Prebieha nezávislý automatický audit integrity textu voči originálu na Slov-Lex.sk. Čakajte prosím...
| Parameter | Vyžadovaný podiel platných údajov |
| 1-hodinové hodnoty | 75 % (t. j. 45 minút) |
| 8-hodinové hodnoty | 75 % (t. j. 6 hodín) |
| Najväčšia denná 8-hodinová stredná hodnota | 75 % hodinových plávajúcich priemerov z 8 po sebe nasledujúcich hodín (t. j. 18 8-hodinových priemerov za deň) |
| 24-hodinové hodnoty | 75 % hodinových priemerov (t. j. aspoň 18 hodinových hodnôt) |
| Ročná stredná hodnota | 90 % 1-hodinových hodnôt, alebo ak nie sú k dispozícii, 24-hodinových hodnôt za rok1) |
| Znečisťujúca látka | Priemerované obdobie | Limitná hodnota |
| Častice PM10 | 1 deň | 50 µg/m3 sa nesmie prekročiť viac ako 35-krát za kalendárny rok |
| kalendárny rok | 40 µg/m3 | |
| Častice PM2,5 | kalendárny rok | Do 1. januára 2020: 25 µg/m3 Od 1. januára 2020: 20 µg/m3 |
| SO2 | 1 h | 350 µg/m3 sa nesmie prekročiť viac ako 24-krát za kalendárny rok |
| 1 deň | 125 µg/m3 sa nesmie prekročiť viac ako 3-krát za kalendárny rok |
|
| NO2 | 1 h | 200 µg/m3 sa nesmie prekročiť viac ako 18-krát za kalendárny rok |
| kalendárny rok | 40 µg/m3 | |
| CO | Najväčšia denná 8-hodinová stredná hodnota1) | 10 mg/m3 |
| Pb | kalendárny rok | 0,5 µg/m3 |
| Benzén | kalendárny rok | 5 µg/m3 |
| Znečisťujúca látka | Priemerované obdobie | Kritická úroveň |
| SO2 | Kalendárny rok a zimné obdobie od 1. októbra do 31. marca |
20 µg/m3 |
| NOx | Kalendárny rok | 30 µg/m3 NOx |
| Znečisťujúca látka | Priemerované obdobie | Cieľová hodnota1) |
| As | 1 kalendárny rok | 6 ng/m3 |
| Cd | 1 kalendárny rok | 5 ng/m3 |
| Ni | 1 kalendárny rok | 20 ng/m3 |
| BaP | 1 kalendárny rok | 1 ng/m3 |
| Parameter | Vyžadovaný podiel platných údajov |
| 1-hodinové hodnoty | 75 % (t. j. 45 minút) |
| 8-hodinové hodnoty | 75 % (t. j. 6 hodín) |
| Najväčšia denná 8-hodinová stredná hodnota z 8 po sebe nasledujúcich hodín | 75 % hodinových pohyblivých priemerov z 8 po sebe nasledujúcich hodín (t. j. 18 8-hodinových priemerov za deň) |
| AOT40 | 90 % 1-hodinových hodnôt počas doby určenej na vypočítanie hodnoty AOT401) |
| Ročná stredná hodnota | 75 % 1-hodinových hodnôt letného obdobia od apríla do septembra a 75 % hodnôt zimného obdobia od januára do marca a od októbra do decembra samostatne |
| Počet prekročení a najväčšie hodnoty za mesiac | 90 % denných najväčších 8-hodinových stredných hodnôt (t. j. 27 dostupných denných hodnôt za mesiac), 90 % 1-hodinových hodnôt od 8.00 do 20.00 hod. SEČ |
| Počet prekročení a najväčšie hodnoty za rok | päť zo šiestich mesiacov počas letného obdobia od apríla do septembra |
| Cieľ | Priemerované obdobie | Cieľová hodnota |
| Ochrana zdravia ľudí | najväčšia denná 8-hodinová stredná hodnota1) | 120 µg/m3 sa neprekročí viac ako 25 dní za kalendárny rok v priemere troch rokov2) |
| Ochrana vegetácie | od mája do júla | AOT40 vypočítaný z 1-hodinových hodnôt 18 000 (µg/m3) × h v priemere piatich rokov2) |
| Cieľ | Priemerované obdobie | Dlhodobý cieľ1) |
| Ochrana zdravia ľudí | najväčšia denná 8-hodinová stredná hodnota v kalendárnom roku | 120 µg/m3 |
| Ochrana vegetácie | od mája do júla | AOT40 vypočítaný z 1-hodinových hodnôt 6 000 (µg/m3) × h |
| Cieľ zníženia expozície tykajúci sa indikátora priemernej expozície v roku 2010 | Rok, v ktorom sa má dosiahnuť cieľ zníženia expozície |
|
| Počiatočná koncentrácia v µg/m3 |
Cieľ zníženia | |
| ≤ 8,5 | 0 % | 2020 |
| > 8,5 – < 13 | 10 % | |
| = 13 – < 18 | 15 % | |
| = 18 – < 22 | 20 % | |
| ≥ 22 | Všetky vhodné opatrenia na dosiahnutie 18 μg/m3 | |
| Záväzok zníženia koncentrácie expozície platný od roku 2015 | 20 µg/m3 |
| Ochrana zdravia ľudí | Ochrana vegetácie | |
| Horná medza | 60 % 24-hodinovej limitnej hodnoty (75 µg/m3 sa neprekročí viac ako 3-krát za každý kalendárny rok) | 60 % zimnej kritickej úrovne (12 µg/m3) |
| Dolná medza | 40 % 24-hodinovej limitnej hodnoty (50 µg/m3 sa neprekročí viac ako 3-krát za každý kalendárny rok) | 40 % zimnej kritickej úrovne (8 µg/m3) |
| Ochrana zdravia ľudí | Ochrana vegetácie a prírodných ekosystémov | ||
| Hodinová limitná hodnota NO2 | Ročná limitná hodnota NO2 | Ročná kritická úroveň NOx | |
| Horná medza | 70 % limitnej hodnoty (140 µg/m3 sa neprekročí viac ako 18-krát za každý kalendárny rok) |
80 % limitnej hodnoty (32 µg/m3) |
80 % kritickej úrovne (24 µg/m3) |
| Dolná medza | 50 % limitnej hodnoty (100 µg/m3 sa neprekročí viac ako 18-krát za každý kalendárny rok) | 65 % limitnej hodnoty (26 µg/m3) |
65 % kritickej úrovne (19,5 µg/m3) |
| 24 hodinový priemer častíc PM10 | Ročný priemer častíc PM10 | Ročný priemer častíc PM2,51) | |
| Horná medza | 70 % limitnej hodnoty (35 µg/m3 sa neprekročí viac ako 35-krát za každý kalendárny rok) | 70 % limitnej hodnoty (28 µg/m3) |
70 % limitnej hodnoty (17 µg/m3) |
| Dolná medza | 50 % limitnej hodnoty (25 µg/m3 sa neprekročí viac ako 35-krát za každý kalendárny rok) | 50 % limitnej hodnoty (20 µg/m3) |
50 % limitnej hodnoty (12 µg/m3) |
| Ročný priemer | |
| Horná medza | 70 % limitnej hodnoty (0,35 µg/m3) |
| Dolná medza | 50 % limitnej hodnoty (0,25 µg/m3) |
| Ročný priemer | |
| Horná medza | 70 % limitnej hodnoty (3,5 µg/m3) |
| Dolná medza | 40 % limitnej hodnoty (2 µg/m3) |
| Osemhodinový priemer | |
| Horná medza | 70 % limitnej hodnoty (7 mg/m3) |
| Dolná medza | 50 % limitnej hodnoty (5 mg/m3) |
| Ročný priemer | |
| Horná medza | 60 % z cieľovej hodnoty (3,6 ng/m3) |
| Dolná medza | 40 % z cieľovej hodnoty (2,4 ng/m3) |
| Ročný priemer | |
| Horná medza | 60 % z cieľovej hodnoty (3 ng/m3) |
| Dolná medza | 40 % z cieľovej hodnoty (2 ng/m3) |
| Ročný priemer | |
| Horná medza | 70 % z cieľovej hodnoty (14 ng/m3) |
| Dolná medza | 50 % z cieľovej hodnoty (10 ng/m3) |
| Ročný priemer | |
| Horná medza | 60 % z cieľovej hodnoty (0,6 ng/m3) |
| Dolná medza | 40 % z cieľovej hodnoty (0,4 ng/m3) |
| SO42– | Na+ | NH4+ | Ca2+ | elementárny uhlík |
| NO3– | K+ | Cl– | Mg2+ | organický uhlík |
| Typ stanice | Ciele merania | Reprezentatív- nosť1) |
Kritériá umiestnenia na makroúrovni |
| Mestská | Ochrana zdravia ľudí: posúdiť expozíciu mestského obyvateľstva ozónu, t. j. v miestach, kde je hustota obyvateľstva a koncentrácia ozónu relatívne vysoká a reprezentuje expozíciu obyvateľstva |
Niekoľko km2 | Mimo vplyvu miestnych emisií, napr. z dopravy, čerpacích staníc atď.; odvetrané miesta,
kde je možné merať dobre zmiešané úrovne; miesta, ako sú obytné a obchodné oblasti miest, parky nie však v bezprostrednej blízkosti stromov, hlavné ulice a námestia s veľmi nízkou alebo žiadnou premávkou, voľné priestranstvá využívané na vzdelávacie, športové a rekreačné účely |
| Pred- mestská |
Ochrana zdravia ľudí a vegetácie: posúdiť expozíciu obyvateľstva a vegetácie v predmestiach aglomerácií, kde sa vyskytujú najvyššie úrovne ozónu, ktorým môže byť obyvateľstvo a vegetácia priamo alebo nepriamo vystavené |
Niekoľko desiatok km2 | V určitej vzdialenosti od oblasti s najväčšími emisiami, v smere vetra vzhľadom na
prevládajúci smer vetra/smer za podmienok, ktoré sú priaznivé na tvorbu ozónu; v okrajových oblastiach aglomerácií, kde je obyvateľstvo, citlivé plodiny alebo prírodné ekosystémy vystavené vysokým úrovniam ozónu; alebo v niekoľkých predmestských staniciach aj proti smeru vetra od oblasti s najväčšími emisiami s cieľom určiť regionálne pozaďové úrovne ozónu |
| Vidiec- ka2) |
Ochrana zdravia ľudí a vegetácie: posúdiť expozíciu obyvateľstva, plodín a prírodných ekosystémov koncentráciám ozónu na subregionálnej úrovni | Subregionálne úrovne niekoľko stoviek km2 |
Stanice môžu byť umiestnené v malých osadách a/alebo oblastiach s prírodnými ekosystémami,
lesmi alebo plodinami; reprezentatívna vzorka ozónu mimo dosahu priamych miestnych
emisií, ako sú priemyselné zariadenia a cesty; na voľných priestranstvách, nie však na vrcholoch vyšších pohorí |
| Vidiecka pozaďo- vá |
Ochrana vegetácie a zdravia ľudí: posúdiť expozíciu plodín a prírodných ekosystémov koncentráciám ozónu na regionálnej úrovni, ako aj expozíciu obyvateľstva | Regionálne/ celoštátne/ kontinentálne úrovne od 1 000 do 10 000 km2 |
Stanice umiestnené v oblastiach s nižšou hustotou obyvateľstva, napr. s prírodnými
ekosystémami, lesmi, vo vzdialenosti aspoň 20 km od mestských a priemyselných oblastí
a mimo miestnych emisií; je potrebné vyhnúť sa miestam, ktoré lokálne podliehajú zvýšenej
tvorbe prízemných inverzných podmienok, taktiež vrcholom vyšších pohorí; neodporúčajú sa pobrežné oblasti s ustáleným každodenným veterným cyklom miestneho charakteru. |
| 1-butén | Izoprén | Etylbenzén | |
| etán | trans-2-butén | n-hexán | m + p-xylén |
| etylén | cis-2-butén | i-hexán | o-xylén |
| acetylén | 1,3-butadién | n-heptán | 1,2,4-trimetylebenzén |
| propán | n-pentán | n-oktán | 1,2,3-trimetylebenzén |
| propén | i-pentán | i-oktán | 1,3,5-trimetylebenzén |
| n-bután | 1-pentén | Benzén | formaldehyd |
| i-bután | 2-pentén | Toluén | bezmetánové uhľovodíky spolu |
| Obyvateľstvo aglomerácie alebo zóny (v tisícoch) |
Ak najväčšie koncentrácie prekračujú hornú medzu na hodnotenie úrovne znečistenia ovzdušia1) | Ak sú najväčšie koncentrácie pod hornou medzou na hodnotenie úrovne znečistenia ovzdušia | ||||||
| Znečisťujúce látky okrem častíc PM, As, Cd, Ni a BaP |
častice PM,2) súčet častíc PM10 a častíc PM2,5 |
As, Cd, Ni |
BaP | Znečisťujúce látky okrem častíc PM, As, Cd, Ni a BaP |
častice PM,2) súčet častíc PM10 a častíc PM2,5 |
As, Cd, Ni |
BaP | |
| 0 – 249 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 250 – 499 | 2 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 |
| 500 – 749 | 2 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 |
| 750 – 999 | 3 | 4 | 2 | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 |
| 1 000 – 1 499 | 4 | 6 | 2 | 2 | 2 | 3 | 1 | 1 |
| 1 500 – 1 999 | 5 | 7 | 2 | 2 | 2 | 3 | 1 | 1 |
| 2 000 – 2 749 | 6 | 8 | 2 | 3 | 3 | 4 | 1 | 1 |
| 2 750 – 3 749 | 7 | 10 | 2 | 3 | 3 | 4 | 1 | 1 |
| 3 750 – 4 749 | 8 | 11 | 3 | 4 | 3 | 6 | 2 | 2 |
| 4 750 – 5 999 | 9 | 13 | 4 | 5 | 4 | 6 | 2 | 2 |
| ≥ 6 000 | 10 | 15 | 5 | 5 | 4 | 7 | 2 | 2 |
| Ak najväčšie koncentrácie prekračujú hornú medzu na hodnotenie | Ak sú najväčšie koncentrácie medzi hornou medzou a dolnou medzou na hodnotenie |
| 1 stanica na každých 20 000 km2 | 1 stanica na každých 40 000 km2 |
| Počet obyvateľov v tisícoch | Aglomerácie mestské a predmestské1) | Ostatné zóny predmestské a vidiecke1) | Vidiecke pozaďové miesta |
| < 250 | 1 | 1 stanica/50 000 km2 ako priemerná hustota vo všetkých zónach v krajine2) |
|
| < 500 | 1 | 2 | |
| < 1 000 | 2 | 2 | |
| < 1 500 | 3 | 3 | |
| < 2 000 | 3 | 4 | |
| < 2 750 | 4 | 5 | |
| < 3 750 | 5 | 6 | |
| > 3 750 | 1 dodatočná stanica na 2 milióny obyvateľov |
1 dodatočná stanica na 2 milióny obyvateľov |
| Znečisťujúca látka | Informačné prahy v µg/m3 | Výstražné prahy v µg/m3 |
| prachové častice PM10 | 1001) | 1501) |
| oxid siričitý | - | 5002) |
| oxid dusičitý | - | 4002) |
| ozón | 1803) | 2404) |
| Aglomerácia | Vymedzenie územia |
| Bratislava | územie hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy |
| Košice | územie mesta Košice |
| Zóna | Vymedzenie územia |
| Bratislavský kraj | územie kraja okrem územia hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy |
| Trnavský kraj | územie kraja |
| Nitriansky kraj | územie kraja |
| Trenčiansky kraj | územie kraja |
| Banskobystrický kraj | územie kraja |
| Žilinský kraj | územie kraja |
| Košický kraj | územie kraja okrem územia mesta Košíc |
| Prešovský kraj | územie kraja |
| Aglomerácia | Vymedzenie územia |
| Bratislava | územie hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy |
| Zóna | Vymedzenie územia |
| Slovensko | územie Slovenskej republiky okrem územia hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy |