Prebieha nezávislý automatický audit integrity textu voči originálu na Slov-Lex.sk. Čakajte prosím...
| Účel výživy | Charakteristika kŕmnej zmesi |
Druh alebo kategória zvierat | Povinne deklarované ukazovatele | Odporúčaná doba skrmovania |
Podrobnosti o označovaní a použití |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
| Podpora funkcie obličiek pri ich chronickej nedostatočnosti1)2) |
Nízky obsah fosforu, obmedzený obsah vysokokvalitných bielkovín |
Psy, mačky |
Zdroje bielkovín Vápnik Fosfor Draslík Sodík Obsah esenciálnych mastných kyselín, ak boli pridané |
Pri prvom podávaní do šiestich mesiacov |
Na označení sa uvedie: „Pred použitím a pred predĺžením obdobia používania sa odporúča
vyžiadať si stanovisko veterinárneho lekára.“ V návode na použitie sa uvedie: „Voda na pitie musí byť stále k dispozícii.“ |
| Znížená absorpcia fosforu prostredníctvom pridania uhličitanu lantanitého oktahydrátu |
Dospelé mačky |
Zdroje bielkovín Vápnik Fosfor Draslík Sodík Uhličitan lantanitý oktahydrát Obsah esenciálnych mastných kyselín, ak boli pridané |
Pri prvom podávaní do šiestich mesiacov |
Na označení sa uvedie: „Pred použitím a pred predĺžením obdobia používania sa odporúča
vyžiadať si stanovisko veterinárneho lekára.“ V návode na použitie sa uvedie: „Voda na pitie musí byť stále k dispozícii.“ |
|
| Rozpúšťanie struvitových kameňov3) | Nízky obsah horčíka, nízky obsah, ale vysokokvalitných bielkovín, schopnosť okysľovať moč |
Psy | Zdroje bielkovín Vápnik Fosfor Draslík Sodík Horčík Chloridy, ako Cl- Síra Látky okysľujúce moč |
Päť až dvanásť týždňov | Na obale musí byť uvedené: „Pred použitím sa odporúča konzultácia s veterinárnym lekárom.“ „Počas skrmovania treba podávať dostatok vody.“ |
| Rozpúšťanie struvitových kameňov3) |
Nízky obsah horčíka, schopnosť okysľovať moč |
Mačky | Vápnik Fosfor Draslík Sodík Horčík Chloridy, ako Cl- Síra Látky okysľujúce moč Taurín celkový |
Päť až dvanásť týždňov | Na obale musí byť uvedené: „Pred použitím sa odporúča konzultácia s veterinárnym lekárom.“ „Počas skrmovania treba podávať dostatok vody.“ |
| Obmedzenie výskytu struvitových kameňov pri ich opakovanom výskyte | Primeraný obsah horčíka, schopnosť okysľovať moč |
Psy, mačky | Vápnik Fosfor Draslík Sodík Horčík Chloridy, ako Cl- Síra Látky okysľujúce moč |
Až do šiestich mesiacov | Na obale musí byť uvedené: „Pred použitím sa odporúča konzultácia s veterinárnym lekárom.“ |
| Obmedzenie výskytu urátových kameňov | Nízky obsah purínov, nízky obsah, ale vysokokvalitných bielkovín |
Psy, mačky | Zdroje bielkovín | Až do šiestich mesiacov alebo celoživotne, ak ide o trvalé poruchy metabolizmu kyseliny
močovej |
Na obale musí byť uvedené: „Pred použitím sa odporúča konzultácia s veterinárnym lekárom.“ |
| Obmedzenie výskytu šťaveľových kameňov | Nízky obsah vápnika, nízky obsah vitamínu D, schopnosť alkalizovať moč |
Psy, mačky | Vápnik Fosfor Draslík Sodík Horčík Chloridy, ako Cl- Síra Vitamín D celkový Hydroxyprolín Látky alkalizujúce moč |
Až do šiestich mesiacov | Na obale musí byť uvedené: „Pred použitím sa odporúča konzultácia s veterinárnym lekárom.“ |
| Obmedzenie výskytu cystínových kameňov |
Nízky obsah bielkovín, primeraný obsah sírnych aminokyselín, schopnosť alkalizovať moč |
Psy, mačky | Sírne aminokyseliny celkové Draslík Sodík Horčík Chloridy, ako Cl- Síra Látky alkalizujúce moč |
Pri prvom používaní až do jedného roka | Na obale musí byť uvedené: „Pred použitím alebo pred predĺžením doby používania sa odporúča konzultácia s veterinárnym lekárom.“ |
| Redukcia intolerancie na výživu a kŕmne suroviny4) | Vybrané zdroje bielkovín a/alebo vybrané zdroje uhľohydrátov |
Psy, mačky | Zdroje bielkovín Obsah esenciálnych mastných kyselín, ak boli pridané Zdroje uhľohydrátov Obsah esenciálnych mastných kyselín, ak boli pridané |
Tri až osem týždňov; ak príznaky intolerancie zmiznú, túto kŕmnu zmes možno skrmovať neobmedzene |
|
| Obmedzenie akútnych črevných resorpčných ochorení | Zvýšená hladina elektrolytov, vysoko stráviteľné kŕmne suroviny |
Psy, mačky | Zdroje vysokostráviteľných kŕmnych surovín vrátane ich úpravy Draslík Sodík Zdroje hlienotvorných látok, ak boli pridané |
Jeden až dva týždne | Na obale musí byť uvedené: „Používať počas ochorenia a počas zotavovania z akútnych hnačiek.“ „Pred použitím sa odporúča konzultácia s veterinárnym lekárom.“ |
| Kompenzácia maldigescie5) | Vysoko stráviteľné kŕmne suroviny, nízky obsah tuku |
Psy, mačky | Zdroje vysokostráviteľných kŕmnych surovín vrátane ich úpravy | Tri až dvanásť týždňov alebo celoživotne, ak ide o chronickú nedostatočnosť pankreasu |
Na obale musí byť uvedené: „Pred použitím sa odporúča konzultácia s veterinárnym lekárom.“ |
| Podpora funkcie srdca pri jeho chronickej nedostatočnosti | Nízky obsah sodíka, rozšírený pomer draslíka k sodíku |
Psy, mačky | Draslík Sodík Horčík |
Pri prvom použití až do šiestich mesiacov | Na obale musí byť uvedené: „Pred použitím alebo pred predĺžením doby používania sa odporúča konzultácia s veterinárnym lekárom.“ |
| Regulácia zdrojov glukózy pri diabetes mellitus | Nízka hladina rýchlorozpustných uhľohydrátov | Psy, mačky | Zdroje uhľohydrátov vrátane ich úpravy Škrob Cukry celkové Obsah ruktózy, ak bola pridaná Obsah esenciálnych mastných kyselín, ak boli pridané Zdroje mastných kyselín s krátkym a so stredným reťazcom, ak boli pridané |
Pri prvom používaní až do šiestich mesiacov | Na obale musí byť uvedené: „Pred použitím alebo pred predĺžením doby používania sa odporúča konzultácia s veterinárnym lekárom.“ |
| Podpora funkcie pečene pri chronickej nedostatočnosti |
Vysokokvalitné zdroje bielkovín, priemerný obsah bielkovín, vysoký obsah esenciálnych mastných kyselín, vysoký obsah vysokostráviteľných uhľohydrátov |
Psy | Zdroje bielkovín Zdroje vysokostráviteľných uhľohydrátov vrátane ich úpravy Obsah esenciálnych mastných kyselín Sodík Meď, celkový obsah |
Pri prvom používaní až do šiestich mesiacov | Na obale musí byť uvedené: „Pred použitím alebo pred predĺžením doby používania sa odporúča konzultácia s veterinárnym lekárom.“ |
| Podpora funkcie pečene pri chronickej nedostatočnosti |
Vysokokvalitné zdroje bielkovín, primeraný obsah bielkovín, vysoký obsah esenciálnych mastných kyselín |
Mačky | Zdroje bielkovín Obsah esenciálnych mastných kyselín Sodík Meď, celkový obsah |
Pri prvom používaní až do šiestich mesiacov | Na obale musí byť uvedené: „Pred použitím alebo pred predĺžením doby používania sa odporúča konzultácia s veterinárnym lekárom.“ |
| Regulácia metabolizmu lipidov pri hyperlipémii | Nízky obsah tuku, vysoký obsah esenciálnych mastných kyselín |
Psy, mačky | Obsah esenciálnych mastných kyselín Obsah n-3 mastných kyselín, ak boli pridané |
Pri prvom používaní až do dvoch mesiacov | Na obale musí byť uvedené: „Pred použitím alebo pred predĺžením doby používania sa odporúča konzultácia s veterinárnym lekárom.“ |
| Zníženie medi v pečeni | Nízky obsah medi | Psy | Meď, celkový obsah | Pri prvom používaní až do šiestich mesiacov | Na obale musí byť uvedené: „Pred použitím alebo pred predĺžením doby používania sa odporúča konzultácia s veterinárnym lekárom.“ |
| Podpora funkcie kože, ak ide o dermatózy a veľké straty srsti | Vysoký obsah esenciálnych mastných kyselín |
Psy, mačky | Obsah esenciálnych mastných kyselín |
Až do dvoch mesiacov | Na obale musí byť uvedené: „Pred použitím sa odporúča konzultácia s veterinárnym lekárom.“ |
| Zníženie rizika vzniku popôrodného uľahnutia | Nízky obsah vápnika alebo |
Dojnice | Vápnik Fosfor Horčík |
Jeden až štyri týždne pred otelením |
V návode na použitie uveďte text: „Po otelení skrmovanie treba ukončiť.“. |
| úzky pomer katiónov a aniónov alebo |
Vápnik Fosfor Sodík Draslík Chloridy Síra |
Jeden až štyri týždne pred otelením |
V návode na použitie uveďte text: „Po otelení skrmovanie treba ukončiť.“. |
||
| vysoký obsah zeolitu (syntetického kremičitanu hlinitosodného) alebo |
Obsah syntetického kremičitanu hlinitosodného | Dva týždne pred otelením |
V návode na použitie uveďte text: „Množstvo krmiva treba obmedziť tak, aby denný príjem kremičitanu hlinitosodného nepresiahol 500 g.“. „Po otelení skrmovanie treba ukončiť.“. |
||
| vysoký obsah vápnika vo forme dobre využiteľných vápenatých solí | Celkový obsah vápnika, zdroje vápnika a množstvo vápnika z jednotlivých zdrojov |
Od prvých príznakov pôrodu až do dvoch dní po pôrode | Na obale, nádobe alebo štítku uveďte: 1. Návod na použitie, t. j. počet podaní, obdobie pred otelením a obdobie po otelení. 2. Text: „Pred použitím odporúčame konzultovať s odborníkom na výživu.“. |
||
| Zníženie rizika vzniku ketózy (acetoneamia)6) | Kŕmne suroviny, ktoré sú glukogénnym zdrojom energie | Dojnice, bahnice |
Kŕmne suroviny, ktoré sú zdrojom glukogénnej energie 1,2 propandiol, ak bol pridaný ako prekurzor glukózy Glycerín, ak bol pridaný ako prekurzor glukózy |
Tri až šesť týždňov po otelení, posledných šesť týždňov pred obahnením a prvé tri týždne po obahnení |
|
| Zníženie rizika vzniku tetanie (hypomagneziaemia) | Vysoký obsah horčíka, ľahko využiteľné uhľohydráty, primeraný obsah bielkovín, nízky obsah draslíka |
Prežúvavce | Škrob Celkové cukry Draslík Sodík Horčík |
Tri až desať týždňov v období stálej pastvy na trávnatých porastoch | Návod na použitie musí obsahovať postup na bilancovanie dennej kŕmnej dávky, najmä
vo vzťahu k obsahu vlákniny a ľahko využiteľných zdrojov energie. Ak ide o kŕmnu zmes pre ovce, na obale musí byť uvedené: „Určená najmä pre laktujúce bahnice.“ |
| Zníženie rizika vzniku acidózy | Nízky obsah ľahko fermentovateľných uhľohydrátov, vysoká pufrovacia kapacita |
Prežúvavce | Škrob Celkové cukry |
Najviac dva mesiace; ak ide o dojnice, najviac dva mesiace od začiatku laktácie |
Návod na použitie musí obsahovať postup na bilancovanie dennej kŕmnej dávky, najmä
vo vzťahu k obsahu vlákniny a ľahko fermentovateľných zdrojov uhľohydrátov. Ak ide o kŕmnu zmes pre dojnice, na obale musí byť uvedené: „Určené najmä pre vysokoúžitkové dojnice.“ Ak ide o kŕmnu zmes pre prežúvavce vo výkrme, na obale musí byť uvedené: „Určené najmä pre intenzívne vykrmované....“ s uvedením druhu a kategórie zvierat. |
| Stabilizácia vody a elektrolytickej bilancie v organizme | Prevážne elektrolity a ľahko využiteľné uhľohydráty |
Teľatá, prasiatka, jahňatá, kozľatá, žriebätá | Zdroje uhľohydrátov Draslík Sodík Chloridy, ako Cl- |
Jeden až šesť dní; ak sa skrmuje ako jediné krmivo, jeden až tri dni |
Na obale musí byť uvedené: „Používa sa pri rizikách vzniku hnačkového ochorenia z porúch trávenia, počas ochorenia alebo počas zotavovania z hnačkového ochorenia.“ „Pred použitím sa odporúča konzultácia s veterinárnym lekárom.“ |
| Zníženie rizika vzniku močových kameňov | Nízky obsah fosforu, nízky obsah horčíka, schopnosť okysľovať moč |
Prežúvavce |
Vápnik Fosfor Draslík Sodík Horčík Chloridy, ako Cl- Síra Látky okysľujúce moč |
Až do šiestich týždňov | Na obale musí byť uvedené: „Určené najmä pre intenzívne kŕmené mladé zvieratá.“ „Počas skrmovania treba podávať dostatok vody.“ |
| Zníženie stresových reakcií | Vysoký obsah horčíka a/alebo vysokostráviteľné kŕmne suroviny |
Ošípané | Horčík Vysokostráviteľné kŕmne suroviny vrátane ich úpravy Obsah n-3 mastných kyselín, ak boli pridané |
Jeden až sedem dní | Návod na použitie treba vypracovať s prihliadnutím na danú situáciu. |
| Stabilizácia fyziologickej stráviteľnosti | Nízka pufrovacia kapacita, vysokostráviteľné kŕmne suroviny |
Prasiatka | Vysokostráviteľné kŕmne suroviny vrátane ich úpravy Pufrovacia kapacita Zdroje adstringentných látok, ak boli pridané Zdroje hlienotvorných látok, ak boli pridané |
Dva až štyri týždne | Na obale musí byť uvedené: „Používa sa pri rizikách vzniku hnačkového ochorenia z porúch trávenia, počas ochorenia alebo počas zotavovania z hnačkového ochorenia.“ |
| Stabilizácia fyziologickej stráviteľnosti | Vysokostráviteľné kŕmne suroviny |
Ošípané | Vysokostráviteľné kŕmne suroviny vrátane ich úpravy Zdroje adstringentných látok, ak boli pridané Zdroje hlienotvorných látok, ak boli pridané |
Dva až štyri týždne | Na obale musí byť uvedené: „Používa sa pri rizikách vzniku hnačkového ochorenia z porúch trávenia, počas ochorenia alebo počas zotavovania z hnačkového ochorenia.“ |
| Zníženie rizika vzniku zápchy | Kŕmne suroviny stimulujúce intestinálne pasáže | Prasnice | Kŕmne suroviny stimulujúce intestinálne pasáže |
Desať až štrnásť dní pred oprasením a po oprasení | |
| Zníženie rizika vzniku syndrómu stučnenia pečene | Nízky obsah energie, vysoký podiel metabolizovateľnej energie z tukov, vysoký obsah polynenasýtených mastných kyselín |
Nosnice | Energetická hodnota výpočtom Relatívne percento metabolizovateľnej energie z tukov z celkového obsahu metabolizovateľnej energie Obsah polynenasýtených mastných kyselín |
Až do dvanástich mesiacov | |
| Kompenzácia malabsorpcie | Nízky obsah nasýtených mastných kyselín, vysoký obsah v tuku rozpustných vitamínov |
Hydina okrem husí a holubov |
Percento nasýtených mastných kyselín z celkového obsahu mastných kyselín Vitamín A celkový Vitamín D celkový Vitamín E celkový Vitamín K celkový |
Počas prvých dvoch týždňov po vyliahnutí | |
| Kompenzácia chronických tráviacich porúch tenkého čreva | Vysokostráviteľné uhľohydráty, bielkoviny a tuky |
Koňovité | Zdroje vysokostráviteľných uhľohydrátov, bielkovín a tukov vrátane ich úpravy |
Až do troch mesiacov | Návod na použitie treba vypracovať s prihliadnutím na danú situáciu. Na obale musí byť uvedené: „Pred použitím sa odporúča konzultácia s veterinárnym lekárom.“ |
| Obmedzenie rizika tráviacich porúch hrubého čreva |
Vysoký obsah vlákniny, ale vysokostráviteľné kŕmne suroviny |
Koňovité | Vysokostráviteľné kŕmne suroviny vrátane ich úpravy | Jeden až dva týždne | Návod na použitie treba vypracovať s prihliadnutím na danú situáciu. Na obale musí byť uvedené: „Pred použitím sa odporúča konzultácia s veterinárnym lekárom.“ |
| Obmedzenie stresových reakcií |
Vysokostráviteľné kŕmne suroviny, vysoký obsah horčíka |
Koňovité | Horčík Vysokostráviteľné kŕmne suroviny vrátane ich úpravy |
Dva až štyri týždne | Návod na použitie treba vypracovať s prihliadnutím na danú situáciu. |
| Kompenzácia strát elektrolytov pri silnom potení | Prevážne elektrolity, ľahko absorbovateľné uhľohydráty |
Koňovité | Draslík Sodík Chloridy, ako Cl- Glukóza |
Jeden až dva dni | Na obale musí byť uvedené: „Počas skrmovania treba podávať dostatok vody.“ |
| Zníženie nadváhy | Nízky obsah energie | Psy a mačky | Metabolizovateľná energia | Do dosiahnutia požadovanej hmotnosti |
Na označení musia byť uvedené odporúčané denné dávky. |
| Výživná kŕmna zmes na rekonvalescenciu7) | Vysoký obsah energie, vysoký obsah esenciálnych živín a vysoká stráviteľnosť kŕmnych surovín | Psy a mačky | Vysokostráviteľné kŕmne suroviny vrátane ich úprav Metabolizovateľná energia Obsah n-3 a n-6 kyselín, ak boli pridané |
Až do zotavenia | Ak ide o krmivo, ktoré treba špeciálne podávať (napr. hadicou), na označení musí byť
uvedené: „Podávať pod dozorom veterinárneho lekára.“ |
| Kompenzácia chronickej nedostatočnosti tenkého čreva | Uhľohydráty, bielkoviny a tuky, ktoré sú vysokostráviteľné v tenkom čreve | Koňovité8) | Zdroje vysokostráviteľných uhľohydrátov, bielkovín a tukov vrátane ich úprav | Pri prvom podávaní až do šiestich mesiacov | Návod na použitie musí obsahovať situácie, pre ktoré je krmivo vhodné, a spôsoby skrmovania,
ak krmivo musí byť podávané v častých a veľmi malých kŕmnych dávkach. Na označení musí byť uvedené: „Pred použitím a pred predĺžením doby použitia sa odporúča konzultácia s veterinárnym lekárom.“ |
| Kompenzácia chronických tráviacich ťažkostí v hrubom čreve | Vysokostráviteľná vláknina | Koňovité | Zdroje vlákniny Obsah n-3 kyseliny, ak bola pridaná |
Pri prvom podávaní až do šiestich mesiacov | Návod na použitie musí obsahovať situácie, pre ktoré je krmivo vhodné, a spôsoby skrmovania. Na označení musí byť uvedené: „Pred použitím a pred predĺžením doby použitia sa odporúča konzultácia s veterinárnym lekárom.“ |
| Zníženie stresu | Vysokostráviteľné kŕmne suroviny | Koňovité | Horčík Vysokostráviteľné kŕmne suroviny vrátane ich úprav Obsah n-3 kyseliny, ak bola pridaná |
Dva až štyri týždne | Návod na použitie musí obsahovať presné situácie, v ktorých je podávanie krmiva odôvodnené. |
| Kompenzácia strát minerálnych látok pri silnom potení | Najmä elektrolyty a ľahko absorbovateľné uhľohydráty | Koňovité | Vápnik, Sodík Horčík Draslík Chloridy Glukóza |
Jeden až tri dni | Návod na použitie musí obsahovať situácie, pre ktoré je podávanie krmiva vhodné. Ak krmivo predstavuje prevažnú časť dennej kŕmnej dávky, návod na použitie musí obsahovať informáciu na predchádzanie rizikám z náhlej zmeny krmiva. Označenie musí obsahovať: „Voda na pitie musí byť stále k dispozícii.“ |
| Výživná kŕmna zmes na rekonvalescenciu | Vysoká koncentrácia esenciálnych živín a vysokostráviteľných kŕmnych surovín | Koňovité | Vysokostráviteľné kŕmne suroviny vrátane ich úprav Obsah n-3 a n-6 kyselín, ak boli pridané |
Až do zotavenia | Návod na použitie musí obsahovať situácie, pre ktoré je použitie krmiva vhodné. Ak ide o krmivo, ktoré treba špeciálne podávať (napr. hadicou), na označení musí byť uvedené: „Podávať pod dozorom veterinárneho lekára.“ |
| Podpora funkcie pečene pri jej chronickej nedostatočnosti | Nízky obsah, ale vysokokvalitných bielkovín a vysokostráviteľné uhľohydráty | Koňovité | Zdroje bielkovín a vlákniny Vysokostráviteľné uhľohydráty vrátane ich úprav Metionín Cholín Obsah n-3 kyseliny, ak bola pridaná |
Pri prvom podávaní až do šiestich mesiacov | Návod na použitie musí obsahovať spôsoby skrmovania, ak krmivo musí byť podávané v
častých a veľmi malých kŕmnych dávkach. Na označení musí byť uvedené: „Pred použitím a pred predĺžením doby použitia sa odporúča konzultácia s veterinárnym lekárom.“ |
| Podpora funkcie obličiek pri ich chronickej nedostatočnosti | Nízky obsah, ale vysokokvalitných bielkovín a nízky obsah fosforu | Koňovité | Zdroje bielkovín Vápnik Fosfor Draslík Horčík Sodík |
Pri prvom podávaní až do šiestich mesiacov | Na označení musí byť uvedené: „Pred použitím a pred predĺžením doby použitia sa odporúča
konzultácia s veterinárnym lekárom.“ „Voda na pitie musí byť stále k dispozícii.“ |
| Kŕmna zmes | Ukazovateľ | Druhy a kategórie zvierat | |
| Povinná deklarácia | Voliteľná deklarácia | ||
| 1 | 2 | 3 | 4 |
| Kompletná kŕmna zmes |
NL Tuk Vláknina Popol |
Zvieratá vrátane psov a mačiek, okrem ostatných spoločenských zvierat |
Spoločenské zvieratá, okrem psov a mačiek |
| Lyzín | Ošípané | Zvieratá, okrem ošípaných | |
| Metionín | Hydina | Zvieratá, okrem hydiny | |
| Cystín Treonín Tryptofan |
Všetky zvieratá | ||
| Energetická hodnota |
Hydina, ošípané, prežúvavce, podľa postupu uvedeného v prílohe č. 4 |
||
| Škrob Celkové cukry, ako sacharóza Celkové cukry, ako sacharóza a škrob spolu |
Všetky zvieratá | ||
| Vápnik Sodík Horčík Draslík |
Všetky zvieratá | ||
| Fosfor | Ryby, okrem akvarijných rybičiek |
Všetky zvieratá vrátane akvarijných rybičiek, okrem rýb |
|
| Doplnková kŕmna zmes minerálna a vitamínovo-mi- nerálna |
NL Tuk Vláknina Popol Metionín Cystín Treonín Tryptofan |
Všetky zvieratá | |
| Vápnik Fosfor Sodík |
Všetky zvieratá | ||
| Horčík | Prežúvavce | Zvieratá, okrem prežúvavcov | |
| Draslík | Všetky zvieratá | ||
| Doplnková kŕmna zmes melasovaná |
NL Vláknina Popol Celkové cukry, ako sacharóza |
Všetky zvieratá | |
| Vápnik Fosfor Sodík Draslík |
Všetky zvieratá | ||
| Horčík, ak je ≥0,5 % |
Prežúvavce | Zvieratá, okrem prežúvavcov | |
| Horčík, ak je < 0,5 % |
Všetky zvieratá | ||
| Doplnkové kŕmne zmesi - ostatné |
NL Tuk Vláknina Popol |
Zvieratá vrátane psov a mačiek, okrem ostatných spoločenských zvierat |
Spoločenské zvieratá, okrem psov a mačiek |
| Lyzín | Ošípané | Zvieratá, okrem ošípaných | |
| Metionín | Hydina | Zvieratá, okrem hydiny | |
| Cystín Treonín Tryptofán |
Všetky zvieratá | ||
| Energetická hodnota |
Hydina, ošípané, prežúvavce, a ak ide o diétne kŕmne zmesi, psy a mačky, podľa postupu uvedeného v prílohe č. 4 |
||
| Škrob Celkové cukry, ako sacharóza Celkové cukry, ako sacharóza a škrob spolu |
Všetky zvieratá | ||
| Vápnik, ak je ≥ 5 % | Zvieratá, okrem spoločenských zvierat |
Spoločenské zvieratá | |
| Vápnik, ak je < 5 % |
Všetky zvieratá | ||
| Fosfor, ak je ≥ 2 % | Zvieratá, okrem spoločenských zvierat |
Spoločenské zvieratá | |
| Fosfor, ak je < 2 % | Všetky zvieratá | ||
| Horčík, ak je ≥ 0,5 % |
Prežúvavce | Zvieratá, okrem prežúvavcov | |
| Horčík, ak je < 0,5 % |
Všetky zvieratá | ||
| Sodík Draslík |
Všetky zvieratá | ||
| Kategórie | Opis kategórie | |
| 1. | Mäso a vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu | Všetky mäsové časti teplokrvných zvierat v čerstvom stave alebo konzervované a všetky produkty a vedľajšie produkty zo spracovania celých tiel alebo častí tiel teplokrvných zvierat. |
| 2. | Mlieko a vedľajšie produkty z mlieka | Všetky produkty a vedľajšie produkty z mlieka v čerstvom stave alebo konzervované. |
| 3. | Vajcia a vedľajšie produkty z vajec | Všetky produkty a vedľajšie produkty z vajec v čerstvom stave alebo konzervované. |
| 4. | Oleje a tuky | Všetky oleje a tuky rastlinného a živočíšneho pôvodu. |
| 5. | Kvasnice | Kvasnice, ktorých bunky sú inaktivované a usušené. |
| 6. | Ryby a vedľajšie produkty z rýb | Ryby alebo ich časti v čerstvom stave alebo konzervované, ako aj vedľajšie produkty z ich spracovania. |
| 7. | Obilniny | Všetky druhy obilnín bez ohľadu na spôsob ich spracovania alebo produkty získané pri spracovaní škrobnatého endospermu. |
| 8. | Zelenina | Všetky druhy zeleniny v čerstvom stave alebo konzervované. |
| 9. | Vedľajšie produkty rastlinného pôvodu | Vedľajšie produkty zo spracovania rastlinných krmív, najmä obilnín, zeleniny, strukovín a olejnín. |
| 10. | Rastlinné bielkovinové koncentráty | Všetky produkty rastlinného pôvodu, v ktorých bielkoviny boli skoncentrované; musia obsahovať najmenej 50 % dusíkatých látok v sušine. Zmenená textúra bielkovín je prípustná. |
| 11. | Minerálne látky | Všetky anorganické látky vhodné na výživu zvierat. |
| 12. | Cukry | Všetky druhy cukrov. |
| 13. | Ovocie | Všetky druhy jedlého ovocia v čerstvom stave alebo konzervované. |
| 14. | Orechy a oriešky | Všetky jadrá orechov a orieškov bez obalov v celom stave alebo hrubomleté. |
| 15. | Semená | Všetky druhy semien okrem obilnín v celom stave alebo hrubomleté. |
| 16. | Riasy | Všetky druhy rias v čerstvom stave alebo konzervované. |
| 17. | Mäkkýše a kôrovce | Všetky mäkkýše, kôrovce a lastúrniky v čerstvom stave alebo konzervované, ako aj vedľajšie produkty z ich spracovania. |
| 18. | Hmyz | Všetky druhy hmyzu vo všetkých štádiách vývoja, ako sú larvy, kukly a dospelý hmyz. |
| 19. | Pekárenské produkty | Všetky pekárenské produkty, ako je chlieb, koláče, keksy, ako aj cestoviny. |
| Ukazovateľ | Deklarovaný alebo predpísaný obsah v % |
Povolená odchýlka v % | |||||
| 1 | 2 | 3 | |||||
| a | b | c | a | b | |||
| menej ako |
od - do | viac ako | záporná | kladná | |||
| Vlhkosť | 5 | 0,5 | A | ||||
| 5 - 10 | 10 | R | |||||
| 10 | 1 | A | |||||
| Dusíkaté látky | 10 | 1 | A | 2 | A | ||
| 10 - 20 | 10 | R | 20 | R | |||
| 20 | 2 | A | 4 | A | |||
| Tuk | 8 | 0,8 | A | 1,6 | A | ||
| 8 - 15 | 10 | R | 20 | R | |||
| 15 | 1,5 | A | 3 | A | |||
| Popol | 5 | 1,5 | A | 0,5 | A | ||
| 5 - 10 | 30 | R | 10 | R | |||
| 10 | 3 | A | 1 | A | |||
| Popol nerozpustný v kyseline chlorovodíkovej |
4 | 0,4 | A | ||||
| 4 - 10 | 10 | R | |||||
| 10 | 1 | A | |||||
| Vláknina | 6 | 2,7 | A | 0,9 | A | ||
| 6 - 12 | 45 | R | 15 | R | |||
| 12 | 5,4 | A | 1,8 | A | |||
| Celkové cukry | 10 | 1 | A | 2 | A | ||
| 10 - 20 | 10 | R | 20 | R | |||
| 20 | 2 | A | 4 | A | |||
| Škrob, celkové cukry a škrob spolu |
10 | 1 | A | 2 | A | ||
| 10 - 25 | 10 | R | 20 | R | |||
| 25 | 2,5 | A | 5 | A | |||
| Metionín, lyzín, treonín | 15 | R | |||||
| Tryptofán, cystín | 20 | R | |||||
| 1 | 0,15 | A | 0,45 | A | |||
| 1 - 6 | 15 | R | 45 | R | |||
| Vápnik, fosfor | 6 -12 | 0,9 | A | 2,7 | A | ||
| 12 - 16 | 7,5 | R | 22,5 | R | |||
| 16 | 1,2 | A | 3,6 | A | |||
| 0,7 | 0,1 | A | 0,3 | A | |||
| 0,7 - 5 | 15 | R | 45 | R | |||
| Sodík, horčík, draslík | 5 - 7,5 | 0,75 | A | 2,25 | A | ||
| 7,5 - 15 | 10 | R | 30 | R | |||
| 15 | 1,5 | A | 4,5 | A | |||
| Ukazovateľ | Deklarovaný alebo predpísaný obsah v % | Povolená odchýlka v % | |||||
| 1 | 2 | 3 | |||||
| a | b | c | a | b | |||
| menej ako | od - do | viac ako | záporná | kladná | |||
| 20 | 1,5 | A | |||||
| Vlhkosť | 20-40 | 7,5 | R | ||||
| 40 | 3 | A | |||||
| 12,5 | 2 | A | 4 | A | |||
| Dusíkaté látky | 12,5-20 | 16 | R | 32 | R | ||
| 20 | 3,2 | A | 6,4 | A | |||
| Tuk | 2,5 | A | 2,5 | A | |||
| Popol | 4,5 | A | 1,5 | A | |||
| Vláknina | 3 | A | 1 | A | |||
| Kŕmne zmesi | Najvyššia prípustná odchýlka v % z dekla- rovanej hodnoty kŕmnej suroviny |
| Kŕmne zmesi pre všetky zvieratá okrem kŕmnych zmesí pre spoločenské zvieratá |
± 15 |
| Kŕmne zmesi | Povolená odchýlka záporná aj kladná |
| Kŕmne zmesi pre hydinu Kŕmne zmesi pre prežúvavce Kŕmne zmesi pre ošípané Kŕmne zmesi pre ostatné zvieratá |
0,4 MJ/kg 7,5 % 7,5 % 1,0 MJ/kg |
| Ukazovateľ | Povolená odchýlka v % | |
| Zrnitosť zvyšok na site bez ohľadu na priemer ôk sita prepad sitom bez ohľadu na priemer ôk sita |
15 15 |
R R |
| Odrol lisovaných krmív bez ohľadu na dĺžku a priemer | 20 | R |
| Pevnosť v tlaku | 20 | R |
| Pevnosť v otere | 5 | R |
| Mechanické nečistoty v tuku bez ohľadu na obsah | 0,5 | R |
| Prímesi v zrninách bez ohľadu na obsah | 5 | R |
| Obsah nečistôt v zrninách okrem škodlivých nečistôt do 5,0 % od 5,1 do 10,0 % od 10,1 % |
20 2 15 |
R A R |
| Škodlivé nečistoty v zrninách bez ohľadu na obsah | 10 | R |
| Prchavé látky | 0,5 | A |
| Číslo kyslosti tuku | 10 | R |
| Kyslosť vodného výluhu | 5 | R |
| °SH | 5 | R |
| pH | 0,2 | |
| do 0,5 jednotky | o 40 % |
| nad 0,5 do 1,0 jednotky | o 0,2 jednotky |
| nad 1,0 do 50 jednotiek | o 20 % |
| nad 50 do 100 jednotiek | o 10 jednotiek |
| nad 100 do 500 jednotiek | o 10 % |
| nad 500 do 1000 jednotiek | o 50 jednotiek |
| nad 1000 jednotiek | o 5 % |
| Ukazovateľ | Stanovené množstvo | Povolená odchýlka kladná aj záporná |
|||||
| 1 | 2 | 3 | |||||
| Doplnkové látky | |||||||
| Antibiotiká | od | 0,5 | do | 25 | mg/kg | 40 | % |
| viac ako | 25 | do | 50 | mg/kg | 10 | mg/kg | |
| viac ako | 50 | do | 100 | mg/kg | 20 | % | |
| viac ako | 100 | do | 200 | mg/kg | 20 | mg/kg | |
| viac ako | 200 | mg/kg | 10 | % | |||
| Meď, mangán, že- lezo, zinok, kobalt |
menej ako | 5 | mg/kg | 50 | % | ||
| od | 5 | do | 10 | mg/kg | 2,5 | mg/kg | |
| viac ako | 10 | do | 30 | mg/kg | 25 | % | |
| viac ako | 30 | do | 50 | mg/kg | 7,5 | mg/kg | |
| viac ako | 50 | mg/kg | 15 | % | |||
| Jód | mg/kg | 25 | % | ||||
| Selén | od | 0,05 | do | 0,5 | mg/kg | 50 | % |
| viac ako | 0,5 | do | 1,0 | mg/kg | 0,25 | mg/kg | |
| viac ako | 1,0 | do | 12,0 | mg/kg | 25 | % | |
| viac ako | 12,0 | do | 20,0 | mg/kg | 3 | mg/kg | |
| viac ako | 20,0 | mg/kg | 15 | % | |||
| Vitamín A | od | 2 000 | do | 4 000 | m.j./kg | 1 000 | m.j./kg |
| viac ako | 4 000 | do | 100 000 | m.j./kg | 25 | % | |
| viac ako | 100 000 | do | 125 000 | m.j./kg | 25 000 | m.j./kg | |
| viac ako | 125 000 | do | 375 000 | m.j./kg | 20 | % | |
| viac ako | 375 000 | do | 600 000 | m.j./kg | 75 000 | m.j./kg | |
| viac ako | 600 000 | do | 800 000 | m.j./kg | 12,5 | % | |
| viac ako | 800 000 | do | 1 000000 |
m.j./kg | 100 000 | m.j./kg | |
| viac ako | 1 000 000 | m.j./kg | 10 | % | |||
| Betakarotén | od | 1 | do | 10 | mg/kg | 20 | % |
| viac ako | 10 | do | 200 | mg/kg | 10 | % | |
| viac ako | 200 | mg/kg | 5 | % | |||
| Vitamín D | od | 1 000 | do | 3 000 | m.j./kg | 50 | % |
| viac ako | 3 000 | do | 6 000 | m.j./kg | 1 500 | m.j./kg | |
| viac ako | 6 000 | do | 40 000 | m.j./kg | 25 | % | |
| viac ako | 40 000 | 100 000 | m.j./kg | 10 000 | m.j./kg | ||
| viac ako | 100 000 | m.j./kg | 10 | % | |||
| Vitamín E | menej ako | 25 | mg/kg | 40 | % | ||
| od | 25 | do | 50 | mg/kg | 10 | mg/kg | |
| viac ako | 50 | do | 150 | mg/kg | 20 | % | |
| viac ako | 150 | do | 200 | mg/kg | 30 | mg/kg | |
| viac ako | 200 | do | 500 | mg/kg | 15 | % | |
| viac ako | 500 | do | 750 | mg/kg | 75 | mg/kg | |
| viac ako | 750 | mg/kg | 10 | % | |||
| Vitamín K3 | od | 1 | do | 10 | mg/kg | 20 | % |
| viac ako | 10 | do | 14 | mg/kg | 2 | mg/kg | |
| viac ako | 14 | do | 100 | mg/kg | 15 | % | |
| viac ako | 100 | do | 150 | mg/kg | 15 | mg/kg | |
| viac ako | 150 | mg/kg | 10 | % | |||
| Vitamín B1 | od | 5 | do | 500 | mg/kg | 10 | % |
| viac ako | 500 | mg/kg | 5 | % | |||
| Vitamín B2 | viac ako | 0,2 | mg/kg | 15 | % | ||
| Vitamín B6 | menej ako | 100 | mg/kg | 25 | % | ||
| od | 100 | do | 500 | mg/kg | 20 | % | |
| viac ako | 500 | mg/kg | 15 | % | |||
| Cholínchlorid | od | 400 | do | 1 000 | mg/kg | 10 | % |
| viac ako | 1 000 | do | 2 000 | mg/kg | 100 | mg/kg | |
| viac ako | 2 000 | mg/kg | 5 | % | |||
| Vitamín C | od | 5 | do | 10 000 | mg/kg | 10 | % |
| viac ako | 10 000 | mg/kg | 5 | % | |||
| Karbadox, olachindox |
od viac ako |
5 12 |
do do |
12 40 |
mg/kg mg/kg |
50 6 |
% mg/kg |
| viac ako | 40 | do | 300 | mg/kg | 15 | % | |
| viac ako | 300 | do | 450 | mg/kg | 45 | mg/kg | |
| viac ako | 450 | do | 5 000 | mg/kg | 10 | % | |
| viac ako | 5 000 | do | 10 000 | mg/kg | 500 | mg/kg | |
| viac ako | 10 000 | mg/kg | 5 | % | |||
| Amprolium, dini- tolmid |
od | 40 | do | 100 | mg/kg | 10 | mg/kg |
| viac ako | 100 | do | 5 000 | mg/kg | 10 | % | |
| viac ako | 5 000 | do | 10 000 | mg/kg | 500 | mg/kg | |
| viac ako | 10 000 | mg/kg | 5 | % | |||
| Metichlorpindol | od | 40 | do | 100 | mg/kg | 15 | mg/kg |
| viac ako | 100 | do | 300 | mg/kg | 15 | % | |
| viac ako | 300 | do | 450 | mg/kg | 45 | mg/kg | |
| viac ako | 450 | do | 5 000 | mg/kg | 10 | % | |
| Robenidín, dimetridazol, ipronidazol |
menej ako | 4 | mg/kg | 50 | % | ||
| od | 4 | do | 10 | mg/kg | 2 | mg/kg | |
| viac ako | 10 | do | 25 | mg/kg | 20 | % | |
| viac ako | 25 | do | 50 | mg/kg | 5 | mg/kg | |
| viac ako | 50 | do | 5 000 | mg/kg | 10 | % | |
| viac ako | 5 000 | do | 10 000 | mg/kg | 500 | mg/kg | |
| viac ako | 10 000 | mg/kg | 5 | % | |||
| Buquinolát, dekochinát, metylbenzochát |
od | 5 | do | 10 | mg/kg | 50 | % |
| viac ako | 10 | do | 20 | mg/kg | 5 | mg/kg | |
| viac ako | 20 | do | 40 | mg/kg | 25 | % | |
| viac ako | 40 | do | 100 | mg/kg | 10 | mg/kg | |
| viac ako | 100 | do | 5 000 | mg/kg | 10 | % | |
| viac ako | 5 000 | do | 10 000 | mg/kg | 500 | mg/kg | |
| viac ako | 10 000 | mg/kg | 5 | % | |||
| Nežiaduce látky | |||||||
| Aflatoxin B1 | od | 1 | do | 4 | µg/kg | 50 | % |
| viac ako | 4 | do | 10 | µg/kg | 2 | mg/kg | |
| viac ako | 10 | µg/kg | 20 | % | |||
| Arzén | menej ako | 1,0 | mg/kg | 50 | % | ||
| od | 1,0 | do | 2,5 | mg/kg | 0,5 | mg/kg | |
| viac ako | 2,5 | do | 15,0 | mg/kg | 20 | % | |
| viac ako | 15,0 | do | 30,0 | mg/kg | 3 | mg/kg | |
| viac ako | 30,0 | mg/kg | 10 | % | |||
| Olovo | od | 1,0 | do | 3,0 | mg/kg | 50 | % |
| viac ako | 3,0 | do | 5,0 | mg/kg | 1,5 | mg/kg | |
| viac ako | 5,0 | do | 10,0 | mg/kg | 30 | % | |
| viac ako | 10,0 | do | 20,0 | mg/kg | 3 | mg/kg | |
| viac ako | 20,0 | do | 40,0 | mg/kg | 15 | % | |
| viac ako | 40,0 | do | 60,0 | mg/kg | 6 | mg/kg | |
| viac ako | 60,0 | mg/kg | 10 | % | |||
| Kadmium | od | 0,10 | do | 0,20 | mg/kg | 50 | % |
| viac ako | 0,20 | do | 0,40 | mg/kg | 0,10 | mg/kg | |
| viac ako | 0,40 | do | 1,0 | mg/kg | 25 | % | |
| viac ako | 1,0 | do | 2,5 | mg/kg | 0,25 | mg/kg | |
| viac ako | 2,5 | mg/kg | 10 | % | |||
| Chlórované uhľovodíky |
od | 5 * | do | 100 | µg/kg | 50 | % |
| viac ako | 100 | do | 200 | µg/kg | 50 | mg/kg | |
| viac ako | 200 | do | µg/kg | 25 | % | ||
| Fluór | menej ako | 12 | mg/kg | 50 | % | ||
| od | 12 | do | 15 | mg/kg | 6 | mg/kg | |
| viac ako | 15 | do | 30 | mg/kg | 40 | % | |
| viac ako | 30 | do | 60 | mg/kg | 12 | mg/kg | |
| viac ako | 60 | do | 500 | mg/kg | 20 | % | |
| viac ako | 500 | do | 1 000 | mg/kg | 100 | mg/kg | |
| viac ako | 1 000 | mg/kg | 10 | % | |||
| Gossypol | viac ako | 500 | mg/kg | 20 | % | ||
| Ortuť | od | 0,04 | do | 0,06 | mg/kg | 50 | % |
| viac ako | 0,06 | do | 0,10 | mg/kg | 0,03 | mg/kg | |
| viac ako | 0,10 | do | 0,20 | mg/kg | 30 | % | |
| viac ako | 0,20 | do | 0,30 | mg/kg | 0,06 | mg/kg | |
| viac ako | 0,30 | mg/kg | 20 | % | |||
| Horčičný olej prchavý |
20 | % | |||||
| Vinyltiooxazolidon | 20 | % | |||||
| Energetická hodnota | |||||||
| Metabolizovateľná energia |
0,3 | MJ/kg | |||||
| Netto energia laktácie |
0,25 | MJ/kg | |||||