Prebieha nezávislý automatický audit integrity textu voči originálu na Slov-Lex.sk. Čakajte prosím...
| Kategória vozidiel | Najväčšia konštrukčná rýchlosť (km.h-1) |
Zbrzdenie Zmin (%) | Ovládacia sila Fmax(N) |
| L1e - L2e | - | 40 | 390 |
| L3e, L5e, L6e, L7e | 50 | 490 | |
| L4e | 45 | 490 | |
| M1 | 50 (ustanovené smernicou 96/96/ES) |
490 | |
| M2, M3 | 50/48*) (ustanovené smernicou 96/96/ES) |
685 | |
| N1 | 50/45**) (ustanovené smernicou 96/96/ES) |
685 | |
| N2 , N3 | 45/43**) (ustanovené smernicou 96/96/ES) |
685 | |
| O3 , O4 | 43/40**) (ustanovené smernicou 96/96/ES) |
- | |
| O2 | 43/40**) | - | |
| T, R | do 25 | 30 | 600 |
| do 30 | 35 | 600 | |
| do 40 | 43 | 600 |
| Kategória vozidiel | Zbrzdenie Zmin (%) | Ovládacia sila Fmax(N) | |
| nohou | rukou | ||
| M1 | 16 (ustanovené smernicou 96/96/ES) |
490 | 390 |
| M2 , M3 | 16 (ustanovené smernicou 96/96/ES) |
685 | 590 |
| N1 | 16 (ustanovené smernicou 96/96/ES) |
685 | 590 |
| N2 , N3 | 16/12*) (ustanovené smernicou 96/96/ES) |
685 | 590 |
| O3 , O4 | 16 (stanovené smernicou 96/96/ES) |
590 | |
| O2 | 16 | 590 | |
| T, R | 16 | 600 | 400 |
| p.č. | Meradlo | § 34 | Najmenší merací rozsah |
Najväčšia dovolená chyba |
Spôsob metrologického zabezpečenia |
Lehoty overenia a kalibrácie |
||
| ods. 2 |
ods. 5 |
ods. 6 |
||||||
| 1 | tlakomer na meranie tlaku vzduchu v pneumatike |
f) | (0 až 0,5) MPa | podľa osobitného predpisu1) |
overenie | 1 rok | ||
| f) | (0 až 1) MPa | |||||||
| 2 | meračské oceľové pásmo | g) | (0 až 10) m | podľa osobitného predpisu2) |
overenie | 5 rokov | ||
| g) | (0 až 30) m | |||||||
| 3 | zvukomer triedy presnosti 1 alebo 2 | h) | podľa príloh č. 42 a 491) | overenie | 2 roky; mikrofón 1 rok |
|||
| 4 | akustický kalibrátor presnosti 1 alebo 2 |
i) | podľa prílohy č. 451) | overenie | 1 rok | |||
| 5 | meradlo otáčok vznetových a zážiho- vých motorov |
j) | (1 200 až 6 000) min-1 |
±50 min-1 | kalibrácia | 1 rok | ||
| 6 | meradlo teploty varu brzdovej kvapali- ny |
k) | (100 až 170) °C | ±6 °C | kalibrácia | 1 rok | ||
| 7 | meradlo hádzavosti kolies | l) | (-6 až +6) mm | ±0,25 mm | kalibrácia | 1 rok | ||
| 8 | meradlo parametrov geometrie riadenej nápravy vozidla |
m) | zb. (-1,5 až +1,5)° | ±15' | kalibrácia | 1 rok | ||
| odklon (-2 až +5)° | ±15' | |||||||
| zb. (-15 až +15) mm/m |
±2 mm/m | |||||||
| 9 | meradlo parametrov nastavenia svetlo- metov |
n) | (0 až -40) cm/10 m | ±2 cm/10 m | kalibrácia | 1 rok | ||
| 10 | rovinná plocha | o) | plocha (450 x 220) cm |
±2 mm/m | kalibrácia | 4 roky | ||
| o) | plocha (900 x 250) cm |
±2 mm/m | ||||||
| 11 | valcová skúšobňa bŕzd s meraním brzdných síl ovládacej sily |
p) | (0 až 5) kN | ±150 N; ±5 % z mer. hodn.3) |
kalibrácia | 1 rok | ||
| (0 až 700) N | ±25 N | |||||||
| 12 | valcová skúšobňa bŕzd s meraním | p) | (0 až 30) kN | ±900 N; ±5 % z mer. hodn.3) 4) |
kalibrácia | 1 rok | ||
| brzdných síl ovládacej sily | (0 až 700) N | ±25 N | ||||||
| ovládacieho tlaku | (0 až 1) MPa | ±15 kPa; 2,5 % z mer. hodn.3) |
||||||
| 13 | prístroj na kontrolu funkčnosti a na- stavenia obmedzovača rýchlosti |
q) | (20 až 125) km/h | ±0,6 km/h | kalibrácia | 1 rok | ||
| 14 | meradlo priemerov čapov zariadení na spájanie vozidiel |
r) | (30 až 55) mm | ± 0,15 mm | kalibrácia | 1 rok | ||
| 15 | meradlo ovládacieho tlaku vzduchu brzdovej sústavy s hadicou a spojko- vou hlavicou |
c) | (0 až 1) MPa | ±15 kPa; ±2,5 % z mer. odn.3) |
kalibrácia | 1 rok | ||
| 16 | meradlo spomalenia vozidla | d) | (0 až 10) m s-2 | ±0,15 m s-2 | kalibrácia | 1 rok | ||
| 17 | detoktor úniku plynu pre CNG | q) | t) | - | -20 % +10 % prenosný DUP max. 30 % pri teplote < 0 °C |
kontrola | 1 rok | |
| 18 | detoktor úniku plynu pre LPG | q) | t) | - | -20 % +10 % prenosný DUP max. 30 % pri teplote < 0 °C |
kontrola | rok | |
| p.č. | Meradlo (prístroj) |
Veličina meraná (zisťovaná) meradlom (prístrojom) |
Meracia jednotka |
§ 53 | Najmenší merací rozsah |
Najväčšia hodnota dielika |
Najväčšia dovolená chyba |
Spôsob metrologického zabezpečenia |
Lehoty overenia a kalibrácie |
|||
| ods. 2 |
ods. 3 |
ods. 4 |
ods. 5 |
|||||||||
| 1 | Teplomer | teplota | °C | b) | (20 až 100) °C | 1 °C | ±2,5 °C | kalibrácia | 1 rok | |||
| 2 | Otáčkomer | otáčky | min-1 | a) | (0 až 6000) min-1 |
do 1000 min-1 10 min-1 nad 1000 min-1 20 min-1 |
do 1000 min-1 ±25 min-1 nad 1000 min-1 ±150 min-1 |
kalibrácia | 1 rok | |||
| 3 | Meradlo na | uhol | % | c) | (0 až 100) % | 1 % | ±2 % | kalibrácia | 1 rok | |||
| meranie uhla zopnutia |
zopnutia kontaktov |
°KH | c) | (0 až 120) °KH |
1 °KH | ±2 °KH | kalibrácia | 1 rok | ||||
| kontaktov prerušovača a uhla predstihu zážihu |
uhol predstihu zážihu |
°KH | c) | (0 až 60) °KH |
1 °KH | ±2 °KH | kalibrácia | 1 rok | ||||
| 4 | Meradlo na | CO | % | d) | c), d) | podľa osobitného predpisu1) | podľa osobitného predpisu1) |
1 rok1) | ||||
| meranie objemovej koncentrácie plynov vo výfukových plynoch s indikáciou hodnoty lambda |
CO2 | % | d) | c), d) | podľa osobitného predpisu1) | podľa osobitného predpisu1) |
1 rok1) | |||||
| HC | ppm | d) | c), d) | podľa osobitného predpisu1) | podľa osobitného predpisu1) |
1 rok1) | ||||||
| O2 | % | d) | c), d) | podľa osobitného predpisu1) | podľa osobitného predpisu1) |
1 rok2) | ||||||
| λ | - | c), d) | - | - | - | |||||||
| 5 | Meradlo na meranie dymivosti výfukových plynov |
súčiniteľ absorpcie |
m-1 | c), d) | c), d) | (0 až 9,99) m-1 |
0,01 m-1 | do 2,5 m-1 ±0,20 m-1 nad 2,5 m-1 ±0,40 m-1 |
kalibrácia | 1 rok | ||
| 6 | Detektor úniku plynu pre CNG |
prítomnosť koncentrácie CH4 |
% | f) | - | - | -20 % +10 % prenosný DUP max. 30 % pri teplote < 0 °C |
kontrola | 1 rok | |||
| 7 | Detektor úniku plynu pre LPG |
prítomnosť koncentrácie C3H8 |
% | f) | - | - | -20 % +10 % prenosný DUP max. 30 % pri teplote < 0 °C |
kontrola | 1 rok | |||
| p.č. | Meradlo | § 72 | Najmenší merací rozsah |
Najväčšia dovolená chyba |
Spôsob metrologického zabezpečenia |
Lehoty overenia a kalibrácie |
|
| ods. 2 | ods. 3 | ||||||
| 1 | meradlo miery pnutia a zmeny mikroštruktúry v karosérii |
b) | c) | hrúbka laku 0 až 1500 µm |
1 %, min. 2 µm |
kalibrácia | 2 roky |
| 2 | meradlo hrúbky povlakovej vrstvy karosérie s priamym zá- znamom nameraných hodnôt do kontrolného počítača |
c) | d) | 0 až 500 µm | ±5 % pri 0...500 µm |
kalibrácia | 2 roky |
| p.č. | Meradlo (prístroj) |
Veličina meraná (zisťovaná) meradlom (prístrojom) |
Meracia jednotka |
§ 91 | Najmenší merací rozsah |
Najväčšia hodnota dielika |
Najväčšia dovolená chyba |
Spôsob metrolo-gického zabezpečenia |
Lehoty overenia a kalibrácie |
|
| ods. 2 |
ods. 3 |
|||||||||
| 1 | meradlo na me- ranie objemovej koncentrácie plynov vo výfu- kových plynoch |
CO | % | f) | f) | podľa osobitného predpisu1) | podľa osobitného predpisu1) |
1 rok2) | ||
| CO2 | % | f) | f) | podľa osobitného predpisu1) | podľa osobitného predpisu1) |
1 rok2) | ||||
| HC | ppm | f) | f) | podľa osobitného predpisu1) | podľa osobitného predpisu1) |
1 rok2) | ||||
| O2 | % | f) | f) | podľa osobitného predpisu1) | podľa osobitného predpisu1) |
1 rok2) | ||||
| 2 | detektor úniku plynu pre CNG |
koncentrácia prítomnosti CH4 |
% | d) | d) | - | - | -20 % +10 % prenosný DUP max. 30 % pri teplote < 0 °C |
kontrola | 1 rok |
| 3 | detektor úniku plynu pre LPG |
koncentrácia prítomnosti C3H8 |
% | d) | d) | - | - | -20 % +10 % prenosný DUP max. 30 % pri teplote < 0 °C |
kontrola | 1 rok |
| 4 | meradlo para- metrov nasta- venia svetlome- tov |
- | - | c) | c) | (0 až -40) cm/10 m |
- | ±2 cm/ 10 m |
kalibrácia | 1 rok |