Prebieha nezávislý automatický audit integrity textu voči originálu na Slov-Lex.sk. Čakajte prosím...
| I. ZÁKLADNÉ ZNEČISŤUJÚCE LÁTKY A VYBRANÉ ZNEČISŤUJÚCE LÁTKY | |
| tuhé znečisťujúce látky (TZL) oxid siričitý (SO2), ak je tak uvedené pre vybrané technológie v prílohe č. 4, alebo oxidy síry – oxid siričitý, oxid sírový a aerosól H2SO4 vyjadrené ako oxid siričitý (SOx) oxidy dusíka – oxid dusnatý a oxid dusičitý vyjadrené ako oxid dusičitý (NOx) oxid uhoľnatý (CO) organické látky vo forme plynov a pár vyjadrené ako celkový organický uhlík (TOC) pachové látky |
|
| II. OSTATNÉ ZNEČISŤUJÚCE LÁTKY | |
| Jestvujúce zdroje | Nové zdroje |
| 1. skupina – znečisťujúce látky s karcinogénnym účinkom | |
| 1. podskupina | 1. podskupina |
| azbest (chryzolit, krokydolit, amozit, antofylit, aktinolit a tremolit) berýlium a jeho zlúčeniny vyjadrené ako Be kadmium a jeho zlúčeniny vyjadrené ako Cd 2-naftylamín |
arzén a jeho zlúčeniny vyjadrené ako As azbest (chryzolit, krokydolit, amozit, antofylit, aktinolit a tremolit) berýlium a jeho zlúčeniny vyjadrené ako Be kadmium a jeho zlúčeniny vyjadrené ako Cd 2-naftylamín kobalt a jeho zlúčeniny rozpustné vo vode vyjadrené ako Co zlúčeniny chrómu v oxidačnom stupni VI vyjadrené ako Cr okrem chromanu bárnatého a olovnatého |
| 2. podskupina | 2. podskupina |
| arzén a jeho zlúčeniny vyjadrené ako As zlúčeniny chrómu v oxidačnom stupni VI vyjadrené ako Cr kobalt a jeho zlúčeniny vyjadrené ako Co nikel a jeho zlúčeniny vyjadrené ako Ni |
akrylamid akrylonitril etylénoxid nikel a jeho zlúčeniny vyjadrené ako Ni okrem kovového niklu, zliatin niklu, uhličitanu nikelnatého, tetrakarbonylniklu 4-vinyl-1,2-cyklohexen-diepoxid |
| 3. podskupina | 3. podskupina |
| akrylonitril benzén |
benzén 1,3-butadién |
| 1,3-butadién 1,2-dibrómmetán epichlórhydrín (1-chlór-2,3-epoxypropán) etylénoxid hydrazín propylénoxid vinylchlorid (chlóretén) |
1,2-dibrómetán epichlórhydrín (1-chlór-2,3-epoxypropán) hydrazín 1,2-propylénoxid styrénoxid o-toluidín trichlóretylén (trichlóretén) vinylchlorid (chlóretén) |
| 2. skupina – tuhé anorganické znečisťujúce látky1) | |
| 1. podskupina | 1. podskupina |
| ortuť a jej zlúčeniny vyjadrené ako Hg tálium a jeho zlúčeniny vyjadrené ako Tl |
ortuť a jej zlúčeniny vyjadrené ako Hg tálium a jeho zlúčeniny vyjadrené ako Tl |
| 2. podskupina | 2. podskupina |
| selén a jeho zlúčeniny vyjadrené ako Se telúr a jeho zlúčeniny vyjadrené ako Te |
selén a jeho zlúčeniny vyjadrené ako Se telúr a jeho zlúčeniny vyjadrené ako Te kobalt a jeho zlúčeniny okrem zlúčenín uvedených v 2. podskupine 1. skupiny vyjadrené ako Co nikel a jeho zlúčeniny okrem zlúčenín, ktoré patria do 2. podskupiny 1. skupiny olovo a jeho zlúčeniny vyjadrené ako Pb |
| 3. podskupina | 3. podskupina |
| antimón a jeho zlúčeniny vyjadrené ako Sb cín a jeho zlúčeniny vyjadrené ako Sn fluoridy vyjadrené ako F chróm a jeho zlúčeniny, okrem zlúčenín chrómu v oxidačnom stupni VI, vyjadrené ako Cr kyanidy vyjadrené ako CN-I mangán a jeho zlúčeniny vyjadrené ako Mn meď a jej zlúčeniny vyjadrené ako Cu olovo a jeho zlúčeniny vyjadrené ako Pb vanád a jeho zlúčeniny vyjadrené ako V zinok a jeho zlúčeniny vyjadrené ako Zn |
antimón a jeho zlúčeniny vyjadrené ako Sb cín a jeho zlúčeniny vyjadrené ako Sn fluoridy vyjadrené ako F chróm a jeho zlúčeniny, okrem zlúčenín chrómu v oxidačnom stupni VI, vyjadrené ako Cr kyanidy vyjadrené ako CN-I mangán a jeho zlúčeniny vyjadrené ako Mn meď a jej zlúčeniny vyjadrené ako Cu vanád a jeho zlúčeniny vyjadrené ako V zinok a jeho zlúčeniny vyjadrené ako Zn |
| 3. skupina znečisťujúcich látok – anorganické plyny a pary | |
| 1. podskupina | 1. podskupina |
| stibán (stibín, antimonovodík) arzán (arzín, arzenovodík) fosfán (fosfín, fosforovodík) fosgén (karbonyldichlorid) chlórkyán |
stibán (stibín, antimonovodík) arzán (arzín, arzenovodík) fosfán (fosfín, fosforovodík) fosgén (karbonyldichlorid) chlórkyán |
| 2. podskupina | 2. podskupina |
| bróm a jeho plynné zlúčeniny vyjadrené ako HBr fluór a jeho plynné zlúčeniny vyjadrené ako HF chlór kyanovodík sulfán (sírovodík) |
bróm a jeho plynné zlúčeniny vyjadrené ako HBr fluór a jeho plynné zlúčeniny vyjadrené ako HF chlór a oxidy chlóru vyjadrené ako Cl kyanovodík sulfán (sírovodík) |
| 3. podskupina | 3. podskupina |
| amoniak a jeho plynné zlúčeniny vyjadrené ako NH3 anorganické plynné zlúčeniny chlóru vyjadrené ako HCl okrem fosgénu a chlórkyánu |
amoniak a jeho plynné zlúčeniny vyjadrené ako NH3 plynné anorganické zlúčeniny chlóru vyjadrené ako HCl okrem fosgénu, chlórkyánu a oxidov chlóru |
| 4. skupina znečisťujúcich látok – organické plyny a pary | |
| 1. podskupina | 1. podskupina |
| acetaldehyd (etanal) anilín benzylchlorid bifenyl cyklohexylamín dietylamín 1,2-dichlóretán (etyléndichlorid) 1,1-dichlóretylén (vinylidenchlorid) dimetylamín etanolamín etylakrylát fenol formaldehyd (metanal) 2-furaldehyd (furfural) krezoly (hydroxyderiváty toluénu) kyselina akrylová (kyselina propénová) kyselina mravčia merkaptány metylakrylát metylamín nitrobenzén nitrofenoly nitrokrezoly nitrotoluén pyridín sírouhlík tetrachlóretán tioétery toluidíny(2-metylanilín, 3-metylanilín, 4-metylanilín) trichlóretylén (trichlóretén) trichlórmetán (chloroform) |
acetaldehyd (etanal) anilín benzylchlorid bifenyl cyklohexylamín dietylamín 1,2-dichlóretán (etyléndichlorid) 1,1-dichlóretylén (vinylidenchlorid) dimetylamín etanolamín etylakrylát fenol formaldehyd (metanal) 2-furaldehyd (furfural) krezoly (hydroxyderiváty toluénu) kyselina akrylová (kyselina propénová) kyselina mravčia merkaptány metylakrylát metylamín nitrobenzén nitrofenoly nitrokrezoly nitrotoluén pyridín sírouhlík tetrachlóretán tioétery toluidíny (2-metylanilín, 3-metylanilín, 4-metylanilín) trichlórmetán (chloroform) |
| 2. podskupina | 2. podskupina |
| benzaldehyd butylaldehyd (butanal) cyklohexanón 1,4-dichlórbenzén 1,1-dichlóretán (etyléndichlorid) |
benzaldehyd 1-bróm-3-chlórpropán butylaldehyd (butanal) cyklohexanón 1,4-dichlórbenzén |
| etylbenzén chlórbenzén 2-chloroprén (2-chlórbutadién) 2-chlórpropán izopropylbenzén (kumén) kyselina octová (kyselina etánová) metylacetát (octan metylnatý) metylmetakrylát 1-metylnaftalén 2-metylnaftalén naftalén styrén (vinylbenzén) tetrachlóretylén (perchlóretylén) toluén vinylacetát xylén (dimetylbenzén) |
1,1-dichlóretán (etyléndichlorid) etylbenzén chlórbenzén 2-chloroprén (2-chlórbutadién) 2-chlórpropán izopropylbenzén (kumén) kyselina octová (kyselina etánová) mravčan etylnatý metylacetát (octan metylnatý) metylmetakrylát 1-metylnaftalén 2-metylnaftalén naftalén nitroetán nitrometán styrén (vinylbenzén) tetrachlóretylén (perchlóretylén) toluén 1,3,5-trioxan vinylacetát xylén (dimetylbenzén) |
| 3. podskupina | 3. podskupina |
| acetón (dimetylketón, propán-2-on) alkány (parafíny) okrem metánu alkény (olefíny) okrem 1,3-butadiénu alkylalkoholy cykloalkány cykloalkény cyklické alkoholy 2-butanón (metyletylketón) butylacetát dibutyléter dietyléter difenyléter 1,2-dichlóretylén dichlórmetán (metylénchlorid) diizopropyléter dimetyléter etylacetát (octan etylnatý) etylénglykol (etán-1,2-diol) 4-hydroxy-4-metyl-2-pentanón chlóretán (etylchlorid) metylester kyseliny benzoovej 4-metyl-2-pentanón (metylizobutylketón) N-metylpyrolidón |
acetón (dimetylketón, propán-2-on) alkány (parafíny) okrem metánu alkény (olefíny) okrem 1,3-butadiénu alkylalkoholy cykloalkány cykloalkény cyklické alkoholy 2-butanón (metyletylketón) butylacetát dibutyléter dietyléter difenyléter 1,2-dichlóretylén dichlórmetán (metylénchlorid) diizopropyléter dimetyléter etylacetát (octan etylnatý) etylénglykol (etán-1,2-diol) 4-hydroxy-4-metyl-2-pentanón chlóretán (etylchlorid) kaprolaktam metylester kyseliny benzoovej 4-metyl-2-pentanón (metylizobutylketón) N-metylpyrolidón |
| 5. skupina – perzistentné organické zlúčeniny (POP´s) | |
| 1. podskupina – polychlorované dibenzo-p-dioxíny (PCDD) a polychlorované dibenzofurány (PCDF) | |
| PCDD a PCDF po prepočte na toxický ekvivalent1) | |
| 2. podskupina – polychlorované bifenyly (PCB) | |
| PCB po prepočte na toxický ekvivalent2) | |
| 3. podskupina – polycyklické aromatické uhľovodíky (PAH) | |
| benzo(a)pyrén benzo(b)fluorantén benzo(k)fluorantén dibenzo(a,h)antracén indeno(1,2,3-cd)pyrén |
|
| 4. podskupina – ostatné POP´s | |
| hexachlórbenzén | |
| Názov | Skratka | TEQ | |
| 2,3,7,8 1,2,3,7,8 1,2,3,4,7,8 1,2,3,6,7,8 1,2,3,7,8,9 1,2,3,4,6,7,8 2,3,7,8 2,3,4,7,8 1,2,3,7,8 1,2,3,4,7,8 1,2,3,6,7,8 1,2,3,7,8,9 2,3,4,6,7,8 1,2,3,4,6,7,8 1,2,3,4,7,8,9 |
tetrachlórdibenzodioxín pentachlórdibenzodioxín hexachlórdibenzodioxín hexachlórdibenzodioxín hexachlórdibenzodioxín heptachlórdibenzodioxín oktachlórdibenzodioxín tetrachlórdibenzofurán pentachlórdibenzofurán pentachlórdibenzofurán hexachlórdibenzofurán hexachlórdibenzofurán hexachlórdibenzofurán hexachlórdibenzofurán heptachlórdibenzofurán heptachlórdibenzofurán oktachlórdibenzofurán |
TCDD PeCDD HxCDD HxCDD HxCDD HpCDD OCDD TCDF PeCDF PeCDF HxCDF HxCDF HxCDF HxCDF HpCDF HpCDF OCDF |
1 0,5 0,1 0,1 0,1 0,01 0,001 0,1 0,5 0,05 0,1 0,1 0,1 0,1 0,01 0,01 0,001 |
| Kód UIPAC | Názov PCB | TEQ |
| 77 | 3,3´,4,4´-tetraCB | 0,0005 |
| 126 | 3,3´,4,4´,5-pentaCB | 0,1 |
| 169 | 3,3´,4,4´,5,5´-hexaCB | 0,01 |
| 105 | 2,3,3´,4,4´-pentaCB | 0,0001 |
| 114 | 2,3,4,4´,5-pentaCB | 0,0005 |
| 118 | 2,3´,4,4´,5-pentaCB | 0,0001 |
| 123 | 2´,3,4,4´,5-pentaCB | 0,0001 |
| 156 | 2,3,3´,4,4´,5-hexaCB | 0,0005 |
| 157 | 2,3,3´,4,4´,5´-hexaCB | 0,0005 |
| 167 | 2,3´,4,4´,5,5´-hexaCB | 0,00001 |
| 189 | 2,3, 3´,4,4´,5,5´-heptaCB | 0,0001 |
| 170 | di-ortho PCB | 0,0001 |
| 180 | di-ortho PCB | 0,00001 |
| Číslo kate- górie |
Názov kategórie | Prahová kapacita | |
| 1 veľký zdroj |
2 stredný zdroj |
||
| 1 | PALIVOVO-ENERGETICKÝ PRIEMYSEL | ||
| 1.1 | Technologické celky obsahujúce stacionárne zariadenia na spaľovanie palív s nainštalovaným súhrnným menovitým tepelným príkonom v MW |
≥ 50 | ≥ 0,3 |
| 1.2 | Triedenie a úprava uhlia, briketárne s projektovaným výkonom v t/h | ≥ 30 | > 0 |
| 1.3 | Výroba koksu | > 0 | – |
| 1.4 | Výroba generátorového plynu, svietiplynu a syntéznych plynov | > 0 | – |
| 1.5 | Plynové turbíny s nainštalovaným menovitým tepelným príkonom v MW | ≥ 50 | > 0 |
| 1.6 | Stacionárne piestové spaľovacie motory s nainštalovaným súhrnným menovitým tepelným príkonom v MW |
– | ≥ 0,3 |
| 1.7 | Výroba bioplynu s prahovou kapacitou: – množstvo spracovanej suroviny alebo bioodpadu v t/d |
≥ 100 |
≥ 1 |
| 2 | VÝROBA A SPRACOVANIE KOVOV | ||
| 2.1 | Úprava, praženie, spekanie rúd železných kovov a manipulácia s týmito materiálmi v práškovom stave |
> 0 | – |
| 2.2 | Výroba surového železa vo vysokých peciach s projektovanou výrobnou kapacitou v t/h | > 2,5 | > 0 |
| 2.3 | Výroba ocele, napríklad konvertory, Siemens-Martinské pece, dvojnistejové tandemové
pece, elektrické pece, März-Böhlerove pece, s projektovanou výrobnou kapacitou v t/h |
> 2,5 | > 0 |
| 2.4 | Zlievarne železných kovov – výroba liatiny a liatinových výrobkov s projektovanou
výrobnou kapacitou v t/d |
> 20 | ≥ 1 |
| 2.5 | Hutnícka druhovýroba a spracovanie kovov, napríklad valcovne, lisovne, kováčovne,
drôtovne, kaliace pece a iné prevádzky tepelného spracovania: a) valcovne s projektovanou výrobou surovej ocele v t/h b) kováčske dielne s kladivami s energiou väčšou ako 50 kJ na jedno kladivo, kde spotreba tepelnej energie je väčšia ako 20 MW c) lisovne a tepelné spracovanie neželezných kovov s projektovanou výrobou v t/h |
> 20 > 50 – |
> 0 ≥ 1 ≥ 1 |
| 2.6 | Úprava rúd neželezných kovov a manipulácia s týmito materiálmi v práškovom stave | > 0 | – |
| 2.7 | Výroba neželezných kovov a ich zliatin navzájom a ferozliatin z rúd, koncentrátov
alebo druhotných surovín metalurgickým, chemickým alebo elektrolytickým procesom |
> 0 | – |
| 2.8 | Tavenie neželezných kovov vrátane zlievania zliatin, pretavovania a rafinácie kovového šrotu s projektovanou taviacou kapacitou v t/d: a) pre olovo a kadmium b) pre ostatné neželezné kovy |
> 4 > 20 |
> 0 > 0 |
| 2.9 | Povrchové úpravy kovov, nanášanie povlakov a súvisiace činnosti okrem úprav s použitím organických rozpúšťadiel a práškovaného lakovania Povrchové úpravy: a) pri použití elektrolytických postupov s projektovaným objemom kúpeľov v m3 b) pri použití chemických postupov s projektovaným objemom kúpeľov v m3 c) nanášanie kovových alebo zliatinových vrstiev a povlakov kovov a ich zliatin okrem surovej ocele v tavenine s projektovanou kapacitou nanášania v kg/h d) nanášanie kovových alebo zliatinových vrstiev a povlakov kovov a ich zliatin okrem surovej ocele plameňovým, elektrooblúkovým, plazmovým alebo iným spôsobom s projektovanou kapacitou nanášania v kg/h e) nanášanie ochranných povlakov z roztavených kovov s kapacitou spracovania surovej ocele s projektovanou kapacitou nanášania v kg/h f) anodická oxidácia hliníkových materiálov g) nanášanie nekovových povlakov, ako sú smalty a iné obdobné povrchové úpravy, s projektovanou kapacitou nanášania v m2 /h Súvisiace činnosti: h) abrazívne čistenie (otryskávanie), okrem kazetových zariadení, s projektovanou kapacitou opracovaného materiálu v m2/h i) termické čistenie: – s objemom vypaľovacej komory v m3 alebo – prevádzkou v h/rok j) elektrolyticko-plazmové čistenie, odmasťovanie a leštenie s projektovanou kapacitou v dm2/h |
> 30 > 100 > 1 000 > 20 > 2 – – – – – – |
≥ 1 ≥ 3 ≥ 10 ≥ 2 > 0 > 0 ≥ 20 ≥ 20 > 1 > 100 ≥ 20 |
| 2.99 | Ostatné priemyselné výroby a spracovania kovov, ak: a) súčasťou technológie je spaľovanie paliva s menovitým tepelným príkonom v MW b) podiel hmotnostného toku emisií znečisťujúcej látky pred odlučovačom a hmotnostného toku znečisťujúcej látky, ktorý je uvedený v prílohe č. 3 v súlade so zaradením stacionárneho zdroja ako jestvujúci zdroj alebo nový zdroj: – znečisťujúce látky s karcinogénnym účinkom – organické plyny a pary – iné znečisťujúce látky |
≥ 50 > 5 > 10 > 10 |
≥ 0,3 ≥ 0,1 ≥ 0,2 ≥ 1 |
| 3 | VÝROBA NEKOVOVÝCH MINERÁLNYCH PRODUKTOV | ||
| 3.1 | Spracovanie azbestu a výroba výrobkov obsahujúcich azbest | > 0 | - |
| 3.2 | Výroba cementu s projektovanou výrobnou kapacitou cementového slinku v t/d | > 500 | > 0 |
| 3.3 | Výroba vápna s projektovanou výrobnou kapacitou v t/d | > 50 | > 0 |
| 3.4 | Výroba magnezitu a výroba bázických žiaruvzdorných materiálov s projektovanou výrobnou
kapacitou v t/d |
> 50 | > 0 |
| 3.5 | Obaľovne bitúmenových zmesí a miešarne bitúmenu s projektovanou výrobnou kapacitou
zmesi v t/h |
≥ 80 | > 0 |
| 3.6 | Zariadenia na tavenie nerastných látok vrátane spracovania taveniny a výroby nerastných
vlákien s projektovanou kapacitou tavenia v t/d |
> 20 | ≥ 0,1 |
| 3.7 | Výroba skla, sklárskych výrobkov a sklených vlákien s projektovanou kapacitou tavenia v t/d | > 20 | ≥ 0,5 |
| 3.8 | Výroba keramických výrobkov pálením, najmä škridiel, tehál, obkladačiek, porcelánu, keramiky, kameniny a žiaruvzdorných materiálov podľa: – projektovanej výrobnej kapacity v t/d alebo – objemovej kapacity pecí v m3 pri hustote vsádzky nad 300 kg/m3 |
> 75 > 4 |
≥ 1 > 0,5 |
| 3.9 | Výroba ľahčených nekovových minerálnych produktov s projektovanou výrobnou kapacitou v m3/d |
> 20 | > 0 |
| 3.10 | Kameňolomy a súvisiace spracovanie kameňa | – | > 0 |
| 3.11 | Ťažba silikátových surovín a iných surovín na výrobu stavebných materiálov okrem stavebného piesku a štrku v mokrom stave |
– | > 0 |
| 3.12 | Výroba nepálených murovacích materiálov a prefabrikátov s projektovanou výrobnou kapacitou v m3/h |
– | > 0 |
| 3.13 | Priemyselná výroba betónu, malty alebo iných stavebných materiálov s projektovanou
výrobnou kapacitou v m3 /h |
– | ≥ 10 |
| 3.99 | Ostatné priemyselné výroby nekovových minerálnych produktov – členenie podľa bodu 2.99 |
||
| 4 | CHEMICKÝ PRIEMYSEL | ||
| 4.1 | Ťažba ropy a súvisiaca doprava a skladovanie | > 0 | – |
| 4.2 | Ťažba a skladovanie zemného plynu naftového Potrubná preprava a distribúcia zemného plynu naftového sa nepovažuje za stacionárny zdroj. |
> 0 | – |
| 4.3 | Rafinérie ropy | > 0 | – |
| 4.4 | Petrochemické spracovanie ropy | > 0 | – |
| 4.5 | Distribučné sklady a prečerpávacie zariadenia palív, mastív, petrochemických výrobkov
a iných organických kvapalín s tlakom pár podľa prílohy č. 3 druhej časti bodu 2.2, okrem skvapalnených uhľovodíkových plynov a stlačeného zemného plynu naftového, podľa: – nainštalovaného súhrnného objemu skladovania v m3 alebo – projektovaného alebo skutočného ročného obratu v m3 podľa toho, ktorý je vyšší |
≥ 1 000 ≥ 10 000 |
> 10 > 100 |
| 4.6 | Výroba syntetického kaučuku | > 0 | – |
| 4.7 | Výroba základných plastických hmôt na báze syntetických a prírodných polymérov okrem syntetického kaučuku |
> 0 | – |
| 4.8 | Výroba jednoduchých uhľovodíkov, t. j. lineárnych alebo cyklických, nasýtených alebo nenasýtených, alifatických alebo aromatických |
> 0 | – |
| 4.9 | Výroba organických halogénovaných zlúčenín | > 0 | – |
| 4.10 | Výroba organických zlúčenín obsahujúcich kyslík | > 0 | – |
| 4.11 | Výroba organických zlúčenín obsahujúcich síru | > 0 | – |
| 4.12 | Výroba organických zlúčenín obsahujúcich dusík okrem močoviny | > 0 | – |
| 4.13 | Výroba organických zlúčenín obsahujúcich fosfor | > 0 | – |
| 4.14 | Výroba organokovových zlúčenín | > 0 | – |
| 4.15 | Výroba prípravkov na ochranu rastlín a biocídov | > 0 | – |
| 4.16 | Výroba gumárenských pomocných prípravkov | > 0 | – |
| 4.17 | Výroba a spracovanie viskózy | > 0 | – |
| 4.18 | Výroba celulózy a jej derivátov vrátane spracovania odpadov na produkty z tejto výroby | > 0 | – |
| 4.19 | Výroba náterových látok, lakov, tlačiarenských farieb, lepidiel s projektovanou spotrebou organických rozpúšťadiel v t/rok |
> 100 | ≥ 5 |
| 4.20 | Výroba farmaceutických produktov s projektovanou spotrebou organických rozpúšťadiel v t/rok | > 50 | ≥ 5 |
| 4.21 | Výroba anorganických plynných látok a zlúčenín okrem amoniaku | > 0 | – |
| 4.22 | Výroba anorganických kyselín | > 0 | – |
| 4.23 | Výroba anorganických hydroxidov | > 0 | – |
| 4.24 | Výroba anorganických solí okrem hnojív | > 0 | – |
| 4.25 | Výroba nekovov, oxidov kovov a iných obdobných anorganických zlúčenín, ako je sodík, vápnik, kremík, fosfor, karbid kremíka, karbid vápnika |
> 0 | – |
| 4.26 | Výroba síry Clausovým procesom | > 0 | – |
| 4.27 | Výroba amoniaku | > 0 | – |
| 4.28 | Výroba močoviny | > 0 | – |
| 4.29 | Výroba priemyselných hnojív na báze dusíka, fosforu a draslíka – jednozložkové alebo kombinované okrem močoviny |
> 0 | – |
| 4.30 | Výroba anorganických pigmentov, rafinačných a bieliacich prípravkov | > 0 | – |
| 4.31 | Výroba priemyselných výbušnín | > 0 | – |
| 4.32 | Výroba a spracovanie uhlíkatých materiálov: a) výroba drevného uhlia s projektovanou výrobou v kg/d b) výroba sadzí c) vypaľovanie uhlíkatých materiálov vrátane impregnácie d) mechanické spracovanie uhlíkatých materiálov |
≥ 1 000 > 0 > 0 – |
> 0 – – > 0 |
| 4.33 | Výroba a spracovanie gumy: a) projektovaná spotreba organických rozpúšťadiel v t/rok b) výroba surových gumárenských zmesí c) projektované spracovanie gumovej zmesi v kg/h |
> 15 > 0 – |
≥ 0,6 – ≥ 5 |
| 4.34 | Výroba mydiel, saponátov a kozmetiky s projektovanou výrobnou kapacitou v kg/h: a) saponáty b) kozmetika |
– – |
≥ 100 ≥ 10 |
| 4.35 | Priemyselná extrakcia rastlinných olejov a živočíšnych tukov a rafinácia rastlinných
olejov s projektovanou spotrebou organických rozpúšťadiel v t/rok |
> 10 | ≥ 0,6 |
| 4.36 | Výroba a zušľachťovanie papiera, lepenky s projektovaným výkonom v t/d | ≥ 20 | ≥ 1 |
| 4.37 | Výroba hydroizolačných materiálov a podlahových krytín s projektovaným množstvom spracovaných surovín v kg/h |
– | ≥ 500 |
| 4.38 | Priemyselné spracovanie plastov: a) výroba vlákien s projektovanou kapacitou v t/rok b) výroba fólie a iných výrobkov s projektovaným množstvom spracovaného polyméru v kg/h c) spracovanie polyesterových živíc s prídavkom styrénu a epoxidových živíc s amínmi, napríklad výroba člnov, vozíkov, automobilových dielcov, s projektovanou spotrebou surovín v kg/d d) spracovanie aminoplastov a fenolových živíc s projektovanou spotrebou surovín v kg/d e) výroba polyuretánových výrobkov s projektovanou spotrebou organických rozpúšťadiel v t/rok f) výroba expandovaných plastov, napríklad penového polystyrénu, s projektovanou spotrebou organických nadúvadiel v t/rok Spracovanie a povrchové úpravy s použitím organických rozpúšťadiel podľa projektovanej spotreby organických rozpúšťadiel v t/rok: g) nanášanie lepidiel h) povrchové laminovanie plastov i) nanášanie náterov |
– – – – – – > 5 > 5 > 15 |
≥ 1 000 ≥ 100 ≥ 100 ≥ 150 ≥ 0,6 ≥ 0,6 ≥ 0,6 ≥ 0,6 ≥ 0,6 |
| 4.39 | Výroba, regenerácia a zneškodňovanie elektrických akumulátorov a monočlánkov | – | > 0 |
| 4.40 | Čerpacie stanice pohonných látok okrem skvapalnených uhľovodíkových plynov (LPG) a stlačeného zemného plynu naftového (CNG) podľa projektovaného ročného obratu alebo skutočného ročného obratu v m3/rok |
– |
≥ 100 |
| 4.99 | Ostatné organické a anorganické chemické výroby – členenie podľa bodu 2.99 | ||
| 5 | NAKLADANIE S ODPADMI A KREMATÓRIÁ | ||
| 5.1 | Spaľovne odpadov: a) klasifikovaných ako nebezpečné s projektovanou kapacitou v t/d b) komunálnych s projektovanou kapacitou v t/h c) iného odpadu ako nebezpečného odpadu a komunálneho odpadu s projektovanou kapacitou v t/d d) experimentálne zariadenia na vývoj a testovanie s projektovaným výkonom spáleného odpadu v t/rok |
> 10 > 3 > 50 – |
> 0 > 0 > 0 ≥ 50 |
| 5.2 | Veterinárne asanačné zariadenia s projektovanou kapacitou spracovania v t/d: a) veterinárne asanačné zariadenia – kafilérie b) veterinárne spaľovacie zariadenia |
> 10 > 10 |
> 0 > 0 |
| 5.3 | Čistiarne odpadových vôd s projektovanou kapacitou čistenia podľa počtu ekvivalentných obyvateľov:5) a) čistiarne komunálnych odpadových vôd b) centrálne čistiarne priemyselných podnikov |
– – |
≥ 5 000 ≥ 2 000 |
| 5.4 | Zariadenie na výrobu kompostu s projektovaným výkonom spracovaného odpadu v t/h | – | ≥ 0,75 |
| 5.5 | Krematóriá | – | > 0 |
| 5.6 | Zariadenie na sušenie odpadov a čistiarenských kalov | – | > 0 |
| 5.99 | Ostatné zariadenia a technológie spracovania a nakladania s odpadmi – členenie podľa bodu 2.99 |
||
| 6 | OSTATNÝ PRIEMYSEL A ZARIADENIA | ||
| 6.1 | Lakovne v priemyselnej výrobe automobilov s projektovanou spotrebou organických rozpúšťadiel v t/rok | > 15 | – |
| 6.2 | Následná povrchová úprava vozidiel s celkovou spotrebou organického rozpúšťadla v t/rok: a) nanášanie náterov okrem opravárenstva a autoopravárenstva b) opravárenstvo, napríklad autobusy, nákladné vozidlá, koľajové vozidlá okrem osobných áut c) autoopravárenstvo – prestriekavanie osobných áut d) povrchová úprava nadrozmerných dopravných prostriedkov, ako sú lietadlá a lode |
– > 15 – > 15 |
< 15 > 0,5 > 0,5 > 0,5 |
| 6.3 | Nanášanie náterov na povrchy, lakovanie s projektovanou spotrebou organických rozpúšťadiel v t/rok: a) plasty, guma, sklo, film, textílie, fólie, papier, kovy okrem 6.1 a 6.2 b) navíjané drôty c) pásové a zvitkové materiály |
> 5 > 5 > 25 |
≥ 0,6 ≥ 0,6 ≥ 0,6 |
| 6.4 | Odmasťovanie a čistenie povrchov kovov, elektrosúčiastok, plastov a iných materiálov
vrátane odstraňovania starých náterov organickými rozpúšťadlami s projektovanou spotrebou v t/rok: a) rozpúšťadlá klasifikované ako látky s karcinogénnymi, mutagénnymi a teratogénnymi účinkami, označené ako R45, R46, R49, R60, R61 b) halogenované rozpúšťadlá označené ako R40 a R68 c) ostatné organické rozpúšťadlá |
> 1 > 1 > 2 |
> 0 > 0 > 0,6 |
| 6.5 | Chemické čistenie, bielenie a farbenie textílií a ostatných vláknitých materiálov
prírodného pôvodu, napríklad ľanu, bavlny, juty, podľa: a) projektovanej spotreby organických rozpúšťadiel v t/rok b) projektovaného množstva bielených alebo farbených textílií alebo vlákien v t/d |
– > 20 |
> 0 ≥ 1 |
| 6.6 | Nanášanie lepidiel – lepenie ostatných materiálov, okrem dreva, výrobkov z dreva
a aglomerovaných materiálov, kože a výroby obuvi, s projektovanou spotrebou organických rozpúšťadiel v t/rok |
> 5 |
≥ 0,6 |
| 6.7 | Polygrafia podľa projektovanej spotreby organických rozpúšťadiel v t/rok: a) publikačná rotačná hĺbkotlač b) ostatná rotačná hĺbkotlač c) tepelný rotačný ofset d) flexografia e) lakovacie a laminovacie techniky f) rotačná sieťotlač na textil, lepenku g) ostatné polygrafické techniky, napríklad studený ofset, hárkové techniky a iné |
> 25 > 15 > 15 > 15 > 15 > 30 > 15 |
≥ 0,6 ≥ 0,6 ≥ 0,6 ≥ 0,6 ≥ 0,6 ≥ 0,6 ≥ 0,6 |
| 6.8 | Nanášanie povlakov s použitím práškových hmôt bez použitia organických rozpúšťadiel
s projektovanou spotrebou práškovej hmoty v t/rok |
≥ 200 | 1 |
| 6.9 | Priemyselné spracovanie dreva: a) mechanické spracovanie kusového dreva s projektovaným množstvom spracovaného dreva v m3/d b) mechanické spracovanie dezintegrovanej drevnej hmoty, ako sú piliny, stružliny, triesky, štiepky, s projektovaným množstvom spracovania v m3/d c) výroba aglomerovaných plošných materiálov s projektovanou spotrebou polykondenzačných lepidiel v sušine v t/rok Spracovanie a povrchové úpravy s použitím organických rozpúšťadiel vrátane pridružených činností, napríklad začisťovania, podľa projektovanej spotreby organických rozpúšťadiel v t/rok: d) nanášanie lepidiel e) laminovanie dreva f) nanášanie náterov g) impregnácia |
– – ≥ 1 000 > 5 > 5 > 15 > 25 |
≥ 50 ≥ 100 ≥ 10 ≥ 0,6 ≥ 0,6 ≥ 0,6 ≥ 0,6 |
| 6.10 | Priemyselná výroba a spracovanie kože: a) výroba kože s projektovaným množstvom výrobkov v t/d b) spracovanie kože, okrem výroby obuvi, lakovanie a iné nanášanie náterov (povlakov) na kožu, s projektovanou spotrebou organických rozpúšťadiel v t/rok |
> 12 > 10 |
> 0 ≥ 0,6 |
| 6.11 | Výroba obuvi s projektovanou spotrebou organických rozpúšťadiel v t/rok | > 5 | ≥ 0,6 |
| 6.12 | Veľkochov hospodárskych zvierat s projektovaným počtom chovných miest: a) ošípané s hmotnosťou nad 30 kg b) prasnice c) hydina d) hovädzí dobytok e) ovce f) kone g) kožušinové a iné obdobné úžitkové zvieratá |
> 2 000 > 750 > 40 000 – – – – |
≥ 500 ≥ 100 ≥ 5 000 ≥ 200 ≥ 2 000 ≥ 300 ≥ 1 500 |
| 6.13 | Bitúnky a ostatné porážkarne s projektovanou kapacitou živej hmotnosti v t/rok: a) hydina b) ostatné |
> 250 > 5 000 |
≥ 25 ≥ 200 |
| 6.14 | Cukrovary s projektovanou výrobnou kapacitou cukru v t /h | – | ≥ 1 |
| 6.15 | Konzervárne a iné potravinárske prevádzky s projektovanou výrobnou kapacitou v t/d: a) mäsových výrobkov b) rastlinných výrobkov (v priemere za štvrťrok) |
> 75 > 300 |
≥ 2,5 ≥ 10 |
| 6.16 | Liehovary s projektovanou výrobnou kapacitou 100-percentného liehu v t/rok | – | ≥ 100 |
| 6.17 | Pivovary s projektovanou výrobou v hl/rok | – | ≥ 5 000 |
| 6.18 | Potravinárske mlyny s projektovaným výkonom v t/h | – | ≥ 5 |
| 6.19 | Výroba priemyselných krmív a organických hnojív s projektovaným výkonom v t/h | – | ≥ 1 |
| 6.20 | Sušiarne poľnohospodárskych a potravinárskych produktov s projektovaným výkonom v t/h | – | ≥ 1 |
| 6.21 | Zariadenia na praženie s projektovanou kapacitou v kg/h: a) kávy, kávovín, b) kakaových bôbov alebo orieškov |
– – |
≥ 75 ≥ 150 |
| 6.22 | Zariadenia na údenie mäsa a rýb s projektovanou kapacitou údenia v kg/týždeň | – | ≥ 1 000 |
| 6.23 | Výroba plsti a spracovanie inej vláknitej biomasy s projektovanou kapacitou spracovanej suroviny v t/d | – | ≥ 1 |
| 6.99 | Ostatné priemyselné technológie, výroby a zariadenia nepatriace do bodov 1 až 5 – členenie podľa bodu 2.99 | ||
| Podmienky platnosti emisných limitov | Štandardné stavové podmienky – TOC: vlhký plyn – varáky a odparky: vlhký plyn – ostatné: suchý plyn |
|||
| O2 ref: uplatňuje sa podľa prílohy č. 4, ak je pre danú technológiu alebo zariadenie ustanovený. | ||||
| Emisné limity sa uplatňujú buď ako ustanovený hmotnostný tok, alebo ako hmotnostná koncentrácia okrem TZL a TOC, pre ktoré platí ustanovená koncentrácia pre príslušný hmotnostný tok. | ||||
| Znečisťujúca látka | Jestvujúce zdroje | Nové zdroje | ||
| Hmotnostný tok [g/h] |
Koncentrácia [mg/m3] |
Hmotnostný tok [g/h] |
Koncentrácia [mg/m3] |
|
| Základné znečisťujúce látky | ||||
| TZL | < 500 | 150 | < 200 | 150 |
| ≥ 500 | 50 | ≥ 200 | 20 | |
| SOX 1) | 5 000 | 500 | 2 000 | 350 |
| NOX | 5 000 | 500 | 2 000 | 350 |
| Ostatné znečisťujúce látky | ||||
| 1. skupina – znečisťujúce látky s karcinogénnym účinkom | ||||
| 1. podskupina | 0,5 | 0,1 | 0,15 | 0,05 |
| 2. podskupina | 5 | 1 | 1,5 | 0,5 |
| 3. podskupina | 25 | 5 | 2,5 | 1 |
| Výskyt viacerých ZL 2) podľa podskupín | z jednej podskupiny | Emisný limit platí pre súčet ZL danej podskupiny. | ||
| 1. + 2. | Platia emisné limity pre príslušné podskupiny, pričom emisný limit pre 2. podskupinu platí pre súčet emisií ZL oboch podskupín. | |||
| 1. + 3. 2. + 3. 1. + 2. + 3. |
Platia emisné limity pre príslušné podskupiny, pričom emisný limit pre 3. podskupinu platí pre súčet emisií ZL 1. skupiny. | |||
| 2. skupina – tuhé anorganické látky | ||||
| 1. podskupina | 1 | 0,2 | 0,25 | 0,05 |
| 2. podskupina | 5 | 1 | 2,5 | 0,5 |
| 3. podskupina | 25 | 5 | 5 | 1 |
| Výskyt viacerých ZL 2) podľa podskupín | z jednej podskupiny | Emisný limit pre ZL z 1. podskupiny platí pre jednotlivé ZL. Emisný limit pre ZL z 2. alebo 3. podskupiny platí pre súčet emisií ZL danej podskupiny. |
||
| 1. + 2. | Platia emisné limity pre príslušné podskupiny, pričom emisný limit pre ZL 2. podskupinu platí pre súčet emisií ZL oboch podskupín. | |||
| 1. + 3. 2. + 3. 1. + 2. + 3. |
Platia emisné limity pre príslušné podskupiny, pričom emisný limit pre 3. podskupinu platí pre súčet emisií ZL 1. skupiny. | |||
| 3. skupina znečisťujúcich látok – anorganické plyny a pary | ||||
| 1. podskupina | 10 | 1 | 10 | 1 |
| 2. podskupina | 50 | 5 | 25 | 3 |
| 3. podskupina | 300 | 30 | 200 | 30 |
| Výskyt viacerých ZL2) podľa podskupín |
všetky | Emisný limit platí pre jednotlivé ZL. | ||
| 4. skupina znečisťujúcich látok – organické plyny a pary3) | ||||
| 1. podskupina | 100 | 20 | 100 | 20 |
| 2. podskupina | 2 000 | 100 | 500 | 100 |
| 3. podskupina | 3 000 | 150 | ≤ 5004) | 1504) |
| > 5004) | 1004) | |||
| Výskyt viacerých ZL2) podľa podskupín |
z jednej podskupiny | Emisný limit platí pre súčet emisií ZL danej podskupiny. | ||
| 1.+ 2. | Platia emisné limity pre príslušné podskupiny, pričom emisný limit pre 2. podskupinu platí pre súčet emisií ZL oboch podskupín. | |||
| 1. + 3. 2. + 3. 1. + 2. + 3. |
Platia emisné limity pre príslušné podskupiny, pričom emisný limit pre 3. podskupinu platí pre súčet ZL 4. skupiny. | |||
| 5. skupina znečisťujúcich látok POP’s | ||||
| benzo(a)pyrén | 0,5 | 0,1 | 0,15 | 0,05 |
| dibenzo(a,h)antracén | 0,5 | 0,1 | 0,15 | 0,05 |
| benzo(a)pyrén + dibenzo(a,h)antracén | Emisný limit platí pre súčet emisií oboch ZL. | |||
| Podmienky platnosti emisných limitov | Štandardné stavové podmienky, suchý plyn, O2 ref: 6 % objemu | |||||
| Ak vzhľadom na vlastnosti paliva nemožno dosiahnuť emisný limit SO2 vyjadrený ako hmotnostná koncentrácia, platí stupeň odsírenia za ustanovených podmienok. | ||||||
| Emisné limity pre ďalšie ZL sa neustanovujú a neuplatňujú sa ani všeobecné emisné limity. Pritom však treba využiť dostupné opatrenia s ohľadom na primeranosť nákladov na obmedzenie ich emisií. | ||||||
| Menovitý tepelnýpríkon [MW] | Emisný limit [mg/m3] | |||||
| od | do | TZL | SO2 | NOX | CO | TOC 1) |
| Zariadenia uvedené v bodoch 1.2.1 + 1.2.2 + 1.2.3 | ||||||
| ≥ 50 | < 100 | 100 | 2 000, 2001) | 600, 1 2002) | 250 | 50 |
| ≥ 100 | < 500 | 100 | 2 000 – 4003) 8004), 2001) | 600, 1 2002) | 250 | 50 |
| ≥ 500 | – | 50, 100 5) | 400, 8004), 2001) |
500, 6006)7), 1 2002) |
250 | 50 |
| od 1. januára 2016 | ||||||
| ≥ 500 | – | 50, 100 5) | 400, 8004) 2001) |
200, 4507) 1 2002) |
250 | 50 |
| Zariadenia uvedené v bode 1.2.4 | ||||||
| ≥ 50 | < 100 | 50 | 850, 2001) | 400 | 250 | 50 |
| ≥ 100 | < 300 | 30 | 200 | 200, 3001) | 250 | 50 |
| ≥ 300 | – | 30 | 200 | 200 | 250 | 50 |
| Stupeň odsírenia [%] | ||||||
| Zariadenia 1.2.1 + 1.2.2 + 1.2.3 | Zariadenia 1.2.4 | |||||
| > 50 | ≤ 100 | 60, 858) | 92 % alebo SO2 ≤ 300 mg/m3 | |||
| > 100 | ≤ 300 | 75, 858) | ||||
| > 300 | ≤ 500 | 90 | 95 % a súčasne SO2 ≤ 400 mg/m3 | |||
| > 500 | – | 94, 929) | ||||
| Podmienky platnosti emisných limitov | Štandardné stavové podmienky, suchý plyn, O2 ref: 3 % objemu | ||||
| Ak sa emisné limity pre TZL dosahujú bez odlučovania, všeobecné emisné limity podľa prílohy č. 3 pre tuhé anorganické znečisťujúce látky zaradené v 2. skupine sa neuplatňujú. | |||||
| Menovitý tepelnýpríkon [MW] | Emisný limit [mg/m3] | ||||
| od | do | TZL | SO2 | NOX | CO |
| Zariadenia uvedené v bodoch 1.2.1 + 1.2.2 + 1.2.3 | |||||
| ≥ 50 | ≤ 300 | 50, 1001) | 1 700 | 450 | 175 |
| > 300 | ≤ 500 | 50, 1001) | 1 700 – 4002) | 450 | 175 |
| > 500 | – | 50 | 400 | 400 | 175 |
| Zariadenia uvedené v bode 1.2.4 | |||||
| ≥ 50 | < 100 | 50 | 850 | 400 | 175 |
| ≥ 100 | < 300 | 30 | 400 – 2003) | 200 | 175 |
| ≥ 300 | – | 30 | 200 | 200 | 175 |
| Podmienky platnosti emisných limitov | Štandardné stavové podmienky, suchý plyn, O2 ref: 3 % objemu | |||||
| Druh paliva | Menovitý tepelný príkon [MW] | Emisný limit [mg/m3] | ||||
| od | do | TZL | SO2 | NOX | CO | |
| Zariadenia uvedené v bodoch 1.2.1 + 1.2.2 + 1.2.3 | ||||||
| Všeobecne | ≥ 50 | – | 5 | 35 | 200 | 100 |
| Skvapalnené uhľovodíkové plyny | ≥ 50 | – | 5 | 5 | 300 | 100 |
| Rafinérske plyny | ≥ 0,3 | – | 5 | 100 | 200 | 100 |
| Priemyselné plyny | ≥ 0,3 | – | 5, 101),502) | 35, 8003) | 200 | 100 |
| Zariadenia uvedené v bode 1.2.4 | ||||||
| Všeobecne | ≥ 50 | – | 5 | 35 | 200 | 100 |
| Zemný plyn | ≥ 50 | ≤ 300 | 5 | 35 | 150 | 100 |
| > 300 | – | 5 | 35 | 100 | 100 | |
| Skvapalnené uhľovodíkové plyny | ≥ 50 | – | 5 | 5 | 200 | 100 |
| Rafinérske plyny | ≥ 50 | – | 5 | 35 | 200 | 100 |
| Priemyselné plyny | ≥ 50 | – | 5, 101), 302) | 35, 4004), 2005 ) | 200 | 100 |
| Podmienky platnosti emisných limitov | Štandardné stavové podmienky, suchý plyn, – biomasa: O2 ref: 11 % objemu – ostatné tuhé palivá: O2 ref: 6 % objemu |
|||||
| Pre zariadenia s vymedzeným MTP sa uplatňujú emisné limity pre SO2 a CO buď ako ustanovená hodnota hmotnostného toku, alebo hmotnostnej koncentrácie. | ||||||
| Ak vzhľadom na vlastnosti paliva nemožno dosiahnuť ustanovený emisný limit pre SO2 vyjadrený ako hmotnostná koncentrácia, platí emisný limit vyjadrený ako stupeň odsírenia. | ||||||
| Emisné limity pre ďalšie ZL sa neustanovujú a neuplatňujú sa ani všeobecne platné emisné limity. Pritom však treba využiť dostupné opatrenia s ohľadom na primeranosť nákladov na obmedzenie ich emisií. | ||||||
| Menovitý tepelný príkon [MW] | Emisný limit [mg/m3] | |||||
| od | do | TZL | SO2 | NOX | CO | TOC1) |
| Zariadenia s kotlami s vydanýmpovolením do 31. decembra 2010 | ||||||
| Zariadenie s cirkulujúcou alebo pretlakovou fluidnou vrstvou | ||||||
| ≥ 0,3 | ≤ 2,5 | 150, 2502) | 2 5003) | 650 | 850 | 50, 1002) |
| > 2,5 | ≤ 7 | 100 | 2 500 | 400 | 850 | 50 |
| > 7 | < 50 | 100 | 2 500 | 400 | 250 | 50 |
| Zariadenie s výtavným ohniskom | ||||||
| ≥ 0,3 | ≤ 7 | 150, 2502) | 2 5003) | 1 200 | 850 | |
| > 7 | < 50 | 150 | 2 5003) | 1 200 | 250 | |
| Zariadenie s iným ohniskom a zariadenie na spaľovanie biomasy | ||||||
| ≥ 0,3 | ≤ 7 | 150, 2502) | 2 5003) | 650 | 850 | 50, 1002) |
| > 7 | < 50 | 150 | 2 5003) | 650 | 250 | 50 |
| Zariadenia s kotlami s vydaným povolením od 1. januára 2011 | ||||||
| Zariadenie s cirkulujúcou alebo pretlakovou fluidnou vrstvou | ||||||
| ≥ 0,3 | < 2,5 | 100 | 1 000 | 400 | 400 | – |
| ≥ 2,5 | < 5 | 50 | 800 | 400 | 250 | |
| ≥ 5 | < 50 | 50 | 350 | 300 | 150 | – |
| Zariadenie s výtavným ohniskom | ||||||
| ≥ 0,3 | < 5 | 100 | 2 500 | 1 100 | 400 | – |
| ≥ 5 | < 50 | 50 | 2 500 | 1 100 | 250 | – |
| Zariadenie s iným ohniskom | ||||||
| ≥ 0,3 | < 5 | 100 | 2 500 | 650 | 400 | – |
| ≥ 5 | < 50 | 50 | 2 500 | 500 | 150 | – |
| Zariadenie spaľujúce biomasu | ||||||
| ≥ 0,3 | < 5 | 100 | – | 350 | 250 | 20 |
| ≥ 5 | < 50 | 50 | – | 350 | 150 | 20 |
| Hmotnostný tok[kg/h] | ||||||
| ≥ 0,3 | ≤ 5 | 10 | 5 | |||
| < 5 | < 50 | 10 | ||||
| Typ zariadenia | Stupeň odsírenia [%] | |||||
| > 2,5 | < 50 | Fluid4) | 85 | |||
| Podmienky platnosti emisných limitov | Štandardné stavové podmienky, suchý plyn, O2 ref: 3 % objemu | ||||
| Ak sa emisné limity pre TZL dosahujú bez odlučovania, všeobecné emisné limity podľa prílohy č. 3 pre tuhé anorganické znečisťujúce látky zaradené v 2. skupine sa neuplatňujú. | |||||
| Menovitý tepelný príkon [MW] | Emisný limit [mg/m3] | ||||
| od | do | TZL | SO2 | NOX | CO |
| Zariadenia s kotlami s vydaným povolením do 31. decembra 2010 | |||||
| ≥ 0,3 | ≤ 7 | 100 | – | 500 | 175 |
| > 7 | < 50 | 100 | 1 7001) | 450 | 175 |
| Zariadenia s kotlami s vydaným povolením od 1. januára 2011 | |||||
| ≥ 0,3 | < 10 | 100 | – | 350 | 175 |
| ≥ 10 | < 50 | 50 | 8501) | 350 | 80 |
| Podmienky platnosti emisných limitov | Štandardné stavové podmienky, suchý plyn, O2 ref: 3 % objemu | |||||
| Druh paliva | Menovitý tepelný príkon [MW] |
Emisný limit [mg/m3] | ||||
| od | do | TZL | SO2 | NOX | CO | |
| Zariadenia s kotlami s vydaným povolením do 31. decembra 2010 | ||||||
| Všeobecne | ≥ 0,3 | < 50 | 5 | 35 | 200 | 100 |
| ZPN | > 0,3 | < 50 | -1) | -1) | 200 | 100 |
| Skvapalnené uhľovodíkové plyny | ≥ 0,3 | < 50 | -1) | -1) | 300 | 100 |
| Rafinérske plyny | ≥ 0,3 | < 50 | 5 | 100 | 200 | 100 |
| Priemyselné plyny | ≥ 0,3 | < 50 | 5, 102), 503) | 35, 8004) | 200 | 100 |
| Zariadenia s kotlami s vydaným povolením od 1. januára 2011 | ||||||
| Všeobecne | ≥ 0,3 | < 50 | 5 | 35 | 1005), 200 | 80 |
| ZPN | ≥ 0,3 | < 50 | -1) | -1) | 200 | 50 |
| Skvapalnené uhľovodíkové plyny | ≥ 0,3 | < 50 | -1) | -1) | 300 | 50 |
| Rafinérske plyny | ≥ 0,3 | < 50 | 5 | 100 | 200 | 80 |
| Priemyselné plyny | ≥ 0,3 | < 50 | 5, 102), 303) | 35, 8004) | 200 | 80 |
| Typ paliva | Prevádzkový stav | Tmavosť dymu | Doba |
| Tuhé palivo | Bežná prevádzka | 2. stupeň podľa Ringelmana | |
| Rozkurovanie zo studeného stavu | 3. stupeň podľa Ringelmana alebo 60 % opacity |
najviac 3 h | |
| Odstavovanie | najviac 30 min | ||
| Kvapalné palivo | Bežná prevádzka | 4. stupeň podľa Bacharacha pre žiaden z troch po sebe idúcich testov a súčasne 3. stupeň podľa Bacharacha pre dva z troch po sebe idúcich testov |
|
| Rozkurovanie | – | ||
| Podmienky platnosti emisných limitov | Štandardné stavové podmienky, suchý plyn, O2 ref: 15 % objemu | ||||
| Tepelný príkon, účinnosť, základné zaťaženie plynových turbín sa uplatňuje podľa ISO normy. | |||||
| Emisné limity platia pre jednotlivé turbíny pri základnom zaťažení vyššom ako 70 %. | |||||
| Pre zariadenie s MTP 50 MW používané výlučne na núdzovú prevádzku do 500 h/rok sa emisné limity neuplatòujú. | |||||
| Menovitý tepelný príkonalebo objemový tok spalín | Druh paliva | Emisný limit | |||
| Tmavosť dymu[stupne Bacharacha] | Hmotnostná koncentrácia [mg/m3] | ||||
| TZL1) | SO22) | NOX | CO | ||
| Zariadenia uvedené v bodoch 1.2.1+1.2.2 + 1.2.3 | |||||
| < 20MW alebo < 60 000 m3/h |
plynné | – | – | 3503) | 100 |
| kvapalné | všetky stavy: 4. st. | 600, 1 7004) | 3503) | 100 | |
| 20 MW alebo 60 000 m3/h |
plynné | – | – | 3003) | 100 |
| kvapalné | trvalá prevádzka: 2. st. nábeh: 3. st. |
600, 1 7004) | 3003) | 100 | |
| Zariadenie uvedené v bode 1.2.4 | |||||
| < 20 MW | plynné | – | – | 1503) | 100 |
| kvapalné | všetky stavy: 4. st. | 6002) | 2003) | 100 | |
| 20 – 50 MW | plynné | – | – | 1503) | 100 |
| kvapalné | trvalá prevádzka: 2. st. nábeh: 3. st.1) |
6002) | 2003) | 100 | |
| 50 MW | zemný plyn | – | – | 50, 755) | 100 |
| iné plynné | – | – | 120 | 100 | |
| kvapalné | trvalá prevádzka: 2. st. nábeh: 3. st.1) |
6002) | 1206) | 100 | |