otváracej súvahy.
Pre všetky typy výkazov platí, že údaje za organizáciu obsahujú všetky riadky výkazu aj keď sa ich hodnota vo všetkých stĺpcoch rovná nule. Tiež sa požadujú správne vyplnené súčtové riadky týchto výkazov. Jeden súbor (.csv) môže obsahovať príslušné dáta za jednu organizáciu, VOJ alebo účtovný okruh založený v CKS.
III. E. Účinnosť
(1)Podľa tohto metodického usmernenia sa postupuje prvýkrát pri predkladaní informácií a údajov uvedených vo finančných výkazoch predkladaných mesačne k 31. januáru 2024.
(2)Podľa tohto opatrenia sa postupuje prvýkrát pri predkladaní informácií a údajov uvedených vo finančných výkazoch predkladaných štvrťročne k 31. marcu 2024. Dátum:
28.12.2023
Vypracoval:
Ing. Peter Ivánek (za MF SR) tel.: +421 2 59 58 32 21 riaditeľ odboru súhrnného výkazníctva štátu
Ing. Iveta Husková (za MF SR, časť I.) tel.: +421 2 59 58 32 24 vedúca oddelenia súhrnného výkazníctva štátu Ing. Magda Styková (za DC, časť II., C.3) tel.: +421 2 59 27 84 03
Schválil:
Ing. Ladislav Zakhar PhD. tel.: +421 2 59 58 32 40 generálny riaditeľ sekcie štátneho výkazníctva
Poznámky pod čiarou
1§ 2 až 7 opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky z 19. decembra 2017 č. MF/017353/2017 -352, ktorým sa ustanovuje usporiadanie, obsahové vymedzenie, spôsob, termín a miesto predkladania informácií z účtovníctva a údajov potrebných na účely hodnotenia plnenia rozpočtu verejnej správy, v znení neskorších predpisov.
2§ 3 zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
3Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 549/2013 z 21. mája 2013 o európskom systéme národných a regionálnych účtov v Európskej únii (Ú. v. EÚ L 174, 26. 06. 2013) v platnom znení.
4Zákon č. 540/2001 Z. z. o štátnej štatistike v znení neskorších predpisov.
(2) Finančné výkazy sa nahrávajú v štruktúrovanej forme vo formáte .csv (z angl. Comma Separated Value). Názvy .csv súborov uvedené v tabuľke sú povinné.