Prebieha nezávislý automatický audit integrity textu voči originálu na Slov-Lex.sk. Čakajte prosím...
| Horná medza váživosti (Max) | Najmenšie množstvo etalónových závaží |
| Max £ 5 t | Max |
| 5 t < Max £ 25 t | 5 t |
| 25 t < Max £ 50 t | 20 % Max |
| 50 t < Max | 10 t |
| Trieda presnosti | Percento sčítanej hmotnosti | |
| Prvotné overenie | Kontrola v prevádzke | |
| 0,2 | ±0,10% | ±0,2 % |
| 0,5 | ±0,25 % | ±0,5 % |
| 1 | ±0,50 % | ±1,0% |
| 2 | ±1,00% | ±2,0 % |
| Najväčšie dovolené chyby | Zaťaženie (m) vyjadrené v dielikoch súčtovej stupnice |
| ±0,5 dt | 0 £ m £ 500 |
| ±1,0 dt | 500 < m £ 2 000 |
| ±1,5 dt | 2 000 < m £ 10 000 |
| Trieda presnosti | Najväčšie dovolené chyby pre celkovú hmotnosť vozidla | |
| Prvotné overenie | V prevádzke | |
| 0,2 | ±0,1% | ±0,2 % |
| 0,5 | ±0,25 % | ±0,5 % |
| 1 | ±0,5 % | ±1 % |
| 2 | ±1 % | ±2 % |
| Trieda presnosti | Zataženie (m) vyjadrené poctom dielikov | Najväcšia dovolená chyba vyjadrená v hodnotách dielika |
| 0,2 | 0 £ m £ 500 | ± 0,5 d |
| 0,5 | 500 ‹ m £ 2 000 | ± 1 d |
| 1 | 2 000 ‹ m £ 5 000 | ± 1,5 d |
| 2 | 0 £ m £ 50 | ± 0,5 d |
| Trieda presnosti | Najmenší počet dielikov pre Max | Najväčší počet dielikov pre Max |
| 0,2 0,5 1 | 500 | 5 000 |
| 2 | 50 | 1 000 |
| Druh skúšky, účinok ovplyvňujúcej veličiny | Teplotná sonda | Indikacná jednotka | Kompletný teplomer |
| Najväčšia dovolená chyba | + | + | + |
| Dlhodobá teplotná stabilita | + | + | |
| Teplota okolia a teplotné zmeny | + | + | |
| Vlhkosť | + | ||
| Elektromagnetické pole | + | ||
| Hĺbka ponoru | + | + | |
| Mechanická pevnosť | + | + | |
| Vodotesnosť | + | + | |
| Napájacie napätie, signalizácia stavu | |||
| Rozptylová energia | + | + | |
| Elektrická pevnosť izolácie | + | ||
| Prechodový odpor konektora | + | ||
| Indikácia porúch | |||
| Displej | + | ||
| Funkčnosť | + | + | |
| Čistenie a dezinfekcia | + | + | + |
| Druh skúšky, účinok ovplyvňujúcej veličiny | Teplotná sonda | Indikačná jednotka | Kompletný teplomer |
| Najväčšia dovolená chyba | + | + | + |
| Dlhodobá teplotná stabilita | + | + | |
| Teplota okolia a teplotné zmeny | + | + | |
| Vlhkosť | + | ||
| Elektromagnetické pole | + | ||
| Hĺbka ponoru | + | + | |
| Mechanická pevnosť | + | + | |
| Vodotesnosť | + | + | |
| Napájacie napätie, signalizácia stavu | + | ||
| Rozptylová energia | + | ||
| Elektrická pevnosť izolácie | + | ||
| Prechodový odpor konektora | + | ||
| Indikácia porúch | + | ||
| Displej | + | ||
| Funkčnosť | + | + | |
| Čistenie a dezinfekcia | + | + |
| Merací rozsah | Počet referenčných teplôt |
| £ 10 °C | 3 |
| > 10 °C | 5 |
| Najväčšia dovolená chyba v percentách vyznačeného objemu | ||
| Trieda presnosti | A | B |
| Sudy nové a opravené | ±0,5 % nie však menšia ako ±0,1l |
±1,0% nie však menšia ako ±0, 15 l |
| Objem suda V v litroch | Najväčšia dovolená chyba v percentách vyznačeného objemu, resp. v litroch | |
| Trieda presnosti | A | B |
| V £ 5 | ±1,0 % nie však menšia ako ±0,20 l |
±4,0 % |
| 5< P 15<> < V £ 15 | ±0,3 l | |
| 15 < V £ 60< P> | ±1,0 l | |
| 60 < V £ 75 | ±1,5 l | |
| V>75 | ±2,0 % | |
| Najväčšia dovolená chyba v percentách meraného objemu | ||||
| Trieda presnosti | 0,2 | 0,3 | 0,5 | 1,0 |
| Tanky nové i používané | ±0,2 % (±1/500 objemu) |
±0,3 % (±1/300 objemu) |
±0,5 % (±1/200 objemu) |
±1,0 % (±1/100 objemu) |
| Trieda presnosti | A | B |
| Vymeraný objem suda V v litroch | Zaokrúhliť nadol na | Zaokrúhliť nadol na |
| V £ 5 | 0,05 l | 0,05 l |
| 5 < V £ 15< P 15<> | 0,1 l | 0,1 l |
| 15< P> < V £ 60 | 0,1 l | 0,5 l |
| 60 < V £ 150< P 150<> | 0,2 l | 1 l |
| 150< P> < V £ 300 | 0,5 l | 1 l |
| 300 < V £ 600 | 1 l | 1 l |
| 600 < V £ 1 500 | 2 l | 2 l |
| V > 1 500 | 5 l | 5 l |
| Trieda presnosti | 0,2 | 0,3 | 0,5 | 1 |
| Vymeraný objem komory tanku V v litroch |
Zaokrúhliť nadol na | |||
| V £ 1 500 | 0,5 l | 1 l | 2 l | 5 l |
| 1 500 < V £ 5 000 | 1 l | 2 l | 5 l | 10 l |
| V > 5 000 | 2 l | 5 l | 10 l | 20 l |
| R – univerzálna plynová konštanta | |
| R = 8,314 510 J . mol-1 . K-1 |
| φ– relatívna vlhkosť plynu | % |
| Druh signálu | Druh snímača | Charakteristika | |
| Nízka frekvencia (LF) | Bezpotenciálový spínací kontakt | Frekvencia impulzov | f £ 1 Hz |
| Šírka impulzu | ³ 50 ms | ||
| Šírka medzery | ³ 100 ms | ||
| Konštrukcia vstupu prepočítavača vylučuje vplyv prechodových javov pri spínaní a rozopínaní kontaktu v trvaní | £ 10 ms | ||
| Stredná a vysoká frekvencia (MF) a (HF) | Elektronický snímač | Impulzy majú vyhovovať požiadavkám príslušných slovenských technických noriem | |
| Parameter | Prípustný rozsah | Prípustná zmena počas skúšky |
| Teplota okolia | 18 až 25 °C | ±1 °C |
| Relatívna vlhkosť vzduchu | 35 až 85 % | nie viac ako 10 % |
| eMS = ½eTV½ +½ eFC½ + ½eTP½ + ½eTT½ | (13), |
| ½eIV½+ ½eIT½+ ½eIP½ + ½eAV½£ eFC | (14), |
| eMS = ½eTV½+ ½ePP½ | (15) |
| tmin £ t1 < (tmin + ∆t) | (18) |
| (tmax - ∆t) < t2 £ tmax | (19) |
| t3 = 0 oC ± ∆t | (20) |
| ∆t = 2,5 oC | (21) |
| Pj = dj. (Pmax - Patm,min) + Patm,min | (22), |
| Druh | wv (%) | a0 (%) | a1(-) |
| Obilniny a olejniny okrem kukurice, ryže a slnečnice | ≤ 10 | 0,7 | 0 |
| > 10 | 0,4 | 0,03 | |
| Kukurica, ryža a slnečnica | ≤ 10 | 0,8 | 0 |
| > 10 | 0,4 | 0,04 |
| Podmienky | Obilniny | Olejniny | Kukurica |
| Teplota predsušenia (°C) | 130 ± 1 | - | 60-80 |
| Čas predsušenia (min) | 10 | - | 360 |
| Hmotnosť vzorky (g) | 10 | - | 10 |
| Teplota sušenia (°C) | 130 ± 1 | 103 ± 1 | 103 ± 1 |
| Čas sušenia (min) | 120 | 180*) | 240 |
| Hmotnosť vzorky (g) | 5 | 8 | 5 |