Prebieha nezávislý automatický audit integrity textu voči originálu na Slov-Lex.sk. Čakajte prosím...
| Technologický postup | Opis technologického postupu | Doplnkový názov k názvu kŕmnej suroviny podľa prílohy č. 3alebo prílohy č. 5 |
|
| 1 | 2 | 3 | 4 |
| 1. | Koncentrácia | Zvyšovanie podielu niektorých zložiek (živín) v produkte odstraňovaním vody alebo iných zložiek, ako je tuk, cukor, soľ, minerálne látky a pod. |
Koncentrát. |
| 2. | Lúpanie, šúpanie, odkôrovanie | Úplné alebo čiastočné odstraňovanie vonkajších obalov alebo vrstiev zŕn, semien orechov, toboliek, ovocia a iných plodov rastlín. |
Lúpaná, odkôrovaná, šúpaná, leštená, brúsená alebo odplevelená. |
| 3. | Sušenie (dehydratácia) | Odstraňovanie vody prirodzeným alebo umelým spôsobom. |
Sušená teplovzdušne, prirodzene alebo kombinovane.Úsušky, ak ide o objemové krmivá. |
| 4. | Extrakcia | Odstraňovanie tukov, olejov alebo voskov vhodnými organickými rozpúšťadlami alebo cukrov a iných vodorozpustných zložiek vodou. Ak sa použijú organické rozpúšťadlá, výsledný produkt nesmie obsahovať zvyšky týchto rozpúšťadiel. |
Extrahovaná, ak ide o produkty obsahujúce tuk alebo olej. Melasa alebo dužina, ak ide o produkty obsahujúce cukry alebo iné vodorozpustné zložky. |
| 5. | Extrúzia | Pretláčanie krmiva otvorom pod tlakom a jeho napučiavanie. |
Extrudovaná. |
| 6. | Vločkovanie | Valcovanie vlhčeného, tepelne upraveného materiálu. |
Vločky. |
| 7. | Mletie | Fyzikálne pôsobenie na zrno s cieľom zníženia veľkosti a plochy častíc až do vytvorenia frakcií, ako je múka, otruby, krupica, mlynské zvyšky, postupným sitovaním a triedením. |
Múka, krupica, otruby alebo mlynské zvyšky. |
| 8. | Tepelná úprava | Rôzne druhy tepelných úprav vykonaných za špecifických podmienok na zlepšenie výživnej hodnoty alebo štruktúry krmiva. |
Toastovaná, pražená, varená alebo tepelne upravená. |
| 9. | Stužovanie (hydrogenácia) | Úprava nenasýtených olejov a tukov na nasýtené. |
Stužená, čiastočne stužená. |
| 10. | Hydrolýza | Proces rozkladu (štiepenia) látok na jednoduché chemické zlúčeniny vhodnou úpravou vodou, enzýmami, kyselinami alebo lúhom. |
Hydrolyzovaná. |
| 11. | Lisovanie | Odstraňovanie tukov alebo olejov z olejnatých surovín alebo šťavy z ovocia alebo z iných rastlinných surovín mechanickou extrakciou tlakovými, závitovými alebo inými lismi s možnosťou používania slabého ohrevu. |
Výlisky, ak ide o olejnaté semená, ovocné výlisky alebo dužina, ak ide o ovocie. |
| 12. | Granulovanie Tvarovanie |
Formovanie do určeného vhodného tvaru lisovacími zariadeniami. |
Granuly, kocky, tvarované krmivo a pod. |
| 13. | Predželatinizácia, expandácia | Zmena fyzikálnej štruktúry škrobu, a tým zlepšenie napučiavacej schopnosti škrobu v studenej vode. |
Predželatinizovaná, expandovaná, napučiavaná. |
| 14. | Rafinácia | Odstraňovanie nečistôt v cukre, oleji alebo v iných prírodných surovinách chemickou, fyzikálnou alebo inou úpravou. |
Rafinovaná, čiastočne rafinovaná. |
| 15. | Vlhké mletie | Mechanické odstraňovanie (oddeľovanie) častíc z jadier alebo zŕn, niekedy po ich namáčaní vo vode alebo vo vode s kysličníkom siričitým s cieľom extrakcie škrobu. |
Glutén, škrob alebo klíčky. |
| 16. | Šrotovanie | Mechanický proces redukovania veľkosti zŕn alebo iných kŕmnych surovín. |
Šrot, šrotovaná. |
| 17. | Odcukrenie | Úplné alebo čiastočné odstránenie mono- a disacharidov z melasy alebo z iných surovín obsahujúcich cukor chemickou alebo fyzikálnou cestou. |
Odcukrená, čiastočne odcukrená; vysladená, ak ide o cukrovarské rezky. |
| Kŕmne suroviny patriace do skupín | Povinne deklarované znaky | |
| 1 | 2 | |
| 1. | Zrná obilnín | |
| 2. | Produkty a vedľajšie produkty z obilných zŕn | NL, ak je obsah vyšší ako 10 % Tuk, ak je obsah vyšší ako 5 % Vláknina Škrob, ak je obsah vyšší ako 20 % |
| 3. | Olejnaté semená, olejnaté ovocie | |
| 4. | Produkty a vedľajšie produkty z olejnatých semien a z olejnatého ovocia |
NL, ak je obsah vyšší ako 10 % Tuk, ak je obsah vyšší ako 5 % Vláknina |
| 5. | Semená strukovín | |
| 6. | Produkty a vedľajšie produkty zo semien strukovín | NL, ak je obsah vyšší ako 10 % Vláknina |
| 7. | Hľuzy a korene | |
| 8. | Produkty a vedľajšie produkty z hľúz a z koreňov | Vláknina Škrob Piesok, ak je obsah vyšší ako 3,5 % |
| 9. | Ostatné produkty a vedľajšie produkty z výroby repného cukru |
Vláknina, ak je obsah vyšší ako 15 % Celkové cukry vyjadrené ako sacharóza Piesok, ak je obsah vyšší ako 3,5 % |
| 10. | Ostatné semená a ovocie, produkty a vedľajšie produkty z nich |
NL Tuk, ak je obsah vyšší ako 10 % Vláknina |
| 11. | Úsušky a objemové krmivá | NL, ak je obsah vyšší ako 10 % Vláknina |
| 12. | Ostatné rastliny, produkty a vedľajšie produkty z nich |
NL, ak je obsah vyšší ako 10 % Vláknina |
| 13. | Produkty a vedľajšie produkty z výroby trstinového cukru |
Vláknina, ak je obsah vyšší ako 15 % Celkové cukry vyjadrené ako sacharóza |
| 14. | Produkty a vedľajšie produkty z mlieka | Vlhkosť, ak je obsah vyšší ako 5 % NL Laktóza, ak je obsah vyšší ako 10 % |
| 15. | Produkty zo suchozemských zvierat | Vlhkosť, ak je obsah vyšší ako 8 % NL, ak je obsah vyšší ako 10 % Tuk, ak je obsah vyšší ako 5 % |
| 16. | Ryby a iné morské živočíchy, ich produkty a vedľajšie produkty |
Vlhkosť, ak je obsah vyšší ako 8 % NL, ak je obsah vyšší ako 10 % Tuk, ak je obsah vyšší ako 5 % |
| 17. | Minerálne suroviny | Obsah zodpovedajúcich minerálnych látok |
| 18. | Rôzne | NL, ak je obsah vyšší ako 10 % Tuk, ak je obsah vyšší ako 10 % Vláknina Škrob, ak je obsah vyšší ako 30 % Celkové cukry vyjadrené ako sacharóza, ak je obsah vyšší ako 10 % |
| Ukazovateľ | Deklarovaná alebo predpísaná hodnota v % |
Prípustná tolerancia v % |
|||||
| 1 | 2 | 3 | |||||
| a | b | c | a | b | |||
| menej ako |
od - do | viac ako | záporná | kladná | |||
| Dusíkaté látky | 10 | 1 | A | ||||
| 10-20 | 10 | R | |||||
| 20 | 2 | A | |||||
| Celkové cukry, redukujúce cukry, sacharóza, laktóza a glukóza (dextróza) |
5 | 0,5 | A | ||||
| 5-20 | 10 | R | |||||
| 20 | 2 | A | |||||
| Škrob a inulín | 10 | 1 | A | ||||
| 10-30 | 10 | R | |||||
| 30 | 3 | A | |||||
| Tuky a oleje | 5 | 0,6 | A | ||||
| 5-15 | 12 | R | |||||
| 15 | 1,8 | A | |||||
| Vláknina | 6 | 0,9 | A | ||||
| 6-14 | 15 | R | |||||
| 14 | 2,1 | A | |||||
| Vlhkosť a popol | 5 | 0,5 | A | ||||
| 5-10 | 10 | R | |||||
| 10 | 1 | A | |||||
| Vápnik, fosfor, sodík, horčík, uhličitan vápenatý |
2 | 0,2 | A | 0,2 | A | ||
| 2-15 | 10 | R | 10 | R | |||
| 15 | 1,5 | A | 1,5 | A | |||
| Chloridy vyjadrené ako NaCl |
3 | 0,3 | A | 0,3 | A | ||
| 3 a viac | 10 | R | 10 | R | |||
| Nerozpustný zvyšok popola v kyseline chlorovodíkovej (piesok) |
3 | 0,3 | A | ||||
| 3 a viac | 10 | R | |||||
| Betakarotén, vitamín A, xantofily |
30 | R | |||||
| Metionín, lyzín | 20 | R | |||||
| Podiel látok nerozpustných v dietyléteri (nečistoty) |
2 | 0,2 | A | ||||
| 2-15 | 10 | R | |||||
| 15 | 1,5 | A | |||||
| Dusíkaté látky prchavé | 20 | R | |||||
| Číslo kyslosti tuku | 2 jednotky |
0,2 jedno- tky |
|||||
| 2-15 jednotiek |
10 | R | |||||
| 15 jednotiek |
1,5 jedno- tiek |
||||||
| Ukazovateľ | Stanovená hodnota v % |
Prípustná tolerancia kladná aj záporná v % |
||||
| 1 | 2 | 3 | ||||
| Vlhkosť | menej ako | 15,0 | do | 15,0 | 0,3 | A |
| viac ako | 15,0 | 2 | R | |||
| Dusíkaté látky | menej ako | 16,0 | 0,4 | A | ||
| 16,0 | do | 32,0 | 2,5 | R | ||
| viac ako | 32,0 | 0,8 | A | |||
| Tuk | 0,4 | do | 10,0 | 0,4 | A | |
| viac ako | 10,0 | do | 20,0 | 4 | R | |
| viac ako | 20,0 | 0,8 | A | |||
| Vláknina | 0,4 | do | 10,0 | 0,4 | A | |
| viac ako | 10,0 | 4 | R | |||
| Popol | 0,2 | do | 4,0 | 10 | R | |
| viac ako | 4,0 | do | 10,0 | 0,4 | A | |
| viac ako | 10,0 | do | 15,0 | 4 | R | |
| viac ako | 15,0 | do | 20,0 | 0,6 | A | |
| viac ako | 20,0 | 3 | R | |||
| Škrob | menej ako | 12,0 | 0,6 | A | ||
| 12,0 | do | 20,0 | 5 | R | ||
| viac ako | 20,0 | 1 | A | |||
| Cukor | 0,5 | do | 25,0 | 0,5 | A | |
| viac ako | 25,0 | do | 50,0 | 2 | R | |
| viac ako | 50,0 | 1 | A | |||
| Fosfor | 0,12 | do | 1,0 | 0,06 | A | |
| viac ako | 1,0 | 6 | R | |||
| Vápnik | 0,1 | do | 0,5 | 0,05 | A | |
| viac ako | 0,5 | do | 6,0 | 10 | R | |
| viac ako | 6,0 | do | 10,0 | 0,6 | A | |
| viac ako | 10,0 | 6 | R | |||
| Horčík, draslík | 0,2 | do | 5,0 | 10 | R | |
| viac ako | 5,0 | 0,5 | A | |||
| Sodík | 0,04 | do | 0,16 | 0,02 | A | |
| viac ako | 0,16 | do | 8,0 | 12,5 | R | |
| viac ako | 8,0 | 1 | A | |||
| Nerozpustný zvyšok popola v kyseline chlorovodíkovej |
0,3 | do | 10,0 | 0,3 | A | |
| viac ako | 10,0 | 3 | R | |||
| Chloridy vyjadrené ako NaCl |
menej ako | 1,0 | 0,1 | A | ||
| 1,0 | do | 5,0 | 10 | R | ||
| viac ako | 5,0 | 0,5 | A | |||
| Močovina | 0,2 | do | 2,0 | 0,2 | A | |
| viac ako | 2,0 | 10 | R | |||
| Uhličitany vyjadrené ako CaCO3 |
0,2 | do | 2,5 | 0,2 | A | |
| viac ako | 2,5 | do | 10,0 | 8 | R | |
| viac ako | 10,0 | 0,8 | A | |||
| Využiteľný lyzín | 15 | R | ||||
| Aminokyseliny | 10 | R | ||||
| Voľné mastné kyseliny | viac ako | 5,0 | 10 | R | ||
| Karotény, xantofyly | 15 | R | ||||
| Číslo kyslosti | viac ako | 4 | 15 | R | ||
| Anizidínové číslo | viac ako | 10 | 20 | R | ||