Prebieha nezávislý automatický audit integrity textu voči originálu na Slov-Lex.sk. Čakajte prosím...
| ° NM | obj. % alk. | ° NM | obj. % alk. | ° NM | obj. % alk. |
| 0,8 | 0,5 | 20,0 | 11,9 | 40,0 | 23,8 |
| 1,0 | 0,6 | 20,2 | 12,0 | 40,3 | 24,0 |
| 1,7 | 1,0 | 21,0 | 12,5 | 41,0 | 24,4 |
| 2,0 | 1,2 | 21,8 | 13,0 | 41,2 | 24,5 |
| 2,5 | 1,5 | 22,0 | 13,1 | 42,0 | 25,0 |
| 3,0 | 1,8 | 22,7 | 13,5 | 42,8 | 25,5 |
| 3,4 | 2,0 | 23,0 | 13,7 | 43,0 | 25,6 |
| 4,0 | 2,4 | 23,5 | 14,0 | 43,7 | 26,0 |
| 4,3 | 2,5 | 24,0 | 14,3 | 44,0 | 26,2 |
| 5,0 | 3,0 | 24,4 | 14,5 | 44,5 | 26,5 |
| 5,9 | 3,5 | 25,0 | 14,9 | 45,0 | 26,8 |
| 6,0 | 3,6 | 25,2 | 15,0 | 45,4 | 27,0 |
| 6,7 | 4,0 | 26,0 | 15,5 | 46,0 | 27,4 |
| 7,0 | 4,2 | 26,9 | 16,0 | 46,2 | 27,5 |
| 7,6 | 4,5 | 27,0 | 16,1 | 47,0 | 28,0 |
| 8,0 | 4,8 | 27,7 | 16,5 | 47,9 | 28,5 |
| 8,4 | 5,0 | 28,0 | 16,7 | 48,0 | 28,6 |
| 9,0 | 5,4 | 28,6 | 17,0 | 48,7 | 29,0 |
| 9,2 | 5,5 | 29,0 | 17,3 | 49,0 | 29,2 |
| 10,0 | 6,0 | 29,4 | 17,5 | 49,6 | 29,5 |
| 11,0 | 6,5 | 30,0 | 17,9 | 50,0 | 29,8 |
| 11,8 | 7,0 | 30,2 | 18,0 | ||
| 12,0 | 7,1 | 31,0 | 18,5 | ||
| 12,6 | 7,5 | 32,0 | 19,0 | ||
| 13,0 | 7,7 | 32,8 | 19,5 | ||
| 13,4 | 8,0 | 33,0 | 19,6 | ||
| 14,0 | 8,3 | 33,6 | 20,0 | ||
| 14,3 | 8,5 | 34,0 | 20,2 | ||
| 15,0 | 8,9 | 34,4 | 20,5 | ||
| 15,1 | 9,0 | 35,0 | 20,8 | ||
| 16,0 | 9,5 | 35,3 | 21,0 | ||
| 16,8 | 10,0 | 36,0 | 21,4 | ||
| 17,0 | 10,1 | 36,1 | 21,5 | ||
| 17,6 | 10,5 | 37,0 | 22,0 | ||
| 18,0 | 10,7 | 37,8 | 22,5 | ||
| 18,5 | 11,0 | 38,0 | 22,6 | ||
| 19,0 | 11,3 | 38,6 | 23,0 | ||
| 19,3 | 11,5 | 39,0 | 23,2 | ||
| 39,5 | 23,5 | ||||
| Znak kvality |
AKOSTNÉ VÍNO S PRÍVLASTKOM | AKOSTNÉ VÍNO | ||||||||
| slamové víno |
ľadový zber |
cibébový výber |
hrozienkový výber |
bobuľový výber |
výber z hrozna |
neskorý zber |
kabinetné | odrodové | značkové | |
| Čírosť | ČÍRE S ISKROU | |||||||||
| Môžu sa vyskytovať ojedinelé jemné kryštáliky vínneho kameňa a v červených vínach slabo vyzrážané farbivo. | ||||||||||
| Farba | ZODPOVEDAJÚCA OZNAČENIU VÍNA | |||||||||
| BIELA, RUŽOVÁ A ČERVENÁ ZODPOVEDAJÚCA ODRODE, ROČNÍKU A PRÍVLASTKU VÍNA Pripúšťajú sa menšie odchýlky v odtieni farby. |
BIELA, RUŽOVÁ A ČERVENÁ ZODPOVEDAJÚCA ODRODE, ROČNÍKU A ZNAČKE Pripúšťajú sa menšie odchýlky v odtieni farby. |
|||||||||
| Vôňa | VÝRAZNÁ, ČISTÁ A ZODPOVEDAJÚCA ODRODE A PRÍVLASTKU VÍNA Pripúšťajú sa menšie odchýlky vo výraznosti. |
VÝRAZNÁ, ČISTÁ A ZODPOVEDAJÚCA ODRODE ALEBO ZNAČKE Pripúšťajú sa menšie odchýlky vo výraznosti. |
||||||||
| Chuť | ZODPOVEDAJÚCA ODRODE A PRÍVLASTKU VÍNA Pripúšťajú sa menšie odchýlky v typickosti. |
ZODPOVEDAJÚCA ODRODE A ZNAČKE A HARMONICKÁ Pripúšťa sa menej harmonická, avšak zodpovedajúca označeniu a čistá. |
||||||||
| Znak kvality |
STOLOVÉ VÍNO | OBLASTNÉ VÍNO | VÍNO DEZERTNÉ, AROMATIZO- VANÉ A LIKÉROVÉ |
VÍNO S PRETLAKOM CO2 | |
| Čírosť | ČÍRE S ISKROU | ČÍRE S ISKROU | ČÍRE S ISKROU | ČÍRE S ISKROU | |
| Pripúšťajú sa ojedinelé vlákna filtračnej hmoty a ojedinelé výdrobky z korku, jemné kryštáliky vínneho kameňa a pri červených vínach slabo vyzrážané farbivo. |
Pripúšťajú sa ojedinelé vlákna filtračnej hmoty a ojedinelé výdrobky z korku, jemné kryštáliky vínneho kameňa a pri červených vínach slabo vyzrážané farbivo. |
Pripúšťajú sa ojedinelé vlákna filtračnej hmoty, jemné kryštáliky vínneho kameňa a pri červených vínach slabo vyzrážané farbivo. |
Perlenie jemné, dlhotrvajúce | ||
| Pripúšťa sa hrubšie a krátko trvajúce. |
|||||
| Farba | ZODPOVEDAJÚCA OZNAČENIU | ZODPOVEDAJÚCA OZNAČENIU | ZODPOVEDAJÚCA OZNAČENIU | ZODPOVEDAJÚCA OZNAČENIU | |
| Pripúšťa sa v bielych vínach slabší hnedožltý alebo ružovkastý odtieň a v červených vínach hnedastý odtieň. |
Pripúšťa sa v bielych vínach slabší hnedožltý alebo ružovkastý odtieň a v červených vínách hnedastý odtieň. |
Pripúšťajú sa menšie odchýlky odtieňa a intenzity farby. |
Pripúšťa sa žltkastý odtieň v bielom víne. |
||
| Vôňa | ČISTÁ, VÍNOVÁ | VÝRAZNÁ, ČISTÁ, ZODPOVEDAJÚCA ODRODE |
VÝRAZNÁ, ZODPOVEDAJÚCA OZNAČENIU |
VÝRAZNÁ, SVIEŽA A ZODPOVEDAJÚCA DRUHU A ZNAČKE | |
| Pripúšťa sa menej výrazná vôňa. | Pripúšťa sa menej výrazná vôňa. | Pripúšťa sa menej výrazná vôňa. | Pripúšťa sa menej výrazná vôňa. |
||
| Chuť | PRIMERANE PLNÁ A HARMONICKÁ |
VÝRAZNÁ, ZODPOVEDAJÚCA ODRODE, HARMONICKÁ |
VÝRAZNÁ, PLNÁ A HARMONICKÁ, ZODPOVEDAJÚCA OZNAČENIU |
VÝRAZNÁ, SVIEŽA A HARMONICKÁ, ZODPOVEDAJÚCA DRUHU A ZNAČKE |
|
| Pripúšťa sa menej plná a menej harmonická, avšak čistá. |
Pripúšťa sa menej harmonická. | Pripúšťajú sa menšie odchýlky v plnosti a typickosti. |
Pripúšťa sa menej výrazná a menej harmonická chuť. |
||
| Ukazovateľ | AKOSTNÉ VÍNO S PRÍVLASTKOM | |||||||||||||||
| slamové víno | ľadové víno | cibébový výber | hrozienkový výber |
bobuľový výber | výber z hrozna | neskorý zber | kabinetné | |||||||||
| biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | |
| Alkohol v obj.% skutočný najmenej |
8,0 | 8,0 | 8,0 | 8,0 | 8,0 | 8,0 | 8,0 | 8,0 | 8,0 | 8,0 | 9,5 | 9,5 | 9,5 | 9,5 | 9,5 | 9,5 |
| Obsah cukru v g/l najviac |
podľa označenia vína | |||||||||||||||
| Ukazovateľ | AKOSTNÉ VÍNO | STOLOVÉ VÍNO | OBLASTNÉ VÍNO | AROMATIZOVANÉ VÍNO |
LIKÉROVÉ VÍNO | |||||
| biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | |
| Alkohol v obj.% skutočný najmenej celkový najviac |
9,5 - |
9,5 - |
8,5 15,0 |
8,5 15,0 |
8,5 15,0 |
8,5 15,0 |
15,0 - |
15,0 - |
15,0 22,0 |
15,0 22,0 |
| Obsah cukru v g/l najviac |
podľa označenia vína | 35 | 35 | 35 | 35 | podľa označenia vína | ||||
| Bezcukorný extrakt v g/l najmenej |
16,0 | 18,0 | 15,0 | 17,0 | 15,0 | 17,0 | _ | _ | 17,0 | 17,0 |
| Ukazovateľ | VÍNO S PRETLAKOM OXIDU UHLIČITÉHO | ||||||||||
| ŠUMIVÉ | AKOSTNÉ ŠUMIVÉ | AKOSTNÉ ŠUMIVÉ V.O.V.P. A PESTOVATEĽSKÝ SEKT |
AROMATICKÉ ŠUMIVÉ A AKOSTNÉ AROMATICKÉ ŠUMIVÉ |
PERLIVÉ | SÝTENÉ | ||||||
| biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | biele, ružové | biele, ružové |
červené | biele, ružové |
červené | |
| Alkohol v obj. % skutočný najmenej |
8,5 | 8,5 | 10,0 | 10,0 | 10,0 | 10,0 | 6,0 | 9,5 | 9,5 | 8,5 | 8,5 |
| Obsah cukru v g/l najviac |
podľa označenia vína | ||||||||||
| Bezcukorný extrakt v g/l najmenej |
15,0 | 17,0 | 16,0 | 18,0 | 16,0 | 18,0 | 16,0 | 15,0 | 17,0 | 15,0 | 17,0. |