Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 13. decembra 2023 č. MF/011685/2023-74, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie MF SR z 8. decembra 2011 č. MF/25918/2011-74, ktorým sa ustanovuje rozsah, spôsob, miesto a termíny ukladania výkazu vybraných údajov z individuálnej účtovnej závierky pre účtovné jednotky, kt. sú poisťovne, pobočky zahr. poisťovne, zaisťovne, pobočky zahr. zaisťovne, Slovenská kancelária poisťovateľov a Eximbanky v znp.
č. MF/011685/2023-74,
ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 8. decembra 2011 č. MF/25918/2011-74, ktorým sa ustanovuje rozsah, spôsob, miesto a termíny ukladania výkazu vybraných údajov z individuálnej účtovnej závierky pre účtovné jednotky, ktorými sú poisťovne, pobočky zahraničnej poisťovne, zaisťovne, pobočky zahraničnej zaisťovne, Slovenská kancelária poisťovateľov a Exportno-importná banka Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov
Ministerstvo financií Slovenskej republiky podľa § 17a ods. 7 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení zákona č. 547/2011 Z. z. ustanovuje:
Čl. I
Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 8. decembra 2011 č. MF/25918/2011-74, ktorým sa ustanovuje rozsah, spôsob, miesto a termíny ukladania výkazu vybraných údajov z individuálnej účtovnej závierky pre účtovné jednotky, ktorými sú poisťovne, pobočky zahraničnej poisťovne, zaisťovne, pobočky zahraničnej zaisťovne, Slovenská kancelária poisťovateľov a Exportno-importná banka Slovenskej republiky (oznámenie č. 557/2011 Z. z.) v znení opatrenia z 30. októbra 2013 č. MF/14275/2013-74 (oznámenie č. 377/2013 Z. z.), opatrenia z 3. decembra 2014 č. MF/21025/2014-74 (oznámenie č. 359/2014 Z. z.), opatrenia zo 16. septembra 2015 č. MF/14725/2015-74 (oznámenie č. 230/2015 Z. z.), opatrenia z 5. decembra 2018 č. MF/16648/2018-74 (oznámenie č. 357/2018 Z. z.) a opatrenia z 9. decembra 2021 č. MF/011078/2021-74 (oznámenie č. 530/2021 Z. z.) sa mení a dopĺňa takto:
1.Poznámka pod čiarou k odkazu 7 znie:
„7) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1606/2002 zo dňa 19. júla 2002 o uplatňovaní medzinárodných účtovných noriem (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 13/zv. 29) v platnom znení. Nariadenie Komisie (EÚ) 2023/1803 z 13. septembra 2023, ktorým sa v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1606/2002 prijímajú určité medzinárodné účtovné štandardy (Ú. v. EÚ L 237, 26.9.2023) v platnom znení.“.
2.V § 2 odsek 2 znie:
„(2) Výkaz vybraných údajov z individuálnej účtovnej závierky podľa prílohy zostavenej poisťovňou, pobočkou poisťovne z iného členského štátu, pobočkou zahraničnej poisťovne, zaisťovňou, pobočkou zaisťovne z iného členského štátu, pobočkou zahraničnej zaisťovne a Slovenskou kanceláriou poisťovateľov ku koncu kalendárneho štvrťroka, sa ukladá v elektronickej podobe do informačného systému Národnej banky Slovenska Štatistický zberový portál Národnej banky Slovenska do 31 dní od ukončenia kalendárneho štvrťroka.“.
„§ 3e Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 31. decembra 2023
(1)Vzor výkazu vybraných údajov uvedený v prílohe v znení účinnom od 31. decembra 2023 sa použije prvýkrát pri ukladaní výkazu vybraných údajov z riadnej individuálnej účtovnej závierky zostavenej za účtovné obdobie končiace 31. decembra 2023.
(2)Ustanovenie § 2 ods. 2 v znení účinnom od 31. decembra 2023 sa použije prvýkrát pri ukladaní výkazu vybraných údajov z individuálnej účtovnej závierky zostavenej za prvý kalendárny štvrťrok 2024.“.
4.Príloha sa nahrádza prílohou k tomuto opatreniu.
Čl. II
Toto opatrenie nadobúda účinnosť 31.decembra 2023.
Ladislav Kamenický, v. r. minister financií Slovenskej republiky Príloha k opatreniu č. MF/011685/2023-74
Príloha k opatreniu č. MF/25918/2011-74 VZOR
VÚ - P 1-04
VÝKAZ VYBRANÝCH ÚDAJOV
z individuálnej účtovnej závierky podľa § 17a zákona
zostavenej
zostavenej k ........................................ 20..
v
celých eurách
tisícoch eur
miliónoch eur*)
mesiac
rok
mesiac
rok
Za účtovné obdobie od
do
mesiac
rok
mesiac
rok
Za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie od
Dátum vzniku účtovnej jednotky
účtovná závierka:*)
riadna
zostavená
mimoriadna
schválená
-priebežná
IČO
DIČ
Kód SK NACE
LEI
Názov účtovnej jednotky
Sídlo účtovnej jednotky Ulica a číslo
PSČ
Názov obce
Telefónne číslo
E-mailová adresa
Zostavený dňa:
Podpisový záznam štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu účtovnej jednotky:
MF SR 2023
*) Vyznačuje sa krížikom . X
VÚ - P 1-04 IČO
| Balance Sheet / Statement of financial position | Časť I. Vybrané údaje z aktív a pasív a) vybrané údaje z aktív a pasív za bežné účtovné obdobie | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| označenie z dôvodu | Line | Oprávky a opravné položky | Stav netto | ||||||
| č. r. | kontrolných súčtov | EN | SK | Stav brutto | Spolu | ŽP | NP | ||
| Spolu ŽP | z toho: VFA | ||||||||
| a | b | ||||||||
| 1 Cash and cash equivalents | 2 Peňažné prostriedky a peňažné ekvivalenty | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | ||
| 1 | 1 A.A. | ||||||||
| 3 | 3 A.B.1. | Investments at FVTPL | Finančné nástroje oceňované reálnou hodnotou cez výsledok hospodárenia (FVTPL) | ||||||
| 4 | Investments at FVOCI | Finančné nástroje oceňované reálnou hodnotou cez ostatné súčasti komplexného výsledku (FVOCI) | |||||||
| 5 | 4 A.B.2. 5 A.B.3. | Investments at AC | Finančné nástroje oceňované amortizovanou hodnotou (AC) | ||||||
| 6 | 6 A.B.4. | Investments in affiliated and associated enterprises and joint ventures | Podiely v prepojených podnikoch vrátane účastí | ||||||
| 7 | 7 A.C. | Insurance contracts that are assets | Hodnota poistných zmlúv ako aktívum | ||||||
| 8 | 8 A.C.1. | Assets for remaining coverage | Hodnota poistných zmlúv na zostávajúce krytie | ||||||
| 9 | 9 A.C.1.1. | PV FCF | Súčasná hodnota budúcich peňažných tokov | ||||||
| 10 | 10 A.C.1.2. | CSM | Servisná marža | ||||||
Investments
Investície 2 A.B.
| 11 | 11 A.C.1.3. | RA | Riziková prirážka na nefinančné riziká |
|---|---|---|---|
| 12 | 12 A.C.1.4. | Insurance contract assets measured under PAA | Hodnota poistných zmlúv ocenených podľa PAA modelu |
| 13 | 13 A.C.2. | Asset for Incurred Claims AIC | Hodnota poistných zmlúv na vzniknuté poistné udalosti |
| 14 | 14 A.C.2.1. | PV FCF | Súčasná hodnota budúcich peňažných tokov |
| 15 | 15 A.C.2.2. | RA | Riziková prirážka na nefinančné riziká |
| 16 | 16 A.C.3. | Prepaid or not allocated acquisition costs | Predplatené alebo nealokované obstarávacie náklady na poistné zmluvy |
| 17 | 17 A.D. | Reinsurance contracts that are assets Pasívne zaistenie ako aktívum | Pasívne zaistenie ako aktívum |
| 18 | 18 A.E. | Receivables (other than from insurance and reinsurance) | Pohľadávky (iné ako z poistenia a zaistenia) |
| 19 | 19 A.F. | Property and equipment | Hmotný majetok |
| 20 | 20 A.G. | Intangible assets | Nehmotné aktíva |
| 21 | 21 A.G.1. | Goodwill | Goodwill |
| 22 | 22 A.G.2. | Software | Softvér |
| 23 | 23 A.G.3. | Other intangible assets | Ostatné nehmotné aktíva |
| 24 | 24 A.H. | Tax receivables | Daňové pohľadávky |
| 25 | 25 A.H.1. | Current tax asset | Splatná daň z príjmov - pohľadávka |
| 26 | 26 A.H.2. | Deferred tax assets | Odložené daňové pohľadávky |
| 27 | 27 A.I. | Accrual accounts (active) | Účty časového rozlíšenia (aktívne) |
| 28 | 28 A.J. | Other assets | Ostatné aktíva, inde neuvedené |
| 29 | TOTAL ASSETS | AKTÍVA SPOLU | |
| 30 | 30 P.A. | Financial liabilities | Finančné záväzky |
| 31 | 31 P.A.1. | Investment contract liabilities | Záväzky z investičných zmlúv |
| 32 | 32 P.A.2. | Loans received | Prijaté úvery a pôžičky |
| 33 | 33 P.B. | Insurance contracts liabilities | Hodnota poistných zmlúv ako záväzok |
|---|---|---|---|
| 34 | 34 P.B.1. | Liability for remaining coverage | Hodnota poistných zmlúv na zostávajúce krytie |
| 35 | 35 P.B.1.1. | PV FCF | Súčasná hodnota budúcich peňažných tokov |
| 36 | 36 P.B.1.2. | CSM | Servisná marža |
| 37 | 37 P.B.1.3. | RA | Riziková prirážka na nefinančné riziká |
| 38 | 38 P.B.1.4. | Insurance contract liabilities measured under PAA | Hodnota poistných zmlúv ocenených podľa PAA modelu |
| 39 | 39 P.B.2. | Liability for incurred claims | Záväzky zo vzniknutých poistných udalostí |
| 40 | 40 P.B.2.1. | LIC FCF | Súčasná hodnota budúcich peňažných tokov |
| 41 | 41 P.B.2.2. | LIC RA | Riziková prirážka na nefinančné riziká |
| 42 | 42 P.C. | Reinsurance contracts that are liabilities | Záväzky z pasívneho zaistenia |
| 43 | 43 P.D. | Liabilities (other than from insurance and reinsurance) | Záväzky (iné ako z poistenia a zaistenia) |
| 44 | 44 P.E. | Short - term employee benefits | Krátkodobé zamestnanecké požitky |
| 45 | 45 P.F. | Reserves (other than from insurance and reinsurance) | Rezervy (iné ako z poistenia a zaistenia) |
| 46 | 46 P.G | Subordinated liabilities | Podriadené záväzky |
| 47 | 47 P.H | Tax payables | Daňové záväzky |
| 48 | 48 P.H.1. | Current tax liability | Splatná daň z príjmov - záväzok |
| 49 | 49 P.H.2. | Deferred income tax liabilities | Odložené daňové záväzky |
| 50 | 50 P.I. | Accrual accounts (passive) | Účty časového rozlíšenia (pasívne) |
| 51 | 51 P.J. | Other liabilities | Ostatné pasíva, inde neuvedené |
| 52 | TOTAL LIABILITIES | ZÁVÄZKY SPOLU | |
| 53 | 53 P.K. | Issued capital | Základné imanie |
| 54 | 54 P.K.1. | of which: paid-up subscribed capital | z toho: upísané základné imanie splatené |
| 55 | 55 P.L. | Own shares | Vlastné akcie |
| 56 | 56 P.M. | Share premium | Emisné ážio |
| 57 | 57 P.N. | Capital reserve | Rezervné fondy a fondy tvorené zo zisku |
| 58 | 58 P.O. | Other capital funds | Ostatné kapitálové fondy |
| 59 | 59 P.P. | Valuation differences, of which: | Oceňovacie rozdiely, z toho: |
| 60 | 60 P.P.1. | Foreign currency translation adjustments | Foreign currency translation adjustments Úpravy vyplývajúce z prepočtu cudzích mien |
| 61 | 61 P.P.2. | Unrealized gains and losses (OCI) | Oceňovacie rozdiely z ocenenia finančných nástrojov cez OCI |
| 62 | 62 P.P.3. | (Re)insurance assets and liabilities / (Re)insurance finance reserve | Oceňovacie rozdiely z poistných zmlúv a zaistných zmlúv cez OCI |
| 63 | 63 P.P.4. | Expected credit loss (ECL) | Očakávané kreditné straty |
| 64 | 64 P.Q. | Profit or loss from previous periods | Výsledok hospodárenia minulých rokov |
| 65 | 65 P.R. | Profit or loss for the current period | Výsledok hospodárenia bežného obdobia |
| 66 | TOTAL EQUITY | VLASTNÉ IMANIE SPOLU | |
| 67 | TOTAL EQUITY AND LIABILITIES | PASÍVA SPOLU |
VÚ - P 1-04 IČO
| Balance Sheet / Statement of financial position Line | Časť I. Vybrané údaje z aktív a pasív b) vybrané údaje z aktív a pasív za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| označenie z dôvodu | Stav | Oprávky a opravné položky | Stav | ||||||
| č. r. | kontrolných súčtov | EN | SK | brutto | Spolu | ŽP | NP | ||
| Spolu | z toho: VFA | ||||||||
| a | b | 1 | ŽP | ||||||
| 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | |||
| 1 | 1 A.A. | Cash and cash equivalents | Peňažné prostriedky a peňažné ekvivalenty | ||||||
| 2 | 2 A.B. | Investments | Investície | ||||||
| 3 | 3 A.B.1. | Investments at FVTPL | Finančné nástroje oceňované reálnou hodnotou cez výsledok hospodárenia (FVTPL) | ||||||
| 4 | 4 A.B.2. | Investments at FVOCI | Finančné nástroje oceňované reálnou hodnotou cez ostatné súčasti komplexného výsledku (FVOCI) | ||||||
| 5 | 5 A.B.3. | Investments at AC | Finančné nástroje oceňované amortizovanou hodnotou (AC) | ||||||
| 6 | 6 A.B.4. | Investments in affiliated and associated enterprises and joint ventures | Podiely v prepojených podnikoch vrátane účastí | ||||||
| 7 | 7 A.C. | Insurance contracts that are assets | Hodnota poistných zmlúv ako aktívum | ||||||
| 8 | 8 A.C.1. | Assets for remaining coverage | Hodnota poistných zmlúv na zostávajúce krytie | ||||||
| 9 | 9 A.C.1.1. | PV FCF | Súčasná hodnota budúcich peňažných tokov | ||||||
| 10 | 10 A.C.1.2. | CSM | Servisná marža | ||||||
Stav netto 16 3.
| 11 | 11 A.C.1.3. | RA | Riziková prirážka na nefinančné riziká |
|---|---|---|---|
| 12 | 12 A.C.1.4. | Insurance contract assets measured under PAA | Hodnota poistných zmlúv ocenených podľa PAA modelu |
| 13 | 13 A.C.2. | Asset for Incurred Claims AIC | Hodnota poistných zmlúv na vzniknuté poistné udalosti |
| 14 | 14 A.C.2.1. | PV FCF | Súčasná hodnota budúcich peňažných tokov |
| 15 | 15 A.C.2.2. | RA | Riziková prirážka na nefinančné riziká |
| 16 | 16 A.C.3. | Prepaid or not allocated acquisition costs | Predplatené alebo nealokované obstarávacie náklady na poistné zmluvy |
| 17 | 17 A.D. | Reinsurance contracts that are assets Pasívne zaistenie ako aktívum | Pasívne zaistenie ako aktívum |
| 18 | 18 A.E. | Receivables (other than from insurance and reinsurance) | Pohľadávky (iné ako z poistenia a zaistenia) |
| 19 | 19 A.F. | Property and equipment | Hmotný majetok |
| 20 | 20 A.G. | Intangible assets | Nehmotné aktíva |
| 21 | 21 A.G.1. | Goodwill | Goodwill |
| 22 | 22 A.G.2. | Software | Softvér |
| 23 | 23 A.G.3. | Other intangible assets | Ostatné nehmotné aktíva |
| 24 | 24 A.H. | Tax receivables | Daňové pohľadávky |
| 25 | 25 A.H.1. | Current tax asset | Splatná daň z príjmov - pohľadávka |
| 26 | 26 A.H.2. | Deferred tax assets | Odložené daňové pohľadávky |
| 27 | 27 A.I. | Accrual accounts (active) | Účty časového rozlíšenia (aktívne) |
| 28 | 28 A.J. | Other assets | Ostatné aktíva, inde neuvedené |
| 29 | TOTAL ASSETS | AKTÍVA SPOLU | |
| 30 | 30 P.A. | Financial liabilities | Finančné záväzky |
| 31 | 31 P.A.1. | Investment contract liabilities | Záväzky z investičných zmlúv |
| 32 | 32 P.A.2. | Loans received | Prijaté úvery a pôžičky |
| 33 | 33 P.B. | Insurance contracts liabilities | Hodnota poistných zmlúv ako záväzok |
|---|---|---|---|
| 34 | 34 P.B.1. | Liability for remaining coverage | Hodnota poistných zmlúv na zostávajúce krytie |
| 35 | 35 P.B.1.1. | PV FCF | Súčasná hodnota budúcich peňažných tokov |
| 36 | 36 P.B.1.2. | CSM | Servisná marža |
| 37 | 37 P.B.1.3. | RA | Riziková prirážka na nefinančné riziká |
| 38 | 38 P.B.1.4. | Insurance contract liabilities measured under PAA | Hodnota poistných zmlúv ocenených podľa PAA modelu |
| 39 | 39 P.B.2. | Liability for incurred claims | Záväzky zo vzniknutých poistných udalostí |
| 40 | 40 P.B.2.1. | LIC FCF | Súčasná hodnota budúcich peňažných tokov |
| 41 | 41 P.B.2.2. | LIC RA | Riziková prirážka na nefinančné riziká |
| 42 | 42 P.C. | Reinsurance contracts that are liabilities | Záväzky z pasívneho zaistenia |
| 43 | 43 P.D. | Liabilities (other than from insurance and reinsurance) | Záväzky (iné ako z poistenia a zaistenia) |
| 44 | 44 P.E. | Short - term employee benefits | Krátkodobé zamestnanecké požitky |
| 45 | 45 P.F. | Reserves (other than from insurance and reinsurance) | Rezervy (iné ako z poistenia a zaistenia) |
| 46 | 46 P.G | Subordinated liabilities | Podriadené záväzky |
| 47 | 47 P.H | Tax payables | Daňové záväzky |
| 48 | 48 P.H.1. | Current tax liability | Splatná daň z príjmov - záväzok |
| 49 | 49 P.H.2. | Deferred income tax liabilities | Odložené daňové záväzky |
| 50 | 50 P.I. | Accrual accounts (passive) | Účty časového rozlíšenia (pasívne) |
| 51 | 51 P.J. | Other liabilities | Ostatné pasíva, inde neuvedené |
| 52 | TOTAL LIABILITIES | ZÁVÄZKY SPOLU | |
| 53 | 53 P.K. | Issued capital | Základné imanie |
| 54 | 54 P.K.1. | of which: paid-up subscribed capital | z toho: upísané základné imanie splatené |
| 55 | 55 P.L. | Own shares | Vlastné akcie |
| 56 | 56 P.M. | Share premium | Emisné ážio |
| 57 | 57 P.N. | Capital reserve | Rezervné fondy a fondy tvorené zo zisku |
| 58 | 58 P.O. | Other capital funds | Ostatné kapitálové fondy |
| 59 | 59 P.P. | Valuation differences, of which: | Oceňovacie rozdiely, z toho: |
| 60 | 60 P.P.1. | Foreign currency translation adjustments | Foreign currency translation adjustments Úpravy vyplývajúce z prepočtu cudzích mien |
| 61 | 61 P.P.2. | Unrealized gains and losses (OCI) | Oceňovacie rozdiely z ocenenia finančných nástrojov cez OCI |
| 62 | 62 P.P.3. | (Re)insurance assets and liabilities / (Re)insurance finance reserve | Oceňovacie rozdiely z poistných zmlúv a zaistných zmlúv cez OCI |
| 63 | 63 P.P.4. | Expected credit loss (ECL) | Očakávané kreditné straty |
| 64 | 64 P.Q. | Profit or loss from previous periods | Výsledok hospodárenia minulých rokov |
| 65 | 65 P.R. | Profit or loss for the current period | Výsledok hospodárenia bežného obdobia |
| 66 | TOTAL EQUITY | VLASTNÉ IMANIE SPOLU | |
| 67 | TOTAL EQUITY AND LIABILITIES | PASÍVA SPOLU |
VÚ - P 1-04 IČO
| P&L / Statement of financial performance Line | Časť II. Vybrané údaje z nákladov a výnosov a) vybrané údaje z nákladov a výnosov za bežné účtovné obdobie | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| č. r. | označ enie z dôvod | Spolu | Životné | Životné poistenie | Neživotné poistenie | ||||||||
| u kontrol ných súčtov | EN | SK | Spolu ŽP | GMM | VFA | PAA | Spolu NP GMM | GMM | PAA | ||||
| a | b | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | ||
| 1 | 1 1. | Insurance Revenue | Výnosy z poistných služieb | ||||||||||
| 2 | 2 1.1. | Expected claims and other expenses | Očakávané poistné plnenia a náklady na poistné zmluvy | ||||||||||
| 3 | 3 1.2. | Recovery of acquisition cash flows | Očakávané obstarávacie náklady | ||||||||||
| 4 | 4 1.3. | Release of contractual service margin | Rozpustenie servisnej marže | ||||||||||
| 5 | 5 1.4. | Change of RA | Zmena v rizikovej prirážke na nefinančné riziká | ||||||||||
| 6 | 6 1.5. | Premium experience adjustment | Úprava poistného na základe skutočnosti | ||||||||||
| 7 | 7 1.6. | Premium release PAA | Rozpustenie poistného PAA | ||||||||||
| 8 | 8 2. | Insurance service expenses | Náklady na poistné služby | ||||||||||
| 9 | 9 2.1. | Incurred claims and other insurance service expenses | Vzniknuté poistné plnenia a ostatné náklady na poistné služby | ||||||||||
| 10 | 10 2.1.1. | Incurred claims | Vzniknuté poistné plnenia | ||||||||||
| 11 | 11 2.1.2. | Directly and indirectly attributable expenses | Skutočné priamo a nepriamo priraditeľné náklady na poistné služby |
| 12 | 12 2.1.3. | Adjustment of investment component | Úprava o investičný komponent |
| 13 | 13 2.2. | Insurance acquisition cash flow amortization | Amortizácia obstarávacích nákladov |
| 14 | 14 2.3. | Changes in liability for incurred claims | Zmena hodnoty poistných zmlúv na vzniknuté poistné udalosti |
| 15 | 15 2.4. | Losses on onerous groups of contracts and reversals of such losses | Straty na nevýhodných poistných zmluvách a ich zmeny |
| 16 | 3. | Income or expenses from reinsurance contracts held | Výnosy/náklady z pasívneho zaistenia |
| 17 | 17 3.1. | Expected claims and other expenses recovery | Očakávaný podiel zaisťovateľa na poistných plneniach a ostatných nákladoch zo zaistenia |
| 18 | 18 3.2. | Change of RA | Zmena v rizikovej prirážke na nefinančné riziká |
| 19 | 19 3.3. | Release of contractual service margin | Rozpustenie servisnej marže |
| 20 | 20 3.4. | Reinsurance expenses - contracts measured under the PAA | Náklady na zaistenie pre zaistné zmluvy ocenené PAA modelom |
| 21 | 21 3.5. | Ceded premium experience adjustment | Úprava postúpeného poistného o skutočnosť |
| 22 | 22 3.6. | Claims recovered and other incurred attributable expenses | Podiel zaisťovateľa na nákladoch na poistné plnenia a ostatných priraditeľných nákladoch |
| 23 | 23 3.7. | Changes that relate to past service - adjustments to incurred claims | Podiel zaisťovateľa na zmene hodnoty poistných zmlúv na vzniknuté poistné udalosti |
| 24 | 24 3.8. | Loss recoveries and reversals of recoveries | Podiel zaisťovateľa na stratovom komponente a jeho zmeny |
| 25 | 25 3.9. | Effect of changes in the risk of reinsurers non- performance | Zmena v riziku neplnenia zaisťovateľa |
| 26 | 4. | Other (insurance service result) | Ostatné (v rámci výsledku za poistné služby) |
| 27 | Insurance service result (1) + (2) + (3) + (4) | Výsledok za poistné služby | |
| 28 | 5. | Net investment result | Čistý investičný výsledok |
| 29 | 29 5.1. | Interest revenue from financial assets not measured at FVTPL (AC, OCI) | Čistý úrokový výnos z finančných aktív oceňovaných inak ako cez výsledok hospodárenia (AC, OCI) |
| 30 | 30 5.2. | Net gains on FVTPL investments | Čistý výnos z finančných aktív oceňovaných cez výsledok hospodárenia (FVTPL) |
| 31 | 31 5.3. | Net credit impairment losses | Čisté straty z trvalého zníženia hodnoty |
| 32 | 32 5.4. | Net gains on investment in debt securities measured at FVOCI | Čistý výnos z dlhových CP oceňovaných FVOCI (pri predaji) |
| 33 | 33 5.5. | Net gains from the derecognition of financial assets measured at AC | Čistý výnos z ukončenia vykazovania finančných aktív oceňovaných amortizovanou hodnotou (AC) |
| 34 | 34 5.6. | Net change in investment contract liabilities | Čistá zmena záväzkov z investičných zmlúv |
| 35 | 35 5.7. | Net gains from fair value adjustments to investment properties | Čistý výnos z precenenia investičného majetku |
| 36 | 36 5.8. | Expected credit loss allowance (OCI, AC) | Opravná položka k očakávaným kreditným stratám |
| 37 | 6. | Net insurance finance result (IFIE) | Čistý finančný výsledok z poistenia |
264.
376.
| 38 | 38 6.1. | Insurance finance income or expenses from insurance contracts issued | Finančné výnosy alebo finančné náklady z poistných zmlúv |
|---|---|---|---|
| 39 | 39 6.1.1. | Accretion of interest and the effect of changes in interest rates | Úrokový prírastok a efekt zmeny diskontnej sadzby |
| 40 | 40 6.1.2. | The Effect of financial risk and changes in financial risk including FX differences | Finančné riziká a dopad zmien finančných rizík vrátane kurzových rozdielov |
| 41 | 41 6.1.3. | Changes in the fair value of underlying assets of contracts measured under VFA (VFA mirroring) | Zmena záväzku pre poistné zmluvy ocenené VFA modelom v dôsledku zmeny v reálnej hodnote podkladových aktív |
| 42 | 42 6.2. | Insurance finance income or expenses from reinsurance contracts held | Finančné výnosy alebo finančné náklady zo zaistných zmlúv |
| 43 | 43 6.2.1. | Accretion of interest and the effect of changes in interest rates | Úrokový prírastok a efekt zmeny diskontnej sadzby |
| 44 | 44 6.2.2. | The Effect of financial risk and changes in financial risk including FX differences | Finančné riziká a dopad zmien finančných rizík vrátane kurzových rozdielov |
| 45 | 7. | Other (finance result) | Ostatné (v rámci finančného výsledku) |
| 46 | Finance result (5) + (6) + (7) Finančný výsledok | Finančný výsledok | |
| 47 | 8. | Other income | Ostatné výnosy |
| 48 | 9. | Other expenses | Ostatné náklady |
| 49 | 49 10. | Income before income taxes | Výsledok hospodárenia pred zdanením |
| 50 | 50 11. | Taxes | Dane |
| 51 | 51 12. | Net income | Výsledok hospodárenia po zdanení |
VÚ - P 1-04 IČO
| P&L / Statement of financial performance Line | Časť II. Vybrané údaje z nákladov a výnosov b) vybrané údaje z nákladov a výnosov za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| č. r. | označ enie z dôvod | Spolu | Životné | Životné poistenie | Neživotné poistenie | ||||||||
| u kontrol ných súčtov | EN | SK | Spolu ŽP | GMM | VFA | PAA | Spolu NP GMM | GMM | PAA | ||||
| a | b | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | ||
| 1 | 1 1. | Insurance Revenue | Výnosy z poistných služieb | ||||||||||
| 2 | 2 1.1. | Expected claims and other expenses | Očakávané poistné plnenia a náklady na poistné zmluvy | ||||||||||
| 3 | 3 1.2. | Recovery of acquisition cash flows | Očakávané obstarávacie náklady | ||||||||||
| 4 | 4 1.3. | Release of contractual service margin | Rozpustenie servisnej marže | ||||||||||
| 5 | 5 1.4. | Change of RA | Zmena v rizikovej prirážke na nefinančné riziká | ||||||||||
| 6 | 6 1.5. | Premium experience adjustment | Úprava poistného na základe skutočnosti | ||||||||||
| 7 | 7 1.6. | Premium release PAA | Rozpustenie poistného PAA | ||||||||||
| 8 | 8 2. | Insurance service expenses | Náklady na poistné služby | ||||||||||
| 9 | 9 2.1. | Incurred claims and other insurance service expenses | Vzniknuté poistné plnenia a ostatné náklady na poistné služby | ||||||||||
| 10 | 10 2.1.1. | Incurred claims | Vzniknuté poistné plnenia | ||||||||||
| 11 | 11 2.1.2. | Directly and indirectly attributable expenses | Skutočné priamo a nepriamo priraditeľné náklady na poistné služby |
| 12 | 12 2.1.3. | Adjustment of investment component | Úprava o investičný komponent |
| 13 | 13 2.2. | Insurance acquisition cash flow amortization | Amortizácia obstarávacích nákladov |
| 14 | 14 2.3. | Changes in liability for incurred claims | Zmena hodnoty poistných zmlúv na vzniknuté poistné udalosti |
| 15 | 15 2.4. | Losses on onerous groups of contracts and reversals of such losses | Straty na nevýhodných poistných zmluvách a ich zmeny |
| 16 | 3. | Income or expenses from reinsurance contracts held | Výnosy/náklady z pasívneho zaistenia |
| 17 | 17 3.1. | Expected claims and other expenses recovery | Očakávaný podiel zaisťovateľa na poistných plneniach a ostatných nákladoch zo zaistenia |
| 18 | 18 3.2. | Change of RA | Zmena v rizikovej prirážke na nefinančné riziká |
| 19 | 19 3.3. | Release of contractual service margin | Rozpustenie servisnej marže |
| 20 | 20 3.4. | Reinsurance expenses - contracts measured under the PAA | Náklady na zaistenie pre zaistné zmluvy ocenené PAA modelom |
| 21 | 21 3.5. | Ceded premium experience adjustment | Úprava postúpeného poistného o skutočnosť |
| 22 | 22 3.6. | Claims recovered and other incurred attributable expenses | Podiel zaisťovateľa na nákladoch na poistné plnenia a ostatných priraditeľných nákladoch |
| 23 | 23 3.7. | Changes that relate to past service - adjustments to incurred claims | Podiel zaisťovateľa na zmene hodnoty poistných zmlúv na vzniknuté poistné udalosti |
| 24 | 24 3.8. | Loss recoveries and reversals of recoveries | Podiel zaisťovateľa na stratovom komponente a jeho zmeny |
| 25 | 25 3.9. | Effect of changes in the risk of reinsurers non- performance | Zmena v riziku neplnenia zaisťovateľa |
| 26 | 4. | Other (insurance service result) | Ostatné (v rámci výsledku za poistné služby) |
| 27 | Insurance service result (1) + (2) + (3) + (4) | Výsledok za poistné služby | |
| 28 | 5. | Net investment result | Čistý investičný výsledok |
| 29 | 29 5.1. | Interest revenue from financial assets not measured at FVTPL (AC, OCI) | Čistý úrokový výnos z finančných aktív oceňovaných inak ako cez výsledok hospodárenia (AC, OCI) |
| 30 | 30 5.2. | Net gains on FVTPL investments | Čistý výnos z finančných aktív oceňovaných cez výsledok hospodárenia (FVTPL) |
| 31 | 31 5.3. | Net credit impairment losses | Čisté straty z trvalého zníženia hodnoty |
| 32 | 32 5.4. | Net gains on investment in debt securities measured at FVOCI | Čistý výnos z dlhových CP oceňovaných FVOCI (pri predaji) |
| 33 | 33 5.5. | Net gains from the derecognition of financial assets measured at AC | Čistý výnos z ukončenia vykazovania finančných aktív oceňovaných amortizovanou hodnotou (AC) |
| 34 | 34 5.6. | Net change in investment contract liabilities | Čistá zmena záväzkov z investičných zmlúv |
| 35 | 35 5.7. | Net gains from fair value adjustments to investment properties | Čistý výnos z precenenia investičného majetku |
| 36 | 36 5.8. | Expected credit loss allowance (OCI, AC) | Opravná položka k očakávaným kreditným stratám |
| 37 | 6. | Net insurance finance result (IFIE) | Čistý finančný výsledok z poistenia |
163.
264.
376.
| 38 | 38 6.1. | Insurance finance income or expenses from insurance contracts issued | Finančné výnosy alebo finančné náklady z poistných zmlúv |
|---|---|---|---|
| 39 | 39 6.1.1. | Accretion of interest and the effect of changes in interest rates | Úrokový prírastok a efekt zmeny diskontnej sadzby |
| 40 | 40 6.1.2. | The Effect of financial risk and changes in financial risk including FX differences | Finančné riziká a dopad zmien finančných rizík vrátane kurzových rozdielov |
| 41 | 41 6.1.3. | Changes in the fair value of underlying assets of contracts measured under VFA (VFA mirroring) | Zmena záväzku pre poistné zmluvy ocenené VFA modelom v dôsledku zmeny v reálnej hodnote podkladových aktív |
| 42 | 42 6.2. | Insurance finance income or expenses from reinsurance contracts held | Finančné výnosy alebo finančné náklady zo zaistných zmlúv |
| 43 | 43 6.2.1. | Accretion of interest and the effect of changes in interest rates | Úrokový prírastok a efekt zmeny diskontnej sadzby |
| 44 | 44 6.2.2. | The Effect of financial risk and changes in financial risk including FX differences | Finančné riziká a dopad zmien finančných rizík vrátane kurzových rozdielov |
| 45 | 7. | Other (finance result) | Ostatné (v rámci finančného výsledku) |
| 46 | Finance result (5) + (6) + (7) Finančný výsledok | Finančný výsledok | |
| 47 | 8. | Other income | Ostatné výnosy |
| 48 | 9. | Other expenses | Ostatné náklady |
| 49 | 49 10. | Income before income taxes | Výsledok hospodárenia pred zdanením |
| 50 | 50 11. | Taxes | Dane |
| 51 | 51 12. | Net income | Výsledok hospodárenia po zdanení |
VÚ - P 1-04 IČO
Časť III. Vybrané údaje o zamestnancoch
| Názov položky | Bežné účtovné obdobie | Bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie |
|---|---|---|
| a | 1 | 2 |
| Priemerný prepočítaný stav zamestnancov | ||
| Evidenčný počet zamestnancov |
VÚ - P 1-04 IČO
Časť IV. Údaje k vybraným daniam, poplatkom a odvodom
| Dane, poplatky a odvody | Hodnota |
|---|---|
| a | 1 |
| Splatná daň z príjmov | |
| Odložená daň z príjmov | |
| Osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach | |
| Odvod časti poistného pri PZP | |
| Daň z poistenia | |
| Miestne dane a miestne poplatky za komunálne odpady a drobné stavebné odpady | |
| Daň z motorových vozidiel |
Vysvetlivky:
1.Identifikačné číslo organizácie (IČO) sa vyplňuje podľa registra právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci.
2.Daňové identifikačné číslo (DIČ) sa vyplňuje, ak ho má účtovná jednotka pridelené.
3.Identifikátor právnickej osoby (LEI) sa vyplňuje, ak ho má účtovná jednotka pridelený.
4.Kód SK NACE sa vyplňuje podľa registra právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci v súlade so štatistickým kódom hlavnej ekonomickej činnosti prideleným podľa vyhlášky Štatistického úradu Slovenskej republiky č. 306/2007 Z. z., ktorou sa vydáva Štatistická klasifikácia ekonomických činností.
5.Údaje, ktorými sú telefónne číslo a e-mailová adresa, sú dobrovoľne vypĺňanými údajmi.
6.Údaje vo výkaze vybraných údajov sa uvádzajú v eurách a v rovnakej mernej jednotke ako je použitá v individuálnej účtovnej závierke zostavenej podľa § 17a zákona. Ak funkčnou menou individuálnej účtovnej závierky zostavenej podľa § 17a zákona nie je mena euro, prepočítajú sa na účely uvádzania údajov vo výkaze vybraných údajov údaje v cudzej mene na euro referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
7.Údaje vo výkaze vybraných údajov za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie sa uvádzajú ku dňu, ku ktorému sa zostavuje riadna individuálna účtovná závierka, a ak v bežnom účtovnom období nastala zmena v použitých účtovných metódach.
8.V riadkoch, pre ktoré nemá účtovná jednotka obsahovú náplň, sa údaj nevypĺňa.
9.V časti I. písm. a) a b) a v časti II. písm. a) a b) sa polia označené šedou farbou nevykazujú.
10.V časti I. písm. a) a b) sa hodnota vykazovaná v stĺpci 5 „Stav netto Spolu“ rovná rozdielu hodnoty vykazovanej v stĺpci 3 „Stav brutto“ a hodnoty vykazovanej v stĺpci 4 „Oprávky a opravné položky“. Hodnota vykazovaná v stĺpci 5 „Stav netto Spolu“ sa rovná súčtu hodnoty vykazovanej v stĺpci 6 „Stav netto Spolu ŽP“ a hodnoty vykazovanej v stĺpci 8 „Stav netto NP“. Hodnota vykazovaná v stĺpci 7 „z toho: VFA“ vyjadruje netto hodnotu životného poistenia oceneného VFA modelom. Hodnoty vykazované v stĺpci 4 „Oprávky a opravné položky“ sa vykazujú so znamienkom (+), zároveň sa tu vykazuje aj ECL podľa IFRS 9. Aktívne zaistenie sa vykazuje v rámci priamej poisťovacej činnosti.
11.V časti I. písm. a) a b) riadku 10 a riadku 36 sa vykazuje hodnota servisnej marže, ktorou sa rozumie zmluvná servisná marža podľa odseku 38 medzinárodného štandardu finančného vykazovania IFRS 17.
12.V časti I. písm. a) a b) riadku 19 sa vykazujú aj nehnuteľnosti, ktoré nie sú vykazované ako investície v riadkoch 2 až r. 5.
13.V časti I. písm. a) a b) riadku 27 sa vykazujú príjmy budúcich období a náklady budúcich období.
14.V časti I. písm. a) a b) riadku 28 a riadku 51 sa vykazujú zdroje poskytnuté pobočke poisťovne z iného členského štátu alebo pobočke zaisťovne z iného členského štátu.
15.V časti I. písm. a) a b) riadku 29 sa vykazuje súčet hodnoty vykázanej v riadkoch 1, r. 2, r. 7, r. 17, r. 18, r. 19, r. 20, r.24, r. 27 a r. 28.
16.V časti I. písm. a) a b) riadku 31 sa vykazujú údaje zo zmlúv, ktoré nespĺňajú kritériá podľa IFRS 17.
17.V časti I. písm. a) a b) riadku 50 sa vykazujú výdavky budúcich období a výnosy budúcich období.
18.V časti I. písm. a) a b) riadku 52 sa vykazuje súčet hodnoty vykázanej v riadkoch 30, r. 33, r. 42, r. 43, r. 44, r. 45, r. 46, r. 47, r. 50 a r. 51.
19.V časti I. písm. a) a b) riadku 59 by vykazovaná hodnota nemala byť nižšia ako súčet riadkov 60 až r. 63.
20.V časti I. písm. a) a b) riadku 66 sa vykazuje súčet hodnoty vykázanej v riadkoch 53, r. 55, r. 56, r. 57, r. 58, r. 59, r. 64 a r. 65.
21.V časti I. písm. a) a b) riadku 67 sa vykazuje súčet hodnoty vykázanej v riadku 52 a v riadku 66.
22.V časti II. písm. a) a b) sa hodnota vykazovaná v stĺpci 3 „Spolu“ rovná súčtu hodnoty vykazovanej v stĺpci 4 „Spolu ŽP“ a hodnoty vykazovanej v stĺpci 8 „Spolu NP“. Hodnota vykazovaná v stĺpci 4 „Spolu ŽP“ sa rovná súčtu hodnoty vykazovanej stĺpci 5 „GMM“ životného poistenia, hodnoty vykazovanej v stĺpci 6 „VFA“ a hodnoty vykazovanej v stĺpci 7 „PAA“ životného poistenia. Hodnota vykazovaná v stĺpci 8 „Spolu NP“ sa rovná súčtu hodnoty vykazovanej v stĺpci 9 „GMM“ neživotného poistenia a hodnoty vykazovanej v stĺpci 10 „PAA“ neživotného poistenia. Aktívne zaistenie sa vykazuje v rámci priamej poisťovacej činnosti.
23.V časti II. písm. a) a b) sa všetky položky zvyšujúce hospodársky výsledok vykazujú so znamienkom (+) a všetky položky znižujúce hospodársky výsledok sa vykazujú so znamienkom (-).
24.V časti II. písm. a) a b) riadku 2 a riadku 9 sa vykazuje hodnota znížená o hodnotu investičného komponentu.
25.V časti II. písm. a) a b) riadku 9 sa hodnota vykazuje ako súčet hodnoty vykázanej v riadkoch 10, r. 11. a r. 12.
26.V časti II. písm. a) a b) riadku 11 sa vykazujú skutočné priamo aj nepriamo priraditeľné náklady, ktoré vstupujú do výsledku za poistné služby. Náklady, ktoré nemožno priradiť na portfólio poistných zmlúv sa vykazujú v riadku 48, a nevstupujú do výsledku za poistné služby.
27.V časti II. písm. a) a b) riadku 27 sa hodnota vykazuje ako súčet hodnoty vykázanej v riadkoch 1, r. 8, r. 16 a r. 26.
28.V časti II. písm. a) a b) riadku 30 v stĺpci „VFA“ sa vykazuje zmena v reálnej hodnote podkladových aktív kryjúcich zmluvy oceňované VFA modelom.
29.V časti II. písm. a) a b) riadku 39 sa vykazuje efekt diskontovania na hodnotu poistných zmlúv podľa jednotlivých oceňovacích modelov (PVCF, CSM, RA).
30.V časti II. písm. a) a b) riadku 41 sa vykazuje zmena záväzku pre poistné zmluvy ocenené VFA modelom vyplývajúca výhradne zo zmeny v reálnej hodnote podkladových aktív.
31.V časti II. písm. a) a b) riadku 46 sa hodnota vykazuje ako súčet hodnoty vykázanej v riadkoch 28, r. 37 a r. 45.
32.V časti II. písm. a) a b) riadku 47 sa okrem iného vykazujú aj výnosy z majetkových účastí (napríklad dividendy prijaté od dcérskych spoločností).
33.V časti II. písm. a) a b) riadku 49 sa hodnota vykazuje ako súčet hodnoty vykázanej v riadkoch 27, r. 46, r. 47 a r. 48.
34.V časti II. písm. a) a b) riadku 51 sa hodnota vykazuje ako súčet hodnoty vykázanej v riadku 49 a riadku 50.
35.V časti III. sa uvádzajú údaje ku dňu, ku ktorému sa zostavuje riadna individuálna účtovná závierka. V riadku „Evidenčný počet zamestnancov“ sa vykazuje počet stálych zamestnancov a dočasných zamestnancov, ktorí sú v pracovnom pomere bez ohľadu na to, či sú skutočne prítomní v práci alebo nie (napríklad pre chorobu, dovolenku). Vykazujú sa tu aj zamestnanci s kratším pracovným časom. Nevykazujú sa tu zamestnanci na materskej dovolenke, otcovskej dovolenke, rodičovskej dovolenke, vo väzbe, študenti na praxi, ani osoby pracujúce na základe dohody o vykonaní práce.
36.V časti IV. sa vykazujú údaje o daňovej povinnosti, poplatkovej povinnosti a odvodovej povinnosti účtovnej jednotky, vrátane osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach,8) odvodu časti poistného pri PZP,9) dane z poistenia,10) miestnych daní a miestnych poplatkov za komunálne odpady a drobné stavebné odpady11) a dane z motorových vozidiel.12) V stĺpci „Hodnota“ sa uvádzajú náklady alebo platby vyplývajúce z daňovej povinnosti, poplatkovej povinnosti a odvodovej povinnosti okrem údaja k dani z poistenia, pri ktorom sa uvádza súčet zaplatenej dane za obdobie prvého až tretieho štvrťroka a záväzku, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje riadna individuálna účtovná závierka. Hodnota v riadku „Splatná daň z príjmov“ a riadku „Odložená daň z príjmov“ sa vykazuje v súlade s výkazom ziskov a strát.
Použité skratky: č. r. – číslo riadku r. – riadok EN – anglický jazyk SK – slovenský jazyk ŽP – životné poistenie NP – neživotné poistenie GMM – General Measurement Model – všeobecný model na ocenenie záväzkov VFA – variable fee approach - model na ocenenie záväzkov s variabilným poplatkom PAA – premium allocation approach – metóda alokácie poistného, zjednodušený model na ocenenie záväzkov PV FCF - Present Value Future Cash Flows - súčasná hodnota budúcich peňažných tokov ECL – expected credit loss – očakávaná kreditná strata CSM – Contractual Service Margin - servisná marža RA - Risk adjustment - riziková prirážka na nefinančné riziká FCF - Future Cash Flows - budúce peňažné toky FVTPL - Fair Value through Profit and Loss - reálna hodnota vykazovaná cez hospodársky výsledok FVOCI - Fair Value Other comprehensive Income - reálna hodnota vykazovaná cez ostatné súčasti komplexného výsledku CP – cenné papiere AC - Amortised Cost - amortizovaná hodnota IFIE - Insurance Financial Income Expenses - finančné výnosy alebo náklady z poistenia LIC – Liability for incurred claims - Záväzky zo vzniknutých poistných udalostí OCI – ostatné súčasti komplexného výsledku LC – Loss component - stratový komponent AIC – Asset for Incurred Claims - Záväzok na vzniknuté poistné plnenie ako aktívum FX differences – foreign exchange differences - kurzové rozdiely IFRS – medzinárodný štandard finančného vykazovania PSČ – poštové smerové číslo PZP – povinné zmluvné poistenie.
Poznámky pod čiarou
8Zákon č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
9§ 68 zákona č. 39/2015 Z. z.
10Zákon č. 213/2018 Z. z. o dani z poistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 408/2021 Z. z.
11Zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov.
12Zákon č. 361/2014 Z. z. o dani z motorových vozidiel a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.