Prebieha nezávislý automatický audit integrity textu voči originálu na Slov-Lex.sk. Čakajte prosím...
| FAKTOR | NPELr – pre respirabilnú frakciu3) (mg.m-3) |
NPELc – pre celkovú koncentráciu2) (mg.m-3) |
| Fr = 100 %4) | ||
| 1. kremeň5) | 0,1 (TSH)11) | |
| 2. kristobalit5) | 0,1 – | |
| 3. tridymit5) | 0,1 – | |
| 4. gama-oxid hlinitý5) | 0,1 – | |
| Fr 5 % Fr > 5 %6) | ||
| 5. dinas | 2 10:Fr | 10 |
| 6. grafit | 2 10:Fr | 10 |
| 7. čierne uhlie | 2 10:Fr | 10 |
| 8. koks | 2 10:Fr | 10 |
| 9. sľuda | 2 10:Fr | 10 |
| 10. talok bez obsahu respirabilných vlákien | 2 10:Fr | 10 |
| 11. kaolín | 2 10:Fr | 10 |
| 12. ostatné kremičitany (okrem azbestu) | 2 10:Fr | 10 |
| 13. šamot | 2 10:Fr | 10 |
| 14. zlievarenské pevné aerosóly | 2 10:Fr | 10 |
| 15. horninové pevné aerosóly | 2 10:Fr | 10 |
| Faktor | NPELc (mg.m-3) |
| 1. oxid kremičitý, amorfný (tepelné a mokré procesy, nevypálená infuzóriová hlinka, kremelina) | 4 |
| 2. oxid kremičitý, amorfný (kremenné sklo, roztavený kremeň, dymy, vypálená infuzóriová hlinka) | 0,3 (NPELr) |
| 3. zváračské pevné aerosóly7) | 5 |
| 4. bentonit | 6 |
| Faktor | NPELc (mg.m-3) |
| 1. hnedé uhlie a lignit6) | 10 |
| 2. vápenec, mramor6) | 10 |
| 3. baryt6) | 10 |
| 4. siderit6) | 10 |
| 5. pevné aerosóly z umelého brusiva6) (karborundum, elektrit) |
10 |
| 6. železo a jeho zliatiny8) | 6 |
| 7. čadič tavený | 10 |
| 8. pôdne pevné aerosóly | 10 |
| 9. vysokopecná troska | 10 |
| 10. oceliarska troska | 10 |
| 11. popolček | 10 |
| 12. škvara | 10 |
| 13. magnezit | 10 |
| 14. dolomit | 10 |
| 15. kovové dentálne zliatiny | 10 |
| 16. sadze (karcinogén kategórie 1A) | 2 (TSH)11) |
| 17. cement | 10 |
| 18. inertný prach (častice nerozpustné vo vode, inde nezaradené) | 10 |
| Faktor | NPELc (mg.m-3) |
| 1. Textilný pevný aerosól | |
| bavlna | 2 |
| ľan | 2 |
| konope | 2 |
| hodváb | 2 |
| syntetické vlákna textilné | 4 |
| sisal | 6 |
| juta | 6 |
| kapok | 6 |
| 2. Živočíšny pevný aerosól | |
| perie | 4 |
| vlna | 6 |
| srsť | 6 |
| ostatný živočíšny pevný aerosól | 6 |
| 3. Rastlinný pevný aerosól9) | |
| múka | 4 |
| cukor | 6 |
| tabak | 4 |
| čaj | 4 |
| káva zelená | 2 |
| korenie | 2 |
| pevný aerosól obilný | 6 |
| pevný aerosól z dreva | |
| a) exotické dreviny | 1 |
| b) ostatné dreviny | 8 |
| c) dub, buk (karcinogén kategórie 1A) | 5 (TSH)11) |
| ostatný rastlinný pevný aerosól | 6 |
| 4. Iný pevný aerosól s dráždivým účinkom | |
| z brúsenia a opracovania | |
| a) fenolformaldehydových živíc | 5 |
| b) PVC | 5 |
| c) pneumatík | 3 |
| d) sklolaminátov | 5 |
| e) polyakrylátových živíc | 5 |
| f) epoxidových živíc | 2 |
| g) polyesterových živíc | 5 |
| h) polyetylénu | 5 |
| i) polypropylénu | 5 |
| j) polymérnych materiálov | 5 |
| k) polystyrénu | 5 |
| l) papiera | 6 |
| m) škrobu | 4 |
| Faktor | NPELc | |
| početná koncentrácia počet respirabilných vlákien10) . cm-3 |
hmotnostná koncentrácia mg.m-3 |
|
| azbest (karcinogén kategórie 1A) | 0,1 (TSH)11) | – |
| umelé minerálne vlákna (napríklad čadičové, sklenené, troskové)12) | 2 | 4 |
| Por. číslo |
Faktor v pracovnom ovzduší CAS |
Zisťovaný faktor | Biologická medzná hodnota BMH |
Vyšetrovaný materiál |
Čas odberu vzorky |
|||
| 1. | Acetón (67-64-1) |
Acetón | 80 mg.l-1 | 1 378 μmol.l-1 | 53,36 mg.g-1 kreat. | 103,9 μmol.mmol-1 kreat. | M | b |
| 2. | Anilín (62-53-3) |
Anilín (voľný) | 1 mg.l-1 | 11,2 μmol.l-1 | 0,70 mg.g-1 kreat. | 0,85 μmol.mmol-1 kreat. | M | b, c |
| Anilín uvoľnený z väzby na hemoglobín | 100 μg.l-1 | 1079 nmol. l-1 | – | – | K | b, c | ||
| 3. | n-Butylalkohol (71-36-3) |
n-butyl alkohol | – | – | 2,0 mg.g-1 kreat. | 3,13 μmol.mmol-1 kreat. | M | d |
| – | – | 10,0 mg.g-1 kreat. | 15,34 μmol.mmol-1 kreat. | M | b | |||
| 4. | p-terc-Butylfenol (ptBF) (98-54-4) |
ptBF | 2 mg.l-1 | 13,6 μmol.l-1 | 1,36 mg.g-1 kreat. | 1,03 μmol.mmol-1 kreat. | M | b |
| 5. | Dichlórmetán (75-09-2) |
CO-Hb | 5% | – | – | – | K | b |
| Dichlórmetán | 1 mg.l-1 | 12,3 μmol.l-1 | – | – | K | b | ||
| 6. | N,N-Dimetylfor-mamid (68-12-2) |
N-Metylformamid | 35 mg.l-1 | 593 μmol.l-1 | 23,36 mg.g-1 kreat. |
44,74 μmol.mmol-1 kreat. | M | b |
| 7. | 2-Etoxyetanol (110-80-5) |
Kyselina etoxyoctová | 50 mg.l-1 | 480,7 μmol.l-1 | 33,36 mg.g-1 kreat. | 36,25 μmol.mmol-1 kreat. | M | c, b |
| 8. | 2-Etoxyetyl acetát (111-15-9) |
Kyselina etoxyoctová | 50 mg.l-1 | 480,7 μmol.l-1 | 33,36 mg.g-1 kreat. | 36,25 μmol.mmol-1 kreat. | M | c, b |
| 9. | Etylbenzén (100-41-4) |
2 - a 4 -Etylfenol | 12 mg.l-1 | 98,6 μmol.l-1 | 8,03 mg.g-1 kreat. | 7,44 μmol.mmol-1 kreat. | M | b, c |
| Kyselina mandľová a kyselina fenylglyoxylová | 1 600 mg.l-1 | 10 590 μmol.l-1 | 1 067 mg.g-1 kreat. | 799 μmol.mmol-1 kreat. | M | b, c | ||
| 10. | Etylén (74-85-1) |
Hydroxyetylvalín | 180 μg.l-1 | 1 120 nmol.l-1 | – | – | E | a |
| 11. | Fenol (108-95-2) |
Fenol | 200 mg.l-1 | 2 130 μmol.l-1 | 133,7 mg.g-1 kreat. | 160,7 μmol.mmol-1 kreat. | M | b |
| 12. | Fluorovodík (7664-39-3) a anorganické zlúčeniny fluóru (fluoridy) |
Fluoridy | – | – | 7 mg.g-1 kreat. |
42,0 μmol.mmol-1 kreat. | M | b |
| – | – | 4 mg.g-1 kreat. |
24,1 μmol.mmol-1 kreat. | M | d | |||
| 13. | Halotan (151-67-7) |
Kyselina trifluóroctová | 2,5 mg.l-1 | 22,3 μmol.l-1 | – | – | K | b, c |
| 14. | n-Hexán (110-54-3) |
2,5–Hexándion a 4,5-dihydroxy-2-hexanón |
5 mg.l-1 | 20 μmol.l-1 | 3 mg.g-1 kreat. | 1,4 μmol.mmol-1 kreat. | M | b |
| 15. | 2 - Hexanón (metylbutyketón) (591-78-6) |
2,5 - Hexándion a 4,5-dihydroxy-2-hexanón |
5 mg.l-1 | 20 μmol.l-1 | 3 mg.g-1 kreat. | 1,4 μmol.mmol-1 kreat. | M | b |
| 16. | Hexón (izobutyl-metyl- ketón (108-10-1) |
Hexón | 3,5 mg.l-1 | 35,4 μmol.l-1 | 2,36 mg.g-1 kreat. | 2,67 μmol.mmol-1 kreat. | M | b |
| 17. | Hliník (7429-90-5) |
Hliník | – | – | 60 μg.g-1 kreat. |
251,8 nmol.mmol-1 kreat. | M | a |
| 18. | Chlórbenzén (108-90-7) |
Celkový 4 – Chlórkatechol |
– | – | 25 mg.g-1 kreat. | 19,57 μmol.mmol-1 kreat. | M | d |
| Celkový 4 – Chlórkatechol |
– | – | 150 mg.g-1 kreat. | 117,4 μmol.mmol-1 kreat. | M | b | ||
| 19. | Inhibítory cholínesterázy a acetylcholín- esterázy |
aktivita cholínesterázy a acetylcholín- esterázy |
pokles aktivity na 70 % individuálnej základnej hodnoty | – | – | – | E | b, c |
| 20. | Kadmium2) (7440-43-9) Karcinogén kategórie 1B |
Kadmium | 7 μg.l-1 | 62,7 nmol.l-1 | 4,70 μg.g-1 kreat. |
4,73 nmol.mmol-1 kreat. | M | a |
| 21. | Kobalt a jeho zlúčeniny2) (7440-48-4) |
Kobalt | 30 μg.l-1 | 509,8 nmol.l-1 | 20,03 μg.g-1 kreat. |
38,45 nmol.mmol-1 kreat. | M | a |
| 22. | Lindan (HCH) (58-89-9) |
Lindán | 25 μg.l-1 | 86,1 nmol.l-1 | – | – | P/S | b |
| 23. | Metanol (67-56-1) |
Metanol | 30 mg.l-1 | 938 μmol.l-1 | 20 mg.g-1 kreat. | 70,7 μmol.mmol-1 kreat. | M | c, b |
| 24. | Nitrobenzén (98-95-3) |
Anilín (uvoľnený z väzby na Hb) |
100 μg.l-1 | 1 079 nmol.l-1 | – | – | K | c |
| 25. | Olovo a jeho zlúčeniny1) (okrem chrómanu olovnatého, chrómanu arzenitého a alkylovaných zlúčenín) (7439-92-1) |
Olovo | 400 μg.l-1 | 1 933 nmol.l-1 | – | – | K | a |
| 100 μg.l-1 (ženy < 45 r.)2) | 485,0 nmol.l-1 | – | – | K | a | |||
| -Aminolevulová kyselina | 15 mg.l-1 | 114,7 μmol.l-1 | 10,03 mg.g-1 kreat. | 8,65 μmol.mmol-1 kreat. | M | a | ||
| 6 mg.l-1 (ženy < 45 r.)2) |
46,1 μmol.l-1 | 4,03 mg.g-1 kreat. | 3,48 μmol.mmol-1 kreat. | - | - | |||
| Koproporfyrín | 0,30 mg.l-1 | 0,45 μmol.l-1 | 0,2 mg.g-1 kreat. | 43 nmol.mmol-1 kreat. | M | a | ||
| 26. | Ortuť (7439-97-6) a anorganické zlúčeniny ortuti3) |
Ortuť | 37,5 μg.l-1 15 µg.l-1 |
187,0 nμmol.l-1 75,0 nmol.l-1 |
25 g.g-1 kreat. | 14,10 nμmol.mmol-1 kreat. | M K |
a c |
| 27. | Oxid uhoľnatý (630-08-0) |
CO-Hb | 5 % | – | – | – | K | b |
| 28. | Oxid vanadičný (1314-62-1) |
Vanád | – | – | 50 μg.g-1 kreat. | 111,1 nmol.mmol-1 kreat. | M | c, b |
| 29. | Paratión (56-38-2) |
p-Nitrofenol | 0,5 mg.l-1 | 3,9 μmol.l-1 | 0,36 mg.g-1 kreat. | 0,30 μmol.mmol-1 kreat. | M | C |
| Acetylcholinesteráza | pokles aktivity na 70 % individuálnej základnej hodnoty | – | – | – | E | c | ||
| 30. | Pentachlórfenol (87-86-5) |
Pentachlórfenol | 5 mg.l-1 | 18,9 μmol.l-1 | – | – | P/S | b |
| – | – | 2 mg.g-1 kreat. | 0,87 μmol.mmol-1 kreat. |
M | c, d | |||
| 31. | Polycyklické aromatické uhľovodíky2) Karcinogén kategórie 1B |
1-Hydroxypyrén | 5,66 μg.l-1 | 25,9 nmol.l-1 | 3,77 μg.g-1 kreat. | 1,95 μmol.mol-1 kreat. |
M | b |
| 32. | Sírouhlík (75-15-0) |
2-Tio-tiazolidín-4- karboxylová kyselina (TTCA) | – | – | 2 mg.g-1 kreat. | 1,42 μmol.mmol-1 kreat. |
M | b |
| 33. | Styrén (100-42-5) |
Kyselina mandľová a kyselina fenylglyoxylová | 901 mg.l-1 | 5 960 μmol.l-1 | 600 mg.g-1 kreat. | 449 μmol.mmol-1 kreat. | M | c,b |
| 34. | Tetraetylolovo (78-00-2) |
Dietylolovo | 25 μg.l-1 (Pb) | 120,9 nmol.l-1 | 16,70 μg.g-1 kreat. | 9,12 nmol.mmol-1 kreat. | M | b |
| Celkové olovo (možno aplikovať na zmes tetraetylolova s tetrametylolovom) |
50 μg.l-1 | 241,5 nmol.l-1 | 33,36 μg.g-1 kreat. | 18,21 nmol.mmol-1 kreat. | M | b | ||
| 35. | Tetrahydrofurán (109-99-9) |
Tetrahydrofurán | 2 mg.l-1 | 28,4 μmol.l-1 | 1,36 mg.g-1 kreat. | 2,14 μmol.mmol-1 kreat. | M | b |
| 36. | Tetrachlóretylén (perchlótetylén) (127-18-4) |
Tetrachlóretylén | 0,5 mg.l-1 | 3,3 μmol.l-1 | – | – | K | d |
| Kyselina trichlóroctová | 3,5 mg.l-1 | 21,7 μmol.l-1 | 2,36 mg.g-1 kreat. | 1,64 μmol.mmol-1 kreat. | M | b | ||
| 37. | Tetrametylolovo (75-74-1) |
Olovo | 50 μg.l-1 | 241,5 nmol.l-1 | 33,36 μg.g-1 kreat. | 18,21 nμmol.mmol-1 kreat. | M | b |
| 38. | Tetrachlórmetán (56-23-5) |
Tetrachlórmetán | 3,5 μg.l-1 | 23,0 nmol.l-1 | – | – | K | c, b |
| 39. | Toluén (108-88-3) |
Toluén | 600 μg.l-1 | 6517 nmol.l-1 | – | – | K | b |
| O-krezol | 1,5 mg.l-1 | 14,3 μmol.l-1 | 1,03 mg.g-1 kreat. | 1,08 μmol.mmol-1 kreat. | M | c, b | ||
| Kyselina hippurová | 2 401 mg.l-1 | 13 399 μmol.l-1 | 1 600 mg.g-1 kreat. | 1 010 μmol.mmol-1 kreat. | M | b | ||
| 40. | 1,1,1- Trichlóretán (metyl-chlóroform) (71-55-6) |
1,1,1- Trichlóretán | 550 μg.l-1 | 4 127 nmol.l-1 | – | – | K | c, d |
| 41. | Xylén (všetky izoméry) (1330-20-7) |
Xylén | 1,5 mg.l-1 | 14,6 μmol.l-1 | – | – | K | b |
| Suma kyselín 2,3,4-metylhippurových | 2 000 mg.l-1 | 10 355 μmol.l-1 | 1 334 mg.g-1 kreat. | 781 μmol.mmol-1 kreat. | M | b | ||
| 1. | Vyšetrovaný materiál: | 2. | Čas odberu vzorky: | |
| M – moč | a) | žiadne obmedzenie | ||
| K – krv | b) | koniec expozície alebo pracovnej zmeny | ||
| E – červené krvinky | c) | pri dlhodobej expozícii; po viacerých pracovných zmenách | ||
| P/S – krvná plazma/sérum | d) | pred nasledujúcou pracovnou zmenou | ||
| Opis faktorov (CAS) | Účel, na ktorý sú uvedené faktory zakázané |
| 1. 2-Naftylamín (91-59-8) a jeho soli Benzidín (92-87-5) a jeho soli 4-Aminobifenyl
(92-67-1) a jeho soli 4-Nitrobifenyl (92-93-3) |
Výroba a používanie chemických faktorov pri práci a činnosti, ktoré sa týkajú uvedených chemických faktorov, sú zakázané. Zákaz neplatí, ak sa chemický faktor vyskytuje v inom chemickom faktore alebo je súčasťou odpadu, za predpokladu, že jeho individuálna koncentrácia je tam menšia ako 0,1 % hmotnosti. |
| 2. Piesok alebo zmesi obsahujúce voľný oxid kremičitý | Používanie na povrchovú úpravu predmetov v akejkoľvek aparatúre pomocou piesku pod tlakom spojené s expozíciou zamestnancov. |
| 3. Sírouhlík (75-15-0) |
Používanie v procese vulkanizácie za studena pri impregnácii gumeného oblečenia. |
| 4. Prach alebo prášok ohňovzdorného materiálu obsahujúceho viac ako 80 % SiO2 iného ako prírodného piesku | Používanie na striekanie foriem na výrobu kremičitých tehál alebo iných výrobkov zložených z ohňovzdorného materiálu a obsahujúcich viac ako 80 % oxidu kremičitého. |
| 5. Kyanovodík (74-90-8)x |
Používanie pri plynovaní na ničenie epidemiologicky závažných a obťažujúcich článkonožcov,
hlodavcov a ďalších živočíchov (dezinsekcia a deratizácia) okrem týchto prípadov a) uvoľňovanie z inertného materiálu, v ktorom je absorbovaný kyanovodík, b) uvoľňovanie z tzv. plynového prášku, čo je chemická zlúčenina, ktorá reaguje s atmosférickou vlhkosťou a vytvára kyanovodík, alebo c) používanie z valca cez vhodné potrubie s aplikátorom v otvorenom priestore na iné účely, ako je ničenie škodlivého hmyzu alebo živočíchov plynovaním. |