Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky č. MF/004791/2022-313, ktorým sa mení opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 19. decembra 2017 č. MF/017353/2017-352, ktorým sa ustanovuje usporiadanie, obsahové vymedzenie, spôsob, termín a miesto predkladania informácií z účtovníctva a údajov potrebných na účely hodnotenia plnenia rozpočtu verejnej správy v znení opatrení z 22. februára 2021 č. MF/005583/2021-31
z 19. decembra 2017 č. MF/017353/2017-352, ktorým sa ustanovuje usporiadanie, obsahové vymedzenie, spôsob, termín a miesto predkladania informácií z účtovníctva a údajov potrebných na účely hodnotenia plnenia rozpočtu verejnej správy v znení opatrenia z 22. februára 2021 č. MF/005583/2021-31
Ministerstvo financií Slovenskej republiky podľa § 2b ods. 2 zákona č. 291/2002 Z. z. o Štátnej pokladnici a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov ustanovuje:
Čl. I
Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 19. decembra 2017 č. MF/017353/2017-352, ktorým sa ustanovuje usporiadanie, obsahové vymedzenie, spôsob, termín a miesto predkladania informácií z účtovníctva a údajov potrebných na účely hodnotenia plnenia rozpočtu verejnej správy (oznámenie č. 352/2017 Z. z.) v znení opatrenia z 22.februára 2021 č. MF/005583/2021-31 (oznámenie č. 86/2021 Z. z.) sa mení takto:
1.Príloha č. 2 sa nahrádza prílohou č. 1 k tomuto opatreniu.
2.Príloha č. 3 sa nahrádza prílohou č. 2 k tomuto opatreniu.
3.Príloha č. 4 sa nahrádza prílohou č. 3 k tomuto opatreniu.
4.Príloha č. 5 sa nahrádza prílohou č. 4 k tomuto opatreniu.
5.Príloha č. 6 sa nahrádza prílohou č. 5 k tomuto opatreniu.
Čl. II
Toto opatrenie nadobúda účinnosť 1. marca 2022.
Igor Matovič podpredseda vlády a minister financií Slovenskej republiky VZOR
k opatreniu č. MF/004791/2022-313
k opatreniu č. MF/017353/2017-352
FIN 2-04 Finančný výkaz o vybraných údajoch z aktív a z pasív
1. Za subjekty verejnej správy uvedené v § 2 ods. 3 okrem Exportno-importnej banky Slovenskej republiky
| Č. r. | 1.1 Vybrané aktíva | Zostatok k ........... vykazovaného obdobia | Zostatok k 31. decembru bezprostredne predchádzajúceho vykazovaného obdobia | ||
|---|---|---|---|---|---|
| a | b | Brutto 1 | Korekcia 2 | Netto 3 | 4 |
| 1. | Dlhodobý nehmotný majetok (r. 2 až r. 7) | ||||
| 2. | Aktivované náklady na vývoj, nehmotné výsledky z vývojovej a obdobnej činnosti | ||||
| 3. | Softvér | ||||
| 4. | Oceniteľné práva, goodwill | ||||
| 5. | Poskytnuté preddavky na dlhodobý nehmotný majetok | ||||
| 6. | Drobný dlhodobý nehmotný majetok, ostatný dlhodobý nehmotný majetok | ||||
| 7. | Obstaranie dlhodobého nehmotného majetku | ||||
| 8. | Dlhodobý hmotný majetok (r. 9 až r. 18) | ||||
| 9. | Pozemky | ||||
| 10. | Pestovateľské celky trvalých porastov | ||||
| 11. | Umelecké diela a zbierky, predmety z drahých kovov | ||||
| 12. | Stavby | ||||
| 13. | Samostatné hnuteľné veci a súbory hnuteľných vecí, stroje, prístroje a zariadenia | ||||
| 14. | Dopravné prostriedky | ||||
| 15. | Poskytnuté preddavky na dlhodobý hmotný majetok | ||||
| 16. | Základné stádo a ťažné zvieratá, drobný dlhodobý hmotný majetok, ostatný dlhodobý hmotný majetok | ||||
| 17. | Obstaranie dlhodobého hmotného majetku | ||||
| 18. | Oprávky k opravnej položke k nadobudnutému majetku | ||||
| 19. | Dlhodobý finančný majetok (r. 20 až r. 25) | ||||
| 20. | Podielové cenné papiere a podiely, realizovateľné cenné papiere a podiely, vklady | ||||
| 21. | Dlhové cenné papiere držané do splatnosti | ||||
| 22. | Poskytnuté pôžičky | ||||
| 23. | Ostatný dlhodobý finančný majetok | ||||
| 24. | Obstaranie dlhodobého finančného majetku | ||||
| 25. | Poskytnuté preddavky na dlhodobý finančný majetok | ||||
| 26. | Zásoby | ||||
| 27. | Zúčtovanie medzi subjektmi verejnej správy (r. 28 až r. 34) | ||||
| 28. | Zúčtovanie odvodov príjmov rozpočtových organizácií do rozpočtu zriaďovateľa | ||||
| 29. | Zúčtovanie z financovania zo štátneho rozpočtu | ||||
| 30. | Zúčtovanie transferov štátneho rozpočtu | ||||
| 31. | Zúčtovanie z financovania z rozpočtu obce a rozpočtu vyššieho územného celku | ||||
| 32. | Zúčtovanie transferov rozpočtu obce a rozpočtu vyššieho územného celku | ||||
| 33. | Zúčtovanie transferov zo štátneho rozpočtu v rámci konsolidovaného celku | ||||
| 34. | Ostatné zúčtovanie medzi subjektmi verejnej správy | ||||
| 35. | Pohľadávky (r. 36 až r. 53) | ||||
| 36. | Odberatelia | ||||
| 37. | Zmenky na inkaso | ||||
| 38. | Poskytnuté prevádzkové preddavky |
| 39. | Pohľadávky za eskontované cenné papiere, pohľadávky z vydaných dlhopisov |
| 40. | Pohľadávky z daňových a colných rozpočtových príjmov |
| 41. | Pohľadávky z daňových príjmov obcí a vyšších územných celkov |
| 42. | Daňové pohľadávky |
| 43. | Pohľadávky zo sociálneho poistenia |
| 44. | Pohľadávky zo zdravotného poistenia |
| 45. | Pohľadávky z nájmu |
| 46. | Pohľadávky z pevných termínových operácií a nakúpené opcie |
| 47. | Pohľadávky voči združeniu, zúčtovanie s Európskou úniou, transfery a ostatné zúčtovanie, spojovací účet pri združení |
| 48. | Pohľadávky voči spoločníkom |
| 49. | Pohľadávky v rámci konsolidovaného celku |
| 50. | Pohľadávky z predaja majetku |
| 51. | Ostatné pohľadávky |
| 52. | Pohľadávky na poistnom a príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie |
| 53. | Dotácie a zúčtovania so štátnym rozpočtom, dotácie a zúčtovania s rozpočtom subjektu územnej samosprávy |
| 54. | Finančné účty (r. 55 až r. 63) |
| 55. | Pokladnica |
| 56. | Ceniny |
| 57. | Účty v bankách |
| 58. | Výdavkový rozpočtový účet |
| 59. | Príjmový rozpočtový účet |
| 60. | Účty Štátnej pokladnice |
| 61. | Majetkové cenné papiere |
| 62. | Dlhové cenné papiere |
| 63. | Obstaranie krátkodobého finančného majetku |
| 64. | Návratné finančné výpomoci (r. 65 + r. 66) |
| 65. | Návratné finančné výpomoci poskytnuté subjektom verejnej správy |
| 66. | Návratné finančné výpomoci poskytnuté subjektom mimo sektora verejnej správy |
| 67. | Náklady a komplexné náklady budúcich období |
| 68. | Príjmy budúcich období |
| 69. | Účet štátnych rozpočtových príjmov |
| 70. | Vzťahy k účtom klientov Štátnej pokladnice |
| 71. | Vybrané aktíva spolu (r. 1 + r. 8 + r. 19 + r. 26 + r. 27 + r. 35 + r. 54 + r. 64 + r. 67 + r. 68 + r. 69 + r. 70) |
| Č. r. | 1.2. Vybrané pasíva | Zostatok k ... vykazovaného obdobia | Zostatok k 31. decembru bezprostredne predchádzajúceho vykazovaného obdobia |
|---|---|---|---|
| a | b | 5 | vykazovaného obdobia 6 |
| 72. | Vlastné imanie a vlastné zdroje krytia majetku (r. 73 až r. 78) | ||
| 73. | Základné imanie | ||
| 74. | Fondy tvorené z vkladov a príspevkov | ||
| 75. | Fondy tvorené zo zisku | ||
| 76. | Fondy Sociálnej poisťovne | ||
| 77. | Oceňovacie rozdiely | ||
| 78. | Výsledok hospodárenia | ||
| 79. | Rezervy | ||
| 80. | Zúčtovanie medzi subjektmi verejnej správy (r. 81 až r. 87) | ||
| 81. | Zúčtovanie odvodov príjmov rozpočtových organizácií do rozpočtu | ||
| 82. | Zúčtovanie z financovania zo štátneho rozpočtu | ||
| 83. | Zúčtovanie transferov štátneho rozpočtu | ||
| 84. | Zúčtovanie z financovania z rozpočtu obce a rozpočtu vyššieho územného celku | ||
| 85. | Zúčtovanie transferov rozpočtu obce a rozpočtu vyššieho územného celku | ||
| 86. | Zúčtovanie transferov zo štátneho rozpočtu v rámci konsolidovaného celku | ||
| 87. | Ostatné zúčtovanie medzi subjektmi verejnej správy | ||
| 88. | Záväzky dlhodobé (r. 89 až r. 101) | ||
| 89. | Zmenky na úhradu | ||
| 90. | Záväzky z pevných termínovaných operácií a predané opcie | ||
| 91. | Vydané dlhopisy | ||
| 92. | Prijaté zábezpeky | ||
| 93. | Dodávatelia a nevyfakturované dodávky | ||
| 94. | Prijaté preddavky | ||
| 95. | Záväzky z ostatného prenájmu a operatívneho prenájmu | ||
| 96. | Záväzky z finančného prenájmu | ||
| 97. | Záväzky zo zmlúv o energetickej efektívnosti pre verejný sektor | ||
| 98. | Záväzky zo zmlúv o energetickej efektívnosti - ostatné | ||
| 99. | Záväzky zo sociálneho fondu | ||
| 100. | 100. Záväzky voči prepojeným účtovným jednotkám | ||
| 101. | 101. Ostatné záväzky | ||
| 102. | 102. Úvery, pôžičky a výpomoci dlhodobé (r. 103 až r. 105) | ||
| 103. | 103. Bankové úvery | ||
| 104. | 104. Nebankové pôžičky a finančné výpomoci od subjektov mimo verejnej správy | ||
| 105. | 105. Finančné výpomoci a pôžičky od subjektov verejnej správy | ||
| 106. | 106. Záväzky krátkodobé (r. 107 až r. 128) | ||
| 107. | 107. Zmenky na úhradu | ||
| 108. | 108. Záväzky z pevných termínovaných operácií a predané opcie | ||
| 109. | 109. Vydané dlhopisy | ||
| 110. | 110. Prijaté zábezpeky | ||
| 111. | 111. Dodávatelia a nevyfakturované dodávky | ||
| 112. | 112. Prijaté preddavky | ||
| 113. | 113. Záväzky z ostatného prenájmu a operatívneho prenájmu | ||
| 114. | 114. Záväzky z finančného prenájmu | ||
| 116. | 116. Záväzky zo zmlúv o energetickej efektívnosti - ostatné |
zriaďovateľa
115.Záväzky zo zmlúv o energetickej efektívnosti pre verejný sektor pohľadávky a poskytnuté
| 117. | 117. Záväzky voči zamestnancom |
| 118. | 118. Daňové záväzky |
| 119. | 119. Záväzky zo sociálneho poistenia |
| 120. | 120. Záväzky zo zdravotného poistenia |
| 121. | 121. Dotácie a zúčtovanie so štátnym rozpočtom, dotácie a zúčtovanie s rozpočtom subjektu územnej samosprávy |
| 122. | 122. Záväzky z upísaných nesplatených cenných papierov a vkladov |
| 123. | 123. Záväzky voči združeniu, zúčtovanie s Európskou úniou, transfery a ostatné zúčtovanie so subjektmi, spojovací účet pri združení |
| 124. | 124. Záväzky v rámci konsolidovaného celku |
| 125. | 125. Záväzky z kúpy podniku |
| 126. | 126. Záväzky z poistných vzťahov |
| 127. | 127. Záväzky voči dôchodkovej správcovskej spoločnosti |
| 128. | 128. Ostatné záväzky |
| 129. | 129. Úvery, pôžičky a výpomoci krátkodobé (r. 130 až r. 132) |
| 130. | 130. Bankové úvery |
| 131. | 131. Nebankové pôžičky a finančné výpomoci od subjektov mimo verejnej správy |
| 132. | 132. Finančné výpomoci a pôžičky od subjektov verejnej správy |
| 133. | 133. Časové rozlíšenie (r. 134 + r. 135) |
| 134. | 134. Výdavky budúcich období |
| 135. | 135. Výnosy budúcich období |
| 136. | 136. Účet štátnych rozpočtových výdavkov |
| 137. | 137. Vzťahy k účtom klientov Štátnej pokladnice |
| 138. | 138. Vybrané pasíva spolu (r. 72 + r. 79 + r. 80+ r. 88 + r. 102 + r. 106 + r. 129 + r. 133 + r. 136 + r. 137) |
2. Za subjekt verejnej správy, ktorým je Exportno-importná banka Slovenskej republiky
| Č. r. | 2.1. Vybrané aktíva | Zostatok k .............. vykazovaného obdobia (netto) | Zostatok k 31. decembru bezprostredne predchádzajúceho vykazovaného obdobia (netto) |
|---|---|---|---|
| a | b | 1 | 4 |
| 1. | Peňažné prostriedky a ich ekvivalenty a pohľadávky voči bankám – hotovosť | ||
| 2. | Peňažné prostriedky a ich ekvivalenty a pohľadávky voči bankám – bežné účty bez výpovednej lehoty | ||
| 3. | Peňažné prostriedky a ich ekvivalenty a pohľadávky voči bankám – termínované účty | ||
| 4. | Peňažné prostriedky a ich ekvivalenty a pohľadávky voči bankám – poskytnuté úvery bankám s dobou splatnosti do jedného roka vrátane | ||
| 5. | Peňažné prostriedky a ich ekvivalenty a pohľadávky voči bankám – poskytnuté úvery bankám s dobou splatnosti dlhšou ako jeden rok | ||
| 6. | Finančný majetok na obchodovanie a na predaj – kótované akcie | ||
| 7. | Finančný majetok na obchodovanie a na predaj – nekótované akcie | ||
| 8. | Finančný majetok na obchodovanie a na predaj – ostatné majetkové účasti | ||
| 9. | Finančný majetok na obchodovanie a na predaj – podielové listy investičných spoločností | ||
| 10. | Derivátové finančné pohľadávky | ||
| 11. | Pohľadávky voči klientom s dobou splatnosti do jedného roka vrátane | ||
| 12. | Pohľadávky voči klientom s dobou splatnosti dlhšou ako jeden rok | ||
| 13. | Pohľadávky z poistenia | ||
| 14. | Majetok a pohľadávky zo zaistenia | ||
| 15. | Investície držané do splatnosti s pôvodnou dobou splatnosti do jedného roka vrátane | ||
| 16. | Investície držané do splatnosti s pôvodnou dobou splatnosti dlhšou ako jeden rok | ||
| 17. | Hmotný majetok - pozemky | ||
| 18. | Hmotný majetok – budovy a stavby | ||
| 19. | Hmotný majetok – stroje a zariadenia | ||
| 20. | Obstaranie hmotného majetku | ||
| 21. | Nehmotný majetok | ||
| 22. | Splatná daňová pohľadávka | ||
| 23. | Odložená daňová pohľadávka | ||
| 24. | Ostatný majetok – pohľadávky | ||
| 25. | Ostatný majetok – rezervy | ||
| 26. | Náklady a príjmy budúcich období | ||
| 27. | Vybrané aktíva spolu (r. 1 až r. 26) |
| Č. r. | 2.2. Vybrané pasíva | Zostatok k .............. vykazovaného obdobia | Zostatok k 31. decembru bezprostredne predchádzajúceho vykazovaného obdobia |
|---|---|---|---|
| a | b | 5 | 6 |
| 28. | Základné imanie | ||
| 29. | Kapitálové fondy | ||
| 30. | Oceňovacie rozdiely z ocenenia majetku a záväzkov | ||
| 31. | Výsledok hospodárenia | ||
| 32. | Záväzky voči bankám – prijaté úvery s dobou splatnosti do jedného roka vrátane | ||
| 33. | Záväzky voči bankám – prijaté úvery s dobou splatnosti dlhšou ako jeden rok | ||
| 34. | Záväzky z obchodovania | ||
| 35. | Derivátové finančné záväzky | ||
| 36. | Záväzky voči klientom – s dobou splatnosti do jedného roka vrátane | ||
| 37. | Záväzky voči klientom – s dobou splatnosti dlhšou ako jeden rok | ||
| 38. | Záväzky zo zaistenia | ||
| 39. | Emitované dlhové cenné papiere – s dobou splatnosti do jedného roka vrátane | ||
| 40. | Emitované dlhové cenné papiere – s dobou splatnosti dlhšou ako jeden rok | ||
| 41. | Technické rezervy na poistenie | ||
| 42. | Ostatné finančné záväzky | ||
| 43. | Ostatné záväzky | ||
| 44. | Splatný daňový záväzok | ||
| 45. | Odložený daňový záväzok | ||
| 46. | Ostatné rezervy | ||
| 47. | Výnosy a výdavky budúcich období | ||
| 48. | Vybrané pasíva spolu: (r. 28 až r. 47) |
Vysvetlivky na vyplnenie finančného výkazu FIN 2-04
1.Finančný výkaz FIN 2-04 obsahuje údaje za subjekty verejnej správy uvedené v § 2 ods. 3 opatrenia MF/017353/2017-352. Údaje sa vypĺňajú kumulatívne od 1. januára bežného roka k príslušnému dátumu vykazovaného obdobia.
2.V stĺpcoch 4 a 6 sa uvádzajú hodnoty zostatkov majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov podľa ekonomickej kategórie zodpovedajúcej účtovej osnovy subjektu verejnej správy k 31. decembru bezprostredne predchádzajúceho vykazovaného obdobia.
3.V stĺpcoch 1, 2 a 5 sa uvádzajú hodnoty zostatkov majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov podľa ekonomickej kategórie zodpovedajúcej účtovej osnovy subjektu verejnej správy k 31. marcu, 30. júnu, 30. septembru a k 31. decembru vykazovaného obdobia. Za subjekty verejnej správy, ktorými sú štátne rozpočtové organizácie, štátne príspevkové organizácie, štátne fondy, vyššie územné celky a nimi zriadené rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie a obce a nimi zriadené rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie, sa uvádzajú údaje k 31. marcu, 30. júnu a 30. septembru; údaje k 31. decembru vykazovaného obdobia sa predložia vo forme účtovného výkazu súvaha z ročnej účtovnej závierky.
4.V stĺpci 3 sa vykazuje rozdiel medzi stĺpcami 1 a 2.
5.V riadkoch 97 a 115 sa uvádzajú záväzky zo zmlúv o energetickej efektívnosti pre verejný sektor uzavreté podľa § 18 zákona č. 321/2014 Z. z. o energetickej efektívnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 4/2019 Z. z. s označením EPC. Záväzky zo zmlúv o energetickej efektívnosti, ktoré nie sú uzavreté podľa § 18 zákona č. 321/2014 Z. z. o energetickej efektívnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 4/2019 Z. z., sa uvádzajú v riadkoch 98 a 116 s označením EPCO.
6.Výsledok hospodárenia zahŕňa výsledok hospodárenia minulých období, nevysporiadaný výsledok hospodárenia minulého obdobia, ako aj výsledok hospodárenia v schvaľovaní a výsledok hospodárenia vytvorený od začiatku vykazovaného obdobia do dňa, ku ktorému sa finančný výkaz zostavuje.
7.Bankou sa rozumie banka alebo pobočka zahraničnej banky.
8.Bankovým úverom sa rozumie úver v banke alebo v pobočke zahraničnej banky.
9.Údaje v sumárnych riadkoch sa určia ako výsledok algoritmu uvedeného v konkrétnom riadku.
Použitá skratka
Č. r. – číslo riadku výkazu r. - riadok
preddavky
Vybrané
k opatreniu č. MF/ 017353/2017-352 VZOR
k opatreniu č. MF/004791/2022-313
FIN 3-04 Finan č n ý v ý kaz o finan č n ý ch akt í vach pod ľ
a sektorov
| Č. r. | krátkodobé | Majetkové | v tom | Dlhové cenné | v tom | Poskytnuté pôžičky a návratné finančné výpomoci | v | Vybrané pohľadávky poskytnuté preddavky | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| účasti | Akcie kótované | Akcie nekótované | P odielové listy investičných fondov | O statné majetkové účasti | papiere | dlhodobé | dlhodobé krátkodobé | dlhodobé | krátkodobé | ||||
| a | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | |
| 1. | Poskytnuté a návratné výpomoci finančné pôžičky 9 | ||||||||||||
| 2. | a) nefinančné korporácie (S.11) | ||||||||||||
| 3. | krátkodobé | ||||||||||||
| 4. | v tom | ||||||||||||
| 5. | dlhodobé 7 | ||||||||||||
| 6. | papiere Dlhové cenné | ||||||||||||
| 7. | penzijné fondy (S.129) | ||||||||||||
| 8. | c) verejná správa spolu (S.13) (r. 9 až 11 ) | ||||||||||||
| 9. | majetkové Ostatné účasti VZOR | ||||||||||||
| 10. | územná samospráva (S.1313) | ||||||||||||
| 11. | investičných Podielové fondov listy | ||||||||||||
| 12. | v tom | x | x | x | x | x | x | x | x | ||||
krátkodobé
x
v tom
dlhodobé
x
x
FIN 3-04 Finančný výkaz o finančných aktívach podľa sektorov
k opatreniu č. MF/017353/2017-352
x
x
nekótované
Akcie
x
kótované
Akcie
x
Majetkové
účasti
x
ostatné finančné korporácie
územná samospráva (S.1313)
a)nefinančné korporácie (S.11)
VYKAZOVANEHO OBDOBIA b) finančné korporácie (S.12),
c)verejná správa spolu (S.13)
fondy sociálneho poistenia
(S.125 + S.126 + S.127)
ústredná správa (S.1311)
a zdravotného poistenia
poisťovacie korporácie
(r.2 + r.3 + r.8 + r.12 až 14)
penzijné fondy (S.129)
korporácie prijímajúce
VYBRANÉ AKTÍVA
d)domácnosti (S.14)
I. STAV k 1.januáru
vklady (S.122)
(r.9 až 11)
(S.1314)
(S.128)
z toho:
Č. r.
10.11. 12.
1.2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.
| 13. | e) neziskové inštitúcie slúžiace domácnostiam (S.15) | x | x | x | x | x | x | x | x | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 14. | f) zahraničie (S.2) | |||||||||||
| II. TRANSAKCIE | ||||||||||||
| 15. | Zvýšenie stavu aktív (r.16 + r.17 + r.22 + r.26 až 2 8) | |||||||||||
| 16. | a) nefinančné korporácie (S.11) | |||||||||||
| 17. | b) finančné korporácie (S.12), z toho: | |||||||||||
| 18. | korporácie prijímajúce vklady (S.122) | |||||||||||
| 19. | ostatné finančné korporácie (S.125 + S.126 + S.127) | |||||||||||
| 20. | poisťovacie korporácie (S.128) | |||||||||||
| 21. | penzijné fondy (S.129) | |||||||||||
| 22. | c) verejná správa spolu (S.13) (r. 23 až 25) | |||||||||||
| 23. | ústredná správa (S.1311) | |||||||||||
| 24. | územná samospráva S.1313) | |||||||||||
| 25. | fondy sociálneho poistenia a zdravotného poistenia (S.1314) | |||||||||||
| 26. | d) domácnosti (S.14) | x | x | x | x | x | x | x | x | |||
| 27. | e) neziskové inštitúcie slúžiace domácnostiam (S.15) | x | x | x | x | x | x | x | x | |||
| 28. | f) zahraničie (S.2) | |||||||||||
| 29. | Zníženie stavu aktív (r.30 + r.31 + r.36 + r.40 až 42) | |||||||||||
| 30. | a) nefinančné korporácie (S.11) | |||||||||||
| 31. | b) finančné korporácie (S.12), z toho: | |||||||||||
| 32. | korporácie prijímajúce vklady (S.122) |
x
x
x
x
x
x
x
x x
x
x x
x
x x
x
x x
x
x x
ostatné finančné korporácie
e)neziskové inštitúcie slúžiace
(r.16 + r.17 + r.22 + r.26 až 28)
územná samospráva S.1313)
a)nefinančné korporácie (S.11)
(r.30 + r.31 + r.36 + r.40 až 42)
b)finančné korporácie (S.12),
c)verejná správa spolu (S.13)
fondy sociálneho poistenia
(S.125 + S.126 + S.127)
ústredná správa (S.1311)
a zdravotného poistenia
poisťovacie korporácie penzijné fondy (S.129)
korporácie prijímajúce
domácnostiam (S.15)
Zvýšenie stavu aktív
Zníženie stavu aktív
d)domácnosti (S.14)
vklady (S.122)
f)zahraničie (S.2)
II. TRANSAKCIE
(r. 23 až 25)
(S.128)
(S.1314)
z toho:
13.14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32.
| 33. | ostatné finančné korporácie (S.125 + S.126 + S.127) | |||||||||||
| 34. | poisťovacie korporácie (S.128) | |||||||||||
| 35. | penzijné fondy (S.129) | |||||||||||
| 36. | c) verejná sprá va spolu (S.13) (r.37 až 39 ) | |||||||||||
| 37. | ústredná správa (S.1311) | |||||||||||
| 38. | územná samospráva (S.1313) | |||||||||||
| 39. | fondy sociálneho poistenia a zdravotného poistenia (S.1314) | |||||||||||
| 40. | d) domá cnosti (S.14) | x | x | x | x | x | x | x | x | |||
| 41. | e) neziskové inštitúcie slúžiace domácnostiam (S.15) | x | x | x | x | x | x | x | x | |||
| 42. | f) zahraničie (S.2) | |||||||||||
| 43. | III. ZMENY V OCENENÍ (+/ -) | |||||||||||
| 44. | IV. OSTATNÉ ZMENY (+/ -) | |||||||||||
| 45. | V. STAV K POSLEDNÉMU DŇU VYKAZOVANÉHO O BDOBIA kumulatívne (r. 1 + r. 15 - r. 29 + r. 43 + r. 44) | |||||||||||
| 46. | a) nefinančné korporácie (S.11) | |||||||||||
| 47. | b) finančné korporácie (S.12), z toho: | |||||||||||
| 48. | korporácie prijímajúce vklady (S.122) | |||||||||||
| 49. | ostatné finančné korporácie (S.125 + S.126 + S.127) | |||||||||||
| 50. | poisťovacie korporácie (S.128) |
x
x
x
x
x
x
x x
x x
x x
x x
x x
ostatné finančné korporácie
(r. 1 + r. 15 - r. 29 + r. 43 + r. 44)
e)neziskové inštitúcie slúžiace
a)nefinančné korporácie (S.11)
b)finančné korporácie (S.12),
c)verejná správa spolu (S.13)
fondy sociálneho poistenia
III. ZMENY V OCENENÍ (+/-)
(S.125 + S.126 + S.127)
ústredná správa (S.1311)
IV. OSTATNÉ ZMENY (+/-)
a zdravotného poistenia
poisťovacie korporácie
penzijné fondy (S.129)
V. STAV K POSLEDNÉMU
korporácie prijímajúce
domácnostiam (S.15)
OBDOBIA kumulatívne
územná samospráva
DŇU VYKAZOVANÉHO
d)domácnosti (S.14)
vklady (S.122)
f)zahraničie (S.2)
(r.37 až 39)
(S.128)
(S.1313) (S.1314)
z toho:
33.34. 35. 36. 37. 38. 39. 40. 41. 42. 43. 44. 45.
46.47. 48. 49. 50.
| 51. | penzijné fondy (S.129) | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 52. | c) verejná správa spolu (S.13) (r.53 až 55 ) | |||||||||||
| 53. | ústredná správa (S.1311) | |||||||||||
| 54. | x | |||||||||||
| 55. | fondy sociálneho poistenia a zdravotného poistenia (S.1314) | |||||||||||
| 56. | d) domácnosti (S.14) | x | x | x | x | x | x | x | x | |||
| 57. | e) neziskové inštitúcie slúžiace domácnostiam (S.15) | x | x | x | x | x | x | x | x | |||
| 58. | f) zahraničie (S.2) |
x
x
x
x
x
x x
x x
x x
x x
x x
e)neziskové inštitúcie slúžiace
územná samospráva (S.1313)
c)verejná správa spolu (S.13)
fondy sociálneho poistenia
ústredná správa (S.1311)
penzijné fondy (S.129)
a zdravotného poistenia
domácnostiam (S.15)
d)domácnosti (S.14)
f)zahraničie (S.2)
(r.53 až 55)
(S.1314)
51.52. 53. 54. 55. 56. 57. 58.
Vysvetlivky na vyplnenie finančného výkazu FIN 3-04
1.Finančný výkaz sa vypĺňa za subjekty verejnej správy uvedené v § 2 ods. 3 opatrenia MF/017353/2017-352. Údaje sa vypĺňajú kumulatívne od 1. januára bežného roka k príslušnému dátumu vykazovaného obdobia.
2.V riadkoch 1 až 14 sa uvádza začiatočný stav vybraných aktív v netto hodnote k 1. januáru vykazovaného obdobia v štruktúre uvedenej v stĺpcoch 1 až 12.
3.Sektorové členenie vybraných aktív sa uvádza v členení podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 549/2013 z 21. mája 2013 o európskom systéme národných a regionálnych účtov v Európskej únii (Ú. v. EÚ L 174, 26.6.2013) v platnom znení.
4.V riadkoch 15 až 28 sa uvádza zvýšenie stavu vybraných aktív vyplývajúce z transakcií s aktívami v štruktúre uvedenej v stĺpcoch 1 až 12 spolu a v členení podľa jednotlivých sektorov.
5.V riadkoch 29 až 42 sa uvádza zníženie stavu vybraných aktív vyplývajúce z transakcií s aktívami v štruktúre uvedenej v stĺpcoch 1 až 12 spolu a v členení podľa jednotlivých sektorov.
6.V riadku 43 sa uvádza v štruktúre uvedenej v stĺpcoch 1 až 12 tvorba opravnej položky ako zníženie ocenenia (-) a zrušenie opravnej položky ako zvýšenie ocenenia (+), kurzové rozdiely ziskové (+), kurzové rozdiely stratové (-) a zmena hodnoty cenných papierov vyplývajúca z ich precenenia.
7.V riadku 44 sa uvádza v štruktúre uvedenej v stĺpcoch 1 až 12 zvýšenie alebo zníženie stavu vybraných aktív z dôvodu organizačných zmien, živelných pohrôm, zmeny v metóde účtovania alebo z dôvodu jednostranného odpisu obstarania finančného majetku, napríklad cenných papierov, dlhopisov, pretože dlžník zanikol.
8.V riadkoch 45 až 58 sa uvádza stav vybraných aktív v netto hodnote k poslednému dňu kalendárneho štvrťroka v štruktúre uvedenej v stĺpcoch 1 až 12 spolu a v členení podľa jednotlivých sektorov.
9.V stĺpci 1 sa uvádza celková výška majetkových cenných papierov, ktoré sa ďalej členia v stĺpcoch 2 až 5.
10.V stĺpci 6 sa uvádza celková výška dlhových cenných papierov, z toho sa v stĺpci 7 uvádzajú dlhové cenné papiere s dobou splatnosti viac ako jeden rok a v stĺpci 8 dlhové cenné papiere s dobou splatnosti do jedného roka vrátane.
11.V stĺpci 9 sa uvádza celková výška poskytnutých pôžičiek a návratných finančných výpomocí, z toho sa v stĺpci 10 uvádza výška poskytnutých pôžičiek a návratných finančných výpomocí s dobou splatnosti viac ako jeden rok a v stĺpci 11 výška poskytnutých pôžičiek a návratných finančných výpomocí s dobou splatnosti do jedného roka vrátane.
12.V stĺpci 12 sa uvádza celková výška vybraných pohľadávok, poskytnutých preddavkov a časového rozlíšenia aktív.
Použité skratky
Č. r. – číslo riadku výkazu
r. – riadok S. – sektor
a pôžičky od subjektov
Finančné výpomoci
Úrok
verejnej správy
k opatreniu č. MF/004791/2022-313
x x x x x x
(NFV)
Nesplatená
menovitá hodnota
x x x x x
FIN 4-04 Finan č n ý v ý kaz o finan č n ý ch pas í vach pod ľ
a sektorov
| Č. r. | VYBRANÉ PASÍVA | Emitované dlhopisy (ED) | Zmenky (Z) | x x | x x x x | Dodávateľské úvery (DU) | Úvery od Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) | Úvery od environ mentálneho fondu (ENVF) | Finančné výpomoci a pôžičky od subjektov verejnej správy (NFV) | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (1. časť) | Úrok 12 | Úrok | x x | Úrok | x x x | Úrok | x x | Ú rok | x | Úrok | Nesplatená menovitá hodnota | Úrok | Nesplatená menovitá hodnota | Úrok | Nesplatená menovitá hodnota | Úrok | |
| a | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | |
| 1. | I. STAV k 1.januáru VY KAZOVANÉHO OBDOBIA (r. 2 + r. 3 + r.8 + r.12 až 14) | ||||||||||||||||
| 2. | a) nefinančné korporácie (S.11) | x | x | x | x | x | x | x | x | ||||||||
| 3. | Dodávateľské úvery (DU) | x | x | x | x | x | x | ||||||||||
| 4. | korporácie prijímajúce vklady (S.122) | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | ||||||
| 5. | ostatné finančné korporácie (S.125 + S.126 + S.127) | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | ||||
| 6. | poisťovacie korporácie (S.128) | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | ||||
| 7. | dodávateľské úvery Investičné | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | ||||
| 8. | c) verejná správa spolu (S.13) (r.9 až 11) | x | x | ||||||||||||||
| 9. | VZOR | ||||||||||||||||
| 10. | územná samospráva (S.1313) | x | x | x | x | x | x | ||||||||||
| 11. | Bankové úvery (BU) | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | ||||
| 12. | d) domácnosti (S.14) | hodnota | x | x | x | x | x | x | x | x | x | ||||||
| 13. | e) neziskové inštitúcie slúžiace domácnostiam (S.15) | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | ||||
| 14. | f) zahraničie (S.2) | x | x | x | x | x | x | ||||||||||
environmentálneho
Úrok
x x x x
Úvery od
fondu (ENVF)
Nesplatená
menovitá hodnota
x x x x x x
Úvery od Štátneho
fondu rozvoja
bývania
(ŠFRB)
Nesplatená
menovitá hodnota
x x x x x x
FIN 4-04 Finančný výkaz o finančných pasívach podľa sektorov
Úrok
x x
Nesplatená
menovitá hodnota
x x x x
Úrok
k opatreniu č. MF/017353/2017-352
x x
(IDU)
Nesplatená
menovitá hodnota
x x
21Úrok
x
Nesplatená
x
Úrok
Zmenky
(Z)
Nesplatená
menovitá hodnota
Emitované dlhopisy
Úrok
x
(ED)
Nesplatená
menovitá hodnota
x
a zdravotného poistenia (S.1314)
ostatné finančné korporácie
poisťovacie korporácie (S.128)
korporácie prijímajúce vklady
10.územná samospráva (S.1313)
13.e) neziskové inštitúcie slúžiace
a)nefinančné korporácie (S.11)
VYKAZOVANÉHO OBDOBIA
c)verejná správa spolu (S.13)
11.fondy sociálneho poistenia
b)finančné korporácie (S.12),
(r. 2 + r. 3 + r.8 + r.12 až 14)
(S.125 + S.126 + S.127)
ústredná správa (S.1311)
VYBRANÉ PASÍVA
penzijné fondy (S.129)
domácnostiam (S.15)
(1. časť)
12.d) domácnosti (S.14)
I. STAV k 1.januáru
a
14.f) zahraničie (S.2)
(r.9 až 11)
(S.122)
z toho:
Č.
1.2. 3. 4. 5.
8.9.
6.7.
r.
x x x x x x
x x x x x x x x x x
| II. TRANSAKCIE | |||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 15. | x x x | ||||||||||||||
| 16. | x x | x | x | x | x | x | x | x | x | ||||||
| 17. | x x | x | x | x | x | x | x | ||||||||
| 18. | x x x | x | x | x | x | x | x x | x | x | x | |||||
| 19. | ostatné finančné korporácie (S.125 + S.126 + S.127) | x | x | x x | x | x | x | x | x | x | x | x | |||
| 20. | x x x | x | x | x x | x | x x | x | x | x | x | x | ||||
| 21. | penzijné fondy (S.129) | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | ||
| 22. | x x | x | x | ||||||||||||
| 23. | ústredná správa (S.1311) | ||||||||||||||
| 24. | x | x | x | x | x | x | x | ||||||||
| 25. | fondy sociálneho poistenia a zdravotného poistenia (S.1314) | x | x | x x | x | x | x | x | x | x | x | x | |||
| 26. | d) domácnosti (S.14) | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | ||||
| 27. | x | x | x | x x | x | x | x | x | x | x | x | x | |||
| 28. | f) zahraničie (S.2) | x | x | x | x | x | x | ||||||||
| 29. | x | ||||||||||||||
| 30. | a) nefinančné korporácie (S.11) | x | x | x | x | x | x | x | x | ||||||
| 31. | b) finančné korporácie (S.12), z toho: | x | x | x | x | x | x | ||||||||
| 32. | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | ||||
| 33. | ostatné finančné korporácie (S.125 + S.126 + S.127) | x | x | x x | x | x | x | x | x | x | x | x | |||
| 34. | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | ||
| 35. | penzijné fondy (S.129) | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | ||
| 36. | c) ve rejná správa spolu (S.13) (r.37 až 3 9) | x | x |
x x x x x x x x x x
x x x x
x x x x
x x x x x
x x x x
x x x x
x x x x
x x x x
x
x x x x x x x x
x
x x x x x x x x
x
x
a zdravotného poistenia (S.1314)
19.ostatné finančné korporácie
33.ostatné finančné korporácie 34. poisťovacie korporácie (S.128)
20.poisťovacie korporácie (S.128)
18.korporácie prijímajúce vklady
32.korporácie prijímajúce vklady
24.územná samospráva (S.1313)
27.e) neziskové inštitúcie slúžiace
(r.16 + r.17 + r.22 + r.26 až 28)
16.a) nefinančné korporácie (S.11)
30.a) nefinančné korporácie (S.11)
(r.30 + r.31 + r.36 + r.40 až 42)
17.b) finančné korporácie (S.12),
36.c) verejná správa spolu (S.13)
22.c) verejná správa spolu (S.13)
25.fondy sociálneho poistenia
31.b) finančné korporácie (S.12),
(S.125 + S.126 + S.127)
23.ústredná správa (S.1311)
21.penzijné fondy (S.129)
35.penzijné fondy (S.129)
domácnostiam (S.15)
15. Zvýšenie stavu pasív
29. Zníženie stavu pasív
26.d) domácnosti (S.14)
28.f) zahraničie (S.2)
II. TRANSAKCIE
(r.23 až 25)
(r.37 až 39) (S.122)
z toho:
x x x x x x
| 37. | ústredná správa (S.1311) | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 38. | územná samospráva (S.1313) | x | x | x | x | x | x | ||||||||
| 39. | x x x x x | x | x | x | x x | x | x | x | x | x | x | x | |||
| 40. | d) domácnosti (S.14) | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | ||||
| 41. | e) neziskové inštitúcie slúžiace domácnostiam (S.15) | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | ||
| 42. | f) zahraničie (S.2) | x | x | x | x | x | x | ||||||||
| 43. | III. ZMENY V OCENENÍ (+/ -) | ||||||||||||||
| 44. | x x x x | ||||||||||||||
| 45. | x x x x x | ||||||||||||||
| 46. | a) nefinančné korporácie (S.11) | x | x | x | x | x | x | x | x | ||||||
| 47. | x x | x | x | x | x | x | x | ||||||||
| 48. | x x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | ||||
| 49. | ostatné finančné korporácie (S.125 + S.126 + S.127) | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | ||
| 50. | x x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | ||
| 51. | penzijné fondy (S.129) | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | ||
| 52. | x x | x | x | ||||||||||||
| 53. | ústredná správa (S.1311) | ||||||||||||||
| 54. | x x x x | x | x | x | x | x | x | ||||||||
| 55. | fondy sociálneho poistenia a zdravotného poistenia (S.1314) | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | ||
| 56. | x x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | ||||
| 57. | e) neziskové inštitúcie slúžiace domácnostiam (S.15) | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | x | ||
| 58. | f) zahraničie (S.2) | x | x | x | x | x | x |
x x x x x x
x x x x x x
x x x x x
x x x x x x
x x x x x x
x x x x x x
x x x x
x x x x
x x
x x
x
x
x
x
a zdravotného poistenia (S.1314)
49.ostatné finančné korporácie
50.poisťovacie korporácie (S.128)
48.korporácie prijímajúce vklady
38.územná samospráva (S.1313)
54.územná samospráva (S.1313)
(r.1 + r.15 – r.29 + r.43 + r.44)
45. V. STAV K POSLEDNÉMU DŇU
41.e) neziskové inštitúcie slúžiace
57.e) neziskové inštitúcie slúžiace
46.a) nefinančné korporácie (S.11)
47.b) finančné korporácie (S.12),
VYKAZOVANÉHO OBDOBIA
52.c) verejná správa spolu (S.13)
fondy sociálneho poistenia
55.fondy sociálneho poistenia
43. III. ZMENY V OCENENÍ (+/-)
(S.125 + S.126 + S.127)
37.ústredná správa (S.1311)
53.ústredná správa (S.1311)
44. IV. OSTATNÉ ZMENY (+/-)
51.penzijné fondy (S.129)
domácnostiam (S.15)
40.d) domácnosti (S.14)
56.d) domácnosti (S.14)
42.f) zahraničie (S.2)
58.f) zahraničie (S.2)
(r.53 až 55)
kumulatívne
(S.122)
z toho:
39.Úrok
záväzky
Vybrané
(VZ)
| Č.r. | z obchodného styku a prijaté preddavky - dlhodobé Záväzky | Úrok | Nebankové pôžičky a finančné výpomoci od subjektov mimo verejnej správy | Záväzky p o zmene veriteľa (ZMV) | Prijaté zábezpeky (ZAB) | Záväzky zo zmlúv o energetickej efektívnosti pre verejný sektor | Záväzky zo zm lúv o energetickej efektívnosti - ostatné (EPCO) | Záväzky z obchodného styku a prijaté preddavky - krátkodobé (KZOS) | Záväzky z obchodného styku a prijaté preddavky - dlhodobé (DZOS) | Vybrané z áväzky (VZ) | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Úrok | 30 | Nesplatená menovitá hodnota | Úrok | Nesplatená menovitá hodnota | Úrok | Nesplatená menovitá hodnota | Úrok | Nesplatená menovitá hodnota | Úrok | Nesplatená menovitá hodnota | Úrok | Nesplatená menovitá hodnota | Úrok | Nesplaten á menovitá hodnota | Úrok | Nesplatená menovitá hodnota | Úrok | ||
| a | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | |
| 1. | I. STAV k 1.januáru VYKAZ OVANÉHO OBDOBIA (r.2 + r.3 + r.8 + r.12 až 1 4) | ||||||||||||||||||
| 2. | o energetickej efektívnosti Záväzky zo - ostatné zmlúv | ||||||||||||||||||
| 3. | b) finančné korporácie (S.12), z toho: | ||||||||||||||||||
| 4. | korporácie prijímajúce vklady (S.122) | x | x | x | x | ||||||||||||||
| 5. | efektívnosti pre verejný sektor o energetickej Záväzky zo zmlúv | ||||||||||||||||||
| 6. | poisťovacie korporácie (S.128) | x | x | ||||||||||||||||
| 7. | penzijné fondy (S.129) | x | x | ||||||||||||||||
| 8. | zábezpeky Prijaté (ZAB) | x | x | ||||||||||||||||
| 9. | ústredná správa (S.1311) | x | x | ||||||||||||||||
| 10. | územná samospráva (S.1313) | x | x | ||||||||||||||||
| 11. | zmene veriteľa Záväzky po (ZMV) | x | x | x | x | x | x | x | x | ||||||||||
Nesplatená
menovitá hodnota
(DZOS)
Nesplatená
menovitá hodnota
z obchodného styku a prijaté
-krátkodobé
preddavky
Záväzky
(KZOS)
Nesplatená
menovitá hodnota
Úrok
x
(EPCO)
Nesplatená
menovitá hodnota
x
Úrok
x x
(EPC)
Nesplatená
menovitá hodnota
x x
Úrok
24Nesplatená
menovitá hodnota
Úrok
x
Nesplatená
menovitá hodnota
x
Úrok
subjektov mimo verejnej správy
x x x x
výpomoci od
Nebankové a finančné
x
pôžičky
(OST)
Nesplatená
menovitá hodnota
x
x x x x
Úrok
prenájom
Finančný
(FP)
Nesplatená
menovitá hodnota
c)verejná správa spolu (S.13)
ústredná správa (S.1311)
poistenia a zdravotného
(r.2 + r.3 + r.8 + r.12 až 14)
(S.125 + S.126 + S.127)
korporácie prijímajúce
poisťovacie korporácie penzijné fondy (S.129)
a)nefinančné korporácie
územná samospráva
VYBRANÉ PASÍVA
ostatné finančné
b)finančné korporácie
poistenia (S.1314) fondy sociálneho
I. STAV k 1.januáru
(2. časť)
VYKAZOVANÉHO
vklady (S.122)
korporácie
(S.12), z toho:
(S.1313)
OBDOBIA
(r.9 až 11)
(S.128)
(S.11)
Č.r.
10.11.
1.2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.
| 12. | d) domácnosti (S.14) | x | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 13. | e) neziskové inštitúcie slúžiace domá cnostiam (S.15) | x x | ||||||
| 14. | f) zahraničie (S.2) | |||||||
| II. TRANSAKCIE | ||||||||
| 15. | Zvýšenie stavu pasív (r.16 + r.17 + r.22 + r.26 až 28) | |||||||
| 16. | a) nefinančné korporácie (S.11) | |||||||
| 17. | b) finančné korporácie (S.12), z toho: | |||||||
| 18. | korporácie prijímajúce vklady (S.122) | x | x | x | ||||
| 19. | ostatné finančné korporácie (S.125 + S.126 + S.127) | |||||||
| 20. | poisťovacie korporácie (S.128) | x | x | |||||
| 21. | penzijné fondy (S.129) | x | x | |||||
| 22. | x | x | x | |||||
| 23. | ústredná správa (S.1311) | x | x | |||||
| 24. | x | x | x | |||||
| 25. | fondy sociálneho poistenia a zdravotného poistenia (S.1314) | x | x | x | x | x | x | x |
| 26. | d) domácnosti (S.14) | |||||||
| 27. | e) neziskové inštitúcie slúžiace domá cnostiam (S.15) | x | x | |||||
| 28. | f) zahraničie (S.2) | |||||||
| 29. | x | |||||||
| 30. | x |
x
x
x x
x x
x
x
x x x x
x
x x x x
c)verejná správa spolu (S.13)
(r.30 + r.31 + r.36 + r.40 až 42)
(r.16 + r.17 + r.22 + r.26 až 28)
ústredná správa (S.1311)
slúžiace domácnostiam
poistenia a zdravotného
(S.125 + S.126 + S.127) poisťovacie korporácie
korporácie prijímajúce
penzijné fondy (S.129)
a)nefinančné korporácie
územná samospráva
e)neziskové inštitúcie
Zvýšenie stavu pasív
Zníženie stavu pasív
b)finančné korporácie
d)domácnosti (S.14)
poistenia (S.1314)
fondy sociálneho
ostatné finančné
f)zahraničie (S.2)
vklady (S.122)
II. TRANSAKCIE
korporácie
(S.12), z toho:
(S.1313)
(r.23 až 25)
(S.128)
(S.15)
(S.11)
12.13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30.
| 31. | b) finančné korporá cie (S.12), z toho: | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 32. | korporácie prijímajúce vklady (S.122) | x | x | x | x | ||||
| 33. | ostatné finančné korporácie (S.125 + S.126 + S.127) | ||||||||
| 34. | poisťovacie korporácie (S.128) | x | x | ||||||
| 35. | penzijné fondy (S.129) | x | x | ||||||
| 36. | c) verejná správa spolu (S.13) (r.37 až 39) | x | x | ||||||
| 37. | ústredná správa (S.1311) | x | x | ||||||
| 38. | územná samospráva (S.1313) | x | x | ||||||
| 39. | fondy sociálneho poistenia a zdravotného poistenia (S.1314) | x | x | x | x | x | x | x | x |
| 40. | d) domácnosti (S.14) | ||||||||
| 41. | e) neziskové inštitúcie slúžiace domácnostiam (S.15) | x | x | ||||||
| 42. | f) zahraničie (S.2) | ||||||||
| 43. | III. ZMENY V OCENENÍ (+/ -) | ||||||||
| 44. | IV. OSTATNÉ ZMENY (+/ -) | ||||||||
| 45. | V. STAV K POSLEDNÉMU DŇU VYKAZOVANÉHO OBDOBIA kumulatívne (r.1 + r.15 - r.29 + r.43 +r.44) | ||||||||
| 46. | a) nefinančné korporácie (S.11) | ||||||||
| 47. | x | ||||||||
| 48. | korporácie prijímajúce vklady (S.122) | x | x | x | x | ||||
| 49. | x |
x
x
x x
x x
x
x
x
x x x x
x
x x x x
c)verejná správa spolu (S.13)
(r.1 + r.15 – r.29 + r.43 +r.44)
III. ZMENY V OCENENÍ (+/-)
(S.125 + S.126 + S.127)
ústredná správa (S.1311)
IV. OSTATNÉ ZMENY (+/-)
slúžiace domácnostiam
poistenia a zdravotného
poisťovacie korporácie
V. STAV K POSLEDNÉMU
korporácie prijímajúce
penzijné fondy (S.129)
OBDOBIA kumulatívne
a)nefinančné korporácie
územná samospráva
DŇU VYKAZOVANÉHO
e)neziskové inštitúcie
b)finančné korporácie
ostatné finančné
ostatné finančné poistenia (S.1314)
d)domácnosti (S.14)
fondy sociálneho
vklady (S.122)
f)zahraničie (S.2)
korporácie
(S.12), z toho:
(r.37 až 39)
(S.128)
(S.1313)
(S.15)
(S.11)
31.32. 33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40. 41. 42. 43. 44. 45. 46. 47. 48. 49. x
| korporácie (S.125 + S.126 + S.127) | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 50. | poisťovacie korporácie (S.128) | x | x | ||||||
| 51. | penzijné fondy (S.129) | x | x | ||||||
| 52. | c) verejná sprá va spolu (S.13) (r.53 až 55) | x | x | ||||||
| 53. | ústredná správa (S.1311) | x | x | ||||||
| 54. | územná samospráva (S.1313) | x | x | ||||||
| 55. | fondy sociálneho poistenia a zdravotného poistenia (S.1314) | x | x | x | x | x | x | x | x |
| 56. | d) domácnosti (S.14) | ||||||||
| 57. | e) neziskové inštitúcie slúžiace domácnostiam (S.15) | x | x | ||||||
| 58. | f) zahraničie (S.2) |
x
x x
x x
x
x
x x x x
x x x x
c)verejná správa spolu (S.13)
poisťovacie korporácie
ústredná správa (S.1311)
(S.125 + S.126 + S.127)
slúžiace domácnostiam
poistenia a zdravotného
penzijné fondy (S.129)
územná samospráva
e)neziskové inštitúcie
d)domácnosti (S.14)
poistenia (S.1314)
fondy sociálneho
f)zahraničie (S.2)
korporácie
(S.128) (r.53 až 55) (S.1313)
(S.15)
50.51. 52. 53. 54. 55. 56. 57. 58.
Vysvetlivky na vyplnenie finančného výkazu FIN 4-04
1.Finančný výkaz sa vypĺňa za subjekty verejnej správy uvedené v § 2 ods. 3 opatrenia MF/017353/2017-352. Údaje sa vypĺňajú kumulatívne od 1. januára bežného roka k príslušnému dátumu vykazovaného obdobia.
2.V stĺpcoch 1 až 34 sa uvádza suma vybraných pasív v členení na nesplatenú menovitú hodnotu a nesplatený úrok.
3.V riadkoch 1 až 14 sa uvádza začiatočný stav vybraných pasív k 1. januáru vykazovaného obdobia v štruktúre uvedenej v stĺpcoch 1 až 34.
4.Sektorové členenie vybraných pasív sa uvádza v členení podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 549/2013 z 21. mája 2013 o európskom systéme národných a regionálnych účtov v Európskej únii (Ú. v. EÚ L 174, 26.6.2013) v platnom znení.
5.V riadkoch 15 až 28 sa uvádza zvýšenie stavu vybraných pasív vyplývajúce z transakcií s pasívami v štruktúre uvedenej v stĺpcoch 1 až 34 spolu a v členení podľa jednotlivých sektorov.
6.V riadkoch 29 až 42 sa uvádza zníženie stavu vybraných pasív vyplývajúce z transakcií s pasívami v štruktúre uvedenej v stĺpcoch 1 až 34 spolu a v členení podľa jednotlivých sektorov.
7.V riadku 43 sa uvádzajú v štruktúre uvedenej v stĺpcoch 1 až 34 kurzové rozdiely ziskové (+), kurzové rozdiely stratové (-) a zmena hodnoty vyplývajúca z precenenia pasív.
8.V riadku 44 sa uvádza v štruktúre uvedenej v stĺpcoch 1 až 34 zvýšenie alebo zníženie stavu vybraných pasív z dôvodu organizačných zmien, živelných pohrôm, zmeny v metóde účtovania, preklasifikovania finančného pasíva, napríklad investičný dodávateľský úver sa preklasifikuje na bankový úver alebo zmena z dôvodu chybného vykazovania sektora, resp. finančného nástroja v predchádzajúcich obdobiach.
9.V riadkoch 45 až 58 sa uvádza stav vybraných pasív k poslednému dňu kalendárneho štvrťroka v štruktúre uvedenej v stĺpcoch 1 až 34.
10.V stĺpcoch 21 a 22 sa uvádzajú záväzky, ktorých plnenie prešlo z pôvodného veriteľa na tretiu stranu, ktorou je finančná inštitúcia zaradená v sektore S.12 – finančná korporácia, ale zároveň ňou nie je banka, napríklad faktoringová spoločnosť, ktorej činnosťou je skupovanie pohľadávok. Záväzky po zmene veriteľa predstavujú pôžičky subjektu verejnej správy.
11.V stĺpcoch 25 a 26 sa uvádzajú záväzky zo zmlúv o energetickej efektívnosti pre verejný sektor uzavreté podľa § 18 zákona č. 321/2014 Z. z. o energetickej efektívnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 4/2019 Z. z. s označením EPC. Záväzky zo zmlúv o energetickej efektívnosti, ktoré nie sú uzavreté podľa § 18 zákona č. 321/2014 Z. z. o energetickej efektívnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 4/2019 Z. z. sa uvádzajú v stĺpcoch 27 a 28 s označením EPCO.
Použité skratky
Č. r. – číslo riadku výkazu r. – riadok S. – sektor
k opatreniu č. MF/ 017353/2017-352 VZOR
k opatreniu č. MF/004791/2022-313
FIN 5-04 Finan č n ý v ý kaz o dlhových nástrojoch a vybraných záväzkoch
| z toho: zahraniční veritelia 7 | Kód meny | Dátum prijatia prostriedkov | Dátum splatnosti dlhového nástroja | Druh úroku F / V | Nesplatená menovitá hodnota k ................ | z toho: zahraniční veritelia | Úroky | z toho: zahraniční veritelia |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| a | b | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| Spolu | ||||||||
Úroky
z toho: zahraniční
veritelia
Nesplatená menovitá hodnota k ................
k opatreniu č. MF/017353/2017-352
Druh úroku
F / V
VZOR
dlhového nástroja
Dátum splatnosti
FIN 5-04 Finančný výkaz o dlhových nástrojoch a vybraných záväzkoch
Dátum prijatia prostriedkov
Spolu
Kód meny
b
Symbol dlhového
nástroja
a
Vysvetlivky na vyplnenie finančného výkazu FIN 5-04
1.Finančný výkaz sa vypĺňa za subjekty verejnej správy uvedené v § 2 ods. 3 opatrenia MF/017353/2017-352. Údaje sa vypĺňajú kumulatívne od 1. januára bežného roka k príslušnému dátumu vykazovaného obdobia.
2.V stĺpci „a“ sa uvádzajú v každom riadku samostatne jednotlivé druhy dlhových nástrojov a vybraných záväzkov, pri ktorých hodnota v stĺpci 4 nie je nulová.
| Druh dlhového nástroja | symbol |
|---|---|
| Emitované dlhopisy | ED |
| Zmenky | Z |
| Bankové úvery | BU |
| Investičné dodávateľské úvery | IDU |
| Dodávateľské úvery | DU |
| Úvery od Štátneho fondu rozvoja bývania | SFRB |
| Úvery od Environmentálneho fondu | ENVF |
| Finančné výpomoci a pôžičky od subjektov verejnej správy | NFV |
| Finančný prenájom | FP |
| Nebankové pôžičky a finančné výpomoci od subjektov mimo verejnej správy | OST |
| Záväzky po zmene veriteľa | ZMV |
| Prijaté zábezpeky | ZAB |
| Záväzky zo zmlúv o energetickej efektívnosti pre verejný sektor | EPC |
| Záväzky zo zmlúv o energetickej efektívnosti - ostatné | EPCO |
| Záväzky z obchodného styku a prijaté preddavky – krátkodobé | KZOS |
| Záväzky z obchodného styku a prijaté preddavky – dlhodobé | DZOS |
| Vybrané záväzky | VZ |
3.Dlhové nástroje rovnakého druhu s rovnakým dátumom prijatia prostriedkov, rovnakým dátumom splatnosti dlhového nástroja, rovnakou menou a rovnakým druhom úroku sa uvádzajú sumárne v jednom riadku. Sumárne v jednom riadku sa uvádzajú aj prijaté zábezpeky v rovnakej mene, pri ktorých nie je známy dátum splatnosti, pričom stĺpce 1 a 2 sa nevypĺňajú.
4.V stĺpci „b“ sa uvádza kód meny podľa kurzového lístka Národnej banky Slovenska, v ktorej bol dlhový nástroj pôvodne prijatý. Ak pôvodnou menou dlhového nástroja bola slovenská koruna, uvedie sa kód EUR a hodnota v slovenských korunách musí byť prepočítaná na menu euro konverzným kurzom.
5.V stĺpci 1 sa ako dátum prijatia prostriedkov uvádza napríklad dátum zdaniteľného plnenia alebo deň prijatia preddavku, deň prijatia prostriedkov na bankový účet, deň prijatia prostriedkov na úverový účet, deň začatia čerpania úveru podľa zmluvných podmienok.
6.V stĺpci 3 sa uvádza druh úroku dlhového nástroja a vybraných záväzkov. Ak je úrok určený fixnou sadzbou alebo ak sa dlhový nástroj neúročí, uvádza sa písmeno „F“, ak je úroková sadzba počas splatnosti dlhového nástroja variabilná, uvádza sa písmeno „V“.
7.V stĺpci 4 sa uvádza nesplatená výška dlhových nástrojov a vybraných záväzkov k 31. marcu, 30. júnu, 30. septembru a 31. decembru v ich menovitej hodnote. Údaje sa uvádzajú bez záväzkov z nesplatených úrokov. Ak je dlhový nástroj v cudzej mene, prepočíta sa na menu euro referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska platným v posledný pracovný deň príslušného kalendárneho štvrťroka.
8.V stĺpci 5 sa uvádza nesplatená výška dlhových nástrojov a vybraných záväzkov k 31. marcu, 30. júnu, 30. septembru a 31. decembru voči zahraničným veriteľom v menovitej hodnote. Údaje sa uvádzajú bez záväzkov z nesplatených úrokov. Ak je dlhový nástroj v cudzej mene, prepočíta sa na menu euro referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska platným v posledný pracovný deň príslušného kalendárneho štvrťroka.
9.V stĺpci 6 sa uvádza výška nesplatených záväzkov z úrokov k 31. marcu, 30. júnu, 30. septembru a 31. decembru.
10.V stĺpci 7 sa uvádza výška nesplatených záväzkov z úrokov k 31. marcu, 30. júnu, 30. septembru a 31. decembru voči zahraničným veriteľom. Suma nesplatených záväzkov z úrokov v cudzej mene sa prepočíta na menu euro referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska platným v posledný pracovný deň príslušného kalendárneho štvrťroka.
11.Ako záväzky z obchodného styku a prijaté preddavky - dlhodobé sa uvádzajú záväzky, ktorých doba splatnosti pri vzniku je dlhšia ako jeden rok.
12.Ako záväzky zo zmlúv o energetickej efektívnosti pre verejný sektor sa uvádzajú zmluvy uzavreté podľa § 18 zákona č. 321/2014 Z. z. o energetickej efektívnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 4/2019 Z. z s označením EPC. Záväzky zo zmlúv o energetickej efektívnosti, ktoré nie sú uzavreté podľa § 18 zákona č. 321/2014 Z. z. o energetickej efektívnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 4/2019 Z. z. sa uvádzajú s označením EPCO.
13.Ako záväzky po zmene veriteľa sa uvádzajú záväzky, ktorých plnenie prešlo z pôvodného veriteľa na tretiu stranu, ktorou je finančná inštitúcia zaradená v sektore S.12 – finančná korporácia, ale zároveň ňou nie je banka, napríklad faktoringová spoločnosť, ktorej činnosťou je skupovanie pohľadávok. Záväzky po zmene veriteľa predstavujú pôžičky subjektu verejnej správy.
14.Výkaz sa predkladá aj ak sa vykazujú nulové hodnoty; vyplní sa len riadok „Spolu“, pričom v stĺpcoch 4 a 5 sa uvádza nula. Symboly dlhového nástroja v stĺpci „a“ sa neuvádzajú.
k opatreniu č. MF/004791/2022-313
k opatreniu č. MF/0 17353/2017-352 VZOR
FIN 6-04 Finan č n ý v ý kaz o bankov ý ch úč toch, z á v ä zkoch a splátkach obcí , vy šší ch ú zemn ý ch celkov a nimi zriadený ch rozpo č tov ý ch organiz ácii
| Č.r. | Pr ehľad o stave bankových účtov, záväzkov a splátok | Zostatok k ....... vykazovaného obdobia | Zostatok k 31. decembru bezprostredne predchádzajúceho vykazovaného obdobia |
|---|---|---|---|
| a | 1 | 2 | |
| 1. | Bankové účty | ||
| 2. | z toho: účty peňažných fondov obcí a peňažných fondov vyšších územných celkov | ||
| 3. | z toho: rezervný fond | ||
| I. | 1 | ||
| 4. | Záväzky po lehote splatnosti, z toho | ||
| 5. | uznané záväzky neuhradené do 60 dní odo dňa ich splatnosti | ||
| II. | Údaje pre vyhodnotenie pravidiel používania návratných zdrojov financovania podľa § 17 zákona č. 583/2004 Z . z. | ||
| 6. | Pôžičky z Audiovizuálneho fondu | ||
| 7 | Pôžičky z Fondu na podporu umenia | ||
| 8. | Bankové úvery prijaté na zabezpečenie predfinancovania spoločných programov Slovenskej republiky a Európskej únie | ||
| 9. | Suma splátok jednorazového predčasného splatenia z toho: | ||
| 10. | splátka úrokov | ||
| 11. | splátka istín | ||
| 12. | Poskytnuté záruky za bankové úvery a iné pôžičky celkom | ||
| 13. | Údaje pre vyhodnotenie zavedenia ozdravného režimu a nútenej správy podľa § 19 zákona a |
FIN 6-04 Finančný výkaz o bankových účtoch, záväzkoch a splátkach obcí, vyšších územných celkov a nimi zriadených rozpočtových organizácii
predchádzajúceho
k 31. decembru bezprostredne
vykazovaného
Zostatok
obdobia
Zostatok k ....... vykazovaného
obdobia
Bankové úvery prijaté na zabezpečenie predfinancovania spoločných programov Slovenskej
Údaje pre vyhodnotenie pravidiel používania návratných zdrojov financovania podľa § 17
k opatreniu č. MF/017353/2017-352
z toho: účty peňažných fondov obcí a peňažných fondov vyšších územných celkov
Prehľad o stave bankových účtov, záväzkov a splátok
VZOR
uznané záväzky neuhradené do 60 dní odo dňa ich splatnosti
Suma splátok jednorazového predčasného splatenia z toho:
Poskytnuté záruky za bankové úvery a iné pôžičky celkom
Pôžičky z Fondu na podporu umenia
Záväzky po lehote splatnosti, z toho
Pôžičky z Audiovizuálneho fondu
z toho: realizované záruky
z toho: rezervný fond
republiky a Európskej únie
zákona č. 583/2004 Z. z.
splátka úrokov
č. 583/2004 Z. z.
splátka istín
Bankové účty
Č.r.
10.11. 12. 13.
1.2. 3. 4. 5. II. 6. 8. 9.
I.
Vysvetlivky na vyplnenie finančného výkazu FIN 6-04
1.Finančný výkaz sa vypĺňa za subjekty verejnej správy, ktorými sú vyššie územné celky a nimi zriadené rozpočtové organizácie a obce a nimi zriadené rozpočtové organizácie. Uvádzajú sa všetky účty v banke alebo pobočke zahraničnej banky.
2.V riadku 1 sa uvádza stav peňažných prostriedkov, o ktorých sa účtuje na syntetických účtoch 211, 221, 222 a 223 vrátane kladného zostatku alebo záporného zostatku účtu 261.
3.V riadkoch 2 a 3 sa uvádzajú údaje o stave peňažných fondov obcí a vyšších územných celkov (§ 15 zákona č. 583/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov).
4.V riadku 4 sa uvádzajú záväzky neuhradené v lehote splatnosti (§ 19 ods. 1 zákona č. 583/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov).
5.V riadku 5 sa uvádzajú uznané záväzky neuhradené do 60 a viac dní odo dňa ich splatnosti (§ 19 ods. 1 zákona č. 583/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov). Neuvádzajú sa tu napríklad záväzky z neukončených súdnych sporov.
6.V riadku 6 sa uvádzajú pôžičky poskytnuté z Audiovizuálneho fondu (istina bez úrokov), ktoré nevstupujú do dlhu podľa § 17 ods. 8 zákona č. 583/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov.
7.V riadku 7 sa uvádzajú pôžičky poskytnuté z Fondu na podporu umenia (istina bez úrokov) ktoré nevstupujú do dlhu podľa § 17 ods. 8 zákona č. 583/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov.
8.V riadku 8 sa uvádzajú úvery poskytnuté bankou alebo pobočkou zahraničnej banky prijaté na zabezpečenie predfinancovania spoločných programov Slovenskej republiky a Európskej únie, a to najviac v sume nenávratného finančného príspevku poskytnutého na základe zmluvy uzatvorenej medzi obcou alebo vyšším územným celkom a orgánom podľa osobitného predpisu, ktoré nevstupujú do dlhu podľa § 17 ods. 8 zákona č. 583/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov. Úvermi na predfinancovanie projektov Slovenskej republiky a Európskej únie sa rozumejú finančné prostriedky z prijatého úveru, ktorými sa zaplatia faktúry v rámci realizácie uvedeného projektu a následne po refundácii z rozpočtu Európskej únie a štátneho rozpočtu na spolufinancovanie sa týmito prostriedkami prednostne zaplatí takýto úver.
9.V riadku 9 sa uvádza suma splátok jednorazového predčasného splatenia podľa § 17 ods. 8 poslednej vety zákona č. 583/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov, ktorá sa nezapočítava do sumy splátok (§ 17 ods. 6 písm. b) zákona č. 583/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov).
10.V riadku 10 sa uvádza skutočná jednorazová predčasná splátka úrokov (kategória 650) z riadku 9.
11.V riadku 11 sa uvádza skutočná jednorazová predčasná splátka istiny (kategória 820) z riadku 9.
12.V riadku 12 sa uvádza celkový stav záruk za úvery poskytnuté bankou alebo pobočkou zahraničnej banky a iné pôžičky poskytnuté obcou a vyšším územným celkom k termínu, ku ktorému sa finančný výkaz zostavuje. Ide o sumár všetkých poskytnutých záruk a prísľubov, na ktoré sú buď tvorené rezervy alebo sú vykázané ako podmienené záväzky v poznámkach účtovnej závierky.
13.V riadku 13 sa uvádza stav realizovaných záruk, ktoré sú zaúčtované ako riadne záväzky za úvery poskytnuté bankou alebo pobočkou zahraničnej banky a iné pôžičky poskytnuté obcou a vyšším územným celkom k termínu, ku ktorému sa finančný výkaz zostavuje.
Použitá skratka
Č. r. – číslo riadku výkazu