Prebieha nezávislý automatický audit integrity textu voči originálu na Slov-Lex.sk. Čakajte prosím...
| Por. čís. | Ukazovateľ | Symbol ukazovateľa |
Limit | Jednotka | Druh limitu1) | Poznámky |
| 1. | Escherichia coli | EC | 0 0 0 |
KTJ v 100 ml v 10 ml v 250 ml |
NMH NMH NMH |
HZ IZ BPV |
| 2. | Koliformné baktérie | KB | 0 0 0 |
KTJ v 100 ml v 10 ml v 250 ml |
MH MH MH |
HZ IZ BPV |
| 3. | Enterokoky | EK | 0 0 0 |
KTJ v 100 ml v 10 ml v 250 ml |
NMH NMH NMH |
HZ IZ BPV |
| 4. | Pseudomonas aeruginosa | PA | 0 |
KTJ v 250 ml |
NMH |
BPV |
| 5. | Kultivovateľné mikroorganizmy pri 22 oC | KM22 | 200 500 100 |
KTJ v 1 ml v 1 ml v 1 ml |
MH MH MH |
HZ IZ BPV |
| 6. | Kultivovateľné mikroorganizmy pri 37 oC | KM22 | 50 100 20 |
KTJ v 1 ml v 1 ml v 1 ml |
MH MH MH |
HZ IZ BPV |
| 7. | Bezfarebné bičíkovce | BB | 10 50 |
jedince/ml | MH MH |
HZ pitnou vodou nezabezpečovanou dezinfekciou. Pre dezinfikovanú vodu je limit 0. IZ |
| 8. | Živé organizmy (okrem bezfarebných bičíkovcov) |
ŽO | 0 0 |
jedince/ml | MH MH |
HZ IZ |
| 9. | Vláknité baktérie (okrem železitých a mangánových baktérií) |
VB | 0 0 |
jedince/ml | IH IH |
HZ IZ |
| 10. | Mikromycéty stanoviteľné mikroskopicky | MM | 0 0 |
jedince/ml | IH IH |
HZ IZ |
| 11. | Mŕtve organizmy | MO | 30 | jedince/ml | MH | HZ |
| 12. | Železité a mangánové baktérie | ŽMB | 10 10 |
pokryvnosť poľa v % |
MH MH |
HZ IZ |
| 13. | Abiosestón | AB | 10 10 |
pokryvnosť poľa v % |
MH MH |
HZ IZ |
| 14. | Clostridium perfringens | CP | 0 |
KTJ v 100 ml |
IH |
Vzťahuje sa na pitnú vodu upravovanú z povrchových vôd alebo z podzemných vôd ovplyvnených povrchovými vodami. Ak sa indikačná hodnota nedodrží, zisťuje sa, či nie je ohrozené zdravie ľudí prítomnosťou mikroorganizmov, napr. kryptosporídie. |
| Por. čís. | Ukazovateľ | Symbol ukazovateľa |
Limit | Jednotka | Druh limitu |
Poznámky |
| 15. | Antimón | Sb | 0,005 | mg/l | NMH | |
| 16. | Arzén | As | 0,01 | mg/l | NMH | |
| 17. | Bór | B | 1,0 | mg/l | NMH | |
| 18. | Bromičnany | Br | 0,01 | mg/l | NMH | Je potrebné snažiť sa, ak je to možné bez zhoršenia kvality dezinfekcie, o nižšiu hodnotu, ako je limitná hodnota. |
| 19. | Dusičnany | N | 50 | mg/l | MH | Súčet pomerov zisteného obsahu dusičnanov delený 50 a zistený obsah dusitanov delený 3 musí byť menší alebo sa musí rovnať 1. Obsah dusitanov v pitnej vode na výstupe z úpravne musí byť nižší ako 0,1 mg/l. |
| 20. | Dusitany | N | 0,5 | mg/l | NMH | Súčet pomerov zisteného obsahu dusičnanov delený 50 a zistený obsah dusitanov delený 3 musí byť menší alebo sa musí rovnať 1. Obsah dusitanov v pitnej vode na výstupe z úpravne musí byť nižší ako 0,1 mg/l. |
| 21. | Fluoridy | 1,5 | mg/l | NMH | ||
| 22. | Chróm | Cr | 0,05 | mg/l | NMH | |
| 23. | Kadmium | Cd | 0,005 | mg/l | NMH | |
| 24. | Kyanidy | C | 0,05 | mg/l | NMH | |
| 25. | Meď | Cu | 2,0 | mg/l | MH | Zvolená metóda odberu vzoriek a monitorovacie metódy musia zodpovedať aktuálnej úrovni
požiadaviek na odbery a monitorovacie metódy. Do úvahy sa musí vziať výskyt najvyšších hodnôt, ktoré môžu mať škodlivé účinky na ľudské zdravie. |
| 26. | Nikel | Ni | 0,02 | mg/l | NMH | Zvolená metóda odberu vzoriek a monitorovacie metódy musia zodpovedať aktuálnej úrovni
požiadaviek na odbery a monitorovacie metódy. Do úvahy sa musí vziať výskyt najvyšších hodnôt, ktoré môžu mať škodlivé účinky na ľudské zdravie. |
| 27. | Olovo | Pb | 0,01 | mg/l | NMH | Zvolená metóda odberu vzoriek a monitorovacie metódy musia zodpovedať aktuálnej úrovni
požiadaviek na odbery a monitorovacie metódy. Do úvahy sa musí vziať výskyt najvyšších hodnôt, ktoré môžu mať škodlivé účinky na ľudské zdravie. Pri vykonávaní opatrení na zníženie koncentrácie olova vo vode určenej na ľudskú spotrebu musia byť uprednostnené oblasti, kde je koncentrácia olova najvyššia. |
| 28. | Ortuť | Hg | 0,001 | mg/l | NMH | |
| 29. | Selén | Se | 0,01 | mg/l | NMH | |
| 30. | Striebro | Ag | 0,05 | mg/l | NMH | Zisťuje sa pri používaní oligodynamických prostriedkov na dezinfekciu vody. Výnimka z limitu sa neudeľuje. |
| Por. čís. | Ukazovateľ | Symbol ukazovateľa |
Limit | Jednotka | Druh limitu |
Poznámky |
| 31. | Akrylamid | AA | 0,1 | µg/l | NMH | Zisťuje sa pri výskyte a uvoľnení z materiálu (napríklad z rozvodného potrubia) a predmetov slúžiacich na úpravu, výrobu a distribúciu pitnej vody. Limit platí pre zostatkovú koncentráciu monoméru vypočítanú podľa údajov o obsahu a maximálnom možnom uvoľňovaní z polyméru, ktorý je v styku s pitnou vodou. |
| 32. | Benzén | C6H6 | 1,0 | µg/l | NMH | |
| 33. | Dichlórbenzény | DCB | 0,3 300 |
µg/l µg/l |
MH NMH |
Zisťuje sa, ak senzorické vyšetrenie poukazuje na prítomnosť látky. Príslušný orgán verejného zdravotníctva môže dočasne súhlasiť s prekročením limitu do výšky najvyššej medznej hodnoty, ak nenastane nežiaduce senzorické ovplyvnenie pitnej vody. Dichlórbenzény zahŕňajú sumu: 1,2-dichlórbenzén, 1,3-dichlórbenzén, 1,4-dichlórbenzén. |
| 34. | 1,2-dichlóretán | C2H4Cl | 3,0 | µg/l | NMH | |
| 35. | Monochlórbenzén | MCB | 10 300 |
µg/l µg/l |
MH NMH |
Zisťuje sa, ak senzorické vyšetrenie poukazuje na prítomnosť látky. Príslušný orgán verejného zdravotníctva môže dočasne súhlasiť s prekročením limitu do výšky najvyššej medznej hodnoty, ak nenastane nežiaduce senzorické ovplyvnenie pitnej vody. |
| 36. | Celkový organický uhlík | TOC | bez význam-ných zmien | mg/l | IH | Nemusí sa stanovovať pri zdrojoch produkujúcich menej ako 10 000 m3 denne. |
| 37. | Pesticídy | PL | 0,1 | µg/l | NMH | Za pesticídy sa pokladajú: organické insekticídy, herbicídy, fungicídy, nematocídy, akaricídy, organické algicídy a príbuzné produkty (napríklad regulátory rastu). Zisťujú sa iba tie pesticídy, ktorých prítomnosť vo vode možno predpokladať. Limit sa vzťahuje na každý stanovený pesticíd. Pre aldrín, dieldrín, heptachlór a heptachlórepoxid platí limit 0,03 µg/l . |
| 38. | Pesticídy spolu | PLs | 0,5 | µg/l | NMH | Limitná hodnota predstavuje súčet koncentrácií všetkých pesticídov stanovených vo
vzorke. Za pesticídy sa pokladajú: organické insekticídy, herbicídy, fungicídy, nematocídy, akaricídy, organické algicídy a príbuzné produkty (napríklad regulátory rastu). Zisťujú sa iba tie pesticídy, ktorých prítomnosť vo vode možno predpokladať. |
| 39. | Polycyklické aromatické uhľovodíky | PAU | 0,1 | µg/l | MMH | Vzťahuje sa na sumu PAU: benzo(a)pyrén, benzo(b)fluorantén, benzo(k)fluorantén, benzo(g,h,i)perylén, indeno(1,2,3-c,d)pyrén. |
| 40. | Benzo(a)pyrén | BaP | 0,01 | µg/l | NMH | |
| 41. | Epichlórhydrín | C3H5ClO | 0,1 | µg/l | NMH | Zisťuje sa pri výskyte a uvoľnení z materiálu (napríklad z rozvodného potrubia) a predmetov slúžiacich na úpravu, výrobu a distribúciu pitnej vody. Limit platí pre zostatkovú koncentráciu monoméru vypočítanú podľa údajov o obsahu a maximálnom možnom uvoľňovaní z polyméru, ktorý je v styku s pitnou vodou. |
| 42. | Styrén | ST | 20 | µg/l | NMH | |
| 43. | Tetrachlóretén | PCE | 10 | µg/l | NMH | Súčet koncentrácií tetrachlóreténu a trichlóreténu nesmie prekročiť 10 µg/l. |
| 44. | Tetrachlórmetán | CCl4 | 2,0 | µg/l | MHRR | |
| 45. | Toluén | C7H8 | 50 700 |
µg/l µg/l |
MH NMH |
|
| 46. | Trichlóretén | TCE | 10 | µg/l | NMH | Súčet koncentrácií tetrachlóreténu a trichlóreténu nesmie prekročiť 10 µg/l. |
| 47. | Vinylchlorid | C2H3Cl | 0,5 | µg/l | NMH | Zisťuje sa pri výskyte a uvoľnení z materiálu (napríklad z rozvodného potrubia) a predmetov slúžiacich na úpravu, výrobu a distribúciu pitnej vody. Limit platí pre zostatkovú koncentráciu monoméru vypočítanú podľa údajov o obsahu a maximálnom možnom uvoľňovaní z polyméru, ktorý je v styku s pitnou vodou. |
| 48. | Xylény | C8H10 | 100 500 |
µg/l µg/l |
MH NMH |
Zisťuje sa, ak senzorické vyšetrenie poukazuje na prítomnosť látky. Príslušný orgán verejného zdravotníctva môže dočasne súhlasiť s prekročením limitu do výšky najvyššej medznej hodnoty, ak nenastane nežiaduce senzorické ovplyvnenie pitnej vody. |
| 49. | Mikrocystín | LR | 1 | µg/l | MH | Kontrolu vykonáva výrobca pitnej vody v pitných vodách upravovaných z povrchových zdrojov v období výskytu cyanobaktérií v počtoch > 20 000 buniek/ml v mieste najväčšieho výskytu na povrchovom zdroji. Odber povrchových vôd sa vykonáva podľa slovenskej technickej normy.8)11)12)13) |
| Por. čís. | Ukazovateľ | Symbol ukazovateľa |
Limit | Jednotka | Druh limitu |
Poznámky |
| 50. | Voľný chlór | Cl2 | 0,3 | mg/l | MH | Vzťahuje sa na obsah voľného chlóru po úprave vody. Ak sa voda dezinfikuje chlórom, musí byť minimálna hodnota v distribučnej sieti 0,05 mg/l. |
| 51. | Brómdichlórmetán | BDM | 0,015 0,025 |
mg/l mg/l |
MH NMH |
Prekročenie MH koncentrácie BDM do 0,025 mg/l je dôvodom na zníženie medznej hodnoty koncentrácie chloroformu na 0,03 mg/l. Koncentrácia sa meria pri odtoku vody z úpravne. |
| 52. | 2,4-dichlórfenol | DCF | 0,002 | mg/l | MH | Zisťuje sa, ak ide o nepriaznivé ovplyvnenie senzorických vlastností vody. |
| 53. | Chlórdioxid | ClO2 | 0,20 | mg/l | MH | |
| 54. | Chloritany | Cl | 0,20 | mg/l | NMH | |
| 55. | Chloroform | CHCl3 | 0,04 | mg/l | MH | Prekročenie MH koncentrácie BDM do 0,025 mg/l je dôvodom na zníženie medznej hodnoty koncentrácie chloroformu na 0,03 mg/l. Koncentrácia sa meria pri odtoku vody z úpravne. |
| 56. | Ozón | O3 | 0,05 | mg/l | MH | |
| 57. | 2,4,6-trichlórfenol | TCP | 0,01 0,2 |
mg/l mg/l |
MH NMH |
Koncentrácia sa meria pri odtoku vody z úpravne. Zisťuje sa, ak ide o nepriaznivé ovplyvnenie senzorických vlastností vody. |
| 58. | Trihalometány spolu | THMs | 0,10 | mg/l | NMH | Špecifikované zlúčeniny sú: chloroform, bromoform, dibrómchlórmetán, brómdichlórmetán. Pri vykonávaní opatrení na zníženie koncentrácie trihalometánov vo vode určenej na ľudskú spotrebu sa musia uprednostniť tie oblasti, kde je koncentrácia trihalometánov najvyššia. |
| Por. čís. | Ukazovateľ | Symbol ukazovateľa | Limit | Jednotka | Druh limitu | Poznámky |
| 59. | Absorbancia (254 nm, 1 cm) |
A254 | 0,08 | IH | Prekročenie indikačnej hodnoty môže byť dôvodom na zisťovanie chloroformu, brómdichlórmetánu alebo na korigovanie hodnoty CHSKMn. | |
| 60. | Amónne ióny | N | 0,5 | mg/l | MH | |
| 61. | Celkové rozpustné látky | RL | 1 000 | mg/l | MH | |
| 62. | Farba | F | 20 | mg/l | MH | |
| 63. | Hliník | Al | 0,2 | mg/l | MH | |
| 64. | Chemická spotreba kyslíka manganistanom | CHSKMn | 3,0 | mg/l | MH | |
| 65. | Chloridy | C | 250 | mg/l | MH | Voda nesmie byť agresívna. |
| 66. | Mangán | Mn | 0,05 | mg/l | MH | Prekročenie medznej hodnoty do 0,20 mg/l je prípustné, len ak ide o mangán z geologického podložia a ak nedochádza k nežiaducemu ovplyvneniu senzorických vlastností vody. |
| 67. | Nasýtenie vody kyslíkom | O2 | > 50 | % nasýtenia | OH | |
| 68. | Reakcia vody | pH | 6,5 – 9,5 | MH | Voda nesmie byť agresívna. Ak ide o balenú pitnú vodu, ktorá je prirodzene bohatá na oxid uhličitý, minimálna hodnota môže byť nižšia. | |
| 69. | Sírany | S | 250 | mg/l | MH | Voda nesmie byť agresívna. |
| 70. | Sulfán voľný | H2S | 0,01 | mg/l | MH | |
| 71. | Chuť | prijateľná pre spotrebiteľa | MH | Pri pochybnosti sa za prijateľné považujú stupne 1 a 2 pri stanovení podľa slovenskej technickej normy STN EN 1622 Analýza vody. Stanovenie prahovej hodnoty pachu (TON) a prahovej hodnoty chuti (TFN). | ||
| 72. | Teplota | t | 8 – 12 | oC | OH | |
| 73. | Zákal | Z | 5 | FNU | MH | Pre vodu upravovanú z povrchových zdrojov platí pre zákal medzná hodnota 1,0 FNU pri výstupe z úpravne vody. |
| 74. | Pach | bez zápachu | Pri pochybnosti sa za prijateľné považujú stupne 1 a 2 pri stanovení podľa slovenskej technickej normy STN EN 1622 Analýza vody. Stanovenie prahovej hodnoty pachu (TON) a prahovej hodnoty chuti (TFN). | |||
| 75. | Zinok | Zn | 3,0 | mg/l | MH | |
| 76. | Železo | Fe | 0,2 | mg/l | MH | Prekročenie medznej hodnoty do 0,50 mg/l je prípustné, len ak ide o železo z geologického podložia a ak nedochádza k nežiaducemu ovplyvneniu senzorických vlastností vody. |
| 77. | Vodivosť | kappa | 125,0 | mS/m pri 20 oC | IH | Voda nesmie byť agresívna. |
| 78. | Sodík | Na+ | 200 | mg/l | MH |
| Por. čís. | Ukazovateľ | Symbol ukazovateľa | Limit | Jednotka | Druh limitu | Poznámky |
| 79. | Horčík | Mg2+ | 10,0 až 30,0 125 |
mg/l mg/l |
OH MH |
|
| 80. | Vápnik | Ca2+ | > 30 | mg/l | OH | |
| 81. | Vápnik a horčík | Ca2+ + Mg2+ | 1,1 až 5,0 |
mmol/l | OH |
| Por. čís. | Ukazovateľ | Symbol ukazovateľa | Limit | Jednotka | Druh limitu | Poznámky |
| 82. | Trícium | 3H | 100 | Bq/l | IH | Monitorovanie objemovej aktivity trícia v pitnej vode a objemovej aktivity rádionuklidov
v pitnej vode na účely stanovenia celkového úväzku efektívnej dávky z príjmu rádionuklidov
pitnou vodou sa nevyžaduje, ak je iným monitorovaním preukázané, že úroveň objemovej
aktivity trícia alebo vypočítaného celkového úväzku efektívnej dávky z príjmu rádionuklidov pitnou
vodou je dostatočne pod indikačnou hodnotou rádiologického ukazovateľa. Ak sa monitorovanie
nevyžaduje, Úrad verejného zdravotníctva SR informuje komisiu podľa osobitného predpisu14) o dôvodoch takého rozhodnutia a poskytne jej výsledky monitorovania, na základe
ktorého takto rozhodol. Príjem trícia, 40K, radónu a jeho rozpadových produktov sa nezapočítava do príjmu na účely hodnotenia celkového úväzku efektívnej dávky z príjmu rádionuklidov pitnou vodou za rok. Podrobnosti o požiadavkách na monitorovanie prírodných rádionuklidov v pitnej vode sú uvedené vo vykonávacom predpise.7) |
| 83. | Celkový úväzok efektívnej dávky z príjmu rádionuklidov za rok | E() | 0,10 | mSv/rok | IH |
| Počet obyvateľov v zásobovanej oblasti (pri dennej spotrebe 200 l na osobu) | Objem vyrábanej alebo dodávanej pitnej vody v zásobovanej oblasti (m3/deň) | Ročný počet vzoriek minimálnych rozborov |
Ročný počet vzoriek úplných rozborov |
| 50 | 10 | 2 | 1 za 10 rokov |
| > 50 100 | > 10 20 | 2 | 1 za 5 rokov |
| > 100 500 | > 20 100 | 3 | 1 za 2 roky |
| > 500 5 000 | > 100 1 000 | 4 | 1 |
| > 5 000 50 000 | > 1 000 10 000 | 4 +3 na každých 1 000 m3 z celkového objemu vrátane začatých |
1 +1 na každých 3 300 m3/deň |
| > 50 000 500 000 | > 10 000 100 000 | 3 +1 na každých 10 000 m3/deň (vrátane začatých) z celkového objemu |
|
| > 500 000 | > 100 000 | 10 +1 na každých 25 000 m3/deň (vrátane začatých) z celkového objemu |
| Por. čís. | Ukazovateľ |
| 1. | Escherichia coli |
| 2. | Koliformné baktérie |
| 3. | Enterokoky (fekálne streptokoky) |
| 4. | Kultivovateľné mikroorganizmy pri 22 oC |
| 5. | Kultivovateľné mikroorganizmy pri 36 oC |
| 6. | Bezfarebné bičíkovce |
| 7. | Živé organizmy (okrem bezfarebných bičíkovcov) |
| 8. | Vláknité baktérie (okrem železitých a mangánových baktérií) |
| 9. | Železité a mangánové baktérie |
| 10. | Mikromycéty |
| 11. | Mŕtve organizmy |
| 12. | Abiosestón |
| 13. | Clostridium perfringens |
| 14. | Absorbancia (254 nm, 1 cm) |
| 15. | Amónne ióny |
| 16. | Farba |
| 17. | Dusičnany |
| 18. | Dusitany |
| 19. | Hliník |
| 20. | Voľný chlór |
| 21. | Chemická spotreba kyslíka manganistanom |
| 22. | Chuť |
| 23. | Vodivosť |
| 24. | Mangán |
| 25. | Pach |
| 26. | Reakcia vody |
| 27. | Zákal |
| 28. | Železo |
| 29. | Teplota |
| Číslo ukazovateľa | Ukazovateľ | Správnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Presnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Medza detekcie vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Podmienky | Poznámky |
| 15. | Antimón | 25 | 25 | 25 | ||
| 16. | Arzén | 10 | 10 | 10 | ||
| 17. | Bór | 10 | 10 | 10 | ||
| 18. | Bromičnany | 25 | 25 | 25 | ||
| 19. | Dusičnany | 10 | 10 | 10 | ||
| 20. | Dusitany | 10 | 10 | 10 | ||
| 21. | Fluoridy | 10 | 10 | 10 | ||
| 22. | Chróm | 10 | 10 | 10 | ||
| 23. | Kadmium | 10 | 10 | 10 | ||
| 24. | Kyanidy | 10 | 10 | 10 | Metóda by mala určiť celkové množstvo kyanidov vo všetkých ich formách. | |
| 25. | Meď | 10 | 10 | 10 | ||
| 26. | Nikel | 10 | 10 | 10 | ||
| 27. | Olovo | 10 | 10 | 10 | ||
| 28. | Ortuť | 20 | 10 | 20 | ||
| 29. | Selén | 10 | 10 | 10 | ||
| 30. | Striebro | 10 | 10 | 10 |
| Číslo ukazovateľa | Ukazovateľ | Správnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Presnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Medza detekcie vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Podmienky | Poznámky |
| 31. | Akrylamid | – | – | – | Musí sa riadiť špecifikáciou výrobku. | |
| 32. | Benzén | 25 | 25 | 25 | ||
| 33. | Dichlórbenzény | 25 | 25 | 25 | ||
| 34. | 1,2-dichlóretán | 25 | 25 | 10 | ||
| 35. | Monochlórbenzén | 25 | 25 | 25 | ||
| 37. | Pesticídy | 25 | 25 | 25 | Validačná charakteristika sa vzťahuje na každý jednotlivý pesticíd. | |
| 39. | Polycyklické aromatické uhľovodíky | 25 | 25 | 25 | Validačná charakteristika sa vzťahuje na jednotlivé látky špecifikované pri 25 % z limitu ukazovateľa v prílohe č. 1. | |
| 40. | Benzo(a)pyrén | 25 | 25 | 25 | ||
| 41. | Epichlórhydrín | – | – | – | Musí sa riadiť špecifikáciou výrobku. | |
| 42. | Styrén | 25 | 25 | 25 | ||
| 43. | Tetrachlóretén | 25 | 25 | 10 | Validačná charakteristika sa vzťahuje na jednotlivé látky špecifikované pri 50 % z limitu ukazovateľa v prílohe č. 1. | |
| 44. | Tetrachlórmetán | 25 | 25 | 10 | ||
| 45. | Toluén | 25 | 25 | 25 | ||
| 46. | Trichlóretén | 25 | 25 | 10 | Validačná charakteristika sa vzťahuje na jednotlivé látky špecifikované pri 50 % z limitu ukazovateľa v prílohe č. 1. | |
| 47. | Vinylchlorid | – | – | – | Musí sa riadiť špecifikáciou výrobku. | |
| 48. | Xylény | 25 | 25 | 25 | ||
| 49. | Mikrocystín LR | 25 | 25 | 25 |
| Číslo ukazovateľa | Ukazovateľ | Správnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Presnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Medza detekcie vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Podmienky | Poznámky |
| 50. | Voľný chlór | 25 | 25 | 25 | ||
| 51. | Brómdichlórmetán | 25 | 25 | 10 | ||
| 52. | 2,4-dichlórfenol | 25 | 25 | 25 | ||
| 53. | Chlórdioxid | 25 | 25 | 25 | ||
| 54. | Chloritany | 25 | 25 | 25 | ||
| 55. | Chloroform | 25 | 25 | 10 | ||
| 56. | Ozón | 25 | 25 | 25 | ||
| 57. | 2,4,6-trichlórfenol | 25 | 25 | 25 |
| Číslo ukazovateľa | Ukazovateľ | Správnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Presnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa |
Medza detekcie vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Podmienky | Poznámky |
| 59. | Absorbancia (254 nm, 1 cm) | 10 | 10 | 10 | ||
| 60. | Amónne ióny | 10 | 10 | 10 | ||
| 61. | Celkové rozpustné látky | 10 | 10 | 10 | ||
| 62. | Farba | 25 | 25 | 25 | ||
| 63. | Hliník | 10 | 10 | 10 | ||
| 64. | Chemická spotreba kyslíka manganistanom | 25 | 25 | 10 | ||
| 65. | Chloridy | 10 | 10 | 10 | ||
| 66. | Mangán | 10 | 10 | 10 | ||
| 69. | Sírany | 10 | 10 | 10 | ||
| 70. | Sulfán voľný | 25 | 25 | 25 | ||
| 73. | Zákal | 25 | 25 | 25 | ||
| 75. | Zinok | 10 | 10 | 10 | ||
| 76. | Železo | 10 | 10 | 10 | ||
| 77. | Vodivosť | 10 | 10 | 10 | ||
| 78. | Sodík | 10 | 10 | 10 |
| Číslo ukazovateľa | Ukazovateľ | Správnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Presnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Medza detekcie vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Podmienky | Poznámky |
| 79. | Horčík | 10 | 10 | 10 | ||
| 80. | Vápnik | 10 | 10 | 10 | ||
| 81. | Vápnik a horčík | 10 | 10 | 10 |
| tryptóza | 30 g, |
| kvasnicový extrakt | 20 g, |
| sacharóza | 5 g, |
| hydrochlorid L-cysteínu | 1 g, |
| MgSO4.7H2O | 0,1 g, |
| purpurový bromkrezol | 40 mg, |
| agar | 15 g, |
| voda | 1 000 ml. |
| D-cykloserín | 400 mg, |
| polymyxín B-sulfát | 25 mg, |
| indoxyl-ß-D-glukosid | 60 mg (pred pridaním rozpustiť v 8 ml destilovanej vody), |
| sterilne sfiltrovaný 0,5-percentný roztok dvojfosforečnanu fenolftaleínu | 20 ml, |
| sterilne sfiltrovaný 4,5-percentný roztok FeCl3.6H2O | 2 ml. |