LEX
Metodické pokyny FR SR - 3/ERP/2020/I

Informácia k ôsmej hlave druhej časti zákona č. 96/2020 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení zákona č. 75/2020 Z. z. - opatrenia v oblasti používania registračných pokladníc doplnená o informáciu k zákonu č. 264/2020 Z. z., ktorým sa dopĺňa zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov, a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony - opatrenia v oblasti používania registračných pokladníc

Poznámka: text týkajúci sa zákona č. 264/2020 Z. z. je z dôvodu jednoznačnosti vyznačený červeným písmom.

Zákon č. 96/2020 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení zákona č. 75/2020 Z. z. (ďalej len „novela zákona“), nadobudol účinnosť dňom vyhlásenia dňa 25.04.2020.

Novelou zákona sa druhá časť zákona č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení zákona č. 75/2020 Z. z. dopĺňa ôsmou hlavou, ktorá upravuje opatrenia v oblasti používania registračných pokladníc.

Zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 67/2020 Z. z.“) upravuje opatrenia v oblastiach, ktoré sú v pôsobnosti Ministerstva financií Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo financií“) a ktorých cieľom je zmiernenie negatívnych následkov pandémie, ktorá vznikla z dôvodu ochorenia COVID-19 spôsobeným korona vírusom SARS-CoV-2 (ďalej len „pandémia“).

Podľa § 2 ods. 1 zákona č. 67/2020 Z. z. opatrenia podľa tohto zákona sa uplatňujú počas obdobia od 12.03.2020, keď vláda Slovenskej republiky (ďalej len „vláda“) vyhlásila mimoriadnu situáciu podľa § 8 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva v znení neskorších predpisov v súvislosti s ohrozením verejného zdravia II. stupňa z dôvodu ochorenia COVID-19 spôsobeným korona vírusom SARS-CoV-2 na území Slovenskej republiky do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom vláda mimoriadnu situáciu odvolá (ďalej len „obdobie pandémie“) a až do uplynutia najneskoršej lehoty podľa tohto zákona.

Ako vyplýva z § 2 ods. 2 zákona č. 67/2020 Z. z. vláda môže rozhodnúť, že opatrenia podľa tohto zákona sa uplatnia aj po lehotách ustanovených v ods. 1, ak si to vyžiada ekonomická, sociálna alebo zdravotná situácia v súvislosti s pandémiou v Slovenskej republike. Predĺženie uplatňovania opatrení podľa tohto zákona ustanoví vláda nariadením. Vláda môže nariadením ustanoviť aj rozsah uplatňovania, osobitné podmienky uplatňovania opatrení podľa tohto zákona a podrobnosti o opatreniach podľa tohto zákona.

V siedmej časti zákona č. 67/2020 Z. z. sú upravené spoločné a záverečné ustanovenia. V zmysle § 37 ods. 1 zákona č. 67/2020 Z. z. sa na ustanovenia tohto zákona vzťahujú osobitné predpisy, napríklad zákon č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 222/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov, daňový poriadok v znení neskorších predpisov, ak tento zákon neustanovuje inak. Z uvedeného vyplýva, že na ustanovenia zákona č. 67/2020 Z. z. sa s účinnosťou od 25.04.2020 vzťahuje aj zákon č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 289/2008 Z. z.“), ak zákon č. 67/2020 Z. z. neustanovuje inak.

Podľa § 37 ods. 2 zákona č. 67/2020 Z. z. na úkony, ktoré je oprávnené vykonávať Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky a Kriminálny úrad finančnej správy podľa zákona č. 35/2019 Z. z. o finančnej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 319/2019 Z. z., ktoré podľa tohto zákona patria do pôsobnosti správcu dane, sa ustanovenia tohto zákona vzťahujú rovnako.

Táto informácia sa týka opatrení k zákonu č. 289/2008 Z. z., ktoré sú s účinnosťou od 25.04.2020 upravené v ôsmej hlave druhej časti zákona č. 67/2020 Z. z.

Dňa 29.09.2020 nadobudol účinnosť zákon č. 264/2020 Z. z., ktorým sa dopĺňa zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (ďalej len „zákon č. 264/2020 Z. z.“).

Článkom I zákona č. 264/2020 Z. z. sa dopĺňa zákon č. 67/2020 Z. z. takto:

•v § 2 ods. 1 sa za slovo „odvolá“ vkladá čiarka a slová „ak odsek 3 neustanovuje inak“.

•§ 2 sa dopĺňa odsekom 3, ktorý znie: „(3) Na účely opatrení podľa § 3 a 4, § 6, § 8 až 12, § 16 až 18a, § 20 až 24a, § 24c až 24h, § 24j, § 24n a 24o, § 33, 34, § 36 ods. 1 a 3, § 36a a § 36c ods. 1 a 2 sa obdobie pandémie považuje za skončené 30. septembra 2020 a na účely opatrení podľa § 7, 24i a 31 sa obdobie pandémie považuje za skončené 31. decembra 2020.“

Zákonom č. 264/2020 Z. z. nedošlo k odvolaniu mimoriadnej situácie vládou v zmysle § 2 ods. 1 zákona č. 67/2020 Z. z., t. j. k ukončeniu obdobia pandémie, ale podľa § 2 ods. 3 na účely vybraných ustanovení zákona č. 67/2020 sa obdobie pandémie považuje za skončené k 30.09.2020 alebo k 31.12.2020.

Doplnenie informácie sa týka opatrení podľa § 24c a § 24d zákona č. 67/2020 Z. z., pre ktoré podľa zákona č. 264/2020 Z. z. sa obdobie pandémie považuje za skončené 30.09.2020.

1. Plnenie oznamovacích povinností

Novelou zákona sa dopĺňa § 24c, ktorý upravuje plnenie oznamovacích povinností podľa § 7a ods. 7 zákona č. 289/2008 Z. z. Podľa § 24c zákona č. 67/2020 Z. z. povinnosť oznámiť zmenu obchodného mena, predajného miesta, ak je odlišné od miesta podnikania alebo sídla, alebo zmenu hlavného predmetu činnosti podľa Štatistickej klasifikácie ekonomických činností, pri ktorej sa pokladnica e-kasa klient používa, ktorej posledný deň lehoty na splnenie podľa § 7a ods. 7 zákona č. 289/2008 Z. z. uplynie počas obdobia pandémie, sa považuje za splnenú, ak sa tieto skutočnosti oznámia do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie.

Podnikateľ je povinný v súlade s § 7a ods. 7 zákona č. 289/2008 Z. z. pri zmene identifikačných údajov podľa ods. 4 tohto ustanovenia zabezpečiť ich aktualizáciu v on-line registračnej pokladnici. Podnikateľ je ďalej povinný oznámiť ktorémukoľvek daňovému úradu zmenu obchodného mena, predajného miesta, ak je odlišné od miesta podnikania alebo sídla, alebo zmenu hlavného predmetu činnosti podľa Štatistickej klasifikácie ekonomických činností vydanej vyhláškou Štatistického úradu Slovenskej republiky č. 306/2007 Z. z., pri ktorej bude pokladnicu e-kasa klient používať, do 30 dní od uskutočnenia tejto zmeny. Na oznámenie sa vzťahuje primerane § 7a ods. 1 prvá veta a druhá veta zákona č. 289/2008 Z. z. Ak ide o podnikateľa s trvalým pobytom alebo sídlom mimo územia Slovenskej republiky, oznámenie podáva písomne na ktoromkoľvek daňovom úrade na formulári podľa vzoru vydaného Finančným riaditeľstvom Slovenskej republiky, ktorý zverejnilo na svojom webovom sídle.

Z uvedeného vyplýva, že ak podnikateľovi s trvalým pobytom alebo sídlom na území alebo mimo územia Slovenskej republiky, ktorý v období pandémie používa na evidenciu tržieb pokladnicu e-kasa klient, uplynie počas obdobia pandémie 30 dňová lehota na oznámenie zmeny

✓ obchodného mena,

✓ predajného miesta, ak je odlišné od miesta podnikania alebo sídla, alebo

✓ zmeny hlavného predmetu činnosti podľa Štatistickej klasifikácie ekonomických činností, pri ktorej bude pokladnicu e-kasa klient používať na evidenciu tržieb,

posunie sa táto lehota do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom obdobie pandémie skončí.

Podnikateľ môže splniť oznamovaciu povinnosť podľa § 7a ods. 7 zákona č. 289/2008 Z. z., ktorej lehota uplynie počas obdobia pandémie aj skôr, ale aby bola táto lehota dodržaná nadväzne na § 24c zákona č. 67/2020 Z. z., musí tak urobiť najneskôr posledný deň mesiaca nasledujúceho po skončení pandémie. Ak podnikateľ ani v tejto predĺženej lehote nesplní oznamovaciu povinnosť uvedenú v § 7a ods. 7 zákona č. 289/2008 Z. z., dopustí sa správneho deliktu podľa § 16a písm. l) uvedeného zákona.

Až po oznámení zmien podľa § 7a ods. 7 zákona č. 289/2008 Z. z. daňovému úradu a po stiahnutí nových identifikačných údajov môže podnikateľ zabezpečiť aktualizáciu identifikačných údajov uvedených v § 7a ods. 4 tohto zákona v on-line registračnej pokladnici, ktorá je počas obdobia pandémie používaná na evidenciu prijatých tržieb. Do sprístupnenia nových identifikačných údajov o podnikateľovi v e-kasa zóne podnikateľa a ich následného stiahnutia do on-line registračnej pokladnice nie je možné podnikateľovi uložiť pokutu za to, že na pokladničných dokladoch nie je uvedené aktuálne obchodné meno alebo aktuálne predajné miesto odlišné od sídla.

Príklad 1:

Pokiaľ podnikateľ zmenil obchodné meno pred začatím obdobia pandémie a 30 dňová lehota, v ktorej má zmenu podľa § 7a ods. 7 zákona č. 289/2008 Z. z. oznámiť ktorémukoľvek daňovému úradu, pripadne na deň v období pandémie, posúva sa táto lehota do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bolo ukončené obdobie pandémie. Colný úrad alebo daňový úrad pokutu podnikateľovi za správny delikt podľa § 16a písm. l) zákona č. 289/2008 Z. z. neuloží, ak podnikateľ splní oznamovaciu povinnosť v predĺženej lehote.

Príklad 2:

Podnikateľ zmení predajného miesto odlišné od miesta podnikania počas obdobia pandémie. Podnikateľ pokutu za to, že uvedenú zmenu neohlási v 30 dňovej lehote, nedostane, ak oznamovaciu povinnosť splní v lehote do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom obdobie pandémie bolo ukončené.

Na účely ustanovenia § 24c zákona č. 67/2020 Z. z. sa obdobie pandémie považuje za skončené 30.09.2020.

Preto ak podľa § 24c zákona č. 67/2020 Z. z. účinného od 25.04.2020 podnikateľovi počas obdobia pandémie uplynul posledný deň lehoty na splnenie povinnosti oznámiť ktorémukoľvek daňovému úradu zmenu obchodného mena, predajného miesta, ak je odlišné od miesta podnikania alebo sídla, alebo zmenu hlavného predmetu činnosti podľa Štatistickej klasifikácie ekonomických činností, pri ktorej pokladnicu e-kasa klient používa a túto zmenu daňovému úradu ešte neoznámil, je povinný tak vykonať najneskôr do 31.10.2020.

Zákon č. 289/2008 Z. z. neupravuje, že ak koniec lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo deň pracovného pokoja, tak posledným dňom lehoty je najbližší nasledujúci pracovný deň a pri § 7a ods. 7 zákona č. 289/2008 Z. z. ani neodkazuje pri počítaní lehôt napr. na § 27 ods. 4 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „daňový poriadok“) alebo na § 27 ods. 2 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v znení neskorších predpisov.

Z uvedeného vyplýva, že aj keď 31.10.2020 je sobota, je tento deň posledným dňom na splnenie oznamovacích povinností uvedených v § 7a ods. 7 zákona č. 289/2008 Z. z., ktorých posledný deň lehoty na splnenie v zmysle § 24c nadväzne na § 2 ods. 3 zákona č. 67/2020 Z. z. uplynul dňa 30.09.2020.

Ak lehota na splnenie oznamovacích povinností uvedených v § 7a ods. 7 zákona č. 289/2008 Z. z. neuplynula počas obdobia pandémie, t. j. do 30.09.2020, ustanovenie § 24c zákona č. 67/2020 sa neuplatní a podnikateľ je povinný splniť oznamovaciu povinnosť v lehote do 30 dní od uskutočnenia takejto zmeny (ak napr. posledný deň lehoty uplynie 16.10.2020, je podnikateľ povinný splniť svoju oznamovaciu lehotu najneskôr 16.10.2020).

V prípade, ak ku zmene obchodného mena, predajného miesta, ak je odlišné od miesta podnikania alebo sídla, alebo ku zmene hlavného predmetu činnosti podľa Štatistickej klasifikácie ekonomických činností, pri ktorej podnikateľ pokladnicu e-kasa klient používa, došlo 01.10.2020 alebo neskôr, je podnikateľ povinný takisto oznámiť zmenu ktorémukoľvek daňovému úradu v lehote do 30 dní od uskutočnenia zmeny.

2. Pokuta uložená na mieste

Novelou zákona sa ďalej dopĺňa § 24d, ktorý upravuje, že pokuta uložená na mieste podľa § 16b ods. 3 a 4 zákona č. 289/2008 Z. z., je počas obdobia pandémie splatná do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie.

Ako vyplýva z § 16b ods. 3 zákona č. 289/2008 Z. z., pokuty podľa ods. 1 a 2 tohto ustanovenia sa ukladajú na mieste rozhodnutím. Pokutu rozhodnutím na mieste uloží ten colný úrad alebo daňový úrad, ktorý správny delikt zistil. V zmysle § 16b ods. 4 zákona č. 289/2008 Z. z. sa rozhodnutie o uložení pokuty na mieste podľa ods. 3 citovaného ustanovenia odovzdá osobe, s ktorou sa o zistení porušenia tohto zákona spísala zápisnica podľa § 19 a § 37 ods. 4 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „daňový poriadok“); takéto odovzdanie sa považuje za doručenie podnikateľovi do vlastných rúk podľa § 31 daňového poriadku, a to aj ak osoba, s ktorou bola spísaná zápisnica podľa § 19 a § 37 ods. 4 daňového poriadku odmietne rozhodnutie o uložení pokuty na mieste prevziať. Proti rozhodnutiu o uložení pokuty na mieste možno podať odvolanie, ktoré nemá odkladný účinok. Pokuta je splatná do troch pracovných dní od doručenia rozhodnutia o uložení pokuty na mieste a možno ju zaplatiť aj v hotovosti.

Ak daňový úrad alebo colný úrad uloží počas obdobia pandémie rozhodnutím pokutu na mieste, táto pokuta nie je splatná do troch dní, ale v zmysle § 24d zákona č. 67/2020 Z. z. v nadväznosti na § 37 ods. 1 zákona č. 67/2020 Z. z. do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie.

Príklad 3

Ak daňový úrad alebo colný úrad v období od dátumu účinnosti novely zákona č. 67/2020 Z. z., t. j. od 25.04.2020 do skončenia obdobia pandémie podnikateľovi uloží pokutu rozhodnutím na mieste, v rozhodnutí uvedie namiesto lehoty splatnosti podľa § 16b ods. 4 zákona č. 289/2008 Z. z. lehotu uvedenú v § 24d zákona č. 67/2020 Z. z.

Ak by podnikateľ voči tomuto rozhodnutiu podal odvolanie, pokuta je splatná v lehote podľa § 24d zákona č. 67/2020 Z. z., pretože podľa § 16b ods. 4 druhej vety zákona č. 289/2008 Z. z. odvolanie nemá odkladný účinok.

Príklad 4

Colný úrad uložil podnikateľovi pokutu rozhodnutím na mieste dňa 24.04.2020, t. j. jeden deň pred účinnosťou novely zákona. Napriek tomu, že v rozhodnutí je uvedené, že pokuta je splatná do 3 pracovných dní od jeho doručenia, lehota splatnosti pokuty sa v zmysle § 24d zákona č. 67/2020 Z. z. posúva do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie.

Ak daňový úrad alebo colný úrad neuloží pokutu rozhodnutím na mieste, postupuje v súlade s § 16b ods. 3 treťou vetou zákona č. 289/2008 Z. z. podľa daňového poriadku. Odbor daňovej metodiky zastáva názor, že prvá hlava druhej časti (OPATRENIA V OBLASTI SPRÁVY DANÍ) zákona č. 67/2020 Z. z. sa bude vzťahovať na právnu úpravu zákona č. 289/2008 Z. z. len vtedy, ak príslušné ustanovenia zákona č. 289/2008 Z. z. odkazujú na daňový poriadok a pokiaľ zákon č. 67/2020 Z. z. v samostatnom ustanovení, ktoré sa týka zákona č. 289/2008 Z. z., neupravuje inak.

Podľa § 24d zákona č. 67/2020 Z. z. účinného od 25.04.2020 pokuta uložená na mieste podľa § 16b ods. 3 a 4 zákona č. 289/2008 Z. z. je počas obdobia pandémie splatná do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie.

Keďže na účely ustanovenia § 24d zákona č. 67/2020 Z. z. je v zmysle § 2 ods. 3 zákona č. 264/2020 Z. z. obdobie pandémie považované za skončené 30.09.2020, je pokuta uložená na mieste podľa § 16b ods. 3 a 4 zákona č. 289/2008 Z. z. splatná do 31.10.2020, čo je sobota. Podľa § 17 ods. 4 zákona č. 289/2008 Z. z. v konaní o sankciách a pri vymáhaní pokút sa postupuje podľa daňového poriadku, ak § 16b neustanovuje inak, a preto v zmysle § 27 ods. 4 daňového poriadku posledným dňom lehoty splatnosti pokuty uloženej na mieste je najbližší nasledujúci pracovný deň, t. j. 02.11.2020.

Ak lehota splatnosti pokuty uloženej na mieste podľa § 16b ods. 3 a 4 zákona č. 289/2008 Z. z. neuplynula počas obdobia pandémie, t. j. do 30.09.2020, ustanovenie § 24d zákona č. 67/2020 sa neuplatní a pokuta je v takom prípade splatná do troch pracovných dní od doručenia rozhodnutia (ak napr. rozhodnutie o pokute uloženej na mieste bolo doručené 29.09.2020, posledný deň lehoty splatnosti je 02.10.2020).

Pokuta uložená rozhodnutím na mieste podľa § 16b ods. 3 zákona č. 289/2008 Z. z. dňa 01.10.2020 a neskôr je v zmysle § 16b ods. 4 tohto zákona takisto splatná do troch pracovných dní od doručenia rozhodnutia o uložení pokuty na mieste.

Vypracovalo: Finančné riaditeľstvo SR Banská Bystrica Odbor daňovej metodiky Október 2020

3/ERP/2020/I – Informácia k ôsmej hlave druhej časti zákona č. 96/2020 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení zákona č. 75/2020 Z. z. - opatrenia v oblasti používania registračných pokladníc doplnená o informáciu k zákonu č. 264/2020 Z. z., ktorým sa dopĺňa zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov, a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony - opatrenia v oblasti používania registračných pokladníc