Prebieha nezávislý automatický audit integrity textu voči originálu na Slov-Lex.sk. Čakajte prosím...
| Vek | od 18 do 65 rokov | |
| od 17 do 18 rokov | - so súhlasom rodiča alebo zákonného zástupcu | |
| Prvodarca nad 60 rokov | - podľa uváženia lekára v transfuziologickom zariadení |
|
| nad 65 rokov | - so súhlasom lekára transfuziologického zariadenia platným jeden rok |
|
| Telesná hmotnosť |
≥ 50 kg pre darcu krvi alebo zložky z krvi z aferézy | |
| Hemoglobín | pre ženy ≥ 125 g/l |
pre mužov ≥ 135 g/l |
Uplatňuje sa pri alogénnych odberoch |
| Celkové bielkoviny |
≥ 60 g/l | Stanovenie celkových bielkovín sa vykonáva najmenej raz ročne pri odberoch plazmy aferézou |
| Trombocyty | Počet trombocytov väčší alebo rovnajúci sa 150 x 109/ l |
Požadovaný počet pre darcu trombocytov aferézou |
| Tlak krvi | Systolický tlak krvi do 180 mm Hg Diastolický tlak krvi do 100 mm Hg |
| Pulz | Pravidelný 50 - 110/min. |
| Intervaly odberov krvi | Muži štyrikrát ročne, interval najmenej dva mesiace Ženy trikrát ročne, interval najmenej tri mesiace |
| Srdcovo-cievne ochorenia | Potenciálny darca s anamnézou závažného srdcovo-cievneho ochorenia (napr. s koronárnou chorobou, anginou pectoris, ťažkou srdcovou arytmiou, ateriálnou trombózou, opakovanými venóznymi trombózami), výnimkou sú úplne vyliečené vrodené anomálie |
| Ochorenia centrálnej nervovej sústavy |
Anamnéza vážneho ochorenia centrálnej nervovej sústavy, napr. cerebro-vaskulárneho ochorenia |
| Krvácavé ochorenia | Potenciálny darca s anamnézou poruchy zrážanlivosti krvi |
| Epilepsia | Darca je najmenej tri roky bez antiepileptickej liečby a bez výskytu záchvatov |
| Ostatné systémové ochorenia, napr. metabolické, hematologické, imunologické, alergické, obličkové, pohlavné, tráviacej sústavy, dýchacej sústavy |
V akútnom a chronickom štádiu a počas recidív |
| Cukrovka | Ak je liečená inzulínom |
| Infekčné ochorenia | Hepatitída typu B, s výnimkou prechodnej falošnej pozitivity testu HBsAg bezprostredne po očkovaní |
| Hepatitída typu C | |
| HIV-1/2 | |
| HTLV I/II | |
| Babezióza (*) | |
| Kala Azar (viscerálna leišmanióza (*) | |
| Chronická Q-horúčka | |
| Tuberkulóza | |
| Trypanosomiáza cruzi (americká) (Chagasova choroba) (*) | |
| Zhubné ochorenia | S výnimkou lokalizovanej, úplne vyliečenej rakoviny |
| Prenosná špongioformná encefalopatia (PŠE) (napr. Creutzfeldova-Jakobova choroba, variantná Creutzfeldova-Jakobova choroba) |
Osoba s pozitívnou rodinnou anamnézou ochorenia PŠE, alebo osoba, ktorá má transplantovaný rohovkový štep alebo štep dura mater, alebo ktorá bola liečená v minulosti liekmi vyrobenými z ľudských hypofýz. Vzhľadom na variantnú Creutzfeldovu-Jakobovu chorobu je potrebné vyradiť z darcovstva osobu, ktorá sa v rokoch 1980 - 1996 zdržiavala viac ako 6 mesiacov vo Veľkej Británii a v Írsku |
| Vnútrožilové (i. v.) alebo vnútrosvalové (i. m.) užívanie drog |
Akákoľvek anamnéza nepredpísaného vnútrožilového alebo vnútrosvalového užívania drog vrátane anabolických steroidov alebo hormónov |
| Príjemca xenotransplantátov | |
| Sexuálne správanie | Osoba, ktorej sexuálne správanie ju vystavuje vysokému riziku získania závažných infekčných ochorení prenášaných krvou |
| Brucelóza (*) | Najmenej dva roky po úplnom vyliečení |
| SARS (*) | 28 dní od návratu z oblasti výskytu (napr. z juhovýchodnej Ázie, Kanady) |
| Osteomyelitída | Dva roky od potvrdeného vyliečenia |
| Q-horúčka (*) | Dva roky od potvrdeného vyliečenia |
| Syfilis (*) | Najmenej jeden rok od potvrdeného vyliečenia |
| Toxoplazmóza (*) | Najmenej šesť mesiacov od potvrdeného vyliečenia |
| Tuberkulóza | Dva roky od potvrdeného vyliečenia |
| Reumatická horúčka | Najmenej dva roky po úplnom vyliečení, ak sa nezistili príznaky chronickej srdcovej choroby |
| Horúčka vyššia ako 37 °C | Najmenej dva týždne po vymiznutí príznakov |
| Chrípkové ochorenia | Najmenej dva týždne po vyliečení |
| Malária (*) | |
| - osoba, ktorá žila v oblasti s výskytom malárie počas prvých piatich rokov svojho života |
Tri roky od návratu z poslednej návštevy endemickej oblasti za predpokladu, že táto osoba bola bez príznakov; lehota sa môže skrátiť na štyri mesiace, ak je imunologický alebo molekulárny genomický test negatívny pred odberom |
| - osoba s anamnézou preko- nanej malárie |
Tri roky od skončenia liečenia a pri absencii príznakov. Po tejto lehote je odber možný, ak je imunologický alebo molekulárny genomický test negatívny |
| - návštevník endemickej ob- lasti bez príznakov ochore- nia |
Najmenej šesť mesiacov od návratu z endemickej oblasti |
| - osoba s anamnézou nediagnostikovanej horúč- kovitej choroby počas pobytu alebo do šiestich mesiacov od návštevy endemickej oblasti |
Najmenej tri roky po vymiznutí príznakov; lehota sa môže skrátiť na štyri mesiace, ak je imunologický alebo molekulárny genomický test negatívny pred odberom |
| Západonílska horúčka (WNV) (*) |
Najmenej 28 dní od návratu z oblasti s výskytom prenosu západonílskej horúčky (WNV) |
| - Endoskopické vyšetrenie pomocou ohybného nástroja, - kontakt sliznice s krvou alebo poranenie ihlou, - transfúzia krvi a zložiek z krvi, - chirurgický zákrok, - tetovanie, piercing, - akupunktúra, - osoby ohrozené v dôsledku blízkeho domáceho kontaktu s osobami trpiacimi na hepatitídu typu B, C. |
Vylúčenie na šesť mesiacov alebo na štyri mesiace za predpokladu, že test NAT na hepatitídu typu B a C je negatívny |
| Osoba, ktorej sexuálni partneri majú pozitívne testy na HIV |
Vylúčenie najmenej 12 mesiacov od posledného pohlavného styku |
| Osoba, ktorej sexuálne správanie alebo profesionálna činnosť ju vystavuje riziku nadobudnutia infekčných chorôb, ktoré môžu byť prenášané krvou |
Vylúčenie po skončení rizikového správania na obdobie, ktoré závisí od predmetného ochorenia a dostupnosti primeraných skúšok |
| Vakcíny obsahujúce oslabené vírusy alebo baktérie | Štyri týždne |
| Vakcíny obsahujúce neaktívne alebo usmrtené vírusy, baktérie alebo riketsie |
Nevylúči sa, ak je zdravý |
| Vakcíny obsahujúce anatoxíny | Nevylúči sa, ak je zdravý |
| Vakcíny proti hepatitíde typu A alebo hepatitíde typu B |
Nevylúči sa, ak je zdravý a ak nedošlo k nijakému vystaveniu rizika |
| Vakcíny proti besnote | Nevylúči sa, ak je zdravý a ak nedošlo k nijakému vystaveniu rizikaAk sa očkovanie uskutočnilo po vystavení riziku nákazy, vylúči sa na jeden rok |
| Vakcíny proti kliešťovej encefalitíde | Nevylúči sa, ak je zdravý a ak nedošlo k nijakému vystaveniu rizika |
| Tehotenstvo | Šesť mesiacov po pôrode alebo po skončení tehotenstva, s výnimkou mimoriadnych okolností a podľa uváženia lekára |
| Alergia | Dočasne vylúčenie z odberu v období príznakov ochorenia |
| Malý chirurgický zákrok | Jeden týždeň |
| Stomatologické ošetrenie | Menšie ošetrenie zubným lekárom alebo zubným hygienikom - odklad na ďalší deň (napr. vytrhnutie zuba, vyplnenie koreňa a podobné ošetrenie sa považuje za malý chirurgický zákrok) |
| Užívanie liekov | Závisí od vlastností predpísaného lieku, mechanizmu jeho účinku a od liečeného ochorenia |
| Osobitná epidemiologická situácia (napr. ohnisko choroby) |
Vylúčenie v súlade s epidemiologickou situáciou |
| Závažná srdcová choroba | V závislosti od klinického stavu |
| Osoba s ochorením alebo s anamnézou ochorenia na - hepatitídu typu B, okrem HbsAg-negatívnej osoby, ktorej imunita je potvrdená - hepatitídu typu C - HIV-1/ 2 - HTLV I/ II |
Vyznačuje sa pozitivita testu |
| Aktívna bakteriálna infekcia |
| 1. Krv | Transfúzny liek uvedený v bode 1.1. sa môže ďalej spracúvať v transfuziologickom zariadení a označuje sa štítkom |
| 1.1. | Krv z jedného odberu odobratá do konzervačného roztoku obsahujúca všetky zložky z krvi |
| 2. Transfúzny liek s obsahom erytrocytov |
Transfúzny liek uvedený v bodoch 2.1. až 2.7. sa môže ďalej spracúvať v transfuziologickom zariadení a označuje sa štítkom |
| 2.1. | Erytrocyty z jedného odberu krvi po odstránení značnej časti plazmy (ďalej len „erytrocyty") |
| 2.2. | Erytrocyty z jedného odberu krvi po odstránení značnej časti plazmy a leukocyto-trombocytovej vrstvy (ďalej len „erytrocyty ochudobnené o leukocyty"); leukocyto-trombocytová vrstva je zložka z krvi pripravená odstreďovaním jednotkového množstva krvi, ktorá obsahuje značnú časť leukocytov a trombocytov |
| 2.3. | Erytrocyty z jedného odberu krvi po odstránení značnej časti plazmy a leukocytov (ďalej len „erytrocyty bez leukocytov") |
| 2.4. | Erytrocyty z jedného odberu ľudskej krvi po odstránení značnej časti plazmy a pridaní roztoku špecifického zloženia určeného na zachovanie vlastností erytrocytov počas uchovávania (ďalej len „erytrocyty v prídavnom roztoku") |
| 2.5. | Erytrocyty z jedného odberu krvi po odstránení značnej časti plazmy a leukocyto-trombocytovej vrstvy v prídavnom roztoku (ďalej len „erytrocyty ochudobnené o leukocyty v prídavnom roztoku") |
| 2.6. | Erytrocyty z jedného odberu krvi po odstránení značnej časti plazmy a leukocytov (ďalej len „erytrocyty bez leukocytov v prídavnom roztoku") |
| 2.7. | Erytrocyty získané pri odbere erytrocytov aferézou (ďalej len „erytrocyty z aferézy"); aferéza je metóda získavania jednej alebo viacerých zložiek z krvi strojovým spracúvaním krvi, pri ktorom sa reziduálne zložky z krvi vracajú darcovi počas procesu alebo na konci procesu |
| 3. Transfúzny liek s obsahom trombo- cytov |
Transfúzny liek uvedený v bodoch 3.1. až 3.6. sa môže ďalej spracúvať v transfuziologických zariadeniach a označuje sa štítkom |
| 3.1. | Koncentrovaná suspenzia trombocytov získaných aferézou (ďalej len „trombocyty z aferézy") |
| 3.2. | Koncentrovaná suspenzia trombocytov získaných aferézou, z ktorej sú odstránené leukocyty (ďalej len „trombocyty z aferézy bez leukocytov") |
| 3.3. | Zahustená suspenzia trombocytov získaná spracúvaním jednotkových množstiev krvi a zmes trombocytov získaná aferézou (ďalej len „zmes trombocytov") |
| 3.4. | Zahustená suspenzia trombocytov získaná spracúvaním jednotkového množstva krvi a zmes trombocytov získaná aferézou, z ktorej sú odstránené leukocyty (ďalej len „zmes trombocytov bez leukocytov") |
| 3.5. | Koncentrovaná suspenzia trombocytov získaná spracúvaním jednotkového množstva krvi metódou z plazmy bohatej na trombocyty alebo metódou z leukocyto-trombocytovej vrstvy (ďalej len „koncentrát trombocytov") |
| 3.6. | Koncentrovaná suspenzia trombocytov získaná spracúvaním jednotkového množstva krvi metódou z plazmy bohatej na trombocyty alebo metódou z leukocyto-trombocytovej vrstvy zbavená leukocytov (ďalej len „koncentrát trombocytov bez leukocytov") |
| 4. Transfúzny liek s obsahom granulo- cytov |
Koncentrovaná suspenzia granulocytov získaných aferézou (ďalej len „granulocyty z aferézy") |
| 5. Transfúzny liek s obsahom plazmy |
Transfúzny liek uvedený v bodoch 5.1. až 5.3. sa môže ďalej spracúvať v transfuziologickom zariadení a označuje sa štítkom |
| 5.1. | Supernatantná plazma oddelená po odbere krvi alebo plazma odobratá aferézou, zmrazená a uskladnená (ďalej len „zmrazená čerstvá plazma") |
| 5.2. | Plazma pripravená zo zmrazenej čerstvej plazmy po odstránení kryoprecipitátu (ďalej len „zmrazená čerstvá plazma bez kryoprecipitátu") |
| 5.3. | Zložka z plazmy pripravená z čerstvej zmrazenej plazmy vyzrážaním (precipitáciou) proteínov pri zníženej teplote a následným koncentrovaním a opätovným suspendovaním vyzrážaných proteínov v malom objeme plazmy (ďalej len „kryoprecipitát") |
| 6. Transfúzny liek s obsahom novej zložky z krvi |
Požiadavky na kvalitu a bezpečnosť transfúzneho lieku s obsahom novej zložky z krvi ustanoví ministerstvo zdravotníctva odborným usmernením. Požiadavky na transfúzne lieky s obsahom novej zložky z krvi oznámi ministerstvo zdravotníctva Európskej komisii |
| Transfúzny liek | Parameter | Akceptovateľná hodnota parametra |
| Krv | Objem | V súlade s kritériami uchovávania zaručujúcimi dodržanie špecifikácií vzťahujúcich sa na hemoglobín a hemolýzu uvedenými v prílohe č. 6. 450 ml +/- 45 ml Pre pediatrické autológne odbery krvi sa nemá prekročiť 10,5 ml na kg telesnej hmotnosti darcu |
| Hemoglobín (*) | Najmenej 45 g na jednotkové množstvo krvi | |
| Hemolýza | Menej ako 0,8 % hmoty erytrocytov na konci času uchovávania |
|
| Frekvencia kontroly | Najmenej štyri transfúzne jednotky mesačne | |
| Erytrocyty | Objem | V súlade s kritériami uchovávania zaručujúcimi dodržanie špecifikácií vzťahujúcich sa na hemoglobín a hemolýzu uvedenými v prílohe č. 6 |
| Hemoglobín (*) | Najmenej 45 g na jednotkové množstvo krvi | |
| Hemolýza | Menej ako 0,8 % hmoty erytrocytov na konci času uchovávania |
|
| Frekvencia kontroly | Najmenej štyri transfúzne jednotky mesačne | |
| Erytrocyty ochudobnené o leukocyty |
Objem | V súlade s kritériami uchovávania zaručujúcimi dodržanie špecifikácií vzťahujúcich sa na hemoglobín a hemolýzu uvedenými v prílohe č. 6 |
| Hemoglobín (*) | Najmenej 43 g na jednotkové množstvo krvi | |
| Hemolýza | Menej ako 0,8 % hmoty erytrocytov na konci času uchovávania |
|
| Frekvencia kontroly | Najmenej štyri transfúzne jednotky mesačne | |
| Transfúzny liek | Parameter | Akceptovateľná hodnota parametra |
| Erytrocyty bez leukocytov |
Objem | V súlade s kritériami uchovávania zaručujúcimi dodržanie špecifikácií vzťahujúcich sa na hemoglobín a hemolýzu uvedenými v prílohe č. 6 |
| Hemoglobín (*) | Najmenej 40 g na jednotkové množstvo krvi | |
| Obsah leukocytov | Menej ako 1 x 106 na jednotku | |
| Hemolýza | Menej ako 0,8 % hmoty erytrocytov na konci času uchovávania |
|
| Frekvencia kontroly | Najmenej štyri transfúzne jednotky mesačne | |
| Erytrocyty v prídavnom roztoku |
Objem | V súlade s kritériami uchovávania zaručujúcimi dodržanie špecifikácií vzťahujúcich sa na hemoglobín a hemolýzu uvedenými v prílohe č. 6 |
| Hemoglobín (*) | Najmenej 45 g na jednotkové množstvo krvi | |
| Hematokrit | 0,50 - 0,70 | |
| Hemolýza | Menej ako 0,8 % hmoty erytrocytov na konci času uchovávania |
|
| Frekvencia kontroly | Najmenej štyri transfúzne jednotky mesačne | |
| Erytrocyty ochudobnené o leukocyty v prídavnom roztoku |
Objem | V súlade s kritériami uchovávania zaručujúcimi dodržanie špecifikácií vzťahujúcich sa na hemoglobín a hemolýzu uvedenými v prílohe č. 6 |
| Hemoglobín (*) | Najmenej 43 g na jednotkové množstvo krvi | |
| Hematokrit | 0,50 - 0,70 | |
| Obsah leukocytov | Menej ako 1,2 x 109 v transfúznej jednotke | |
| Hemolýza | Menej ako 0,8 % hmoty erytrocytov na konci času uchovávania |
|
| Frekvencia kontroly | Najmenej štyri transfúzne jednotky mesačne | |
| Erytrocyty bez leukocytov v prídavnom roztoku |
Objem | V súlade s kritériami uchovávania zaručujúcimi dodržanie špecifikácií vzťahujúcich sa na hemoglobín a hemolýzu uvedenými v prílohe č. 6 |
| Hemoglobín (*) | Najmenej 40 g na jednotkové množstvo krvi | |
| Obsah leukocytov | Menej ako 1 x 106 na jednotku | |
| Hemolýza | Menej ako 0,8 % hmoty erytrocytov na konci času uchovávania |
|
| Frekvencia kontroly | Najmenej štyri transfúzne jednotky mesačne | |
| Erytrocyty z aferézy |
Objem | V súlade s kritériami uchovávania zaručujúcimi dodržanie špecifikácií vzťahujúcich sa na hemoglobín a hemolýzu uvedenými v prílohe č. 6 |
| Hemoglobín (*) | Najmenej 40 g na jednotkové množstvo krvi | |
| Hemolýza | Menej ako 0,8 % hmoty erytrocytov na konci času uchovávania |
|
| Trombocyty z aferézy |
Objem | V súlade s kritériami uchovávania zaručujúcimi dodržanie špecifikácií vzťahujúcich sa na pH - najmenej 40 ml plazmy s obsahom 60 x 109 trombocytov |
| Obsah trombocytov | Zmeny v obsahu trombocytov každého odberu sú povolené v medziach limitu - viac ako 200 x 109 trombocytov v transfúznej jednotke, ak sú splnené požiadavky na validovanú prípravu a uchovávanie |
|
| pH | najmenej 6,4 pri 22 °C na konci času uchovávania | |
| Frekvencia kontroly | Najmenej 10 transfúznych jednotiek mesačne | |
| Transfúzny liek | Parameter | Akceptovateľná hodnota parametra |
| Trombocyty z aferézy bez leukocytov |
Objem | V súlade s kritériami uchovávania zaručujúcimi dodržanie špecifikácií vzťahujúcich sa na pH - najmenej 40 ml plazmy s obsahom 60 x 109 trombocytov |
| Obsah trombocytov | Zmeny v obsahu trombocytov každého odberu sú povolené v medziach limitu - viac ako 200 x 109 trombocytov v transfúznej jednotke, ak sú splnené požiadavky na validovanú prípravu a uchovávanie |
|
| Obsah leukocytov | Menej ako 1 x 106 na jednotku | |
| pH | najmenej 6,4 pri 22 °C na konci času uchovávania | |
| Frekvencia kontroly | Najmenej 10 transfúznych jednotiek mesačne | |
| Zmes trombocytov | Objem | V súlade s kritériami uchovávania zaručujúcimi dodržanie špecifikácií vzťahujúcich sa na pH - najmenej 40 ml plazmy s obsahom 60 x 109 trombocytov v transfúznej jednotke |
| Obsah doštičiek | Zmeny v obsahu doštičiek každého odberu sú povolené v medziach limitu - najmenej 60 x 109 trombocytov x počet zmiešaných transfúz- nych jednotiek, ak sú splnené požiadavky na validovanú prí- pravu a uchovávanie |
|
| Obsah leukocytov | Menej ako 0,2 x 109 na jednu jednotku (metóda z plazmy bohatej na trombocyty) Menej ako 0,05 x 109 na jednu jednotku (metóda leukocyto-trombocytovej vrstvy) |
|
| pH | najmenej 6,4 pri 22 °C na konci času uchovávania | |
| Frekvencia kontroly | Najmenej 10 transfúznych jednotiek mesačne | |
| Zmes trombocytov bez leukocytov |
Objem | V súlade s kritériami uchovávania zaručujúcimi dodržanie špecifikácií vzťahujúcich sa na pH - najmenej 40 ml plazmy s obsahom 60 x 109 trombocytov v transfúznej jednotke |
| Obsah trombocytov | Zmeny v obsahu doštičiek každého odberu sú povolené v medziach limitu - najmenej 60 x 109 trombocytov x počet zmiešaných transfúz- nych jednotiek, ak sú splnené požiadavky na validovanú prí- pravu a uchovávanie |
|
| Obsah leukocytov | Menej ako 1 x 106 na jednotku | |
| pH | najmenej 6,4 pri 22 °C na konci času uchovávania | |
| Koncentrát trombocytov |
Objem | V súlade s kritériami uchovávania zaručujúcimi dodržanie špecifikácií vzťahujúcich sa na pH - najmenej 40 ml plazmy s obsahom 60 x 109 trombocytov |
| Obsah trombocytov | Zmeny v obsahu trombocytov každého odberu sú povolené v medziach limitu - najmenej 60 x 109 trombocytov v transfúznej jednotke, ak sú splnené požiadavky na validovanú prípravu a uchovávanie |
|
| Obsah leukocytov | Menej ako 0,2 x 109 na jednu jednotku (metóda plazmy bohatej na trombocyty) Menej ako 0,05 x 109 na jednu jednotku (metóda leukocyto-trombocytovej vrstvy) |
|
| pH | najmenej 6,4 pri 22 °C na konci času uchovávania | |
| Frekvencia kontroly | Najmenej štyri transfúzne jednotky mesačne | |
| Transfúzny liek | Parameter | Akceptovateľná hodnota parametra |
| Koncentrát trombocytov bez leukocytov |
Objem | V súlade s kritériami uchovávania zaručujúcimi dodržanie špecifikácií vzťahujúcich sa na pH - najmenej 40 ml plazmy s obsahom 60 x 109 trombocytov |
| Obsah trombocytov | Zmeny v obsahu trombocytov každého odberu sú povolené v medziach limitu - najmenej 60 x 109 trombocytov v transfúznej jednotke, ak sú splnené požiadavky na validovanú prípravu a uchovávanie |
|
| Obsah leukocytov | Menej ako 1 x 106 na jednotku | |
| pH | najmenej 6,4 pri 22 ° C na konci času uchovávania | |
| Frekvencia kontroly | Najmenej štyri transfúzne jednotky mesačne | |
| Zmrazená čerstvá plazma |
Objem | Určený objem +/- 10 % |
| Faktor VIIIc (*) | Priemer (po zmrazení a rozmrazení) 70 % alebo viac z hodnoty jednotky čerstvo odobratej plazmy |
|
| Celkový proteín (*) | Najmenej 50 g/l | |
| Reziduálny obsah krviniek (*) |
Erytrocyty: 6,0 x 109/l Leukocyty: menej ako 0,1 x 109/l Trombocyty: menej ako 50 x 109/l |
|
| Zmrazená čerstvá plazma bez kryoprecipitátu |
Objem | Určený objem +/- 10 % |
| Reziduálny obsah krviniek (*) |
Erytrocyty: 6,0 x 109/l Leukocyty: menej ako 0,1 x 109/l Trombocyty: menej ako 50 x 109/l |
|
| Kryoprecipitát | Obsah fibrinogénov (*) | Väčší alebo rovnajúci sa 140 mg na jednotku |
| Faktor VIIIc obsah (*) | Väčší alebo rovnajúci sa 70 medzinárodným jednotkám na jednotku |
|
| Granulocyty z aferézy |
Objem | Menej ako 500 ml |
| Obsah granulocytov | Väčší ako 1 x 1010 granulocytov na jednotku |
| Transfúzny liek | Teplota uchovávania | Maximálny čas uchovávania |
| Transfúzny liek s obsahom erytrocytov a krv (ak sa používa na transfúziu) |
+ 2 až + 6 °C | 28 až 42 dní podľa postupov používaných pri odbere, spracúvaní a uchovávaní |
| Transfúzny liek s obsahom trombocytov | + 20 až + 24 °C | Päť dní; môže sa uchovávať sedem dní pri použití systému detekcie alebo zníženia bakteriálnej kontaminácie |
| Transfúzny liek s obsahom granulocytov | + 20 až + 24 °C | 24 hodín |
| Transfúzny liek | Podmienky a dĺžka uchovávania |
| Transfúzny liek s obsahom erytrocytov | Do 30 rokov podľa postupov používaných pri odbere, spracúvaní a uchovávaní |
| Transfúzny liek s obsahom trombocytov |
Do 24 mesiacov podľa postupov používaných pri odbere, spracúvaní a uchovávaní |
| Transfúzny liek s obsahom plazmy a kryoprecipitátu |
Do 36 mesiacov podľa postupov používaných pri odbere, spracúvaní a uchovávaní |
| Kryokonzervovaný transfúzny liek s obsahom erytrocytov a kryokonzervovaný transfúzny
liek s obsahom trombocytov sa po rozmrazení pripravuje vo vhodnom médiu. Povolený čas uchovávania po rozmrazení závisí od použitej metódy. |
|