Prebieha nezávislý automatický audit integrity textu voči originálu na Slov-Lex.sk. Čakajte prosím...
| Por. čís. | Ukazovateľ | Symbol ukazovateľa | Limit | Jednotka | Druh limitu1) | Poznámky |
| 1. | Escherichla coli | EC | KTJ | |||
| 0 | v 100 ml | NMH | HZ | |||
| 0 | v 10 ml | NMH | IZ | |||
| 0 | v 250 ml | NMH | BPV | |||
| 2. | Koliformné baktérie | KB | KTJ | |||
| 0 | v 100 ml | MH | HZ | |||
| 0 | v 10 ml | MH | IZ | |||
| 0 | v 250 ml | MH | BPV | |||
| 3. | Enterokoky | EK | KTJ | |||
| 0 | v 100 ml | NMH | HZ | |||
| 0 | v 10 ml | NMH | IZ | |||
| 0 | v 250 ml | NMH | BPV | |||
| 4. | Pseudomonas aeruginosa | PA | KTJ | |||
| 0 | v 250 ml | NMH | BPV | |||
| 5. | Psychrofilné baktérie | PB | KTJ | |||
| 200 | v 1 ml | MH | HZ | |||
| 500 | v 1 ml | MH | IZ | |||
| 100 | v 1 ml | MH | BPV | |||
| 6. | Mezofilné baktérie | MB | KTJ | |||
| 20 | v 1 ml | MH | HZ | |||
| 100 | v 1 ml | MH | IZ | |||
| 20 | v 1 ml | MH | BPV | |||
| 7. | Bezfarebné bičíkovce | BB | 10 | jedince/ml | MH | HZ pitnou vodou nezabezpečovanou dezinfekciou. |
| Pre dezinfikovanú vodu je limit 0. | ||||||
| 50 | MH | IZ | ||||
| 8. | Živé organizmy (okrem bezfarebných bičíkovcov) | ZO | 0 | jedince/ml | MH | HZ pitnou vodou nezabezpečovanou dezinfekciou. |
| 0 | MH | IZ | ||||
| 9. | Mŕtve organizmy | MO | 30 | jedince/ml | MH | HZ |
| 10. | Železité a mangánové baktérie | ŽMB | 10 | pokryvnosť poľa v % | MH | HZ |
| 20 | MH | IZ | ||||
| 11. | Abiosestón | AB | 10 | pokryvnosť poľa v % | MH | HZ |
| 10 | MH | IZ | ||||
| 12. | Clostridium perfringens | CP | 0 | KTJ v 100 ml | IH | Vzťahuje sa na pitnú vodu upravovanú z povrchových vôd alebo z podzemných vôd ovplyvnených povrchovými vodami. Ak indikačná hodnota sa nedodrží, zisťuje sa, či nie je ohrozené zdravie ľudí prítomnosťou mikroorganizmov, napr. kryptosporídie. |
| Por. čís. | Ukazovateľ | Symbol ukazovateľa | Limit | Jednotka | Druh limitu | Poznámky |
| 13. | Antimón | Sb | 0,005 | mg/l | NMH |   |
| 14. | Arzén | As | 0,01 | mg/l | NMH |   |
| 15. | Bor | B | 0,3 | mg/l | NMH |   |
| 16. | Bromičnany | BrO3 | 0,01 | mg/l | NMH |   |
| 17. | Dusičnany | NO3 | 50 | mg/l | MH |   |
| 18. | Dusitany | NO2 | 0,1 | mg/l | MH | Súčet pomerov zisteného obsahu dusičnanov delený 50 a zistený obsah dusitanov delený 3 musí byť menší alebo sa rovnať 1. Obsah dusitanov v pitnej vode na výstupe z úpravne musí byť nižší ako 0,1 mg/l. |
| 3,0 | mg/l | NMH | ||||
| 19. | Fluoridy | F | 1,5 | mg/l | NMH |   |
| 20. | Chróm | Cr | 0,05 | mg/l | NMH |   |
| 21. | Kadmium | Cd | 0,003 | mg/l | NMH |   |
| 22. | Kyanidy | CN- | 0,03 | mg/l | NMH |   |
| 23. | Meď | Cu | 1,0 | mg/l | MH |   |
| 24. | Nikel | Ni | 0,02 | mg/l | NMH |   |
| 25. | Olovo | Pb | 0,01 | mg/l | NMH |   |
| 26. | Ortuť | Hg | 0,001 | mg/l | NMH |   |
| 27. | Selén | Se | 0,01 | mg/l | NMH |   |
| 28. | Striebro | Ag | 0,05 | mg/l | NMH | Zisťuje sa pri používaní oligodynamických prostriedkov na dezinfekciu vody. |
| Por. čís. | Ukazovateľ | Symbol ukazovateľa | Limit | Jednotka | Druh limitu | Poznámky |
| 29. | Akrylamid | AA | 0,1 | µg/l | NMH | Zisťuje sa v prípade výskytu a uvoľnenia z materiálu (napr. z rozvodného potrubia) a predmetov slúžiacich na úpravu, výrobu a distribúciu pitnej vody. Limit platí pre zostatkovú koncentráciu monoméru vypočítanú podľa údajov o obsahu a možnom uvoľňovaní z polyméru, ktorý je v styku s pitnou vodou. |
| 30. | Benzén | C6H6 | 1,0 | µg/l | MHRR |   |
| 31. | Dichlórbenzén | DCB | 0,3 | µg/l | MH | Zisťuje sa, ak senzorické vyšetrenie poukazuje na prítomnosť látky. Príslušný orgán na ochranu zdravia môže dočasne súhlasiť s prekročením limitu do výšky najvyššej medznej hodnoty, ak nenastane nežiaduce senzorické ovplyvnenie pitnej vody. |
| 300 | µg/l | NMH | ||||
| 32. | 1,2 dichlóretán | C2H4Cl | 3,0 | µg/l | NMH |   |
| 33. | Fenoly prchajúce s vodnou parou | FNl | 50 | µg/l | NMH |   |
| 34. | Monochlórbenzén | MCB | 10 | µg/l | MH | Zisťuje sa, ak senzorické vyšetrenie poukazuje na prítomnosť látky. Príslušný orgán na ochranu zdravia môže dočasne súhlasiť s prekročením limitu do výšky najvyššej medznej hodnoty, ak nenastane nežiaduce senzorické ovplyvnenie pitnej vody. |
| 300 | µg/l | NMH | ||||
| 35. | Nepolárne extrahovatelhé látky | NEL | 50 | µg/l | NMH |   |
| 36. | Pesticídy | PL | 0,1 | µg/l | NMH | Za pesticídy sa pokladajú: organické insekticídy, herbicídy, fungicídy, nematocídy, akaricídy, organické algicídy a príbuzné produkty (regulátory rastu). Zisťujú sa iba tie pesticídy, ktorých prítomnosť vo vode možno predpokladať. Limit sa vzťahuje na každý stanovený pesticíd. |
| 37. | Pesticídy spolu | PLs | 0,5 | µg/l | NMH |   |
| 38. | Polycyklické aromatické uhľovodíky | PAU | 0,1 | µg/l | MHRR | Vzťahuje sa na sumu PAU: benzo(a)pyrén, fluorantén, benzo(b)fluorantén, benzo(k)fluorantén, benzo(g,h,i)perylén, indeno(1,2,3-c,d)pyrén. |
| 39. | Benzo/a/pyrén | BaP | 0,01 | µg/l | MHRR |   |
| 40. | Epichlórhydrin | C3H5ClO | 0,1 | µg/l | MHRR | Zisťuje sa v prípade výskytu a uvolnenia z materiálu (napr. z rozvodového potrubia) a predmetov slúžiacich na úpravu, výrobu a distribúciu pitnej vody. Limit platí pre zostatkovú koncentráciu monoméru vypočítanú podľa údajov o obsahu a možnom uvoľňovaní z polyméru, ktorý je v styku s pitnou vodou. |
| 41. | Styrén | ST | 20 | µg/l | NMH |   |
| 42. | Tetrachlóretén | PCE | 10 | µg/l | NMH | Súčet koncentrácií tetrachlóreténu a trichlóreténu nesmie prekročiť 10 µg/l. |
| 43. | Tetrachlórmetán | CCl4 | 2,0 | µg/l | MHRR |   |
| 44. | Toluén | C7H8 | 50 | µg/l | MH |   |
| 700 | µg/l | NMH | ||||
| 45. | Trichlóretén | TCE | 10 | µg/l | NMH | Súčet koncentrácií tetrachlóreténu a trichlóreténu nesmie prekročiť 10 µg/l. |
| 46. | Vinylchlorid | C2H3Cl | 0,5 | µg/l | NMH | Zisťuje sa v prípade výskytu a uvoľnenia z materiálu (napr. z rozvodového potrubia) a predmetov slúžiacich na úpravu, výrobu a distribúciu pitnej vody. Limit platí pre zostatkovú koncentráciu monoméru vypočítanú podľa údajov o obsahu a možnom uvoľňovaní z polyméru, ktorý je v styku s pitnou vodou. |
| 47. | Xylén | C9H10 | 100 | µg/l | MH | Zisťuje sa, ak senzorické vyšetrenie poukazuje na prítomnosť látky. Príslušný orgán na ochranu zdravia môže dočasne súhlasiť s prekročením limitu do výšky najvyššej medznej hodnoty, ak nenastane nežiaduce senzorické ovplyvnenie pitnej vody. |
| 500 | µg/l | NMH |
| Por. čís. | Ukazovateľ | Symbol ukazovateľa | Limit | Jednotka | Druh limitu | Poznámky |
| 48. | Aktívny chlór | Cl2 | 0,3 | mg/l | MH | Vzťahuje sa na obsah aktívneho chlóru po úprave vody. Ak sa voda dezinfikuje chlórom, musí byť minimálna hodnota v distribučnej sietí 0,05 mg/l. |
| 49. | Bromdichlórmetán | BDM | 0,015 | mg/l | MH | Prekročenie do 0,25 mg/l je dôvodom na zníženie medznej hodnoty koncentrácie chloroformu na 0,03 mg/l. Koncentrácia sa meria pri odtoku vody z úpravne. |
| 0,025 | mg/l | NMH | ||||
| 50. | 2,4-dichlórfenoly | DCF | 0,002 | mg/l | MH | Zisťuje sa, ak ide o nepriaznivé ovplyvnenie senzorických vlastností vody. |
| 51. | Chlórdioxid | ClO2 | 0,20 | mg/l | MH |   |
| 52. | Chloritany | ClO2 | 0,20 | mg/l | NMH |   |
| 53. | Chloroform | CHCl3 | 0,04 | mg/l | MH | Prekročenie do 0,25 mg/l je dôvodom na zníženie medznej hodnoty koncentrácie chloroformu na 0,03 mg/l. Koncentrácia sa meria pri odtoku vody z úpravne. |
| 54. | Ozón | O3 | 0,05 | mg/l | MH |   |
| 55. | 2,4,6-trichlórfenol | TCP | 0,01 | mg/l | MH | Koncentrácia sa meria pri odtoku vody z úpravne. |
| 0,2 | mg/l | MHRR | Zisťuje sa, ak ide o nepriaznivé ovplyvnenie senzorických vlastností vody. | |||
| 56. | Trihalometany spolu | THMs | 0,15 | mg/l | NMH |   |
| Por. čís. | Ukazovateľ | Symbol ukazovateľa | Limit | Jednotka | Druh limitu | Poznámky |
| 57. | Absorbancia (254 nm, 1 cm) | A254 | 0,08 | IH | Prekročenie indikačnej hodnoty môže byť dôvodom na zisťovanie chloroformu, brómdichlórmetánu alebo na korigovanie hodnotyCHSKMn. | |
| 58. | Amónne ióny | NH4 | 0,5 | mg/l | MH | |
| 59. | Celkové rozpustné látky | RL | 1 000 | mg/l | MH | |
| 60. | Farba | 20 | mg/l | MH | Stanovuje sa podľa slovenskej technickej normy.2) | |
| 61. | Hliník | Al | 0,2 | mg/l | MH | |
| 62. | Chemická spotreba kyslíka manganistanom | ChSKMn | 3,0 | mg/l | MH | |
| 63. | Chloridy | Cl- | 100 | mg/l | MH | Voda nesmie byť agresívna. Prekročenie medznej hodnoty je prípustné, len ak ide o chloridy z geologického podložia. |
| 250 | mg/l | NMH | ||||
| 64. | Mangán | Mn | 0,05 | mg/l | MH | |
| 65. | Nasýtenie vody kyslíkom | O2 | >50 | % nasýtenia | OH | |
| 66. | Reakcia vody | pH | 6,5 - 8,5 | MH | Voda nesmie byť agresívna. Ak ide o balenú pitnú vodu, ktorá je prirodzene bohatá na oxid uhličitý, minimálna hodnota môže byť nižšia. | |
| 67. | Sírany | SO42- | 250 | mg/l | MH | |
| 68. | Sulfán voľný | H2S | 0,01 | mg/l | MH | |
| 69. | Tenzidy aniónové | PAL-A | 0,2 | mg/l | MH | |
| 70. | Teplota | t | 8 - 12 | °C | OH | |
| 71. | Zákal | Z | 5 | ZF | MH | |
| 72. | Zápach | bez zápachu | ||||
| 73. | Zinok | Zn | 3,0 | mg/l | MH | |
| 74. | Železo | Fe | 0,2 | mg/l | MH | |
| 75. | Vodivosť | kappa | 100 | mS/m | IH | |
| 76. | Sodík | Na | 200 | mg/l | MH |
| Por. čis. | Ukazovateľ | Symbol ukazovateľa | Limit | Jednotka | Druh limitu | Poznámky |
| 77. | Horčík | Mg | 10,0 až 30,0 | mg/l | OH |   |
| 125 | MH | |||||
| 78. | Vápnik | Ca | >30 | mg/l | OH |   |
| 79. | Vápnik a horčík | Ca + Mg | 1,1 až 5,0 | mmol/l | OH |   |
| Por. čís. | Ukazovatele | Rozsah analýz | ||
| I | II | III | ||
| minimálny | základný | úplný | ||
| 1. | Mikrobiologické | podľa prílohy č. 1 | ||
| 2. | Fyzikálne a chemické | Dusičnany | Ako rozsah analýz minimálny a ďalej: | podľa prílohy č. 1 |
| Dusitany | ||||
| Absorbancia | Arzén | |||
| Amónne ióny | Antimón | |||
| Farba | Bromičnany | |||
| Chuť | Fluoridy | |||
| Hliník, ak sa úprava vody vykonáva koagulantom na báze hliníka. | Chróm | |||
| Meď | ||||
| Nikel | ||||
| CHSKMn | Olovo | |||
| Mangán, ak ide o zásobovanie pitnou vodou z podzemných zdrojov. | Ortuť | |||
| Kadmium | ||||
| Benzén | ||||
| Reakcia vody | 1,2 dichlóretán | |||
| Teplota | PAU | |||
| Zákal | Trichlóretén | |||
| Zápach | Chloridy | |||
| Železo | Sírany | |||
| Vodivosť | Sodík | |||
|   | Vápnik a horčík | |||
|   | Dezinfekčné prostriedky a ich vedľajšie produkty | Účinnosť dezinfekcie sa overuje vždy vo vzťahu k používanému spôsobu dezinfekcie; to isté sa vzťahuje na skúšanie vedľajších produktov dezinfekcie. | ||
| Por. čís. | Objem vyrábanej alebo dodávanej pitnej vody v m3/deň | Počet obyvateľov pri spotrebe pitnej vody 200 l/ deň na osobu | Počet odberov/rok | Počet miest odberu | ||
|   |   |   | Rozsah analýz |   | ||
| I minimálny | II základný | III úplný | ||||
| 1. | od 100 | do 500 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 2. | od 101 do 1 000 | od 501 do 5 000 | 4 | 3 | 1 | 2 |
| 3. | od 1 001 do 10 000 | od 5 001 do 50 000 | 10 | 5 | 1 | 4 |
| 4. | od 10 001 do 20 000 | od 50 001 do 100 000 | 20 | 7 | 2 | 6 |
| 5. | od 20 001 do 30 000 | od 100 001 do 150 000 | 30 | 10 | 2 | 8 |
| 6. | od 30 001 do 60 000 | od 150 001 do 300 000 | 60 | 18 | 2 | 10 |
| 7. | od 60 001 do 100 000 | od 300 001 do 500 000 | 100 | 30 | 4 | 10 |
| 8. | od 100 001 do 200 000 | od 500 001 do 1 000 000 | 120 | 15 | 6 | 20 |
| 9. | viac ako 200 000 | viac ako 1 milión | 120 | 15 | 6 | 20 |
| 10. | Na každých ďalších 1 000 m3/deň vyrobenej vody alebo 5 000 obyvateľov sa zvyšuje počet základných rozborov o tri rozbory a na každých 25 000 m3/deň alebo 125 000 obyvateľov sa zvyšuje počet úplných rozborov o jeden rozbor. Počet odberových miest z vodovodnej siete sa zvyšuje o jedno miesto na každých 1 000 m3/deň vyrobenej vody. | |||||
| Číslo ukazovateľa | Ukazovateľ | Správnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Presnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Medza detekcie vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Podmienky | Poznámky |
| 13. | Antimón | 25 | 25 | 25 |   |   |
| 14. | Arzén | 10 | 10 | 10 |   |   |
| 15. | Bor | 10 | 10 | 10 |   |   |
| 16. | Bromičnany | 25 | 25 | 25 |   |   |
| 17. | Dusičnany | 10 | 10 | 10 |   |   |
| 18. | Dusitany | 10 | 10 | 10 |   |   |
| 19. | Fluoridy | 10 | 10 | 10 |   |   |
| 20. | Chróm | 10 | 10 | 10 |   |   |
| 21. | Kadmium | 10 | 10 | 10 |   |   |
| 22. | Kyanidy | 10 | 10 | 10 |   | Metóda by mala určiť celkové množstvo kyanidov vo všetkých ich formách. |
| 23. | Meď | 10 | 10 | 10 |   |   |
| 24. | Nikel | 10 | 10 | 10 |   |   |
| 25. | Olovo | 10 | 10 | 10 |   |   |
| 26. | Ortuť | 20 | 10 | 20 |   |   |
| 27. | Selén | 10 | 10 | 10 |   |   |
| 28. | Striebro | 10 | 10 | 10 |   |   |
| Číslo ukazovateľa | Ukazovateľ | Správnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Presnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Medza detekcie vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Podmienky | Poznámky |
| 29. | Akrylamid | — | — | — | Musí sa riadiť špecifikáciou výrobku. |   |
| 30. | Benzén | 25 | 25 | 25 |   |   |
| 31. | Dichlórbenzén | 25 | 25 | 25 |   |   |
| 32. | l,2dichlóretán | 25 | 25 | 25 |   |   |
| 33. | Fenoly prchajúce s vodnou parou | 10 | 10 | 10 |   |   |
| 34. | Monochlórbenzén | 25 | 25 | 25 |   |   |
| 35. | Nepolárne extrahovatelhé látky | 25 | 25 | 25 |   |   |
| 36. | Pesticídy | 25 | 25 | 25 |   | Validačná charakteristika sa vzťahuje na každý jednotlivý pesticíd. |
| 38. | Polycyklické aromatické uhľovodíky | 25 | 25 | 25 |   | Validačná charakteristika sa vzťahuje na jednotlivé látky špecifikované pri 25 % z limitu ukazovateľa v prílohe č. 1 . |
| 39. | Benzo/a/pyrén | 25 | 25 | 25 |   |   |
| 40. | Epichlórhydrín |   |   |   | Musí sa riadiť špecifikáciou výrobku. |   |
| 41. | Styrén | 25 | 25 | 25 |   |   |
| 42. | Tetrachlóretén | 25 | 25 | 10 |   | Validačná |
|   |   |   |   |   |   | charakteristika sa vzťahuje na jednotlivé látky špecifikované pri 50 % z limitu ukazovateľa v prílohe č. 1 . |
| 43. | Tetrachlórmetán | 25 | 25 | 10 |   |   |
| 44. | Toluén | 25 | 25 | 25 |   |   |
| 45. | Trichlóretén | 25 | 25 | 10 |   | Validačná charakteristika sa vzťahuje na jednotlivé látky špecifikované pri 50 % z limitu ukazovateľa v prílohe č. 1 . |
| 46. | Vinylchlorid | — | — | — | Musí sa riadiť špecifikáciou výrobku. |   |
| 47. | Xylén | 25 | 25 | 25 |   |   |
| Číslo ukazovateľa | Ukazovateľ | Správnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Presnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Medza detekcie vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Podmienky | Poznámky |
| 49. | Bromdichlórmetán | 25 | 25 | 10 |   |   |
| 50. | 2,4-dichlórfenoly | 25 | 25 | 25 |   |   |
| 51. | Chlórdioxid | 25 | 25 | 25 |   |   |
| 52. | Chloritany | 25 | 25 | 25 |   |   |
| 53. | Chloroform | 25 | 25 | 10 |   |   |
| 54. | Ozón | 25 | 25 | 25 |   |   |
| 55. | 2,4,6-trichlórfenol | 25 | 25 | 25 |   |   |
| Číslo ukazovateľa | Ukazovateľ | Správnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Presnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Medza detekcie vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Podmienky | Poznámky |
| 58. | Amónne ióny | 10 | 10 | 10 |   |   |
| 59. | Celkové rozpustné látky | 10 | 10 | 10 |   |   |
| 61. | Hliník | 10 | 25 | 10 |   |   |
| 62. | Chemická spotreba kyslíka manganistanom | 25 | 25 | 10 |   |   |
| 63. | Chloridy | 10 | 10 | 10 |   |   |
| 64. | Mangán | 10 | 10 | 10 |   |   |
| 67. | Sírany | 10 | 10 | 10 |   |   |
| 68. | Sulfán voľný | 25 | 25 | 25 |   |   |
| 69. | Tenzidy aniónové | 10 | 10 | 10 |   |   |
| 73. | Zinok | 10 | 10 | 10 |   |   |
| 74. | Železo | 10 | 10 | 10 |   |   |
| 75. | Vodivosť | 10 | 10 | 10 |   |   |
| 76. | Sodík | 10 | 10 | 10 |   |   |
| Číslo ukazovateľa | Ukazovateľ | Správnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Presnosť vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Medza detekcie vyjadrená v % z limitu ukazovateľa | Podmienky | Poznámky |
| 77. | Horčík | 10 | 10 | 10 |   |   |
| 78. | Vápnik | 10 | 10 | 10 |   |   |
| 79. | Vápnik a horčík | 10 | 10 | 10 |   |   |