Prebieha nezávislý automatický audit integrity textu voči originálu na Slov-Lex.sk. Čakajte prosím...
| Vek | od 18 do 70 rokov | |
| Prvodarca od 60 do 65 rokov | – so súhlasom lekára v transfuziologickom zariadení, ak darca daruje celú krv, – darca nemôže darovať prvýkrát zložku z krvi aferézou po dovŕšení 60 rokov. |
|
| od 65 do 70 rokov | – so súhlasom lekára transfuziologického zariadenia a so súhlasom lekára so špecializáciou
v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo; takýto súhlas je platný jeden rok – platí len pre pravidelných darcov celej krvi, ktorí opakovane darovali krv už pred 65. rokom – darca nemôže darovať prvýkrát celú krv po dovŕšení 65 rokov. |
|
| Telesná hmotnosť | najmenej 50 kg | |
| Hemoglobín | pre ženy najmenej 125 g/l | pre mužov najmenej 135 g/l | Uplatňuje sa pri alogénnych odberoch. |
| Celkové bielkoviny | najmenej 60 g/l avšak nie menej ako minimálna referenčná hodnota laboratória | Stanovenie celkových bielkovín sa vykonáva pred prvým odberom, najmenej však raz ročne. |
| IgG | najmenej 6 g/l avšak nie menej ako minimálna referenčná hodnota laboratória | Stanovenie hladiny IgG sa vykonáva pred prvým odberom, najmenej však raz ročne. |
| Elektroferéza bielkovín | Pred prvým odberom plazmy za účelom vylúčenia paraproteinémie. |
| Trombocyty | Počet trombocytov najmenej 150 × 109/l | Minimálny požadovaný počet pre darcu dvoch transfúznych jednotiek trombocytov aferézou je 200 x 109/l. |
| Tlak krvi | Systolický tlak krvi od 100 mm Hg do 180 mm Hg Diastolický tlak krvi od 60 mm Hg do 100 mm Hg |
|---|---|
| Pulz | Pravidelný 50 – 110/min. |
| Intervaly odberov krvi | Muži štyrikrát ročne, interval najmenej dva mesiace Ženy trikrát ročne, interval najmenej tri mesiace |
| Srdcovo-cievne ochorenia | Potenciálny darca s anamnézou závažného srdcovo-cievneho ochorenia (napríklad s koronárnou chorobou, anginou pectoris, ťažkou srdcovou arytmiou, arteriálnou trombózou, opakovanými venóznymi trombózami); to neplatí, ak sú úplne vyliečené vrodené anomálie. |
| Ochorenia centrálnej nervovej sústavy | Anamnéza vážneho ochorenia centrálnej nervovej sústavy, napríklad cerebro-vaskulárneho ochorenia. |
| Krvácavé ochorenia | Potenciálny darca s poruchou zrážanlivosti krvi. |
| Epilepsia | Darovanie je možné, ak darca je najmenej tri roky bez antiepileptickej liečby a bez výskytu záchvatov. |
| Systémové ochorenia, napríklad metabolické, imunologické, postihujúce vnútorné orgány | V akútnom štádiu, v chronickom štádiu a počas recidív. |
| Cukrovka | Ak je liečená inzulínom. |
| Infekčné ochorenia | Hepatitída typu B okrem prechodnej falošnej pozitivity testu HBsAg bezprostredne po očkovaní. |
| Hepatitída typu C. | |
| HIV-1/2. | |
| HTLV I/II. | |
| * | Babezióza. Na plazmu určenú výhradne na frakcionáciu sa vyradenie nevzťahuje. |
| * | Kala Azar (viscerálna leishmanióza). Na plazmu určenú výhradne na frakcionáciu sa vyradenie nevzťahuje. |
| Chronická Q-horúčka. | |
| Ebola. | |
| * | Trypanosomiáza cruzi (americká) (Chagasova choroba) Po prekonaní ochorenia. Darcovia narodení v endemickej oblasti, darcovia, ktorí žili alebo sa zdržiavali v endemickej oblasti viac ako šesť mesiacov, darcovia, ktorí dostali v endemickej oblasti transfúziu krvi a deti matiek, ktoré prekonali ochorenie alebo sa narodili v endemickej oblasti, ak nie je možné laboratórne potvrdiť, že darca je zdravý a neprekonal Chagasovu chorobu. Na plazmu určenú výhradne na frakcionáciu sa vyradenie nevzťahuje. |
| * | Malária 1. osoba s anamnézou prekonanej malárie, 2. osoba, ktorá žila v oblasti s výskytom malárie kontinuálne najmenej šesť mesiacov kedykoľvek počas svojho života, 3. osoba s anamnézou nediagnostikovanej horúčkovitej choroby počas pobytu v endemickej oblasti alebo do šiestich mesiacov od opustenia endemickej oblasti, a to aj ak bol pobyt kratší ako šesť mesiacov. Vyššie uvedené podmienky sa nevzťahujú na darcov, u ktorých bola potvrdená negativita protilátok proti malárii validovaným imunologickým testom, a to takto: 1. test sa vykoná najskôr tri roky po prekonaní malárie, 2. test sa vykoná najskôr štyri mesiace po opustení malarickej oblasti po pobyte dlhšom ako šesť mesiacov, 3. test sa vykoná najskôr štyri mesiace po opustení malarickej oblasti a zároveň po odznení príznakov horúčkovitej choroby. Na plazmu určenú výhradne na frakcionáciu sa test na potvrdenie negativity protilátok nevyžaduje. |
| Tuberkulóza mimopľúcna. | |
| Listerióza. | |
| Respiračné ochorenia | Aktívne, chronické alebo opakovane relabujúce. |
| Zhubné ochorenia | Okrem lokalizovaného tzv. „in situ“, úplne chirurgicky vyliečeného zhubného ochorenia bez potreby ďalšej doplňujúcej liečby. |
| Prenosná špongioformná encefalopatia (PŠE) (napríklad Creutzfeld-Jakobova choroba, variantná Creutzfeld-Jakobova choroba) | Osoba s pozitívnou rodinnou anamnézou ochorenia PŠE alebo osoba, ktorá má transplantovaný rohovkový štep alebo štep dura mater, ktorá bola liečená v minulosti liekmi vyrobenými z ľudských hypofýz alebo ktorá absolvovala operáciu mozgu alebo miechy; to neplatí pre operácie, pri ktorých nedošlo k otvoreniu dura mater. Nevzťahuje sa na osoby s pozitívnou rodinnou anamnézou ochorenia PŠE, ktoré boli testované a majú potvrdený normálny genetický polymorfizmus PrPc. |
| Príjemca xenotransplantátov | Príjemca zvieracích buniek, zvieracích tkanív alebo zvieracích orgánov okrem vstrebateľných biopreparátov používaných v zubnom lekárstve a priemyselne spracovaných preparátov na formu liečiva. |
| Príjemca alotransplantátov | Príjemca cudzích ľudských orgánov; to sa nevzťahuje na: – príjemcu transfúznych liekov používaných inak ako na transfúziu – topické použitie, – príjemcu iných ako vlastných buniek alebo tkanív. |
| Príjemca transfúzie krvi | V Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska a v mimoeurópskych krajinách s výskytom krvou prenosných ochorení Chagasova choroba, malária, vCJD. |
| Vnútrožilové (i.v.) alebo vnútrosvalové (i.m.) užívanie drog | Akákoľvek anamnéza nepredpísaného vnútrožilového alebo vnútrosvalového užívania drog vrátane anabolických steroidov alebo hormónov. |
| Sexuálne správanie | Osoba, ktorej sexuálne správanie ju vystavuje vysokému riziku získania závažných infekčných ochorení prenášaných krvou, a to vrátane osôb, ktoré platia alebo ktorým je platené za sexuálne služby a osôb s vysoko promiskuitným spôsobom života. |
| Borelióza | Vylúčenie darcu najmenej na šesť mesiacov po úplnom vyliečení. |
| Tularémia | Vylúčenie darcu najmenej na šesť mesiacov po úplnom vyliečení. |
| Brucelóza | Vylúčenie darcu najmenej na dva roky po úplnom vyliečení. |
| Osteomyelitída | Vylúčenie darcu najmenej na dva roky po úplnom vyliečení. |
| Q horúčka | Vylúčenie darcu najmenej na dva roky po úplnom vyliečení. |
| Syfilis | Vylúčenie darcu najmenej na jeden rok po úplnom vyliečení. |
| Toxoplazmóza | Vylúčenie darcu najmenej na šesť mesiacov po úplnom vyliečení. |
| Kliešťová encefalitída | Vylúčenie darcu najmenej na jeden rok po úplnom vyliečení. |
| Tuberkulóza | Vylúčenie darcu najmenej na dva roky po úplnom vyliečení, ak ide o pľúcnu formu. |
| Reumatická horúčka | Vylúčenie darcu najmenej na dva roky po úplnom vyliečení, ak sa nezistili príznaky chronickej srdcovej choroby. |
| Horúčka vyššia ako 37 o C | Vylúčenie darcu najmenej na dva týždne po vymiznutí príznakov. |
| Chrípka a bežné infekcie dýchacích ciest vrátane koronavírusovej infekcie | Vylúčenie darcu najmenej na dva týždne po vyliečení; v prípade antibiotickej liečby alebo virostatickej liečby na dva týždne po ukončení liečby. |
| Detské infekčné ochorenia | Vylúčenie darcu najmenej po dobu dvojnásobku inkubačnej doby po kontakte s infikovanou
osobou. Vylúčenie darcu najmenej na jeden mesiac po vyliečení. |
| Opičie kiahne | Vylúčenie darcu najmenej na dva mesiace po kontakte s infikovanou osobou. Vylúčenie darcu najmenej na jeden mesiac po vyliečení. |
| Infekčná mononukleóza | Vylúčenie darcu najmenej na šesť mesiacov po úplnom vyliečení. |
| Glomerulonefritída akútna |
Vylúčenie darcu najmenej na 12 mesiacov po úplnom vyliečení. |
| Sarkoidóza | Vylúčenie darcu najmenej na päť rokov po úplnom vyliečení (bez relapsov a bez liečby). |
| Hepatitída neznámeho pôvodu | Vylúčenie darcu najmenej na 12 mesiacov po úplnom vyliečení pri negatívnych výsledkoch predpísaných povinných testov na hepatitídu C a hepatitídu B a testu anti-HBc podľa časti A prílohy č. 5. |
| Hepatitída A a E | Vylúčenie darcu najmenej na šesť mesiacov po úplnom vyliečení. |
| Kontakt s hepatitídou | Vylúčenie darcu najmenej na šesť mesiacov po vyliečení infikovanej osoby, ak ide o
sexuálneho partnera, blízkeho člena rodiny alebo osobu, s ktorou darca žije v jednej
domácnosti. Vylúčenie darcu najmenej na šesť mesiacov po poslednom blízkom kontakte s infikovanou osobou, ak sa preruší kontakt ešte pred vyliečením infikovanej osoby alebo ak ide o chronickú hepatitídu. Podmienkou akceptácie darcu sú zároveň negatívne výsledky predpísaných povinných testov na hepatitídu C a hepatitídu B a testu anti-HBc podľa časti A prílohy č. 5. |
| Infekcia Parvovírus B19 | Vylúčenie darcu na jeden mesiac po vyliečení; pri asymptomatickej forme na jeden mesiac po zistení pozitivity DNA PV B19. |
| Malária – návštevník endemickej oblasti bez príznakov ochorenia* | Vylúčenie darcu najmenej na šesť mesiacov po opustení oblasti s výskytom malárie. Vylúčenie je možné skrátiť alebo ukončiť u darcu, u ktorého bola potvrdená negativita protilátok proti malárii validovaným imunologickým testom zo vzorky odobratej najskôr štyri mesiace po opustení malarickej oblasti. Na plazmu určenú výhradne na frakcionáciu sa test na potvrdenie negativity protilátok nevyžaduje. |
| HIV – návšteva krajiny s výskytom HIV infekcií najmenej u 1 % populácie, na základe štatistických údajov Svetovej zdravotníckej organizácie a Spoločného programu OSN pre HIV/AIDS. | Vylúčenie darcu najmenej na šesť mesiacov po opustení krajiny. Neplatí pre darcu, ktorý navštívil krajinu v rámci turistiky a zdržiaval sa prevažne v turistických rezortoch. Neplatí pre darcu, ktorý počas návštevy krajiny: – nebol v úzkom kontakte s pôvodným obyvateľstvom, – nemal pohlavný styk s novým partnerom, – nepodstúpil ošetrenie v zdravotníckom zariadení a – nedostal transfúziu krvi. |
| Ebola | Vylúčenie darcu najmenej na 28 dní po opustení endemickej oblasti. |
| ZIKA* | Vylúčenie darcu najmenej na 28 dní po opustení endemickej oblasti; na plazmu určenú výlučne na frakcionáciu sa táto podmienka nevzťahuje. Vylúčenie darcu najmenej na 120 dní po uzdravení v prípade ochorenia. |
| Dengue* | Vylúčenie darcu najmenej na 28 dní po opustení endemickej oblasti; na plazmu určenú výlučne na frakcionáciu sa táto podmienka nevzťahuje. Vylúčenie darcu najmenej na 120 dní po uzdravení v prípade ochorenia. |
| Chicungunya* | Vylúčenie darcu najmenej na 28 dní po opustení endemickej oblasti; na plazmu určenú výlučne na frakcionáciu sa táto podmienka nevzťahuje. Vylúčenie darcu najmenej na 120 dní po uzdravení v prípade ochorenia. |
| Západonílska horúčka (West Nile Virus, WNV)* | Vylúčenie darcu najmenej na 28 dní po opustení oblasti s výskytom prenosu západonílskej horúčky (WNV), ak sa nevyskytli klinické príznaky. Obdobie vylúčenia sa na darcu nevzťahuje, ak je výsledok individuálneho testu nukleových kyselín (RNA) negatívny. Na plazmu určenú výlučne na frakcionáciu sa podmienka testu RNA WNV ani podmienka vylúčenia darcu na obdobie 28 dní po opustení oblasti nevzťahuje. Vylúčenie darcu najmenej na 120 dní po uzdravení v prípade ochorenia. V prípade potvrdeného prenosu západonílskej horúčky (WNV) na človeka na území Slovenskej republiky sa postupuje podľa prílohy č. 9a. |
| SARS | Vylúčenie darcu najmenej na 28 dní od návratu z oblasti výskytu SARS. |
| – Endoskopické vyšetrenie pomocou ohybného nástroja (flexibilného endoskopu), – kontakt sliznice s krvou alebo poranenie kože predmetom kontaminovaným krvou inej osoby, – tetovanie, piercing, – akupunktúra; to sa nevzťahuje na akupunktúru vykonanú v zdravotníckom zariadení jednorazovými ihlami, – príjemca alogénnych transfúznych prípravkov používaných inak ako na transfúziu (topické použitie), – príjemca liekov pripravených z ľudskej krvi alebo ľudskej plazmy (napríklad albumín), – príjemca alogénnych tkanív a buniek. |
Vylúčenie darcu na šesť mesiacov alebo na štyri mesiace, ak DNA/RNA test na hepatitídu B a hepatitídu C je negatívny. Test sa vykoná najskôr štyri mesiace po vystavení sa riziku nákazy. |
| Transfúzia krvi | Vylúčenie darcu najmenej na obdobie – šiestich mesiacov od poslednej transfúzie podanej v krajinách Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru, – 12 mesiacov od poslednej transfúzie podanej mimo krajín Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru, ak nie je darca trvalo vylúčený z darovania podľa bodu 2.1. |
| Osoba, ktorej sexuálny partner má pozitívne testy na HIV. | Vylúčenie darcu najmenej na 12 mesiacov od posledného pohlavného styku. |
| Osoba, ktorej sexuálne správanie alebo profesionálna činnosť ju vystavuje riziku infekčných chorôb, ktoré môžu byť prenášané krvou; zahŕňa tiež darcu mužského pohlavia, ktorý mal sexuálny styk s mužom, osobu s viacerými sexuálnymi partnermi alebo osobu striedajúcu sexuálnych partnerov. | Vylúčenie darcu počas rizikového správania sa a najmenej na ďalších 12 mesiacov po
skončení rizikového správania sa. Vylúčenie darcu je možné skrátiť na šesť mesiacov, ak je krv testovaná DNA/RNA testami na HIV, hepatitídu B a hepatitídu C. |
| Sexuálny styk s novým partnerom | Vylúčenie darcu na štyri mesiace. |
| Pobyt vo väzbe, vo výkone trestu odňatia slobody alebo v detenčnom ústave | Vylúčenie darcu najmenej na 12 mesiacov po skončení pobytu. Vylúčenie darcu je možné skrátiť na šesť mesiacov, ak je krv testovaná DNA/RNA testami na HIV, hepatitídu B a hepatitídu C. |
| Pichnutie kliešťom | Vylúčenie darcu najmenej na jeden mesiac po vpichu a vymiznutí kožných symptómov vpichu. |
| Vakcíny obsahujúce oslabené vírusy alebo baktérie vrátane vektorových vakcín: – BCG, – žltá horúčka, – rubeola, – osýpky, – mumps, – poliomyelitída (sirup p. o. forma), – koronavírusy, – živá oslabená vakcína proti týfusu a cholere, – ovčie kiahne. |
Vylúčenie darcu na jeden mesiac od vakcinácie. |
| Vakcína proti pravým kiahňam alebo opičím kiahňam | Vylúčenie darcu na osem týždňov od vakcinácie. |
| Vakcíny obsahujúce toxoidy: – diftéria, – tetanus. |
Darca sa nevylúči, ak je zdravý. |
| Vakcíny obsahujúce neaktívne baktérie, usmrtené baktérie alebo riketsie: – cholera, – týfus, – tyfoidná horúčka. |
Darca sa nevylúči, ak je zdravý. |
| Vakcíny obsahujúce neaktívne vírusy, usmrtené vírusy alebo ich antigény: – poliomyelitída (injekčná forma), – chrípka, – kliešťová encefalitída, – besnota, – koronavírusy. |
Darca sa nevylúči, ak je zdravý. |
| Vakcíny obsahujúce časti mRNA vírusov: koronavírusy | Vylúčenie darcu na dva týždne od vakcinácie. |
| Vakcíny proti hepatitíde A | Darca sa nevylúči, ak je zdravý a nedošlo k vystaveniu sa riziku. |
| Vakcíny proti hepatitíde B | Vylúčenie darcu na dva týždne (riziko reaktivity HBsAg, ktorý je súčasťou vakcíny). |
| Profylaktická pasívna imunizácia alebo profylaktická vakcinácia po vystavení riziku
infekcie: – po pohryznutí zvieraťom – profylaxia besnoty (sérum alebo vakcína proti besnote), – po pohryznutí zvieraťom alebo po zranení – profylaxia tetanu (sérum alebo vakcína proti tetanu). |
Vylúčenie darcu na 12 mesiacov v prípade profylaxie besnoty. Vylúčenie darcu na šesť mesiacov v prípade profylaxie tetanu. |
| Pasívna imunizácia ľudským derivátmi z plazmy – parenterálne podanie imunoglobulínu, albumínu a iných liekov vyrobených z ľudskej plazmy vrátane podania anti-D protilátky. | Vylúčenie darcu na šesť mesiacov. |
| Tehotenstvo a laktácia | Dočasné vylúčenie darkyne na šesť mesiacov po pôrode alebo po skončení tehotenstva a na šesť mesiacov po ukončení laktácie. Dočasné vylúčenie neplatí, ak terapeutický prínos transfúzneho lieku pre príjemcu prevyšuje riziko odberu krvi alebo jej zložky u takejto darkyne. |
| Alergia a anafylaxia | Dočasne vylúčenie darcu – v období príznakov ochorenia, – v prípade anafylaktickej reakcie 12 mesiacov po úplnom vyliečení alebo po odznení príznakov. Trvalé vylúčenie darcu v prípade opakovane zistených zvýšených hladín IgE po alergickej reakcii u príjemcu transfúzneho lieku. |
| Malý chirurgický zákrok | Dočasné vylúčenie darcu na jeden týždeň po zahojení a vybratí stehov, ak bol vykonaný
povrchový zákrok napríklad na koži v lokálnej anestéze. Dočasné vylúčenie darcu na jeden mesiac po zahojení a vybratí stehov alebo po potvrdení zahojenia špecialistom, ak bol vykonaný malý zákrok v rámci jednodňovej chirurgie bez infekčných komplikácií a pri zákroku nebol použitý fibroskop (flexibilný endoskop). Ak je indikované histologické vyšetrenie, darca je vylúčený z darovania do výsledku vyšetrenia. |
| Malý estetický zákrok | Dočasné vylúčenie darcu na jeden týždeň až jeden mesiac v závislosti od rozsahu zákroku a podanej látky, ak estetický zákrok bol vykonaný v špecializovanom zdravotníckom zariadení bez komplikácií a nebolo použité ľudské sérum alebo krvné bunky alogénneho pôvodu. |
| Iný chirurgický zákrok | Dĺžku vylúčenia darcu určí lekár s prihliadnutím na základné ochorenie, rozsah chirurgického
zákroku a potrebu substitučnej hemoterapie počas zákroku a po zákroku. Dĺžka vylúčenia
darcu nemôže byť kratšia ako – šesť mesiacov, alebo – štyri mesiace, ak je krv testovaná DNA/RNA testami na HIV, hepatitídu B a hepatitídu C a darcovi nebola podaná hemoterapia. |
| Zubnolekárske ošetrenie | Ak predmetom ošetrenia bolo vytrhnutie zuba bez komplikácií, darca sa vylúči najmenej
na jeden týždeň. Pri bežnom ošetrení zubným lekárom alebo dentálnym hygienikom sa darca vylúči do nasledujúceho dňa po ošetrení. |
| Užívanie liekov | Darca sa vylúči v závislosti od vlastností predpísaného lieku, mechanizmu jeho účinku a od liečeného ochorenia. |
| Osobitná epidemiologická situácia (napríklad ohnisko choroby) | Vylúčenie darcu sa uskutoční podľa epidemiologickej situácie. |
| Závažná srdcová choroba | Vylúčenie darcu sa uskutoční v závislosti od jeho klinického stavu. |
| Osoba s reaktívnym výsledkom: 1. HBsAg, 2. anti – HCV 3. anti – HIV 1,2 Ag p24 4. anti – Treponema pallidum |
Odporúča sa nezaraďovať pacientov s reaktívnym virologickým markerom na autológny odber. Vo výnimočných odôvodnených prípadoch odber schvaľuje lekár; v tomto prípade lekár zreteľne označí reaktivitu alebo pozitivitu testu. |
| Aktívna bakteriálna infekcia |
| Typ skúšky | Frekvencia testovania | Poznámka |
| 1. Imunohematologické skúšky | ||
| AB0 antigény | Pri každom odbere. | Nevyžaduje sa pri plazme určenej na frakcionáciu, ak mal darca krvnú skupinu dvakrát vyšetrenú. |
| Aglutiníny anti-A a anti-B | Pri prvých dvoch odberoch. | |
| Antigén Rh D (RH1) | Pri každom odbere. | Nevyžaduje sa pri plazme určenej na frakcionáciu, ak mal darca RhD dvakrát vyšetrené. |
| Rh fenotyp CcEe (RH 2, 3, 4, 5) | Pri prvých dvoch odberoch. | Nevyžaduje sa pri autológnom darcovi. |
| Antigén K (KEL 1) | Pri prvých dvoch odberoch. | Nevyžaduje sa pri autológnom darcovi. |
| Skríning nepravidelných antierytrocytových protilátok | Pri prvom odbere a po vystavení riziku imunizácie. | Nevyžaduje sa pri autológnom darcovi. |
| 2. Skúšky na infekčné ochorenia | ||
| Hepatitída C | ||
| Anti-HCV | Pri každom odbere. | |
| HIV, AIDS | ||
| Anti-HIV 1,2,O a Ag p24 | Pri každom odbere. | |
| Hepatitída B | ||
| HBsAg | Pri každom odbere. | |
| Anti-HBc | Pri každom odbere, ak transfuziologické zariadenie nevyšetruje DNA HBV individuálnym testom. Ak sa testuje DNA HBV individuálnym testom pri každom odbere, anti-HBc sa testuje, len ak je potrebné potvrdiť alebo vylúčiť prekonanú hepatitídu B u darcu (napríklad po hepatitíde neznámeho pôvodu alebo po úzkom kontakte s hepatitídou B). | Nevyžaduje sa pri autológnom darcovi. Nevyžaduje sa pri plazme určenej na frakcionáciu. |
| Syfilis | ||
| Anti-Treponema pallidum total | Pri každom odbere. | |
| Alanínaminotransferáza | ||
| ALT | Pri každom odbere, ak transfuziologické zariadenie nevyšetruje DNA HBV a RNA HCV. Ak sa testuje DNA HBV a RNA HCV pri každom odbere; ALT sa netestuje. | Nevyžaduje sa pri autológnom darcovi. Nevyžaduje sa pri plazme na frakcionáciu |
| Druh odberu krvi a zložky z krvi | Celkový objem odobratej krvi a zložky z krvi Časový interval medzi dvoma odbermi |
Riziko a preventívne opatrenia | Predpísané laboratórne vyšetrenia pred odberom |
| Celá krv | 450 ml ± 45 ml Objem odobratej celej krvi nesmie prekročiť 13 % celkového objemu krvi na jeden odber. Interval medzi dvomi odbermi: – muži štyrikrát ročne, interval najmenej dva mesiace, – ženy trikrát ročne, interval najmenej tri mesiace. |
Hematóm v mieste punkcie: 12,5 %. Vaso-vagálna reakcia: 2,5 %. Iritácia kože – alergická reakcia: 0,5 %. Hematóm počas darovania: 0,3 %. Vaso-vagálna reakcia so synkopou: 0,2 %. Hematóm po odbere: 0,1 %. Veľmi ojedinelé: artério-venózna fistula, infarkt myokardu, náhla cievna mozgová príhoda, infekcia v mieste punkcie, arteriálna pseudoaneurysma, tromboflebitída. Nedarovať krv nalačno. Posledný príjem tekutín menej ako štyri hodiny pred odberom v objeme najmenej 500 ml. |
Krvný obraz. Pri mobilnom odbere hemoglobín. Ak sa pri odbere celej krvi vyšetruje opakovane len hemoglobín, krvný obraz vyšetriť najmenej jedenkrát ročne. Minimálna hladina Hb je 125 g/l u žien a 135 g/l u mužov. |
| Erytrocytaferéza Odber 2 transfúznych jednotiek (ďalej len „TU“) erytrocytov jednou aferetickou procedúrou |
Celkový počet odobratých TU erytrocytov za rok (aferézou aj darovaním celej krvi spolu)
je tri TU u žien a štyri TU u mužov. Interval medzi dvomi odbermi: – medzi odberom celej krvi a erytrocytaferézou (dve TU) – tri mesiace. – medzi eyrtrocytaferézou (dve TU) a odberom celej krvi alebo ďalšou erytrocytaferézou (dve TU) – šesť mesiacov. |
Ako je uvedené pri darovaní celej krvi; hypokalcémia. Celkový objem krvi u darcu musí byť odhadnutý na päť litrov a viac (zodpovedá tomu darca muž s výškou 170 cm a váhou 80 kg alebo 182 cm a 70 kg) Preventívne perorálne podanie kalcia. |
Krvný obraz. Minimálna hladina hemoglobínu je 140 g/l vo venóznej krvi. |
| Plazmaferéza | Najviac 850 ml plazmy na jeden odber vrátane antikolagulantu. Nie viac ako 15 litrov plazmy za rok. Interval medzi dvomi odbermi: – medzi dvoma plazmaferézami – dva týždne, – medzi plazmaferézou a odberom celej krvi alebo erytrocytaferézou – dva týždne, – medzi plazmaferézou a trombocytaferézou – dva týždne, – medzi odberom celej krvi alebo erytrocytaferézou a plazmaferézou – jeden mesiac. |
Ako je uvedené pri darovaní celej krvi; hypokalcémia, hypoalbuminémia a hypogamaglobulinémia Celkový objem odobraného produktu bez antikoagulantu nesmie presiahnuť 16 % celkového vypočítaného objemu krvi darcu. Ak k tejto situácii dôjde, je nutné kompenzovať odobratý objem plazmy náhradným roztokom NaCl 0,9 %. Ak z technických dôvodov nie je možné vrátiť darcovi krv alebo erytrocyty, ktoré sa nachádzajú v odberovom sete, odber je potrebné považovať za odber celej krvi. Preventívne perorálne podanie kalcia. |
Krvný obraz najmenej raz ročne. Minimálna hladina Hb je 120 g/l u žien a 130 g/l u mužov. Kontrola hladiny bielkovín a IgG pri prvej plazmaferéze a následne najmenej raz ročne. Elektroforéza bielkovín pri prvej plazmaferéze za účelom vylúčenia paraproteinémie. Normálna hladina bielkovín a zároveň nie menej ako 60 g/l. Normálne hladiny IgG a zároveň nie menej ako 6 g/l. |
| Trombocytaferéza | Celkový odobratý objem počas jednej procedúry – nie viac ako 600 ml na jednu procedúru. Nie viac ako 12 odberov za rok. Interval medzi dvomi odbermi: – minimálny interval medzi dvoma trombocytaferézami – dva týždne, – v mimoriadnych situáciách (napríklad potreba HLA alebo HPA kompatibilných trombocytov), je možné odobrať trombocyty v intervale 48 hodín, – odber celej krvi alebo erytrocytaferéza po trombocytaferéze – dva týždne, – trombocytaferéza po odbere celej krvi alebo erytrocytaferéze – jeden mesiac, – trombocytaferéza po plazmaferéze – dva týždne. |
Ako je uvedené pri darovaní celej krvi a hypokalcémia Celkový objem odobraného produktu bez antikoagulantu nesmie presiahnuť 16 % celkového vypočítaného objemu krvi darcu. Ak k tejto situácii dôjde, je nutné kompenzovať odobratý objem produktu náhradným roztokom NaCl 0,9 %. Päť dní pred trombocytaferézou darca nesmie užiť liek s obsahom kyseliny acetylosalicylovej ani iný liek s antiagregačným účinkom na trombocyty. Preventívne perorálne podanie kalcia. |
Krvný obraz. Počet trombocytov pred odberom jedna TU minimálne 150 x 109/l, pred odberom dve TU minimálne 200 x 109/l. Minimálna hladina Hb je 125 g/l u žien a 135 g/l u mužov. Maximálny počet trombocytov je 500 x 109/l. |
| Kombinované aferézy Odber viacerých zložiek krvi jedným aferetickým odberom: – 1 TU plazmy + 1 TU Erytrocyty – 1 TU plazmy+ 1 TU Trombocyty – 1 TU plazmy + 2 TU Trombocyty – 1 TU Erytrocyty +1 TU Trombocyty, pričom 1 TU plazmy zodpovedá objemu 200 – 300 ml. |
Celkový odobratý objem počas jednej procedúry menej ako 660 ml. Interval medzi dvomi odbermi: – ak je súčasťou aferetického odberu aj odber erytrocytov, ďalší odber erytrocytov je možný najskôr o tri mesiace, – medzi dvoma kombinovanými aferézami – jeden mesiac. |
Ako je uvedené pri odbere celej krvi. Hypokalcémia. Celkový objem všetkých odobratých produktov bez antikoagulantu nesmie presiahnuť 16 % celkového vypočítaného objemu krvi darcu. Ak k tejto situácii dôjde, je nutné kompenzovať odobratý objem náhradným roztokom NaCl 0,9 %. Preventívne perorálne podanie kalcia. |
Krvný obraz. Ako pri odbere jednotlivých zložiek krvi uvedených vyššie. |
| Granulocytaferéza Odber periférnych kmeňových buniek aferézou Odber mononukleárnych buniek aferézou |
Špeciálne odbery pre vopred určených príjemcov vyžadujúce špeciálnu prípravu a vyšetrenia u darcu v závislosti od typu odberu. Prípravu a odber riadi lekár so špecializáciou v hematológii a transfúziológii. | Ako je uvedené pri odbere celej krvi a hypokalcémia. | Laboratórne vyšetrenia a ich špecifikácie určí zodpovedný lekár hematológ – transfúziológ
v závislosti od typu odberu a príjemcu transfúzneho lieku. |
| 1. TRANSFÚZNE LIEKY | |
| 1. Krv | Transfúzny liek uvedený v bode 1.1. je určený na ďalšie spracovanie v transfuziologickom
zariadení a označuje sa štítkom s uvedením čísla odberu krvi; nie je vhodný na transfúziu
krvi. Transfúzny liek uvedený v bodoch 1.2. a 1.3. je vhodný na autológne použitie; nie je vhodný na použitie na alogénnu transfúziu krvi okrem operácií s použitím mimotelového obehu alebo v urgentnej medicíne a pripravuje sa na základe objednávky dohodnutej v dostatočnom časovom predstihu. |
| 1.1. Celá krv | Krv z jedného odberu odobratá do konzervačného roztoku obsahujúca všetky zložky z krvi. |
| 1.2. Celá krv bez leukocytov | Krv z jedného odberu odobratá do konzervačného roztoku po odstránení leukocytov a trombocytov filtráciou po odbere a pred uskladnením. |
| 1.3. Celá krv bez leukocytov s obsahom trombocytov |
Krv z jedného odberu odobratá do konzervačného roztoku po odstránení leukocytov filtráciou po odbere a pred uskladnením. |
| 2. Transfúzny liek s obsahom erytrocytov |
Transfúzny liek uvedený v bodoch 2.1. až 2.4. sa môže ďalej spracúvať v transfuziologickom
zariadení a označuje sa štítkom. Transfúzny liek uvedený v bode 2.1. nie je vhodný na skladovanie. |
| 2.1. Erytrocyty bez leukocytov | Erytrocyty z jedného odberu krvi po odstránení značnej časti plazmy a leukocytov; určeného na transfúziu na objednávku možno pripraviť z transfúzneho lieku uvedeného v bode 2.3. alebo v bode 2.4. odstránením prídavného roztoku pred distribúciou. |
| 2.2. Erytrocyty ochudobnené o leukocyty v prídavnom roztoku | Erytrocyty z jedného odberu krvi po odstránení značnej časti plazmy a leukocyto-trombocytovej vrstvy v prídavnom roztoku. |
| 2.3. Erytrocyty bez leukocytov v prídavnom roztoku | Erytrocyty z jedného odberu krvi po odstránení značnej časti plazmy a leukocytov v prídavnom roztoku. |
| 2.4. Erytrocyty z aferézy bez leukocytov | Erytrocyty získané pri odbere erytrocytov aferézou, z ktorých sú odstránené leukocyty v procese aferézy. |
| 2.5. Rekonštituovaná celá krv bez leukocytov | Krv pripravená zmiešaním transfúzneho lieku uvedeného v bode 2.3. alebo v bode 2.4. po odstránení prídavného roztoku a transfúzneho lieku s obsahom plazmy uvedeného v bodoch 5.3. až 5.6.; je vhodná na použitie v neonatológii. |
| 2.6. Erytrocyty preprané bez leukocytov | Erytrocyty pripravené z transfúzneho lieku uvedenom v bode 2.3. alebo v bode 2.4. trojnásobným prepraním vo fyziologickom roztoku. |
| 2.7. Erytrocyty kryokonzervované | Erytrocyty pripravené ihneď po odbere alebo spracovaním iného transfúzneho lieku s
obsahom erytrocytov alebo z celej krvi a zmrazené do siedmich dní po odbere za použitia
kryoprotektívnej látky vhodnej pre erytrocyty. Pred použitím sa musia rozmraziť, preprať a resuspendovať v prídavnom roztoku určenom pre erytrocyty – rekonštituované rozmrazené trombocyty. |
| 3. Transfúzny liek s obsahom trombocytov | Transfúzny liek uvedený v bodoch 3.1. až 3.4. sa môže ďalej spracúvať v transfuziologických zariadeniach a označuje sa štítkom. |
| 3.1. Zmes trombocytov bez leukocytov v prídavnom roztoku | Zahustená suspenzia trombocytov získaná spracovaním jednotkových množstiev krvi, z ktorej sú v priebehu prípravy odstránené leukocyty a väčšia časť plazmy je nahradená prídavným roztokom určeným pre trombocyty. |
| 3.2. Zmes trombocytov bez leukocytov v prídavnom roztoku patogénne inaktivovaná | Zmes trombocytov bez leukocytov v prídavnom roztoku ošetrená metódou patogénnej redukcie. |
| 3.3.Trombocyty z aferézy bez leukocytov v prídavnom roztoku | Koncentrovaná suspenzia trombocytov získaných aferézou, z ktorej sú v priebehu prípravy odstránené leukocyty a väčšia časť plazmy je nahradená prídavným roztokom určeným pre trombocyty. |
| 3.4.Trombocyty z aferézy bez leukocytov v prídavnom roztoku patogénne inaktivované | Trombocyty z aferézy bez leukocytov v prídavnom roztoku ošetrené metódou patogénnej redukcie. |
| 3.5.Trombocyty kryokonzervované pripravené zo zmesi trombocytov, trombocyty kryokonzervované z aferézy | Trombocyty pripravené zo zmesi trombocytov alebo z trombocytov z aferézy a zmrazené
do 24 hodín s použitím kryoprotektívnej látky vhodnej pre trombocyty. Pred použitím sa musia rozmraziť, ak je to potrebné preprať, a resuspendovať v plazme alebo v prídavnom roztoku určenom pre trombocyty – rekonštituované rozmrazené trombocyty pripravené zo zmesi trombocytov, rekonštituované rozmrazené trombocyty z aferézy. Rozmrazené trombocyty nevykazujú efekt vírenia „swirling“. |
| 4. Transfúzny liek s obsahom granulocytov | Transfúzny liek s obsahom granulocytov sa pripravuje na objednávku pre vopred určeného
pacienta, krátko pred podaním pacientovi. Označuje sa štítkom. Doporučená minimálna denná terapeutická dávka: – 3 x 108 na jeden kg váhy dieťaťa, – 1,5 x 108 až 3 x 108 na jeden kg váhy dospelého pacienta. Transfúzny liek obsahuje signifikantné množstvo erytrocytov, a preto je potrebné vykonať test kompatibility so sérom príjemcu. Z dôvodu významnej prímesi lymfocytov sa pred podaním ožiari. Je potrebné zohľadniť prípadnú HLA/HNA imunizáciu pacienta a v takom prípade zabezpečiť aj kompatibilitu v HLA/HNA systémoch. |
| 4.1. Granulocyty z aferézy | Koncentrovaná suspenzia granulocytov získaných aferézou. |
| 4.2. Zmes granulocytov | Zahustená suspenzia granulocytov získaná zmiešaním a spracovaním rôzneho počtu (až
do 12) leukocyto-trombocytových vrstiev z jednotkových množstiev krvi. Zmes granulocytov sa pripraví z leukocytotrombocytových vrstiev skladovaných pri teplote od +20 °C do +24°C bez agitácie najneskôr do 18 hodín po darovaní. |
| 5. Transfúzny liek s obsahom plazmy | Transfúzny liek uvedený v bodoch 5.1., 5.3. a 5.5. sa môže ďalej spracúvať v transfuziologickom
zariadení a označuje sa štítkom. Plazma sa získa oddelením od krvinkovej časti odobratej celej krvi alebo plazmaferézou a následne sa šokovo zmrazí. Je určená na liečebné použitie ako zmrazená čerstvá plazma, a to priamo na transfúziu, na ďalšie spracovanie na kryoprecipitát, na prípravu zahustených zmesí trombocytov bez leukocytov, na opätovné suspendovanie prípravkov z červených krviniek na výmennú alebo na perinatálnu transfúziu. Zmrazená plazma sa môže použiť na výrobu liekov z plazmy; v takom prípade sa označuje aj ako zmrazená čerstvá plazma určená na frakcionáciu. Takto označená zložka z krvi s obsahom plazmy slúži ako surovina na ďalšie spracovanie – frakcionáciu a výrobu transfúznych liekov označených ako deriváty plazmy, ktoré obsahujú samostatné koncentrované zložky z plazmy, napríklad albumíny, faktory zrážania krvi, imunoglobulíny. Výber darcov sa vykonáva podľa prílohy č. 4. Plazma na frakcionáciu sa pred vyvezením otestuje podľa prílohy č. 5 tabuliek č. 1 a 2. Technické postupy prípravy sa môžu líšiť podľa zmluvy so zariadením, ktoré zabezpečuje frakcionáciu plazmy. |
| 5.1. Zmrazená čerstvá plazma | Supernatantná plazma oddelená po odbere krvi, zmrazená a uskladnená. |
| 5.2. Zmrazená čerstvá plazma patogénne inaktivovaná | Supernatantná plazma oddelená po odbere krvi, ošetrená metódou patogénnej redukcie, zmrazená a uskladnená. |
| 5.3. Zmrazená čerstvá plazma bez leukocytov | Supernatantná plazma oddelená po odbere krvi, z ktorej sú odstránené leukocyty v procese prípravy filtráciou, zmrazená a uskladnená. |
| 5.4. Zmrazená čerstvá plazma bez leukocytov patogénne inaktivovaná | Supernatantná plazma oddelená po odbere krvi, z ktorej sú odstránené leukocyty, ošetrená metódou patogénnej redukcie, zmrazená a uskladnená. |
| 5.5. Zmrazená čerstvá plazma z aferézy bez leukocytov | Plazma získaná pri odbere plazmy aferézou, z ktorej sú odstránené leukocyty v procese aferézy, zmrazená a uskladnená. |
| 5.6. Zmrazená čerstvá plazma z aferézy bez leukocytov patogénne inaktivovaná | Plazma získaná pri odbere plazmy aferézou, z ktorej sú odstránené leukocyty v procese aferézy, ošetrená metódou patogénnej redukcie, zmrazená a uskladnená. |
| 5.7. Kryoprecipitát | Zložka z plazmy pripravená z vyššie uvedených transfúznych liekov s obsahom plazmy vyzrážaním proteínov pri zníženej teplote a následným koncentrovaním a opätovným suspendovaním vyzrážaných proteínov v malom objeme plazmy. |
| 5.8. Zmrazená čerstvá plazma bez kryoprecipitátu | Plazma pripravená zo zmrazenej čerstvej plazmy po odstránení kryoprecipitátu. |
| 6. Transfúzny liek s obsahom lymfocytov – lymfocyty z aferézy |
Koncentrovaná suspenzia mononukleárnych buniek s obsahom lymfocytov získaných aferézou. Je určený na ďalšie spracovanie a označuje sa štítkom s uvedením čísla odberu; autológne lymfocyty sa označujú menom, priezviskom a rodným číslom pacienta, ktorému boli odobrané. |
| 7. Transfúzny liek s obsahom periférnych kmeňových buniek – periférne kmeňové bunky |
Koncentrovaná suspenzia mononukleárnych buniek so zvýšeným obsahom periférnych kmeňových krvotvorných buniek získaných aferézou. Je určený na ďalšie spracovanie a označuje sa štítkom s uvedením čísla odberu; autológne kmeňové bunky sa označujú menom, priezviskom a rodným číslom pacienta, ktorému boli odobrané. |
| 8. Transfúzny liek na lokálne použitie – sérové očné kvapky |
Sérové očné kvapky pripravené validovanou metódou zo séra po koagulácii odobratej
celej krvi v priebehu 6 až 24 hodín pri izbovej teplote vo vaku bez antikoalgulačného
roztoku. Sérum sa oddelí centrifugáciou a sterilne rozdelí do malých dávkovačov pred
šokovým zmrazením na teplotu –25 °C v priebehu jednej hodiny. Na prípravu sa používa
odberový systém vaku s integrovanými dávkovačmi. Rozdelenie do dávkovačov sa môže
vykonať aj po šokovom zmrazení metódou rýchleho rozmrazenia a zmrazenia. Vyžaduje
sa karantenizácia rovnaká ako pri transfúznych liekoch s obsahom plazmy. Pri podávaní
sa dodržiava AB0 kompatibilita ako pri podávaní plazmy. Odporúča sa výber darcov mužského
pohlavia bez rizika anti erytrocytových a anti HLA protilátok. |
| 9. Transfúzny liek s obsahom novej zložky z krvi | Požiadavky na kvalitu a bezpečnosť transfúzneho lieku s obsahom novej zložky z krvi sú ustanovené Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. |
| Spôsob sekundárnej úpravy | Označenie |
| Trojnásobné prepranie vo fyziologickom roztoku pred expedovaním | prepraný |
| Ožiarenie | ožiarený |
| Prídavné filtrovanie leukocytov; ak liek nebol pripravený primárne bez leukocytov | bez leukocytov |
| Ošetrenie metódou patogénnej redukcie vírusov a baktérií | patogénne inaktivovaný |
| Pridanie náhradného prídavného roztoku namiesto plazmy, ak nebol takto transfúzny liek pripravený primárne | v prídavnom roztoku – spolu s označením názvu roztoku na štítku |
| Nahradenie prídavného roztoku plazmou v transfúznom lieku s obsahom trombocytov | v plazme |
| Kryokonzervácia | kryokonzervovaný |
| Rozmrazenie a prepranie kryokonzervovaného transfúzneho lieku pred distribúciou pre pacienta | rekonštituovaný rozmrazený |
| Transfúzny liek | Parameter | Akceptovateľná hodnota parametra pri uchovávaní transfúzneho lieku podľa kritérií uvedených v tejto prílohe |
| Krv | Objema) | 450 ml ± 45 ml (bez antikoagulačného roztoku); pre pediatrické autológne odbery krvi sa nemá prekročiť 10,5 ml na jeden kg telesnej hmotnosti darcu. |
| Hemoglobína), c) | Najmenej 45 g na jednotkové množstvo krvi. | |
| Hemolýzaa) | Menej ako 0,8 % hmoty erytrocytov na konci času uchovávania. | |
| Frekvencia kontroly | Najmenej štyri transfúzne jednotky mesačne. | |
| Krv bez leukocytov | Objema) | 450 ml ± 45 ml (bez antikoagulačného roztoku); pre pediatrické autológne odbery krvi sa nemá prekročiť 10,5 ml na jeden kg telesnej hmotnosti darcu. |
| Hemoglobína), c) | Najmenej 43 g na jednotkové množstvo krvi. | |
| Obsah leukocytova) | Menej ako 1 x 106 na jednotkové množstvo krvi. | |
| Hemolýzaa) | Menej ako 0,8 % hmoty erytrocytov na konci času uchovávania. | |
| Frekvencia kontroly | Najmenej štyri transfúzne jednotky mesačne. | |
| Erytrocyty bez leukocytov | Hemoglobína), c) | Najmenej 40 g na jednotkové množstvo krvi. |
| Hematokrita) | 0,65 – 0,75. |
|
| Obsah leukocytova) | Menej ako 1 x 106 na jednotkové množstvo krvi. | |
| Hemolýzaa) | Menej ako 0,8 % hmoty erytrocytov na konci času uchovávania. | |
| Frekvencia kontroly | Najmenej štyri transfúzne jednotky mesačne. | |
| Erytrocyty ochudobnené o leukocyty v prídavnom roztoku | Objema) | 200 – 350 ml. |
| Hemoglobína), c) | Najmenej 43 g na jednotkové množstvo krvi. | |
| Hematokrita) | 0,50 – 0,70. | |
| Obsah leukocytova) | Menej ako 1,2 x 109 v transfúznej jednotke. | |
| Hemolýzaa) | Menej ako 0,8 % hmoty erytrocytov na konci času uchovávania. | |
| Frekvencia kontroly | Najmenej štyri transfúzne jednotky mesačne. | |
| Erytrocyty bez leukocytov v prídavnom roztoku | Objema) | 200 – 350 ml. |
| Hemoglobína), c) | Najmenej 40 g na jednotkové množstvo krvi. | |
| Hematokrita) | 0,50 – 0,70. | |
| Obsah leukocytova) | Menej ako 1 x 106 v transfúznej jednotke. | |
| Hemolýzaa) | Menej ako 0,8 % hmoty erytrocytov na konci času uchovávania. | |
| Frekvencia kontroly | Najmenej štyri transfúzne jednotky mesačne. | |
| Erytrocyty z aferézy bez leukocytov v prídavnom roztoku | Objema) | 200 – 350 ml. |
| Hemoglobína), c) | Najmenej 40 g v transfúznej jednotke. | |
| Hematokrita) | 0,50 – 0,70. | |
| Obsah leukocytova) | Menej ako 1 x 106 v transfúznej jednotke. | |
| Hemolýzaa) | Menej ako 0,8 % hmoty erytrocytov na konci času uchovávania. | |
| Frekvencia kontroly | Najmenej štyri transfúzne jednotky mesačne. | |
| Rekonštituovaná celá krv bez leukocytov | Hematokrit v každej jednotke | 0,40 – 0,50 alebo podľa požiadavky klinického pracoviska. |
| Preprané erytrocyty bez leukocytov | Hematokrita) | 0,40 – 0,70. |
| Hemoglobína) | Viac ako 40 g na jednotkové množstvo krvi. | |
| Hemolýzaa) | Menej ako 0,8 % na konci procesu prepierania. | |
| Obsah leukocytova) | Menej ako 1 x 106 v transfúznej jednotke. | |
| Bielkovina v supernatantea) | Menej ako 0,5 g na jednotkové množstvo krvi. | |
| Frekvencia kontroly | Každá transfúzna jednotka. | |
| Erytrocyty pre intrauterinnú transfúziu | Hematokrit | 0,70 – 0,85. |
| Obsah leukocytov | Menej ako 1 x 106 v transfúznej jednotke. | |
| Frekvencia kontroly | Každá transfúzna jednotka. | |
| Rekonštituované rozmrazené erytrocyty | Objema) | Viac ako 185 ml. |
| Hemoglobina) | Najmenej 36 g v transfúznej jednotke. | |
| Hematokrita) | 0,35 – 0,70. |
|
| Hemoglobin z posledného supernatantua) | Menej ako 0,2 g v transfúznej jednotke. | |
| Obsah leukocytova) | Menej ako 106 v transfúznej jednotke, ak pripravené z erytrocytov alebo z celej krvi bez leukocytov. | |
| Osmolaritaa) | Menej ako 20 mOsm/l. | |
| Sterilita | Sterilné. | |
| Frekvencia kontroly | Objem, hemoglobín, hematokrit a hemoglobín v supernatante sa kontroluje vo všetkých jednotkách. Ostatné v 1 % všetkých jednotkových množstiev, najmenej štyri jednotky mesačne; ak menej, tak všetky jednotky. | |
| Zmes trombocytov bez leukocytov v prídavnom roztoku | Objem | Podľa kritérií uchovávania zaručujúcimi dodržanie špecifikácií vzťahujúcich sa na
pH – najmenej 40 ml plazmy na obsah 60 x 109 trombocytov. |
| Obsah trombocytova) | Najmenej 200 x 109 v definitívnej transfúznej jednotke (transfúzna jednotka určená pre dospelého pacienta). | |
| Obsah leukocytova) | Menej ako 1 x 106 v definitívnej transfúznej jednotke určenej pre dospelého pacienta (pripraveného zo štyroch až šiestich jednotkových množstiev). | |
| Frekvencia kontroly | Najmenej desať transfúznych jednotiek mesačne. | |
| pH | > 6,4 pri +22 °C na konci času uchovávania. Meranie pH môže byť nahradené meraním hladiny glukózy, pričom minimálna hodnota závisí od použitej analytickej metódy. | |
| Frekvencia kontroly | Najmenej štyri transfúzne jednotky mesačne. | |
| Zmes trombocytov bez leukocytov v prídavnom roztoku patogénne inaktivovaná | Objem | Podľa kritérií uchovávania zaručujúcimi dodržanie špecifikácií vzťahujúcich sa na
pH – najmenej 40 ml plazmy na obsah 60 x 109 trombocytov. |
| Obsah trombocytova) | Najmenej 200 x109 v definitívnej transfúznej jednotke po ošetrení metódou patogénnej redukcie (transfúzna jednotka určená pre dospelého pacienta). | |
| Obsah leukocytova) | Menej ako 1 x 106 v transfúznej jednotke po ošetrení metódou patogénnej redukcie (transfúzna jednotka určená pre dospelého pacienta). | |
| Frekvencia kontroly | Najmenej desať transfúznych jednotiek mesačne. | |
| pH | > 6,4 pri +22 °C na konci času uchovávania. Meranie pH môže byť nahradené meraním hladiny glukózy, pričom minimálna hodnota závisí od použitej analytickej metódy. | |
| Frekvencia kontroly | Najmenej štyri transfúzne jednotky mesačne. | |
| Trombocyty z aferézy bez leukocytov v prídavnom roztoku | Objem | Podľa kritérií uchovávania zaručujúcimi dodržanie špecifikácií vzťahujúcich sa na
pH – najmenej 40 ml plazmy na obsah 60 x 109 trombocytov. |
| Obsah trombocytova) | Zmeny v obsahu trombocytov každého odberu sú povolené v medziach limitu. Najmenej 200 x 109 v definitívnej transfúznej jednotke (transfúzna jednotka určená pre dospelého pacienta). Pre novorodencov a deti minimálne 50 x 109 trombocytovv transfúznej jednotke. |
|
| Obsah leukocytova) | Menej ako 1 x 106 v jednej transfúznej jednotke. | |
| Frekvencia kontroly | Najmenej desať transfúznych jednotiek mesačne. | |
| pH | > 6,4 pri +22 °C na konci času uchovávania. Meranie pH môže byť nahradené meraním hladiny glukózy, pričom minimálna hodnota závisí od použitej analytickej metódy. | |
| Frekvencia kontroly | Najmenej štyri transfúzne jednotky mesačne. | |
| Trombocyty z aferézy bez leukocytov v prídavnom roztoku patogénne inaktivované | Objem | Podľa kritérií uchovávania zaručujúcimi dodržanie špecifikácií vzťahujúcich sa na
pH – najmenej 40 ml plazmy na obsah 60 x 109 trombocytov. |
| Obsah trombocytova) | Zmeny v obsahu trombocytov každého odberu sú povolené v medziach limitu. Najmenej 200 x 109 v definitívnej transfúznej jednotke po ošetrení metódou patogénnej redukcie (transfúzna jednotka určená pre dospelého pacienta). |
|
| Obsah leukocytova) | Menej ako 1 x 106 na jednotku. | |
| Frekvencia kontroly | Najmenej desať transfúznych jednotiek mesačne. | |
| pH | > 6,4 pri +22 °C na konci času uchovávania. Meranie pH môže byť nahradené meraním hladiny glukózy, pričom minimálna hodnota závisí od použitej analytickej metódy. | |
| Frekvencia kontroly | Najmenej štyri transfúzne jednotky mesačne. | |
| Trombocyty pre intrauterínnu transfúziu | Objem | 50 – 60 ml. |
| Obsah trombocytov | 45 – 85 x 109 v transfúznej jednotke. |
|
| Obsah leukocytov | Menej ako 1 x 106 v transfúznej jednotke. | |
| Frekvencia kontroly | Každá transfúzna jednotka. | |
| Rekonštituované rozmrazené trombocyty | Objem | 50 – 200 ml. |
| Počet trombocytov | Najmenej 50 % z počtu trombocytov pred zmrazením. | |
| Efekt vírenia – „swirling“ |
Neprítomný | |
| Frekvencia kontroly | Každá transfúzna jednotka | |
| Zmrazená čerstvá plazma (platí pre transfúzne lieky podľa bodov 5.1., 5.3., 5.5.) | Objema) | 180 – 330 ml. |
| Faktor VIIIa), c) | Najmenej 70 UI na 100 ml v jednotkovom množstve v priebehu prvého mesiaca po zmrazení. | |
| Reziduálny obsah krvinieka), c) | Erytrocyty: menej ako 6,0 x 109/l Leukocyty: menej ako 0,1 x 109/l. Leukocyty: menej ako 1 x 106/TU, ak ide o plazmu bez leukocytov. Trombocyty: menej ako 50 x 109/l. |
|
| Frekvencia kontroly | Najmenej štyri transfúzne jednotky mesačne. | |
| Zmrazená čerstvá plazma patogénne inaktivovaná (platí pre transfúzne lieky podľa bodov 5.2., 5.4., 5.6.) | Objem | 180 – 220 ml. |
| Faktor VIIIc) | Najmenej 50 UI na 100 ml v jednotkovom množstve v priebehu prvého mesiaca po zmrazení. | |
| Fibrinogén | Najmenej 60 % z hodnoty nameranej v čerstvo odobratej plazme. Po zmrazení a rozmrazení plazmy v priebehu prvého mesiaca po zmrazení. | |
| Reziduálny obsah leukocytova), c) | Menej ako 1 x 106/TU, ak ide o plazmu bez leukocytov. | |
| Frekvencia kontroly | Najmenej štyri transfúzne jednotky mesačne. | |
| Kryoprecipitát | Objem | 30 – 40 ml. Kontroluje sa každá jednotka. |
| Fibrinogénc) | Najmenej 140 mg na jednotkové množstvo. Kontroluje sa 1 % všetkých jednotiek, najmenej však 4 TU za mesiac. | |
| Faktor VIIIb), c) | Najmenej 70 IU na jednotkové množstvo, nie menej ako 50 IU na jednotkové množstvo, ak je pripravený z plazmy ošetrenej metódou patogénnej redukcie. Kontroluje sa jedenkrát za dva mesiace zmes 6 TU rôznych krvných skupín počas prvého mesiaca skladovania. Ak sa použije na liečbu hemofílie, kontroluje sa zmes 6 TU aj počas posledného mesiaca skladovania. | |
| Von Willebrand faktorb), c) | Najmenej 100 IU na jednotkové množstvo. Kontroluje sa jedenkrát za dva mesiace zmes 6 TU rôznych krvných skupín počas prvého mesiaca skladovania. Ak sa použije na liečbu vWD, kontroluje sa zmes 6 TU aj počas posledného mesiaca skladovania. | |
| Zmrazená čerstvá plazma bez kryoprecipitátu | Objem | Závisí od objemu jednotky plazmy, z ktorej bol kryoprecipitát pripravený. |
| Reziduálny obsah krvinieka), c) | Erytrocyty: menej ako 6,0 x 109/l Leukocyty: menej ako 0,1 x 109/l. Leukocyty: menej ako 1 x 106/TU, ak ide o plazmu bez leukocytov. Trombocyty: menej ako 50 x 109/l. |
|
| Frekvencia kontroly | Najmenej štyri transfúzne jednotky mesačne. | |
| Granulocyty z aferézy | Objem | Menej ako 500 ml. |
| Obsah granulocytov | 1,5 x 108 až 3 x 108 na jeden kg váhy dospelého pacienta. | |
| Frekvencia kontroly | Každá transfúzna jednotka. | |
| Zmes granulocytov | Objem | Menej ako 300 ml. |
| Obsah granulocytov | Väčší ako 0,5 x 1010 granulocytov v jednej transfúznej jednotke. | |
| Frekvencia kontroly | Každá transfúzna jednotka. |
| Transfúzny liek | Teplota uchovávania | Maximálny čas uchovávania |
| Transfúzny liek s obsahom erytrocytov a krv, ak sa používa na transfúziu | +2 °C až +6 °C | 28 až 42 dní podľa postupov používaných pri odbere, spracovaní a uchovávaní. |
| Transfúzny liek s obsahom trombocytov | +20 °C až +24 °C | Päť dní za stáleho miešania; môže sa uchovávať sedem dní pri použití systému detekcie baktérií alebo ošetrenia metódou patogénnej redukcie (príloha č. 6 tretia časť). |
| Transfúzny liek s obsahom granulocytov | +20 °C až +24 °C | Nie je vhodný na uchovávanie; podáva sa čo najskôr po príprave. Ak je nevyhnutné uskladnenie, vhodné podať do troch hodín, najneskôr však – granulocyty z aferézy do 24 hodín po odbere, – zmes granulocytov najneskôr do 24 hodín po príprave. Nesmie sa počas skladovania miešať. |
| Transfúzny liek s obsahom ožiarených erytrocytov dávkou v rozsahu 25 – 50 Gray |
+2 °C až +6 °C | Erytrocyty možno ožiariť do 28 dní od odberu. Majú byť použité čo najskôr, najneskôr však do 14 dní po ožiarení a zároveň najneskôr do 28 dní po odbere. Uchovávajú sa najneskôr do 28. dňa od odberu. Na neonatálnu, intrauterinnú a výmennú transfúziu sa majú použiť erytrocyty nie staršie ako päť dní a najneskôr do 24 hodín po ožiarení. Na iné pediatrické transfúzie sa môžu použiť erytrocyty ožiarené do 28 dní po odbere, ak sa použijú ihneď po ožiarení alebo erytrocyty ožiarené do 14 dní po odbere, ak sa použijú do 48 hodín po ožiarení. |
| Transfúzny liek s obsahom erytrocytov po odstránení bielkovín prepraním | +2 °C až +6 °C | Najkratšie, ako je možné, najneskôr však do 24 hodín od preprania. |
| Transfúzny liek s obsahom plazmy a kryoprecipitát | –25 °C a menej –18 °C až –24 °C |
Tri roky. Tri mesiace. |
| Transfúzny liek | Podmienky uchovávania | Dĺžka uchovávania |
| Transfúzny liek s obsahom erytrocytov | –60 °C až –80 °C, ak je uchovávaný v elektrickej mrazničke a ak je použitá metóda
vysoko koncentrovaného glycerolu. ≤
|
30 rokov v zmrazenom stave. Rozmrazené erytrocyty sa uchovávajú a transportujú pri teplote +2 až +6 °C v zvalidovanom prostredí a čo najkratšie po prepratí. Najviac päť dní, ak sa použije uzavretý systém; 24 hodín, ak sa použije otvorený systém. |
| Transfúzny liek s obsahom trombocytov | ≤
≤
|
Podľa zvalidovaných postupov používaných pri odbere, spracovaní a uchovávaní. Pri
dlhšom ako ročnom skladovaní sa odporúča skladovanie pri ≤
Rozmrazené trombocyty sa používajú čo najskôr po rozmrazení, ak je nutné ich transportovať alebo krátko uchovávať. Uchovávajú sa pri teplote +20 až +24 °C v zvalidovanom prostredí a jeho trvanie je čo najkratšie po prepratí. |
| Sérové očné kvapky |
≤
|
Otvorený dávkovač: – 24 hodín pri +4 °C, – 8 hodín pri +20 °C až +24 °C. |
| Typ krvnej zložky | Teplota prepravy | Maximálna dĺžka prepravy |
| Krv určená na prípravu transfúzneho lieku s obsahom trombocytov | +20 °C až +24 °C | Do 24 hodín po odbere krvi. |
| Transfúzny liek | Teplota prepravy | Maximálna dĺžka prepravy |
| S obsahom erytrocytov | +2 °C až +10 °C +2 °C až +6 °C |
Do 24 hodín. Viac ako 24 hodín. |
| S obsahom plazmy | Menej ako –25 °C –18 °C až –24 °C |
Viac ako 24 hodín. Do 24 hodín; nad 24 hodín, ak sa exspirácia skráti na tri mesiace. |
| S obsahom trombocytov | +20 °C až +24 °C | Bez premiešavania do osem hodín. |
| S obsahom granulocytov | +20 °C až +24 °C | Bezodkladne. |
| Zmrazené transfúzne lieky s obsahom erytrocytov a trombocytov | Čo najbližšie skladovacej teplote alebo za použitia suchého ľadu. | Pri transporte rozmrazeného transfúzneho lieku, bezodkladne pri teplote určenej pre nezmrazený produkt. |